AMORC

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τετ Αύγ 01, 2007 10:15 pm

Κι εγώ θα ήθελα να πω και να τονίσω, πως τώρα που μπήκα στο φόρουμ - μετά από την μικρή διακοπή μου - οι δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία επίσκεψή μου, ήταν στον αριθμό : 69. Την τύχη μου μέσα ...

alet έγραψε:Πιθανώς επειδή δεν είμαι “φωτισμένος”

Κι εσύ ; Κι εγώ.

Zadok έγραψε:Η ομάδα που εκφράζεται μέσω ενός διαδικτυακού φόρουμ και στην οποία υποθέτω ότι αναφέρεσαι, είναι κομμάτι το οποίο απορρίφθηκε και αποβλήθηκε ως ξένο σώμα. Φυσιολογικότατη διαδικασία.


Zadok, ξέρεις, εγώ παθαίνω κάτι με την Φύση. Δεν μπορώ όμως να θυμηθώ τι μου θυμίζει αυτό. Μην με ρωτήσεις τι, γιατί ... θα θυμηθώ.

alet έγραψε:Οφείλω να ομολογήσω ότι η Zadok με κάλυψε. Άποψη ψύχραιμη και τεκμηριωμένη και πάνω απ' όλα χωρίς κραυγές.


Εσύ μεγάλε/η, τι παίζει ; Από ποια στοά ξεφύτρωσες ;

alet έγραψε:Ποιοί είναι όλοι αυτοί οι διδάσκαλοι / σωτήρες / κάτοχοι της γνώσης / αυθεντικοί κ.ο.κ. ?


Εγώ. Όλοι αυτοί είναι εγώ. Δοξάστε με! :lol: (είχα κάνει κάποτε και θέμα)

Πασχάλης έγραψε:Η διαχειρίστρια (νομικά δεν είχε γίνει ακόμα), τυγχάνει σύζυγός μου την τελευταία πενταετία και είναι αλήθεια ότι υποστήριζε φανατικά τον Ροδοσταυρισμό, ταυτίζοντάς τον με το Amorc. Δικαιολογημένα θεωρεί ότι ξεγελάστηκε και εξαπατήθηκε, γιατί, παρότι κοντεύει τα οκτώ χρόνια στο Amorc, ατυχώς με την σύνδεσή της με αυτήν την εταιρεία, το πρώτο πράγμα που της προμήθευσαν, αδαής ούσα περί εσωτερισμού, ήταν να της φορέσουν τα γυαλιά με τα τεράστια πρίσματα της δογματικής αντίληψης.

[center][...][/center]

Βέβαια η διαχειρίστρια και σύζυγός μου, με συνεχόμενη αλληλογραφία, πίεζε ώστε να προχωρήσουν οι συμφωνημένες διεργασίες, παράλληλα άρχισε να διαλαλεί και την νέα και δημοκρατική μορφή για την Ελληνική διαχείριση. Αυτά όμως φαίνεται ότι δεν άρεσαν σε κάποιους, ούτε βέβαια και στην διοίκηση της Εταιρείας του Amorc και με την ύπουλη και ευτελή συνδρομή μικρής ομάδας ντόπιων δουλοπρεπών, όταν αντιλήφθηκε ότι κάθε προσπάθεια να αποβεί το Amorc αληθινός Ροδοσταυρικός οργανισμός με ανθρωπιστική μορφή και δράση, ήταν πλέον μάταιη και προσέκρουε στην μονολιθικότητα και στα συμφέροντα του Amorc από την μία και στην δογματικότητα και την υποτελή συνενοχή μιας ντόπιας μερίδας αφ’ ετέρου, έλαβε την μεγάλη απόφαση της παραίτησης από το Amorc, όχι όμως από το όραμα ζωής της που είναι ο Ροδοσταυρισμός.


Φίλε, λες too much για την διαχειρίστρια. Απλά, στο λέω. Βάλτ' το σε μια άκρη. Όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος. Κι αυτό, όπως και να το κάνεις, είναι μεταφυσικό.

Πέρα απ' αυτά,

Οφείλω να ομολογήσω πως η Zadok ήταν ιδιαίτερα προσεχτική στις τοποθετήσεις της - αναφέρομαι σ' αυτές που έγιναν στην αρχή, αρχήήή του θέματος, τον χειμώνα του 2007 - πράγμα που δείχνει άνθρωπο συνετό και έξυπνο. Τα πιο πρόσφατα μηνύματά της ε, δείχνουν μια νευρικότητα. Δεν ξέρω γιατί - και ούτε θέλω να μάθω.

Και επειδή είμαι και λίγο προφήτης, θα σας πω το εξής σε Μητσοτακικό στυλ να 'ουμ' : Μέχρι το τέλος του 2008, κανένας πια δεν θα θυμάται ούτε ΑΜΡΑ, ούτε mystica.gr, ούτε AMORC και όλοι θα τα έχουμε ξεχάσει.
Π.Β

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Τετ Αύγ 01, 2007 10:55 pm

Αγαπητέ Παύλο,

Κουράστηκα να σ'ακούω να φωνάζεις...

[center]"Επιθύμησα να κάνω το καλό, μα δεν έκανα θόρυβο
Γιατί κατάλαβα ότι ο θόρυβος δεν κάνει καλό
και το καλό δεν κάνει θόρυβο."[/center]


[align=right]Louis Claude de Saint Martain[/align]

Payens
---------
A:. V:. T:.

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τετ Αύγ 01, 2007 10:56 pm

Κουράστηκα να σ'ακούω να φωνάζεις...


Τότε, απλά, μην με ακούς. Εγώ θα φωνάζω. Ενίοτε.

----------------------------
E:. Δ:. Τ:. Μ:. A:. Τ:. Σ:.
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Αύγ 02, 2007 2:20 am

Αγαπητοί φίλοι, χαίρομαι που ο Πασχάλης, επέλεξε το χώρο αυτό (mystica.gr) για να επικοινωνήσει με τον «έξω» κόσμο.

Ίσως το ότι, στο δικό του (πλέον) Forum, δεν γίνεται διάλογος, αλλά μόνο προπαγανδισμός υπέρ των νέων αυθεντικών, όπως διατυμπανίζονται Ροδοσταυρικών απόψεων, τον οδήγησε στο να θελήσει εδώ, να εκφράσει τις απόψεις του, να διαφημίσει τη νεοσύστατη ΑΜΡΑ και να προβάλει την αδιαμφισβήτητη ενορατική του ικανότητα.

Μπράβο Πασχάλη, όμως όπως ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ γνωρίζεις, ο παρών χώρος δεν προσφέρεται για καπήλευση, για εξύβριση, για υποτίμηση, για χλευασμό και κυρίως για ποταπές συμπεριφορές. Αν είχες την παραμικρή ικμάδα αξιοπρέπειας θα γνώριζες πώς να μιλήσεις για ανθρώπους, για Τάγματα, για καταστάσεις και για πολλά πολλά άλλα. ΑΝ είχες αντικρίσει έστω και μια ακτίνα εσωτερικού φωτός και ΑΝ είχες μια σταλιά από τον ανθρωπισμό που τόσο επιπόλαια ευαγγελίζεσαι θα ήξερες πως για να θίξεις υπολήψεις θα πρέπει να έχεις ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΑΝ ήσουν ο Διδάσκαλος που περηφανεύεσαι ότι είσαι θα είχες λόγο μεστό και σταράτο, λόγο που θα μπορούσε ΜΟΝΟ να διδάξει, αλλά όχι να λοιδορήσει.

Αντίθετα, ακόμα και τώρα, που το mystica.gr σου δίνει ελεύθερα βήμα, υβρίζεις, συκοφαντείς και ειρωνεύεσαι. Ζητάς από τη Zadok να σου πει συγνώμη, ενώ εσύ την έχεις συκοφαντήσει μέσα από το δικό σου Forum για πολλά και διάφορα, έρχεσαι εδώ και φωνασκείς και μιλάς για ελευθερία, όταν ΕΣΥ και η ΣΥΖΥΓΟΣ σου διαγράφετε μέλη από το Forum ΣΑΣ, στερώντας την όποια αντίθετη από τη δική σας έκφραση, λοιδορώντας τη Zadok ότι είναι πίσω από διπλούς και τριπλούς λογαριασμούς, ξεχνώντας δε παράλληλα να ζητήσετε ΕΣΕΙΣ συγνώμη όταν το μέλος που διαγράψατε σας έκανε ρεζίλι με την παρουσίαση των e-mail σας και με την παρουσίαση των στοιχείων του που αποκάλυπταν περίτρανα πως ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ δεν είχαν με τη Zadok.

Βέβαια κολλημένος σε τακτικές λασπολογίας και ίντριγκας, είδες ακόμα και στο μέλος alet σκιές, φούστες και χρώματα.

Συγνώμη Πασχάλη, αλλά θα συνεχίσεις να παρουσιάζεις τις όποιες απόψεις σου ΜΟΝΟ εάν και εφ’ όσον δεν χρησιμοποιήσεις στο μέλλον χαρακτηρισμούς που ευτελίζουν την συζήτηση, τα συμμετέχοντα πρόσωπα και δεν υποβιβάζουν το επίπεδο το οποίο έχουμε επιλέξει για τις συζητήσεις μας.

Εάν νομίζεις/ετε, ότι το mystica.gr μπορεί να γίνει το βήμα αηθών επιθέσεων και ένα ακόμα όπλο στην προπαγανδιστική σας τακτική πλανάστε πλάνην οικτράν.

Προς το παρόν τα μηνύματα σας δεν θα δεχθούν καμία παρέμβαση γιατί θέλουμε να υπάρχουν, ώστε να υπάρχει αναλλοίωτη η εικόνα σας και τα όσα συγκροτούν την σκέψη και τη συμπεριφορά σας.

Να υπενθυμίσω μόνο στον Παύλο, πως το mystica.gr δεν φτιάχτηκε με σκοπό να προσηλυτίσει πελάτες, οπαδούς, ή ότι άλλο και έτσι μάλλον το κλείσιμο του σ’ ένα χρόνο είναι απλά ένας ΕΥΣΕΒΗΣ ΠΟΘΟΣ.

Κάθε λεκτική επίθεση προς άλλο μέλος θα επισύρει την άμεση διαγραφή του μέλους που επιτίθεται με τρόπο που υπερβαίνει τα εσκαμμένα.

Ελπίζω σε μια καλύτερη συνέχεια της κουβέντας και ζητώ από τα μέλη του mystica.gr να κρατήσουν την ψυχραιμία τους και το επίπεδο της συζήτησης.

Για λόγους ηθικής τάξεως η Zadok, εκφράζει τις προσωπικές της απόψεις και μόνο αυτές στο παρόν θέμα, στερουμένη της συντονιστικής της ιδιότητος.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Αύγ 02, 2007 2:29 am

Το να απαντάς σε κάποιον που λέει ανοησίες, είναι σα να βλέπεις το χειρότερο εχθρό σου να πνίγεται σε κινούμενη άμμο και να του επιτίθεσαι με μαχαίρι.

Δεν πρόκειται να βουτήξω στο βούρκο του πνευματικού σου επιπέδου Πασχαλη, αφού ελλείψει ουσιαστικών επιχειρημάτων καταφεύγεις στην προσωπική επίθεση.

Ούτε είχα, ούτε έχω, ούτε θα έχω καμμία θέση στο Τάγμα κι ούτε ενδιαφέρομαι.
Αν εσύ και το ήθος είστε έννοιες ασύμβατες, καλό είναι να μην κρίνεις και τους άλλους εξ ιδίων.
Εξάλλου το ποιός έδινε εντολές στο αυτάκι της διαχειρίστριας (λόγω συγκατοίκησης – μη βάζετε πονηρό στο μυαλό σας) κι ήταν έτσι, ο καπετάν δερβέναγας, καθώς και το ποιός ενδιαφερόταν και ενδιαφέρεται μόνον για την αυτοπροβολή του, είναι γνωστό πλέον στους πάντες είτε είναι μέλη του Amorc, είτε όχι.
Ποιανού λοιπόν τα συμφέροντα θίγονται; Μα τα δικά μου φυσικά. :D
Αφού ο άνθρωπος είναι μέγας Μύστης.

Επειδή αμφιβάλλω σθεναρά για το αν θα ξαναπαραλάβεις αλληλογραφία του Τάγματος εσύ κι η ομαδούλα σου, ξεκίνα να φωνάζεις από τώρα και για το χαμένο υπόλοιπο της συνδρομής σας.

Αναμένουμε τη δημοσιοποίηση της επιστολής που υποσχέθηκες, για να συγκρίνουμε με το πρωτότυπο και να δούμε αν έχεις ταλέντο και στη "μαγειρική" εκτός της λασπολογίας.

Παύλο... :)
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Πέμ Αύγ 02, 2007 11:24 am

Αγαπητοί φίλοι μετά και τις τελευταίες τοποθετήσεις στο θέμα, νομίζω ότι αν συνεχίσουμε την εμπλοκή μας εμείς οι “απ’ έξω” θα εμπλακούμε (αν και πιθανώς έχουμε ήδη εμπλακεί) σε μια σύγκρουση που μάλλον δεν μας αφορά στο στενό και συγκεκριμένο της πλαίσιο αλλά μόνο σ’ ένα ευρύτερο.

Θα σταθώ μόνο στην τοποθέτηση του Παύλου και θα του παραθέσω ένα κομμάτι ενός σχετικά παλιού άρθρου:

Πώς να αναγνωρίσετε τη ναρκισσιστική προσωπικότητα

Για να γίνει η διάγνωση, χρειάζονται πέντε ή περισσότερα κριτήρια.

Το άτομο:

Αισθάνεται υπεροχή και ιδιαίτερα σημαντικό (π.χ. υπερβάλλει για τις επιδόσεις και τα ταλέντα του σε σημείο που να λέει ψέματα, απαιτεί να αναγνωρίζεται ως ανώτερο χωρίς αντίστοιχες επιδόσεις).

Έχει φαντασιώσεις σχετικά με χωρίς όρια επιτυχία, δόξα, δύναμη, παντοδυναμία, εξυπνάδα (εγκεφαλικός νάρκισσος) σωματική ομορφιά ή σεξουαλικές επιδόσεις (σωματικός νάρκισσος) ή ιδανική, παντοτινή αγάπη ή πάθος, όλα αυτά σε σημείο που να του γίνονται έμμονες ιδέες.

Είναι πεπεισμένος ότι για τη μοναδικότητά του και γι' αυτό το λόγο θα πρέπει να τον καταλαβαίνουν, να συγχρωτίζεται και να συνδέεται μόνο με άλλα εξίσου ιδιαίτερα ή υψηλού κύρους σαν τον ίδιο άτομα.

Απαιτεί υπερβολικό θαυμασμό, λατρεία, προσοχή κι επιβεβαίωση ή, αν κάτι τέτοιο δεν πετύχει, επιθυμεί να τον φοβούνται οι άλλοι και να είναι φοβερός και τρομερός.

Θεωρεί ότι έχει αναφαίρετα δικαιώματα γενικώς. Προσδοκά παράλογη ή ιδιαίτερη μεταχείριση.

Απαιτεί αυτόματη και ολοκληρωτική συμμόρφωση με τις προσδοκίες του.

Χρησιμοποιεί τους άλλους για να πετύχει τους δικούς του σκοπούς.

Δεν έχει ενσυναίσθηση, δηλαδή συναισθήματα κατανόησης προς τους άλλους.

Διαρκώς ζηλεύει τους άλλους ή πιστεύει ότι οι άλλοι τρέφουν τα ίδια συναισθήματα απέναντί του.

Αλαζόνας, επηρμένες συμπεριφορές ή στάση που συνδυάζονται με λυσσασμένο θυμό όταν απογοητεύεται, εκνευρίζεται, του πηγαίνουν κόντρα ή τον ξεμπροστιάζουν.

Καλημέρα σε όλους

P.S. 1
Αυτό με το “μεγάλη” από τον Παύλο, το “αν και μου ‘ρχεται να σε αποκαλέσω, φίλη μου alet” από τον Πασχάλη αρχίζει και με ανησυχεί… εντάξει δεν είμαι macho αλλά έλεος πια, αυτά τα πράγματα στα 40 μου τα έξω ξεκαθαρίσει

P.S. 2
Η κακία μικραίνει τη ζωή, ή τουλάχιστον την καλή ζωή

P.S. 3
Εσύ μεγάλε/η, τι παίζει ; Από ποια στοά ξεφύτρωσες ;

Θα μου έχει μείνει από τα παλιά… τότε στα ανθρακωρυχεία στο Βέλγιο.

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Αύγ 02, 2007 12:12 pm

Καλησπέρα σε όλους! :D

Παρακολουθώ εδώ και λίγες μέρες τα τεκταινόμενα και τα λεγόμενα για άλλη μια φορά …. εμβρόνητη!! :(
Για άλλη μια φορά (πολλοστή) στη ζωή μου ζω «Τη μέρα της Μαρμότας»!! Τι εννοώ με αυτό;

Πριν από 15-20 χρόνια συμμετείχα πάρα πολύ ενεργά σε έναν από τους δυο μεγάλους πολιτικούς φορείς/κόμματα της χώρας μας. Παρόλο το σχετικά νεαρό της ηλικίας μου τότε, επειδή καταπιάνομαι με πάθος και μεράκι με ότι μ’ αρέσει (κι επειδή το έχει και ο γενέθλιος χάρτης μου λίγο), ήμουνα και ανώτερο καθοδηγητικό όργανο (όπως μας έλεγαν, μπουζούκι θα εννοούσαν όπως κατάλαβα αργότερα! :lol: ). Τα κόμματα τότε (δεν γνωρίζω για τώρα, έχω χάσει πολλά επεισόδια :? ) είχαν τη διοικητική δομή της πυραμίδας με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις από κόμμα σε κόμμα. Εγώ ήμουν κάπου στο μέσον της πυραμίδας αυτής και είχα άμεση πρόσβαση και προς τα πάνω (όσο ψηλά ήθελα) και προς τα κάτω ακόμα πιο εύκολα αφού οι προς τα πάνω προέρχονται από τους προς τα κάτω.
Δε χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω για αυτό, πολλοί από εδώ ενδέχεται να είχαν παρόμοια εμπειρία κάποια στιγμή στη ζωή τους οπότε τα ξέρετε. Έκανα όμως αυτήν την μικρή περιγραφή γιατί και αυτή η λειτουργία θυμίζει πάρα μα πάρα πολύ –σε εμένα τουλάχιστον- τα Τάγματα ή/και τις σχολές.

Γιατί όλη η κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί με διάφορα Τάγματα και σχολές μου θυμίζει ακριβώς το χάλι και την παρακμή των οργανώσεων των κομμάτων τότε καθώς γινόντουσαν και ακριβώς οι ίδιοι καυγάδες με ακριβώς τα ίδια θέματα (εξουσία, έλεγχος πλειοψηφίας, ταμεία) μη σας πω ότι σε μερικά από τα πολλά post που έχω διαβάσει μόνο τα ονόματα αλλάζουν!! :shock: :shock: :shock:
Αν τα λέγαμε και από κοντά δηλ. πρόσωπο με πρόσωπο και έπεφτε και καμιά καρέκλα στο κεφάλι κανενός θα ήταν πλήρης η εικόνα μου!!! :P

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Αύγ 02, 2007 1:05 pm

Αγαπητή magikadespell,

ενδιαφέρουσα η επισήμανσή σου και μου γεννά τις εξής σκέψεις...

Τα πολιτικά κόμματα έχουν σαν στόχο την εξουσία, συνεπώς μοιραία η δραστηριοποίησή τους περιστρέφεται γύρω από αυτήν σε κάθε επίπεδο, ακόμη κι αν αυτό αφορά στις διαπροσωπικές σχέσεις.
Είναι, δεν είναι ευχάριστο, μου ακούγεται όμως φυσιολογικό.

Οι σχολές όμως, πέρα από τα εσωτερικά-διοικητικά τους θέματα, δεν έχουν σαν στόχο την εξουσία.
Εκτός αν με την ευρύτερη έννοια της εξουσίας, συμπεριλαμβάνουμε και την ανάπτυξη της κάθε σχολής σε όσο το δυνατόν ευρύτερο κοινωνικό κομμάτι.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Πέμ Αύγ 02, 2007 2:38 pm

Το μεγάλο λάθος που μπορούμε να αναγνωρίσουμε σε πολλές ιδεολογίες και ιδιαίτερα ιδεολογίες μαζικού χαρακτήρα είναι ότι λησμονούν να καλύψουν και να κατανοήσουν επαρκώς τον ανθρώπινο παράγοντα ή αλλιώς αυτόν του ατόμου. Η σχέση ατόμου-ομάδος είναι μεν αμφίδρομη αλλά η διαφορά βρίσκεται στο γεγονός ότι ενώ όταν το άτομο είναι μέλος μιας ομάδας οι συμπεριφορές του είναι προβλέψιμες και η ομάδα καθορίζει την εξέλιξή του, το άτομο ως ανεξάρτητος παράγοντας είναι απρόβλεπτο και η συμπεριφορά του ακαθόριστη.

Καταλήγουμε λοιπόν να θεωρούμε ότι η κορυφή της πυραμίδας αναγκαστικά θα ακολουθήσει μια δεδομένη πορεία, πορεία που πιστεύουμε ότι εξαρτάται από την ιστορικότητα της πυραμίδας και τους νόμους που αντιλαμβανόμαστε ότι την διέπουν και δεν διακρίνουμε ότι το άτομο αυτό της κορυφής έχει τα χαρακτηριστικά όχι του ατόμου της ομάδος αλλά του ανεξάρτητου παράγοντα, από την στιγμή που έχει την δυνατότητα να διαμορφώσει και να αναμορφώσει τις συμπεριφορές όλων των επιπέδων της πυραμίδας, να μεταβάλλει τους νόμους της και τελικά να επιβάλλει μια τέτοια εξάρτηση μεταξύ των διαφόρων επιπέδων της και της κορυφής και η ισχύς του να είναι περιοδικά υπερβολική. Φυσικά βέβαια και θα υπάρξει ή μπορεί να υπάρξει ανατροπή, αλλά η ίδια η ανατροπή θα συμβεί χρονικά αμέσως μετά την εκδήλωση των δυνατοτήτων που έχει η κορυφή, όπως και αποδείχθηκε με τα τελευταία γεγονότα. Άρα τα δικαιώματα των κατώτερων επιπέδων της πυραμίδας είναι ανώφελα από τη στιγμή που μπορούν να κάνουν χρήση τους μόνο κατόπιν εορτής.

Μάλιστα το καταπληκτικό είναι ότι η ίδια η κορυφή στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι που προτείνει ένα νέο σύστημα διαχείρισης και μην μπορώντας να το επιτύχει σε τούτο τον οργανισμό, αποφασίζει να ιδρύσει άλλον, χρησιμοποιώντας ολοκληρωτικά τις εξουσίες που περιγράφηκαν παραπάνω στην προηγούμενή της θέση, με πλήρη ανευθυνότητα προς όσους την εμπιστεύθηκαν στο παρελθόν και ακόμα σημαντικότερο προς όλα τα μέλη του οργανισμού που είχε την ευθύνη τους. Αυτό είναι ένα ακόμα παράδοξο και ίσως το σημαντικότερο. Θέλουμε να καταπολεμήσουμε ή να αλλάξουμε κάτι και για να το καταπολεμήσουμε το εφαρμόζουμε εξ' ολοκλήρου στον εαυτό μας.

LordPayens

Est la Bahamaat
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2005 12:48 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Est la Bahamaat » Πέμ Αύγ 02, 2007 2:54 pm

Αν και προτιμώ να είμαι απλά παρατηρητής στο forum για λόγους ευνόητους (και προσφάτως δικαιωθέντες τελικώς) σήμερα θα κάνω μια μικρή εξαίρεση.

Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι στην Ελλάδα υπάρχει μια μερίδα ατόμων που ασχολούνται με τον εσωτερισμό τα οποία εκτός του ότι είναι ανεπαρκή ως προς την απόκρυφη γνώση, ιδιωτεύουν και είναι ανιστόρητα, αήθη, και το χειρότερο από όλα επιθυμούν να διαδώσουν και σε άλλους την αχαρακτήριστη επικίνδυνη εσωτερική τους κοσμοαντίληψη ως διδάσκαλοι.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι, ούτε ήμουν μέλος του A.M.O.R.C. και έτσι δεν έχω εκ των ένδον άποψη της διδασκαλίας του, ούτε και κάποιο συμφέρον για αυτά που γράφω. Όμως από την εξωτερική εικόνα που έχω σχηματισμένη για το συγκεκριμένο τάγμα δεν το κρύβω ότι δεν τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση για το A.M.O.R.C. και αυτό γιατί μου θυμίζει έντονα τους «Μάρτυρες του Ιεχωβά» ως προς τον τρόπο προσέγγισης των μελών του, έχει κατηγορηθεί από τα πρώτα χρόνια του για προσηλυτισμό (βλ. Π. Γράβιγγερ «Τεκτονικόν Μουσείον» - J. Bricaud), και γιατί όπως λέει η Dion Fortune «τα εσωτερικά τάγματα δεν προβαίνουν σε άγρα μελών αλλά τα μέλη έρχονται σε αυτά». Στα παραπάνω αν προσθέσουμε και την μετέπειτα πορεία του στον χρόνο, και την παραγωγή «Επιφανών Μελών - Μυστών» και γενικά συγγραφικού έργου τότε το συμπέρασμα δεν είναι και το καλύτερο. Θα μπορούσα να επεκταθώ και σε πολλά άλλα θέματα σχετικά με το κατά πόσο το A.M.O.R.C. αποτελεί αυθεντική Ροδοσταυρική παράδοση ή όχι, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό που μας ενδιαφέρει στην παρούσα φάση του διαλόγου μας.
Σε κάθε περίπτωση όμως δεν μπορούμε από την μια να λέμε ότι ασχολούμαστε με την «Δυτική Εσωτερική Παράδοση» και από την άλλη να δηλώνουμε με στόμφο πως οι διδασκαλίες του A.M.O.R.C. είναι γεμάτες με λανθασμένες πρακτικές και αντιλήψεις, στηριζόμενοι στα παρακάτω :

Ακολουθεί σταχυολόγημα αναφορών από το forum της «Αυθεντικής Μυστικιστικής Ροδοσταυρικής Αδελφότητας» σχετικά με τις διδασκαλίες του A.M.O.R.C.

«Στην πράξη οι μυστηριακές λατρείες ήρθαν στην Αίγυπτο μόλις τον 3ο προχριστιανικό αιώνα, με την εγκατάσταση των Ελλήνων στην νεοϊδρυθείσα Αλεξάνδρεια, στις οποίες βέβαια τελετουργίες μετείχαν μόνον οι Έλληνες και σε καμιά περίπτωση οι γηγενείς Αιγύπτιοι.

Η ιστορία και η αρχαιολογία έχει αποδείξει ότι δεν υπήρξαν ποτέ Αιγυπτιακά μυητικά μυστήρια και για τις ανιστόρητες αυτές δοξασίες κατά κόρον ευθύνονται μερικές εσωτερικές οργανώσεις, με προεξάρχουσες τις τεκτονικές τύπου Μέμφις και Μισραϊμ, στις οποίες μαθήτευσε και ο Spencer H. Lewis, ιδρυτής του amorc, φτάνοντας μάλλιστα στον βαθμό 33ο 90ο 96ο, όπως και κάποιες αυτοαποκαλούμενες ροδοσταυρικές του 19ου αιώνα.»

«Η θρησκευτικότητα στον άνθρωπο, είναι μια εγγενής κατάσταση και η στάση του απέναντι στα ιερά και δη στον ιερό ναό του θρησκεύματος που γαλουχήθηκε, χαρακτηρίζεται από δέος, έστω από σεβασμό. Παράλληλα, ο έστω και περιστασιακός εκκλησιασμός -π.χ. μόνον το Πάσχα- διατηρεί ακέραιο το νήμα που συνδέει τον καθένα με την θρησκευτική παράδοση του τόπου του.

Η έντεχνη εισαγωγή όμως της έννοιας του Ουράνιου Ναού, υποκαθιστά την έστω και αμυδρή ανάγκη του οπαδού του amorc, αποκόπτοντάς τον τελικά από τον θρησκευτικό κορμό του τόπου του. Μάλλιστα η όλη ενέργεια, συμπληρώνεται και με την σύσταση για ίδρυση ατομικού sanctum στον χώρο του καθενός, γεγονός που ακυρώνει την ανάγκη ύπαρξης έτερων θρησκευτικών συμβόλων (εικόνων κλπ), απομονώνοντας τον φιλόδοξο νεόφυτο τελείως από το θρησκευτικό του πλαίσιο και καλύπτοντάς του με επάρκεια την ασυνείδητη ανάγκη θρησκευτικής έκφρασης.

Αλίμονο.... Μία αληθής εσωτερική διδασκαλία, ποτέ δεν θα επιχειρούσε να έρθει σε αντίθεση με το θρησκευτικό πιστεύω του μαθητή,ούτε θα επιχειρούσε να το υποκαταστήσει, παρότι βέβαια στη διάρκεια μελετάται και η θρησκεία ως φαινόμενο που διέπεται από φυσικούς και εσωτερικούς νόμους.

Κι όμως, το amorc, από την αρχή ακόμα, ύπουλα σημαδεύει την θρησκευτικότητα του ανθρώπου, γιατί στην ουσία, μόνον εκεί μπορεί να αποτανθεί με τις λίαν επιφανειακές και επιπόλαιες διδασκαλίες του και μόνον εκεί μπορεί να βρεί άτομα που όταν προσδεθούν, θα παραμείνουν εσαεί αιμοδότες της εταιρείας, ακόμα και όταν από τον 10ο βαθμό και μετά περιορίζονται οι μονογραφίες σε δύο μόνον το μήνα, κάνοντας την εκμετάλλευση ακόμα πιο στυγνή.»

«Ο κάθε αφελής νεόφυτος και ειδικά τα άτομα που δεν έχουν εμπειρία και γνώση του παραλογισμού και του τσαρλατανισμού που κυκλοφορεί στην αγορά με την ψευδεπίγραφη πινακίδα ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, όσοι δεν έχουν πληροφορηθεί για τα περίφημα ανώτερα επίπεδα συνειδητότητας, για τα ενεργειακά πεδία, για τις καναλιώσεις κλπ κλπ, βρίσκονται εκτεθειμένοι ψυχικά και νοητικά στις αυθεντίες του Amorc, οι οποίοι του αποκαλύπτουν:

<<Ωστόσο, πρέπει να γίνει κατανοητό πως το πνευματικό επίπεδο στο οποίο τοποθετείται, είναι το ίδιο για όλους όσους βρίσκονται εκεί την συγκεκριμένη στιγμή. Ο τρόπος ανυψώσεως βέβαια είναι καθαρά προσωπικός, όσοι όμως το επιτυγχάνουν βρίσκονται ουσιαστικά στο ίδιο πεδίο ενέργειας>>.

Είναι θλιβερό πραγματικά, αυτόκλητοι διδάσκαλοι –πλάνοι ουσιαστικά- την ταπεινή προσευχή που κάθε καλοπροαίρετος θρησκευόμενος νοιώθει εσωτερικά, την ανάταση ψυχής ως μια καθαρά εσωτερική λειτουργία να την διαστρεβλώνουν οι αδαείς και να την παρουσιάζουν ως νεοεποχίτικη εξωτερική μετάβαση σε άλλα επίπεδα. Μας βεβαιώνουν μάλλιστα ότι μεταβαίνουμε άπαντες στο ίδιο πεδίο ενέργειας. Δυστυχώς η ημιμάθεια που χαρακτηρίζει την πλειονότητα των ανθρώπων, λόγω της εγκληματικής κατάστασης της παιδείας μας, γίνεται η αιτία να αποβαίνει επιρρεπής σε νεοεποχίτικες αμερικανόφερτες φαντασιώσεις. Μάλλιστα παρατηρείται και το οξύμωρο, να προβάλλεται η επιστημονική άποψη ως αυθεντία, σε όσα θέματα θέλουμε να δώσουμε κύρος, π.χ. «η επιστήμη απέδειξε ότι υπάρχουν πολλές διαστάσεις», αλλά να χλευάζεται η επιστήμη όπου δεν βολεύει τον φαντασιακά εκστασιασμένο, π.χ. «είναι κολλημένη οι επιστήμη σε δόγματα, ότι δήθεν οι άλλες διαστάσεις είναι ενσωματωμένες μέσα στις υπάρχουσες», ενώ η εσωτερική επιστήμη μας βεβαιώνει ότι οι άλλες διαστάσεις είναι αυθύπαρκτες και μπορούμε να τις επισκεφθούμε άμα εξελιχθούμε ψυχικά.»

«Αυτά τα "σοφά" μας παρέθεσαν οι "ειδήμονες" του amorc περί μυήσεων και μυστηρίων. Ας δούμε λοιπόν μια σοβαρή ανάλυση για τα πραγματικά μυστήρια, τα Ελληνικά μυστήρια της Ελευσίνας και τότε, συγκρίνοντας θα διαπιστώσουμε αηδιασμένοι ότι, οι άνθρωποι που στήσαν το amorc, όχι μόνον ήταν και συνεχίζουν να είναι παντελώς άσχετοι με τα μυητικά μυστήρια, αλλά αποβαίνουν δυστυχώς επικίνδυνοι τσαρλατάνοι που "παίζουν" με τον ψυχισμό των αφελών, οφθαλμοφανέστατα με ύπουλες σκοπιμότητες για όσους έχουν γνώση και διακρίνουν, αποσκοπώντας να εγκλωβίσουν θύματα, άβουλους αιμοδότες προς εκμετάλλευση, εξαρτώμενους παρίες της υψηλής τάξης των αριστοκρατών του υπάτου συμβουλίου, μαριονέτες των σκοτεινών ραδιουργιών περί Πανθρησκείας και μίας Παγκόσμιας Κυβέρνησης.»


Δεν θα κάνω τον άσκοπο κόπο να σπαταλήσω το χρόνο μου-μας με αναλύσεις- απαντήσεις στα προαναφερθέντα, δεν είναι καν άξια λόγου, σε γενικές γραμμές είναι λες και έγινε ξαφνικά ο Δ. Λιακόπουλος μέλος του A.M.O.R.C.και μας εκθέτει σωρηδόν Ραδιουργίες – Πανθρησκεία - Παγκοσμιοποίηση – Σχέδια κατά του Ελληνισμού κλπ. το χειρότερο είναι ότι δεν είναι ο Δ. Λιακοπουλος αλλά είναι ο Ορφέας και για όποιον δεν γνωρίζει περί Ορφέα ορίστε εν σύντομο βιογραφικό του μεγάλου επίδοξου αναμορφωτή του Ροδοσταυρισμού :

«Ο Ορφέας ήταν ο επαναστάτης, όπου επειδή ήταν ο μοναδικός από όλους μας, που ήταν πραγματικά μορφωμένος, έβρισκε και έβλεπε πολλά λάθη στο σύστημα διαχείρισης του Αmorc, αλλά και στην διδασκαλία του... Επίσης είχε κρύψει ότι ήταν ήδη μυημένος από Καμπαλιστή Ροδόσταυρο, για να μην δημιουργηθούν περαιτέρω αντιδράσεις, γιατί θεωρούσε το Amorc ανάλογο του δημοτικού σχολείου.»


Ναι ναι, καλά διαβάσατε ο κ. Ορφέας είναι ένας Μυημένος! Και τι μυημένος από Καμπαλιστη Ροδόσταυρο ουαου! :o :shock: Εδώ τα λόγια περιττεύουν πιστεύω ότι πρέπει όλοι μας να εγκαταλείψουμε την H.O.G.D. την «Θεοσοφική Εταιρία» τον Τεκτονισμό το Ο.Τ.Ο. το «Μέμφις – Μισραΐμ» το «Μαρτινιστικό Τάγμα» και οτιδήποτε άλλο γιατί απλούστατα όλοι αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Όπως για παράδειγμα με τα μυστήρια, αν είναι ποτέ δυνατόν τα μυστήρια να έχουν σχέση με την Αίγυπτο! Η Βίβλος των Νεκρών, ο Πυθαγόρας που πήγε στην Αίγυπτο για να μυηθεί στα εκεί μυστήρια (βλ. Βίος του Πυθαγόρα υπό Ιάμβλιχο), οι Τέκτονες που ανάγουν τα τυπικά τους στον μύθο του Όσιρη – Χιράμ που με την σειρά του έχει πολλές ομοιότητες με το «Αρχαίο Αιγυπτιακό Τυπικό των λιθοξόων» (τελετή που βρίσκεται σε αρχαία ταφική αιγυπτιακή πλάκα, βλ. Ο Μέγας Μύθος του Ναού του Martin Erler), ο Ηρόδοτος που μας λέει για τα Καβείρια μυστήρια ότι ήρθαν από την Αίγυπτο, όλα αυτά και άλλα πολλά που μου έρχονται αυτή την στιγμή στο νου, είναι απλά ιδεοληψίες από όλους αυτούς που είναι : «επικίνδυνοι τσαρλατάνοι που "παίζουν" με τον ψυχισμό των αφελών, οφθαλμοφανέστατα με ύπουλες σκοπιμότητες για όσους έχουν γνώση και διακρίνουν, αποσκοπώντας να εγκλωβίσουν θύματα, άβουλους αιμοδότες προς εκμετάλλευση, εξαρτώμενους παρίες της υψηλής τάξης των αριστοκρατών του υπάτου συμβουλίου, μαριονέτες των σκοτεινών ραδιουργιών περί Πανθρησκείας και μίας Παγκόσμιας Κυβέρνησης.»


Κλείνοντας και για να το ελαφρύνω λίγο να θέσω μια απορία :μήπως ο Ροδόσταυρος δάσκαλος δεν ήτο Καμπαλιστής αλλά εθνικιστής από την Καβάλα άρα…Καβαλιστής!





Υ.Γ. Οι παραπομπές δεν είναι και τέλειες γιατί είμαι εκτός οικίας – βιβλιοθήκης, βλ. διακοπές :lol:

[mod]Τοποθετήθηκε χρώμα για καλύτερη ανάγνωση των αποσπασμάτων του ΑΜΡΑ[/mod]
Εικόνα

L.V.X.
DEMON EST DEUS INVERSUS

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Αύγ 02, 2007 3:23 pm

Καλησπέρα,

Η οπτική που παραθέτει η αγαπητή magikadespell, είναι μια θέαση των πραγμάτων την οποία έχουν αρκετοί (για να μην πω οι περισσότεροι) άνθρωποι που ασχολούνται με το «σπορ» του εσωτερισμού, άνθρωποι που παρατηρούν, που εξετάζουν και που θέλουν να έχουν μια όσο το δυνατόν καλύτερη οπτική των πραγμάτων. Οπτική που δημιουργείτε με την ανάλυση των δεδομένων.
Ποια είναι τα δεδομένα ;
Μα φυσικά η εξωτερίκευση των προϊόντων της μισαλλοδοξίας, της έπαρσης και της ξερολίασης.

Ναι καλή μου magikadespell, και εγώ υπήρξα ενεργότατο μέλος πολιτικής παράταξης, έδωσα ότι μπορούσα, πίστευα σε όνειρα και είχα ελπίδες, νέος γαρ, με αίμα κοχλάζον (τότε) και με στόχο να αλλάξω τον ρου της ιστορίας.
Φεύ ! Ένα ωραίο βράδυ το όνειρο άρχισε να γίνετε εφιάλτης, δεν ήθελα να παραδοθώ έτσι εύκολα, δεν ήθελα να εγκαταλείψω τα όνειρα μου, χαμογέλασα, παραιτήθηκα της θέσεως που είχα και συνέχισα από ένα άλλο μετερίζι του ίδιου χώρου.
Όμως ΠΟΤΕ δεν καταφέρθηκα εναντίων του χώρου που ανήκα, ΠΟΤΕ δεν λοιδόρησα κανέναν από τους πρώην συναγωνιστές μου, απλά έκανα γνωστές τις θέσεις μου εκθέτοντας μόνο πολιτικά επιχειρήματα και πάντα μέσα στα ορθώς εννοούμενα πολιτικά πλαίσια.
Επανήλθα μετά από κάποιες διαβεβαιώσεις στα υψηλά, όπως λες κι εσύ, κλιμάκια, για να διαπιστώσω εκ νέου ότι ο μπρούτζος γυαλίζει πολλάκις ως τον χρυσό.

Το όνειρο έσβησε, η πραγματικότητα ήρθε με το άνοιγμα των ματιών σε μια γκρίζα πόλη, το χαμόγελο αντικαταστάθηκε από το μειδίαμα και η ελπίδες της συντέλεσης για τη δημιουργία ενός κράτους υπέροχου, περιορίστηκαν στην βελτίωση του δικού μου εαυτού.
Μια επιστολή παραίτησης ήταν αρκετή για να κλείσει το κεφάλαιο Κόμμα, διότι σαν άνθρωποι πρέπει να οδηγούμαστε από την αξιοπρέπεια. Θα θεωρούσα προδοσία των πιστεύω μου να καταφερθώ δημόσια εναντίων ανθρώπων που μαζί τους έφαγα και ήπια, εναντίων ανθρώπων που μαζί τους μάτωσα, εναντίων των όσων πίστεψα, πάλεψα και ονειρεύτηκα.

Δεν μου φταίει το Κόμμα, οι άνθρωποι και οι καταστάσεις, αν εγώ δεν κατάφερα να καταδείξω έστω μια οπτική μου, που θα μπορούσε ΙΣΩΣ να αλλάξει κάποια πράγματα, μου φταίω εγώ, που δεν βρήκα τον τρόπο, που κουράστηκα, που πίστεψα σε πράγματα ανέφικτα.

Σηκώνεις λοιπόν το κεφάλι ψηλά και προχωράς στον επόμενο δρόμο, στην επόμενη σελίδα της ζωής.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, η ομοιότητα της λειτουργίας ενός κόμματος, με την αντίστοιχη φαινομενική λειτουργία ενός Τάγματος είναι μια πραγματικότητα, διότι ο άνθρωπος είναι άνθρωπος, πλάσμα ατελές, με πάθη και με λάθη.
Όμως ! Ένα Τάγμα μπορεί να δώσει κάτι περισσότερο, κάτι που ένα κόμμα, ένας άνθρωπος ΔΕΝ μπορεί να δώσει.
Μια προσωπική οπτική, μια λύση, μια απάντηση.
Σ’ ένα Τάγμα δεν φτιάχνεις νόρμες εξωτερικής τοποθέτησης των θέσεων του Κεντρικού Οργάνου, σ’ ένα Τάγμα ΑΝ ψάξεις βρίσκεις όσα εσύ θέλεις, όσα η διάνοια σου μπορεί να αντιληφθεί και μπορείς να μείνεις και εντελώς αμέτοχος όταν κάποιοι παίζουν τα παιχνίδια εξουσίας τους.

Αν πάλι δεν σου κάνει τίποτα, δεν σε γεμίζει τίποτα, τότε με χαμόγελο βάζεις στραβά το καπελάκι σου και πηγαίνεις στο σπίτι σου.

Δεν είναι πανάκια τα Τάγματα, δεν είναι η μόνη λύση η ένταξη σ’ ένα τέτοιο, κανείς δεν σύρθηκε με το ζόρι για να ενταχθεί σ’ ένα χώρο ανάλογης δράσης, όσοι μπήκαν το θέλησαν για τους δικούς τους λόγους.

Αν οι λόγοι ένταξης ήταν ποταποί, αν ο εγωισμός δεν καταπατήθηκε, αν το κυνήγι τίτλων θέσεων και οφίτσιων δεν κατανικήθηκε, τότε η παραμονή ήταν εκ προοιμίου καταδικασμένη, το δε προσλαμβανόμενο υλικό ήταν σίγουρο πως θα αποτελέσει ένα υλικό προς στήριξη της φαυλότητας και της όποιας επίδοξης απαξιωτικής τακτικής.

Εν κατακλείδι, δεν θα θεωρούσα πως μπορούμε συλλήβδην να καταδικάσουμε τους διάφορους εσωτερικούς χώρους (Τάγματα) με μόνο μας πρόσχημα την εξωτερική ομοιότητα στα διοικητικά δρώμενα, στηριζόμενοι σε καταθέσεις ανθρώπων που αντί να κατανοήσουν έστω και μια μικρή ικμάδα εσωτερικής διδασκαλίας, φρόντιζαν να θρέφουν τον Νάρκισσο μέσα τους.

Ο καθένας δικαιούται εις απόλυτο βαθμό να κάνει τις επιλογές της πορείας του, δεν δικαιούται όμως, ούτε κατ’ ελάχιστο να βεβηλώσει έννοιες , χώρους και ιδέες. Δεν δικαιούται να λοιδορήσει ανθρώπους και έργα. Δεν δικαιούται να καταστρέφει τα όνειρα κάποιων άλλων ανθρώπων και να τους παρασύρει στην απραγία.

Ναι, οι χώροι του εσωτερισμού περνάνε από κρίσεις, όμως αυτό που κάποιοι χλευάζουν μπορεί σε κάποιους άλλους να δίνει τόση ζωή που κανείς δε φαντάζεται.

Αξιοπρέπεια σημαίνει ΣΕΒΑΣΜΟΣ πρώτα και κύρια του ίδιου μας του εαυτού.
Η όποια επιλογή δρόμου ανήκει αποκλειστικά σε μας και ουδείς άλλος ευθύνεται δι αυτήν. Μακάρι να κάνουμε τις σωστές επιλογές, μακάρι οι επιλογές μας να είναι διδακτικές και να απέχουν από την επιβολή επίπονων διεργασιών.

Μη ξεχνάμε πως είναι,
Ένας, μοναχικά ομαδικός δρόμος … εμείς θα βρούμε τη διδαχή, μέσα από το περπάτημα μας.

Ας απολαύσουμε λοιπόν τις επιλογές μας, χαμογελώντας.
Εικόνα

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Παρ Αύγ 03, 2007 4:46 pm

Θέλω να εκφράσω την απογοήτευσή μου, για τα σχόλια κάποιων που αποκαλούνται εσωτεριστές...

Στο Amorc υπήρξα 5 χρόνια απλό μέλος, 1 χρόνο Δάσκαλος Προνάου, και 1 χρόνο Διαχειρίστρια... Όταν είσαι ένα απλό μέλος, βλέπεις τελείως διαφορετικά κάποια πράγματα, οραματίζεσαι, φαντασιώνεσαι, βλέπεις μέσα από μια οργάνωση το δικό σου όραμα...

Είχα δει τα στραβά, αλλά δυστυχώς νόμισα ότι θα μπορούσαν να διορθωθούν, όπως λάθη στις μονογραφίες, αλλά και στο ίδιο το σύστημα, που αντί να προσανατολίζει τον άνθρωπο στην εδώ ζωή και στην δημιουργικότητα, τον έστρεφε σε έναν επικίνδυνο αντικοινωνικό μοναχισμό...

Προσπάθησα να τα διορθώσω... αυτή ήταν η δοκιμασία μου, και αυτό ήταν το λάθος μου... η αφέλεια μου, πιστεύοντας στην αγνότητα κάποιων ανθρώπων, πως ήταν αληθινοί... Όμως βίωσα την "ψευτιά" σε αξιωματικούς του Τάγματος... και στην Ελλάδα, αλλά και στην Διοίκηση του Τάγματος... και αυτό με σόκαρε... ΠΑΝΤΕΛΩΣ...

Δεν νοιαζόταν για βοηθήσουν ανθρώπους απλά νοιαζόταν για το Παιχνίδι τους, την Ματαιοδοξία τους, να τους προσκυνούν, και την ανάγκη τους να ανήκουν σε μια οικογένεια... Είχαν πουλήσει, κυριολεκτικά, την ψυχή τους στον διάβολο, μόνο και μόνο για να φαντασιώνονται μέσα από αυτό το παιχνίδι...

Δεν μπόρεσα να παίξω αυτόν τον ρόλο, όταν συνειδητοποίησα, το μέγεθος της ανεπανόρθωτης πλέον διαφθοράς... Δεν μπορώ να ξεγελώ τον κόσμο...

Αν θέλουν κάποιοι να νιώθουν ότι ανήκουν σε μία αδελφότητα, και να έχουν ένα κοινό χόμπι να συζητούν, ας δημιουργήσουν μία δική τους παρέα, και να περνάν καλά με τις συζητήσεις τους και με τους διαλογισμούς τους... Έτσι και αλλιώς όλη η Γνώση υπάρχει πλέον ανοιχτή για όλους τους ανθρώπους, έτσι ώστε κανένας, να μην μπορεί να μας εκμεταλλευτεί... Αλλά δυστυχώς ακόμα μας εκμεταλλεύονται...

Γιατί ο άνθρωπος, έχει τόσο μεγάλη ανάγκη να νιώθει υπόδουλος, γιατί θέλει πάντα να δημιουργεί αρχηγούς, και να κρύβεται κάτω από τα φτερά τους?...

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ ΣΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑΙΖΟΥΝ ΠΙΣΩ ΕΝΑ ΣΤΗΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟ, ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΑΒΛΩΜΕΝΟ?

Γιατι? Είμαστε ανίκανοι, να έχουμε τις δικές μας παρέες και να περνάμε καλά, χωρίς να πληρώνουμε 204 ευρώ το χρόνο, νταβατζιλίκι στην Αγγλία?

Είναι κάποιος περίεργος τι λένε οι μονογραφίες του Αμορκ? Υπάρχουν πολλά παλιά μέλη, που είναι διατεθειμένα να τα δανείσουν... ΟΛΑ...

Η ΑΜΡΑ, δεν είναι Τάγμα, είναι Αδελφότητα, είναι μία ΠΑΡΕΑ, φίλων του Ροδοσταυρισμού... Δεν πληρώνει κανένας νταβατζιλίκι σε κανέναν, ούτε υπάρχει Αρχηγός που τον υποκλίνεται κανένας... Υπάρχει μόνο ένα κοινό χόμπι, που λέγεται εσωτερισμός...

ΜΑΡΙΝΑ
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Παρ Αύγ 03, 2007 10:32 pm

Ramoglou έγραψε:Δεν δικαιούται να καταστρέφει τα όνειρα κάποιων άλλων ανθρώπων και να τους παρασύρει στην απραγία.


Τα όνειρα έτσι κι αλλιώς καταστρέφονται όταν ξυπνάμε το πρωϊ.

Ramoglou έγραψε:Δεν δικαιούται να καταστρέφει τα όνειρα κάποιων άλλων ανθρώπων και να τους παρασύρει στην απραγία.


Κανένας δεν παρασέρνει κανέναν πουθενά. Εμείς παρασυρόμαστε από μόνοι μας, από τις ίδιες τις ιδέες μας, από τις αυταπάτες μας, από τα λάθη μας, από τα ψέματά μας, από τις ενοχές μας, από τα συμπεράσματά μας, από χίλιους δυο λόγους.

Ramoglou έγραψε:Δεν δικαιούται να καταστρέφει τα όνειρα κάποιων άλλων ανθρώπων και να τους παρασύρει στην απραγία.


Όλοι δικαιούνται. Γιατί αυτό το δικαίωμα δεν το παίρνουν από άνθρωπο, αλλά από "Θεό", από "άνωθεν". "Θεός" τους έδωσε το δικαίωμα και "θεός" μονάχα μπορεί να τους το πάρει. Κι όχι εσύ, φίλε μου Απόστολε. Όλοι έχουν δικαίωμα στην καταστροφή. Γιατί μετά από κάθε καταστροφή, έρχεται μια άλλη δημιουργία. Πάντα. Και ες αεί. Και εις τους αιώνες των αιώνων. Η μάνα γεννάει και δίνει ζωή μέσα από μια καταστροφή. Ο ήλιος δίνει το φως του μέσα από καταστροφικές εκρήξεις. Η ζωή ξεπιδάει μέσα από φλόγες, μέσα από πόνο, από αίμα και από θάνατο.

"'Σεις βρήκατε μια δημιουργία και την αφήσατε δημιουργία. Δεν κάνατε τίποτε γι' αυτήν. 'Σεις βρήκατε έτοιμο τον κόσμο, δεν σας άρεσε, δεν σας αρέσει αλλά δεν κάνατε και δεν κάνετε τίποτε γι' αυτό. 'Σεις βρήκατε στοές και ναούς και μονάχα μπήκατε μέσα. Και ; Δεν αλλάξατε τις στοές σας, δεν βάλατε λουλούδια. Βρήκατε κοκόρια και κοκόρια τα αφήσατε! Δεν τα πειράξατε, δεν τα μετα-συμβολίσατε, δεν τα μετα-στοιχειώσατε! Σας είπαν "έτσι είναι αυτό" κι έιπατε "ναι, έτσι είναι αυτό!". Μονάχα ένας πετεινός νομίζετε πως συμβολίζει την Αρχή, το Ξεκίνημα ; Χίλια πράγματα το συμβολίζουν αυτό! Χίλια και χιλιάδες και μυριάδες. 'Σεις σταματήσατε μόνον σ' αυτό! 'Σεις το δεχτήκατε και είπατε "Αυτό είναι! Αυτό! Αυτό και μόνον Αυτό!". 'Σεις πεθάνατε πρώτοι κι έπειτα πέθανε ο υπόλοιπος κόσμος. Γιατί εσείς, δεν διδάξατε την Ζωή, αλλά διδάξατε τον Θάνατο!"
[align=right]καθ. Λιαντίνης[/align]
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 04, 2007 3:02 am

Παυλίτο μου, πότε ζεις την αλήθεια ; Όταν κοιμάσαι ή όταν είσαι «ξύπνιος» ; Πότε καταστρέφεις ; Όταν ξεριζώνεις χόρτα για να φας ή όταν ξεριζώνεις χόρτα που πνίγουν ένα δέντρο ; Τι είναι αυταπάτη ; Αυτό που πιστεύω ότι μπορώ να ζήσω ή αυτό που ζω προσπαθώντας να πιστέψω ότι το ζω όπως θέλω ; Πότε πρέπει να νιώθω ενοχές ; Όταν σκοτώνω έναν άνθρωπο που πεθαίνει ή όταν δίνω ζωή σε κάποιον που πάτησε μια νάρκη και δεν έχει πλέον πόδια και είναι τυφλός ;

Μη χάνεσαι μέσα στα φιλοσοφικά ερωτήματα που εσύ ο ίδιος θέτεις Παυλίτο μου, αν εσύ νομίζεις ότι δικαιούσαι να καταστρέφεις έστω την πιο μικρή ελπίδα κάποιου για ένα καλύτερο αύριο, θεωρώντας ότι έχεις άνωθεν εντολή και κάλυψη, θα σου θυμίσω ότι αυτός που δίνει τις ελευθερίες, δίνει και άλλα πράγματα που πολλές φορές για να τα καταλάβουμε θα πρέπει να αλλάξουμε και οπτική γωνία.

Αν παρ όλα αυτά εσύ θεωρείς ότι δικαιούσαι να καταστρέφεις, να παίζεις με «ψυχές» και όνειρα, να ποδοπατάς κάτι που για κάποιον άλλο είναι Ιερό, τότε συνέχισε απτόητος την ικανοποίηση των ορέξεων σου, το μέλλον θα δείξει τι αυτό θα βοηθήσει στη δική σου προσωπική εξέλιξη.

Εξ άλλου για τη δική μου οπτική έχεις δικαίωμα να αποφασίζεις για τις πράξεις σου.
Κάποτε σου είπα πως βλέπω τις πρακτικές σου και τις αντιδράσεις σου, θυμάσαι ;
Ίσως να είδα αρκετά βαθιά, τόσο όσο άλλοι δεν θέλησαν να δουν, ή δεν τους άφησες εσύ.
Σόρρυ φίλε, αλλά μιας και ξέρω, δεν θα παίξω αυτό το παιχνιδάκι, γιατί, για μένα είναι ανούσιο !
Βλέπεις τα καλοκαίρια μ αρέσει να απολαμβάνω την ηρεμία και την θάλασσα.

Τα φιλιά μου Παυλίτο.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 04, 2007 3:21 am

Αγαπητή Μαρίνα, μόνο με μία σου φράση θα ασχοληθώ,

Μαρίνα, από το λογαριασμό του Πασχάλη έγραψε:Υπάρχει μόνο ένα κοινό χόμπι, που λέγεται εσωτερισμός...


Ο εσωτερισμός ΔΕΝ είναι χόμπι, είναι τρόπος ζωής και αυτό καλή μου θα έπρεπε σαν διδάσκαλος που λες ότι είσαι να το γνωρίζεις.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Αύγ 04, 2007 5:31 am

«Σκηνοθέτησε κι εσύ την αποτυχία σου... Μπορείς!» :

Υπάρχουν άνθρωποι, οι οποίοι φορτωμένοι με υπερπροσδοκίες δεν αντέχουν στον ίλιγγο και οδηγούνται μοιραία στην κάθετη πτώση του ήρωα-εαυτού τους.
Συνήθως, την τελευταία στιγμή, λίγα λεπτά πριν από την αποθέωση, γίνονται οι ίδιοι σκηνοθέτες της αποτυχίας τους.
Δεν αντέχουν.
Αυτό στην ψυχανάλυση λέγεται ματαίωση.
Ο κάθε ένας τέτοιος "μάγος", παρά τη θριαμβευτική του συνήθως άνοδο, κρατά ζωντανό μέσα του το σπέρμα μιας θεμελιώδους αμφιβολίας για τον εαυτό του κι έτσι, επιλέγει να αυτοεκπληρώσει την πιο ζοφερή εικόνα του εαυτού του, που φυλάττει κρυφά στα μύχια της ψυχής του και δεν τολμά να ομολογήσει.

Λέει συνήθως μέσα του:
Κοτούλα είσαι τελικά... Μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών, σου δίνεται κι εσένα η ευκαιρία να πάρεις ένα τίτλο, να κάνεις κάτι, να πραγματώσεις το όραμά σου.
Πού να αντέξεις όμως; Δεν αντέχεις - δεν αντέχεις - δεν αντέχεις.
Πώς να ανταπεξέλθεις στο βάρος της ευθύνης; Δεν το έκανες ποτέ σου.
Στην κορυφαία στιγμή της καριέρας σου θα το κάνεις; Τώρα πια και μετά από τόση κούραση; Πού να βγάλεις το τελευταίο "σπριντ" της προσπάθειάς σου;
Και μετά θα χρειαστούν κι άλλες θυσίες; Πώς να αντέξεις την τόση αφοσίωση στον στόχο σου; Εδώ παραλίγο να χαθούν όλα από άλλους που προσπάθησαν στο παρελθόν, εσύ θα τα καταφέρεις τώρα;.
Το βλέπεις, ότι οι επιθυμίες σου δεν μπορούν να εκπληρωθούν, το βλέπεις ότι η "ομάδα" σου δεν τραβάει, το βλέπεις ότι κι αν φτάσετε στο τελευταίο στάδιο τελικά δε θα τα καταφέρετε γιατί υπάρχουν ισχυρότεροι... (αντίπαλοι, οτιδήποτε...)
Το φάσμα της αποτυχίας είναι ενώπιον σου, ματαιωμένε εαυτέ μου, και αυτό σου βγαίνει σε επιθετικότητα.
Σε κατατρώει το σπέρμα της αμφιβολίας μέσα σου: Ποιός είμαι στην τελική; Τι έχω κατακτήσει; Έγινα μέλος κάπου, έγινα δάσκαλος σε κάποιους, έγινα διαχειριστής μιας κατάστασης και κάτι άλλα ψιλά ακόμη; Και τι είναι αυτά;
Κανείς δεν παραδέχεται στην πραγματικότητα την αξία μου, όλοι πιστεύουν πως είμαι ένα ψέμμα, Θεέ μου, Θεέ μου, πρέπει να βρω ένα τρόπο να ξεφύγω από αυτόν τον εφιάλτη, πρέπει να βγω απ΄το παιγνίδι, πρέπει να σκηνοθετήσω την αποτυχία μου, πρέπει να "κλωτσήσω την καρδάρα και να χύσω το γάλα" που με τόσο κόπο μάζευα εγώ ο πλέον ματαιωμένος.

Το ανωτέρω κείμενο είναι μία παράφραση ενός άρθρου του Μίμη Ανδρουλάκη στην εφημερίδα «Τα Νέα».
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Αύγ 04, 2007 9:31 am

Άρχισαν οι ερωτήσεις. Θαύμα! :D

Ramoglou έγραψε: Πότε ζεις την αλήθεια ;


Όταν ζεις την κάθε στιγμή σαν να ήταν η τελευταία.

Ramoglou έγραψε: Όταν κοιμάσαι ή όταν είσαι ξύπνιος ; (Διόρθωση - χωρίς εισαγωγικά το "ξύπνιος")


Και όταν κοιμάσαι και όταν είσαι ξύπνιος και κανένα από τα δύο.

Ramoglou έγραψε:Πότε καταστρέφεις ;


Κάθε στιγμή.

Ramoglou έγραψε:Όταν ξεριζώνεις χόρτα για να φας ή όταν ξεριζώνεις χόρτα που πνίγουν ένα δέντρο ;


Τίποτε απ' τα δύο ή και τα δύο.

Ramoglou έγραψε:Τι είναι αυταπάτη ;


Θα έπρεπε να ξέρεις την ώρα που βάζεις την στολή σου.

Ramoglou έγραψε:Αυτό που πιστεύω ότι μπορώ να ζήσω ή αυτό που ζω προσπαθώντας να πιστέψω ότι το ζω όπως θέλω ;


Τίποτε απ' τα δύο ή και τα δύο.

Ramoglou έγραψε:Πότε πρέπει να νιώθω ενοχές ;


Όταν δεν ξέρεις τι κάνεις.

Ramoglou έγραψε:Όταν σκοτώνω έναν άνθρωπο που πεθαίνει ή όταν δίνω ζωή σε κάποιον που πάτησε μια νάρκη και δεν έχει πλέον πόδια και είναι τυφλός ;


Τίποτε απ' τα δύο ή και τα δύο.

:D
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Αύγ 04, 2007 9:36 am

Ramoglou έγραψε:Μη χάνεσαι μέσα στα φιλοσοφικά ερωτήματα που εσύ ο ίδιος θέτεις, αν εσύ νομίζεις ότι δικαιούσαι να καταστρέφεις έστω την πιο μικρή ελπίδα κάποιου για ένα καλύτερο αύριο, θεωρώντας ότι έχεις άνωθεν εντολή και κάλυψη, θα σου θυμίσω ότι αυτός που δίνει τις ελευθερίες, δίνει και άλλα πράγματα που πολλές φορές για να τα καταλάβουμε θα πρέπει να αλλάξουμε και οπτική γωνία.


Αυτό πιστεύω κι εγώ για σένα.

Ramoglou έγραψε:Αν παρ όλα αυτά εσύ θεωρείς ότι δικαιούσαι να καταστρέφεις, να παίζεις με «ψυχές» και όνειρα, να ποδοπατάς κάτι που για κάποιον άλλο είναι Ιερό, τότε συνέχισε απτόητος την ικανοποίηση των ορέξεων σου, το μέλλον θα δείξει τι αυτό θα βοηθήσει στη δική σου προσωπική εξέλιξη.


Το αυτό!


Ramoglou έγραψε:Κάποτε σου είπα πως βλέπω τις πρακτικές σου και τις αντιδράσεις σου, θυμάσαι ;


Όχι.

Ramoglou έγραψε:Σόρρυ φίλε, αλλά μιας και ξέρω, δεν θα παίξω αυτό το παιχνιδάκι, γιατί, για μένα είναι ανούσιο !


Σόρρυ κι από μένα φίλε αλλά πρέπει να σταματήσετε να κοροϊδεύετε τον κόσμο.

Ramoglou έγραψε:Τα φιλιά μου Παυλίτο.


Και τα δικά μου Τόλη.
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Αύγ 04, 2007 9:57 am

Παρατήρησα πως σ' αυτό το θέμα, αποποιηθήκατε της συντονιστικής σας ιδιότητας. Εκφράζετε δηλ. αποκλειστικώς προσωπικές σας απόψεις. Γιατί ειδικά σ' αυτό το θέμα και όχι σ' όλα τα θέματα ; Απορίας άξιο. Μάλλον θα βλέπει η Στοά, έτσι ; Έξυπνο, δεν λέω, αλλά ύποπτο. Τουλάχιστον έχετε το άλλοθι : "Μα εγώ, μα εγώ, προσωπικές απόψεις εκφράζω Σεβ. Διδ.", "Μα εγώ, μα εγώ, έχω το δικαίωμα της προσωπικής μου ελευθερίας".

Απευθύνομαι λοιπόν στους παρατηρητές σας. Όχι σε σας. Τι να μου πείτε εσείς ; Κατ' αρχήν, δεν ξέρετε.

Τι θα γίνει ρε σεβάσμιοι διδάσκαλοι με την πάρτη σας ; Πότε επιτέλους θα καταλάβετε πως αν δεν δείτε προς βάθος και δεν αποστηθίσετε τη στερεομετρία και την τέλεια γεωδεσία του ηθικού λόγου του Αγίου Εθελοτύφλωνος, πως υποκειμενικά θα πετύχετε το αντικειμενικό ;

Ομολογώ πολύ θα 'θελα ένα τετ α τετ με τον σούπερ Γκούφι των "Δελφών". Μάλιστα έχω σκηνοθετήσει και την αποτυχία του εμπρός μου. Θα κάνω αυτό που λέει η Zadok δηλ. Καρέκλες, τραπέζι, δυο φυστίκια.

[center]Σεβ. Διδ.: το κόκκινο ή το μπλε ;[/center]
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 04, 2007 11:39 am

Αχ μικρέ καλέ μου Παύλο, δυστυχώς όταν ταράζεσαι χάνεις την ικανότητα να διαβάζεις.

Λάθος πρώτο Δεν αποποιήθηκα καμίας συντονιστικής μου ιδιότητας σε αυτό το θέμα, απλά, για να μην υπάρχουν λόγοι ηθικής τάξης, είπα πως δεν θα συντονίζει η Zadok στο συγκεκριμένο θέμα.

Λάθος δεύτερο, σε όλα τα θέματα εκτός από το συντονισμό, όπου και όταν χρειάζεται, εκφράζουμε τις προσωπικές μας απόψεις και ΜΟΝΟ αυτές.
Αν έχεις δει πουθενά να εκφράζουμε κανένα μανιφέστο κάποιου χώρου τότε σε παρακαλώ να μας το υποδείξεις.

Λάθος τρίτο και μάλιστα κατά συρροή εκφράζεσαι κάποιες στιγμές σαν ειδήμων για πράγματα που έχεις παντελή άγνοια, θεωρείς ότι επειδή κάποιος σου είπε κάτι, ότι έμαθες ΤΗΝ ! αλήθεια και περιφέρεσαι ως Ο ! γνώστης που ανακάλυψε το μεγάλο μυστικό και έτσι θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Τι θέλεις να πετύχεις με όλα αυτά; Μα τι άλλο από το να κάνεις εντύπωση και κάποιοι να ασχοληθούν μαζί σου. Εξ άλλου το ότι αυτό θέλεις το έχεις δηλώσει ευθαρσώς. Ίσως σε μια από τις λιγοστές σου κρίσεις ειλικρίνειας.

Λάθος τέταρτο το mystica.gr δεν παρακολουθείται από κανέναν διότι απλά ανήκει ΜΟΝΟ σε αυτούς που το έχουν, κάτω από το nickname τους υπάρχει και η ανάλογη ένδειξη. Βέβαια στο δικό σου μυαλό, το οποίο αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε μεγάλη αναστάτωση, τα πράγματα είναι αλλιώς. Να η αυταπάτη σου, ζήστη !

Να λοιπόν, που επιβεβαιώνεις όσα κάποτε σου είπα, η έλλειψη μιας ζεστής αγκαλιάς σε οδηγεί στην βίαιη αναζήτηση της αποδοχής.

Τώρα, το γιατί εμείς εδώ στο mystica.gr "κοροϊδεύουμε" τον κόσμο ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, άλλοι κάνουν ομάδες φίλων εσωτερισμού, άλλοι βγάζουν μανιφέστα που λένε ότι είναι μορφωμένοι (αλήθεια ποια σχολή τελείωσαν ; :lol: ), άλλοι κάνουν δηλώσεις ότι είναι σούπερ μυημένοι, εμείς κοροϊδεύουμε !!!! ΟΚ !

Ξέχασα, είναι η παρεούλα σου τώρα και σου δίνουν να διαβάζεις Μίκυ Μάους ! Άντε βρε και σ' ανώτερα μπορεί να πάρεις και εσύ την Γαλλική μύηση που πήρε ο Οβελίξ πέφτοντας μεσ' την μαρμίτα.

Ξέρω ξέρω, σε λίγο θα ζητάς πάλι συγνώμες, θα λες είχα σκοπό που τα έκανα, θα γράφεις και θα σβήνεις με τη χαρακτηριστική άνεση μιας διαταραγμένης προσωπικότητας, που ξεχνάει, που υποκρίνεται, που δεν έχει το θάρρος να αντικρίσει τον καθρέφτη, που πάει πάντα στα βαθιά γιατί δεν αντέχει τα ψηλά.

Φιλιά Παυλίτο
Τόλης.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες