AMORC

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Αλκυών
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2007 5:06 pm

Δημοσίευσηαπό Αλκυών » Κυρ Αύγ 05, 2007 6:23 pm

>|<>QBB<
ΜΑΡΙΝΑ, από το λογαριασμό "Πασχαλης" έγραψε:Θέλω να εκφράσω την απογοήτευσή μου, για τα σχόλια κάποιων που αποκαλούνται εσωτεριστές...

Στο Amorc υπήρξα 5 χρόνια απλό μέλος, 1 χρόνο Δάσκαλος Προνάου, και 1 χρόνο Διαχειρίστρια... Όταν είσαι ένα απλό μέλος, βλέπεις τελείως διαφορετικά κάποια πράγματα, οραματίζεσαι, φαντασιώνεσαι, βλέπεις μέσα από μια οργάνωση το δικό σου όραμα...

Είχα δει τα στραβά, αλλά δυστυχώς νόμισα ότι θα μπορούσαν να διορθωθούν, όπως λάθη στις μονογραφίες, αλλά και στο ίδιο το σύστημα, που αντί να προσανατολίζει τον άνθρωπο στην εδώ ζωή και στην δημιουργικότητα, τον έστρεφε σε έναν επικίνδυνο αντικοινωνικό μοναχισμό...

Προσπάθησα να τα διορθώσω... αυτή ήταν η δοκιμασία μου, και αυτό ήταν το λάθος μου... η αφέλεια μου, πιστεύοντας στην αγνότητα κάποιων ανθρώπων, πως ήταν αληθινοί... Όμως βίωσα την "ψευτιά" σε αξιωματικούς του Τάγματος... και στην Ελλάδα, αλλά και στην Διοίκηση του Τάγματος... και αυτό με σόκαρε... ΠΑΝΤΕΛΩΣ...

Δεν νοιαζόταν για βοηθήσουν ανθρώπους απλά νοιαζόταν για το Παιχνίδι τους, την Ματαιοδοξία τους, να τους προσκυνούν, και την ανάγκη τους να ανήκουν σε μια οικογένεια... Είχαν πουλήσει, κυριολεκτικά, την ψυχή τους στον διάβολο, μόνο και μόνο για να φαντασιώνονται μέσα από αυτό το παιχνίδι...

Δεν μπόρεσα να παίξω αυτόν τον ρόλο, όταν συνειδητοποίησα, το μέγεθος της ανεπανόρθωτης πλέον διαφθοράς... Δεν μπορώ να ξεγελώ τον κόσμο...

Αν θέλουν κάποιοι να νιώθουν ότι ανήκουν σε μία αδελφότητα, και να έχουν ένα κοινό χόμπι να συζητούν, ας δημιουργήσουν μία δική τους παρέα, και να περνάν καλά με τις συζητήσεις τους και με τους διαλογισμούς τους... Έτσι και αλλιώς όλη η Γνώση υπάρχει πλέον ανοιχτή για όλους τους ανθρώπους, έτσι ώστε κανένας, να μην μπορεί να μας εκμεταλλευτεί... Αλλά δυστυχώς ακόμα μας εκμεταλλεύονται...

Γιατί ο άνθρωπος, έχει τόσο μεγάλη ανάγκη να νιώθει υπόδουλος, γιατί θέλει πάντα να δημιουργεί αρχηγούς, και να κρύβεται κάτω από τα φτερά τους?...

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ ΣΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑΙΖΟΥΝ ΠΙΣΩ ΕΝΑ ΣΤΗΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟ, ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΑΒΛΩΜΕΝΟ?

Γιατι? Είμαστε ανίκανοι, να έχουμε τις δικές μας παρέες και να περνάμε καλά, χωρίς να πληρώνουμε 204 ευρώ το χρόνο, νταβατζιλίκι στην Αγγλία?

Είναι κάποιος περίεργος τι λένε οι μονογραφίες του Αμορκ? Υπάρχουν πολλά παλιά μέλη, που είναι διατεθειμένα να τα δανείσουν... ΟΛΑ...

Η ΑΜΡΑ, δεν είναι Τάγμα, είναι Αδελφότητα, είναι μία ΠΑΡΕΑ, φίλων του Ροδοσταυρισμού... Δεν πληρώνει κανένας νταβατζιλίκι σε κανέναν, ούτε υπάρχει Αρχηγός που τον υποκλίνεται κανένας... Υπάρχει μόνο ένα κοινό χόμπι, που λέγεται εσωτερισμός...

ΜΑΡΙΝΑ


Πιστεύετε ότι μπορείτε εσείς να οδηγήσετε άλλους σε οποιοδήποτε δρόμο με τη προσωπικότητα που διαθέτετε και τα όσα προβλήματα παρουσιάζονται μαζί με αυτήν?
Δεν βλέπεται το ανεξέλεγκτο των συναισθημάτων σας, την παρορμητικότητα που φαίνεται σε κάθε σκέψη και πράξη σας και την άγνοια του εαυτού σας?

Διαβάστε για άλλη μια φορά αυτά που γράφετε και τα επιχειρήματα που αναπτύσσετε παρακαλώ και θα νιώσετε ντροπή για την υποτίμηση του εαυτού σας πρώτον και των αναγνωστών δεύτερον.

Διδάσκαλος!!! Οραματιστης, ΦΑΝΤΑΣΙΩΜΈΝΟς, που είχε δεί τα στραβά αλλά ΝΟΜΙΖΕ ότι θα διορθωθούν, ενας άνθρωπος αγνός και ΑΦΕΛΗΣ, παντελώς σοκαρισμένος, προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του και το σύμπαν ότι με αυτές τις προδιαγραφές θα σώσει και θα βοηθήσει τον κόσμο?

Λυπάμαι αν σας ενοχλώ από τον ύπνο σας όπως γράφετε και εσείς στο φόρουμ σας αλλά ξεκινήστε πρώτα την αφύπνιση από εσας.

>|<>QBB<
Πασχαλης έγραψε:Αναρωτιέμαι φίλε μου alet, τι θάπρεπε να κάνει κάποιος που θέλει να τάχει καλά με την συνείδησή του, όταν αντιλαμβάνεται ότι ένας εσωτερικός οργανισμός, με αποδεδειγμένα ψεύδη προωθεί την νεοπεποχίτηκη παγκοσμιοποίηση της μιας οικουμενικής θρησκείας και της μιας και μοναδικής παγκόσμιας κυβέρνησης, όταν δημιουργεί απάτριδες και αντικοινωνικούς πολίτες, όταν προάγει την δουλική υποταγή και καταστρατηγεί κάθε έννοια της δημοκρατίας, όταν ενέχεται σε πολλαπλά οικονομικά σκάνδαλα, ενώ παράλληλα διογκώνει την ακίνητη περιουσία του με μορφή πανάκριβων πύργων –κατοικιών του αυτοκράτορα και των διευθυντικών στελεχών της εταιρείας, όταν αυτή η εταιρεία αισχροκερδεί σε βάρος αφελών, πουλώντας σε απίστευτα υπέρογκες τιμές, τραγικά αναξιόπιστο έντυπο υλικό; Ειλικρινά πως θάπρεπε ή δεν θάπρεπε να αντιδράσω;


Το οποίο όμως αντιληφθήκατε αφού είδατε ότι δεν πρόκειται να μασήσετε και εσείς ό ιδιος. Κύριε δεν μιλάτε με νηπιαγωγείο. Το τι πρεσβεύει και το τι όχι ένας χώρος ερμηνεύεται από τον καθένα κατόπιν της κρίσεως του και δεν χρειάζεται συμπλήρωμα αν δεν σας γίνει ερώτηση. Αν εσας δεν σας αρέσουν αυτά που λέει ο χώρος φεύγετε.

Οι συντονιστές του φόρουμ ήταν πολύ πρόσφατοι στο Amorc, οπότε, ούτε για τα άσχημά τους μπορούμε να κατηγορήσουμε επιρροή του Amorc, ούτε για τα καλά τους μπορούμε να δώσουμε τα εύσημα στο Amorc και στις διδασκαλίες του.


Ποιος διάλεξε ''πρόσφατους'' [εννοείται άσχετους] συντονιστές για να αντιπροσωπεύσουν το τάγμα και γιατί? Που είναι η δική σας συμμετοχή κύριε σε αυτό?

>|<>QBB<
Ευχαριστούμε πάντως που μας πληροφορείς για την εντύπωση που δημιουργεί στον τυχόντα επισκέπτη (αν και ποτέ δεν βρέθηκαν παρά πάνω από δέκα νέοι επισκέπτες το μήνα).


Επρεπε να σας το επισημάνει κάποιος άλλος για να το δείτε αυτό ? Η απάντηση είναι ότι έτσι μπορεί και να ψαρέυαμε και κανένα περαστικό αλλιώς ποιος θα μας έβρισκε στο πουθενά.

Η διαχειρίστρια (νομικά δεν είχε γίνει ακόμα), τυγχάνει σύζυγός μου την τελευταία πενταετία και είναι αλήθεια ότι υποστήριζε φανατικά τον Ροδοσταυρισμό, ταυτίζοντάς τον με το Amorc. Δικαιολογημένα θεωρεί ότι ξεγελάστηκε και εξαπατήθηκε, γιατί, παρότι κοντεύει τα οκτώ χρόνια στο Amorc, ατυχώς με την σύνδεσή της με αυτήν την εταιρεία, το πρώτο πράγμα που της προμήθευσαν, αδαής ούσα περί εσωτερισμού, ήταν να της φορέσουν τα γυαλιά με τα τεράστια πρίσματα της δογματικής αντίληψης.

Όταν γνωριστήκαμε τον 2ο του 2002, ήταν μια φανατική πιστή του Amorc και παρότι διέβλεπα στοιχεία όχι απόλυτα δικαιολογημένα, σεβόμενος τις επιλογές της (η αλήθεια είναι ότι δεν άντεχε ενάντια κριτική), προσπαθούσα να εστιάζω σε οφθαλμοφανή και τρανταχτά λάθη των διδασκαλιών του Amorc,


Με όλα αυτά την υποστηρίζετε αφού πρώτα μας λέτε ότι ήταν φανατική, δεν είχε αντοχές, εξαπατήθηκε, αδαής ούσα και μετά από οκτώ χρόνια στο ροδοσταυρισμό και πέντε μαζί σας παρουσιάζει το θέαμα που παρακολουθούμε σε συνέχειες [ο θεός μαζί της σε όποιον κι αν πιστεύει]

καθότι είχα πολλές ενστάσεις με τον οργανισμό και με το σύστημά του.


Σε αυτή την περίπτωση αποχαιρετάτε το χώρο κύριε και δεν ανακατεύεστε με τους υπόλοιπους. Καταλαβαίνετε πιστεύω.

[mod]Έγινε επεξεργασία των παραθέσεων,
για διευκόλυνση στην ανάγνωση.

Zadok the priestess - 19:42' 05/08
[/mod]

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Αύγ 05, 2007 8:07 pm

Αλκυών έγραψε:Κύριε δεν μιλάτε με νηπιαγωγείο.


Αλκυών έγραψε:Που είναι η δική σας συμμετοχή κύριε σε αυτό?


Αλκυών έγραψε: Σε αυτή την περίπτωση αποχαιρετάτε το χώρο κύριε και δεν ανακατεύεστε με τους υπόλοιπους.




[center]Greetings master Αλκυών. How about a nice game of chess ? >_[/center]

[mod]Ο χρήστης Παύλος Βουλουτιάδης δέχεται την 1η προειδοποίηση
(κίτρινη κάρτα) για την παρούσα δημοσίευση, λόγω επαναλαμβανόμενης συμπεριφοράς ως troll (μηνύματα χωρίς τοποθέτηση αλλά με υπονοούμενα)

Η συνέχιση της συμπεριφοράς αυτής θα επιφέρει την διαγραφή του χρήστη.

Administrator - 00:51' 06/08
[/mod]
Π.Β

Dada
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 4:21 pm

Δημοσίευσηαπό Dada » Κυρ Αύγ 05, 2007 8:45 pm

Αλκυών καλησπέρα.
Τα όσα αναφέρεις με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη :P !
Νομίζω ότι οι ενοχές είναι αυτές που οδήγησαν τόσο τη Μαρίνα όσο και τον Πασχάλη να γράψουν κάτω από κατάσταση πανικού τα όσα ασυλόγιστα έγραψαν. Γιατί εάν δεν είναι αυτός πανικός τότε θα πρέπει να πιστέψω ότι ότι έγινε, έγινε βάση ενός σχεδίου που είχε κάποιο στόχο :twisted: ! Η τακτική τους-όπως δείχνουν οι εξελίξεις- δεν είχε τα επιθυμητά για αυτούς αποτελέσματα. Επακόλουθο αυτών ήταν να ξεκινήσουν ένα πόλεμο κατά των διδασκαλιών του τάγματος που ακολουθούσαν, αλλά και των ανθρώπων που στάθηκαν δίπλα του και τους βοήθησαν στις δύσκολες στιγμές στιγμές της ζωής τους. Ίσως και να μη πίστεψαν τις διδασκαλίες του τάγματός τους ποτέ, αλλά και την βοήθεια που έλαβαν από πραγματικούς φίλους να την θεώρησαν σαν υποχρέωση που τους όφειλαν οι άλλοι - για να μη το χαρακτηρίσω αχαριστία-και ιδιαίτερα ο Πασχάλης, που όπως ο ίδιος παραδέχεται μπήκε στο AMORC για να κάνει το χατήρι στη Μαρίνα.
Η βάση, πάντως, των όσων κινήσεων κάνουν είναι η ανάγκη να δικαιολογηθούν, όχι απέναντι στους άλλους, αλλά στον ίδιο τους τον εαυτό. Είναι κάτι που πρέπει να το κάνουν για να σταματήσουν να τους κυνηγούν οι τύψεις και οι ενοχές.
Αυτά τα ολίγα :D

ΝΙΚΟΣ.Κ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2007 8:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ.Κ » Κυρ Αύγ 05, 2007 11:47 pm

Καταρχην λυπαμαι που μεσα σ'αυτο το Forum γινατε μαρτυρες της χυδαιας αυτης επιθεσης που δεχεται το AMORC ενας χωρος που αγαπω και υπηρετω επι δωδεκα χρονια. Δεν μ' αρεσει που δινω σ' αυτη τη κατασταση οποιαδηποτε συνεχεια, αλλα εκρινα οτι πρεπει ενας "πελατης" της "εταιριας" AMORC "αφελης με επιπεδο" κατα τα λεγομενα του κ.Πασχαλη να παρουσιασει την αλλη πλευρα.

Το AMORC οπως ολα τα παραδοσιακα μυητικα ταγματα που εκφραζουν το ρευμα του δυτικου εσωτερισμου, στηριζουν την εγκυροτητα τους και βασιζουν το εργο τους στη δυναμη των τυπικων τους. Τα παραδοσιακα τυπικα μεσα απο τα δρωμενα και τα συμβολα τους εκφραζουν τους κοσμικους νομους που διεπουν το συμπαν, τη φυση και τα οντα, με εναν τροπο που στοχο εχει να οδηγησει το μυουμενο σε διαισθητικη αποκαλυψη της ενοτητας του εαυτου του με το παν και επισης να του δωσουν τους ακριβοδεικτες προσανατολισμου, ωστε οι προσπαθειες του να τον οδηγουν ολοενα και περισσοτερο σε αυτογνωσια και εναρμονισμο με το ρυθμο της παγκοσμιοτητας.

Τα παραδοσιακα τυπικα δεν ειναι δημιουργημα μιας αυθεντιας αλλα ειναι αποτελεσμα συλλογικης προσπαθειας και συλλογικης βιωματικης εμπειριας που η αρχη της χανεται στα βαθη των αιωνων. Εξελιχθηκαν απο πιο πρωτογενεις μορφες σε πιο συνθετες αργα, συμφωνα με το ρυθμο εξελιξης της ανθρωποτητας. Η μυστηριακη δυναμη των τυπικων προερχεται απο το εγρηγορος του ταγματος που τα χρησιμοποιει, δηλαδη απο την ιδιαιτερη σχεση που εχτισαν οι ανθρωποι που τα χρησιμοποιουν με τα εσωτερικα πεδια. Γι' αυτο και δεν αλλαζουν απο τη μια μερα στην αλλη απο οποιονδηποτε αυτοανακηρυσσεται αυθεντια και θεωρει οτι ειναι σε θεση να καινοτομησει.

Το ιδιο ισχυει και για τις διδασκαλιες ενος ταγματος αφου εκφραζουν αναλυσεις των τυπικων. Στο AMORC επισης το ιδιο ισχυει και για τις μεθοδους διαλογισμου και τις ασκησεις αφυπνισης που χρησιμοποιει. Γιατι αφενος ειναι ενταγμενες μεσα στο συστημα διδασκαλιας, ετσι ωστε να συνταιριαζουν απολυτα με το επιπεδο της καθε βαθμιδας και αφετερου γιατι οι δομες αυτων των ασκησεων βασιζονται στις ιδιες αρχες που ειναι κοινα παραδεκτες στις περισσοτερες σχολες του δυτικου και του ανατολικου εσωτερισμου.

Μονο μικρες αλλαγες ως προς τον τροπο εκφρασης της διδασκαλιας μπορουν να γινουν αποδεκτες και αυτο για να προσαρμοζεται ο εσωτερικος δρομος με την κοσμοαντιληψη της καθε εποχης και με τον τροπο ζωης των ανθρωπων. Αλλα ακομα και τοτε οι ανθρωποι που αποφασιζουν αυτες τις αλλαγες αποτελουν την εξουσιοδοτημενη ερευνητικη ομαδα ενος Ταγματος. Και σε τετοιες ομαδες συμμετεχουν ανθρωποι που υπηρετουν το Ταγμα δεκαετιες και εχουν ξεχωρισει απο το συγγραφικο τους εργο η απο την επιστημονικη τους εξειδικευση. Τωρα για το αν ολα αυτα εχουν καποια αντικειμενικη αξια και για το αν ενας χωρος ειναι αληθινος η οχι η μονη αποδειξη ειναι η βιωματικη εμπειρια.

Ο κ. Πασχαλης πλησιαζε ανθρωπους που μολις ξεκινουσαν την πορεια τους στο AMORC και φροντιζε οπως ο ιδιος παραδεχεται, να τους προειδοποιει για τις επικινδυνες ασκησεις του Ταγματος και τις προχειρες διδασκαλιες του. Προκαταβαλλοντας τους ετσι αρνητικα πριν προλαβουν να εχουν τη δικια τους αυθορμητη βιωματικη εμπειρια μειωνοντας τη δυνατοτητα τους μοιραια να πετυχουν τον εναρμονισμο τους με το εγρηγορος του Ταγματος. Σε οσους αυτη η τακτικη ειχε αποτελεσμα πλασαρε τον εαυτο του σαν αληθινο διδασκαλο του Ροδοσταυρισμου και τους καλουσε να συμμετεχουν σε καποια δικη του ομαδα. Ο μοναδικος λογος που ο χωρος δεν τον απεβαλε προπολλου ειναι η υπερβολικη ανοχη των αδελφων στη στοα της Θεσσαλονικης. Παραλληλα η συζυγος του κυριου Πασχαλη καποια στιγμη προσφερθηκε να αναλαβει τη διαχειριση του Ταγματος και επισης αυτοανακηρυχθηκε πνευματικος ηγετης και προσπαθησε παραλληλα να προωθησει τους στοχους του ανδρα της. Και ηταν τοσο αφελης που προσπαθησε να πεισει τον Μεγαλο Διδασκαλο της Αγγλικης Δικαιοδοσιας οτι εκεινη και ο ανδρας της εχουν εντοπισει λαθη στο μυητικο συστημα που πρεπει να διορθωθουν. Λαθη που τοσοι ανθρωποι που ειναι στο AMORC ανα το κοσμο επι δεκαετιες ενω παραλληλα ειναι υψηλοβαθμοι στον Τεκτονισμο η αλλα παραδοσιακα ταγματα, ουδεποτε εντοπισαν. Δηλαδη μας εκανε ρεζιλι και δε το πηραμε χαμπαρι. Παραλληλα εφτιαξε ενα Forum στο site του ταγματος οπου εκεινη και ο κ.Πασχαλης εξεφρασαν αποψεις που δεν ειχαν καμια σχεση με το Ταγμα (για παραδειγμα αποκηρυξαν την ΤΑΝΤΡΑ ως μαυρη μαγεια) και αλλα μελη του Forum αφου η θεματολογια ηταν ελευθερη εφτασαν να ανοιγουν συζητησεις γυρω απο τον αναρχισμο, την αυτοκτονια και οτι αλλο ηθελαν. Αυτο δεν ειναι κακο, αλλα οταν συμβαινει σε καποιο site που βρισκεται υπο την αιγιδα ενος ταγματος που ουδεποτε υποστηριξε την καταστρεπτικη κριτικη σε οποιαδηποτε αλλη εσωτερικη παραδοση και που μενει αυστηρα απολιτικο, υπαρχει προβλημα.

Απο τη στιγμη που ο κ. Πασχαλης και η συζυγος του καταλαβαν οτι ο χωρος δεν θα ανταποκρινοταν στις προσωπικες τους προσδοκιες και για να διατηρησει την ισορροπια και την ανεξαρτησια του ετεινε να τους αποβαλει, ξεκινησαν μια επιθεση μεσα απο το ιδιο site που μεχρι τοτε υποστηριζαν το εργο του AMORC χωρις κανενα ηθικο φραγμο.

Μεχρι σημερα ο κ. Πασχαλης με το ψευδωνυμο "ΟΡΦΕΑΣ" δημοσιευει τακτικα διδασκαλιες του AMORC μεσα στο site που ειναι πια της ΑΜΡΑ, αποσπασματικα οπως τον συμφερει και στη συνεχεια τις ερμηνευει οσο πιο αρνητικα μπορει, σε βαθμο που κινδυνευει να φανει οχι απλα κακος και επιορκος αλλα και παντελως ασχετος με τον εσωτερισμο και η συζυγος του με το ψευδονυμο "ROSE" τον στηριζει ενω παραλληλα επιδιδεται σε μια συνωμοσιολογικη παρακρουση. Επισης η "ROSE" καλει οποιον το επιθυμει να μοιραστει μαζι της το ονειρο της δημιουργιας μιας "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ" που θα διαθετει "ΡΟΔΟΚΗΠΟ ΤΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ" οπου ολοι μαζι ελευθερα θα αποφασισουν ποιος ειναι ο "ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΙΣΜΟΣ" (Αν και ο ΟΡΦΕΑΣ και η ROSE θα εχουν το πρωτο λογο οπως αναφερει η ιδια) και ολοι μαζι θα ακολουθησουν μια ατραπο "ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗθΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΟΥΣ" (σε συνδυασμο με τις κλεμμενες διδασκαλιες του AMORC κουτσουρεμενες και στρεβλωμενες και τυπικα που θα βγουν απο τη φαντασια του κυριου Πασχαλη). Ελπιζω αυτη η πορεια να μη τους οδηγησει σε κανενα αλλο ροδοκηπο οχι αυτο των φιλοσοφων αλλα κανενος ψυχιατρειου.

Οσο για μενα και οσους κατηγορουν οτι ειμαστε προδοτες της πατριδας μας γιατι συνεχιζουμε να ειμαστε μελη του AMORC και δεν το εγκαταλειψαμε, επειδη καποιος ελληνας υπεξαιρεσε την περιουσια της ελληνικης δικαιοδοσιας και η παγκοσμια διοικηση δε μας αποζημιωσε, μονο μια απαντηση εχω. Kαταρχην η περιουσια που χαθηκε δεν ανηκε σε μας αλλα στη παγκοσμια δικαιοδοσια και ηταν θεμα της παγκοσμιας διοικησης να αποφασισει αν θα μας αποζημιωσει. Αλλα πανω απο ολα εμεις οι "πελατες" της "εταιρειας" AMORC δεν καθοριζουμε τη σχεση μας με την αδελφοτητα συμφωνα με το αν μας καλυπτουν οι διοικητικες αποφασεις δυο ανθρωπων. Καθοριζουμε τη σχεση μας με την αδελφοτητα συμφωνα με το κοινο σκοπο που μας συνδεει με τους χιλιαδες αδελφους μας ανα το κοσμο και αυτος ειναι να συνεχισουμε να προσερχομαστε στις στοες μας και να εργαζομαστε με στοχο να εναρμονισουμε τη συνειδητοτητα μας με τον εσωτερο εαυτο και κατ'επεκταση με την παγκοσμιοτητα ολοενα και περισσοτερο, ετσι ωστε να ζουμε μια ενθεη ζωη και οσοι απο μας εχουν το δυναμικο να καταφερουν να εξελιχθουν και μετα απο δω να συνεχισουν το αιωνιο ταξιδι τους σε φωτεινοτερους κοσμους. Τα κτηρια και τα λεφτα ερχονται σε δευτερη μοιρα. Μπορουμε και χωρις αυτα.

Ευχαριστω το MYSTICA για τη φιλοξενια
Ευχομαι να ειστε ολοι καλοταξιδοι!

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Αύγ 06, 2007 10:24 am

Καλημέρα σε όλους :D

Zadok μου και αγαπητέ Ram, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μιλήσουμε λίγο για την επισήμανση που έκανα στον τρόπο που λειτουργούν σήμερα τα Τάγματα ή μάλλον μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που εμπλέκονται με αυτά αλλά προτιμώ να μη συμμετέχω άλλο σε αυτή τη συζήτηση αφενός γιατί δεν γνωρίζω πρόσωπα και πράγματα εκ των έσω για να συνεχίσω να εκφέρω γνώμη αφετέρου γιατί μου φαίνεται πως έχει «χοντρύνει» το παιχνίδι γενικά με αυτό το θέμα και δεν είμαι από αυτούς που «πετάγονται» στο άσχετο να πουλάνε εξυπναδούλες. Επιπλέον, δεν θα ήθελα να θίξω κανέναν άθελα μου.
Εγώ απλώς ήθελα να καταδείξω με την επισήμανση μου ότι οι καταστάσεις που δημιουργούνται και μαθεύονται και απλώνονται δίνουν μια πολύ κακή εικόνα σε όποιον είναι έξω από αυτό, καταρχήν για κάποιους ανθρώπους που ασχολούνται ενεργά με τα Τάγματα (και θεωρούνται Διδάσκαλοι, φωτισμένοι κ.λ.π.) αλλά και για τις ίδιες τις οργανώσεις των Ταγμάτων που φαίνεται πως σε ένα μεγάλο βαθμό δεν εξυπηρετούν τους λόγους για τους οποίους δημιουργήθηκαν.

Συνεχίζω να παρακολουθώ τη συζήτηση με ενδιαφέρον πάντως. :)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Αύγ 06, 2007 12:24 pm

Αγαπητή magikadespell, δε διαφωνώ καθόλου με τα λεγόμενα σου, ίσα ίσα που τα έχω πει και εγώ αυτά και μάλιστα σε όλους τους τόνους.
Άνθρωποι καλή μου, άνθρωποι με πάθη, με λάθη και με εγωισμό, είναι αυτοί που εισέρχονται σε ΟΛΟΥΣ τους χώρους, από θρησκευτικούς και πολιτικούς, έως Ταγμάτων Εσωτερισμού.

Μακάρι κάποια μέρα να στερηθούμε των "κακών" ανθρώπων και να μείνουμε με αυτούς που έχουν όραμα, ελπίδα, γνώση.

Αν πάντως θέλεις να γίνει μια γενική συζήτηση μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα και εκεί να εκθέσουμε οπτικές και απόψεις.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Εικόνα

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Δευ Αύγ 06, 2007 1:18 pm

O Est la Bahamaat έγραψε,

«Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι στην Ελλάδα υπάρχει μια μερίδα ατόμων που ασχολούνται με τον εσωτερισμό τα οποία εκτός του ότι είναι ανεπαρκή ως προς την απόκρυφη γνώση, ιδιωτεύουν και είναι ανιστόρητα, αήθη, και το χειρότερο από όλα επιθυμούν να διαδώσουν και σε άλλους την αχαρακτήριστη επικίνδυνη εσωτερική τους κοσμοαντίληψη ως διδάσκαλοι».

Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα παραθέτεις φίλε μου. Θα προσπαθήσουμε λοιπόν στη συνέχεια να δούμε και να καταδείξουμε κάποια από αυτά τα ανεπαρκή, αήθη και ανιστόρητα άτομα και το χειρότερο απ΄όλα, να αποπειρώνται –δίκην αυθεντίας και χωρίς καμία απολύτως πηγή να υποστηρίζει την άποψή των- και δογματικά να προβάλλουν και να επιθυμούν να διαδώσουν και σε άλλους τις ανιστόρητες πλάνες των.

Και συνεχίζει ο Est la Bahamaat ,

«Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι, ούτε ήμουν μέλος του A.M.O.R.C. και έτσι δεν έχω εκ των ένδον άποψη της διδασκαλίας του, ούτε και κάποιο συμφέρον για αυτά που γράφω. Όμως από την εξωτερική εικόνα που έχω σχηματισμένη για το συγκεκριμένο τάγμα δεν το κρύβω ότι δεν τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση για το A.M.O.R.C. και αυτό γιατί μου θυμίζει έντονα τους «Μάρτυρες του Ιεχωβά» ως προς τον τρόπο προσέγγισης των μελών του, έχει κατηγορηθεί από τα πρώτα χρόνια του για προσηλυτισμό (βλ. Π. Γράβιγγερ «Τεκτονικόν Μουσείον» - J. Bricaud), και γιατί όπως λέει η Dion Fortune «τα εσωτερικά τάγματα δεν προβαίνουν σε άγρα μελών αλλά τα μέλη έρχονται σε αυτά». Στα παραπάνω αν προσθέσουμε και την μετέπειτα πορεία του στον χρόνο, και την παραγωγή «Επιφανών Μελών - Μυστών» και γενικά συγγραφικού έργου τότε το συμπέρασμα δεν είναι και το καλύτερο. Θα μπορούσα να επεκταθώ και σε πολλά άλλα θέματα σχετικά με το κατά πόσο το A.M.O.R.C. αποτελεί αυθεντική Ροδοσταυρική παράδοση ή όχι, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό που μας ενδιαφέρει στην παρούσα φάση του διαλόγου μας.
Σε κάθε περίπτωση όμως δεν μπορούμε από την μια να λέμε ότι ασχολούμαστε με την «Δυτική Εσωτερική Παράδοση» και από την άλλη να δηλώνουμε με στόμφο πως οι διδασκαλίες του A.M.O.R.C. είναι γεμάτες με λανθασμένες πρακτικές και αντιλήψεις, στηριζόμενοι στα παρακάτω»


Έχεις σχηματίσει μια εξωτερική εικόνα για το amorc και δεν μας κρύβεις ότι δεν το έχεις και σε ιδιαίτερη εκτίμηση, αφού βέβαια και ο Γράβιγγερ το κατηγορεί.

Δεν έχεις σχηματίσει όμως καμιά εικόνα για τις διδασκαλίες του, αλλά δηλώνεις με στόμφο
ότι δεν συνάδει κάποιος να λέει ότι ασχολείται με την δυτική παράδοση και παράλληλα να τις κατακρίνει. Πως ξέρεις ότι οι διδασκαλίες του Amorc έχουν σχέση με «Δυτική Εσωτερική Παράδοση» ;;;;
Οι κοσμικοί διδάσκαλοι, π.χ. , είναι «προϊόν» της «Δυτικής Εσωτερικής Παράδοσης ;»

Παραθέτεις φίλε μου αποσπάσματα από την σελίδα του φορουμ και μας παραθέτεις τα αναντίρρητα συμπεράσματά σου,

«Δεν θα κάνω τον άσκοπο κόπο να σπαταλήσω το χρόνο μου-μας με αναλύσεις- απαντήσεις στα προαναφερθέντα, δεν είναι καν άξια λόγου, σε γενικές γραμμές είναι λες και έγινε ξαφνικά ο Δ. Λιακόπουλος μέλος του A.M.O.R.C.και μας εκθέτει σωρηδόν Ραδιουργίες – Πανθρησκεία - Παγκοσμιοποίηση – Σχέδια κατά του Ελληνισμού κλπ.»
Γνωστή μέθοδος. Ελλείψει λογικών τεκμηρίων, λασπολογία, είναι και στην «μόδα» τα περί εθνικισμού κλπ….
Και καταλήγεις με παρρησία,

«Ναι ναι, καλά διαβάσατε ο κ. Ορφέας είναι ένας Μυημένος! Και τι μυημένος από Καμπαλιστη Ροδόσταυρο ουαου! Εδώ τα λόγια περιττεύουν πιστεύω ότι πρέπει όλοι μας να εγκαταλείψουμε την H.O.G.D. την «Θεοσοφική Εταιρία» τον Τεκτονισμό το Ο.Τ.Ο. το «Μέμφις – Μισραΐμ» το «Μαρτινιστικό Τάγμα» και οτιδήποτε άλλο γιατί απλούστατα όλοι αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Όπως για παράδειγμα με τα μυστήρια, αν είναι ποτέ δυνατόν τα μυστήρια να έχουν σχέση με την Αίγυπτο! Η Βίβλος των Νεκρών, ο Πυθαγόρας που πήγε στην Αίγυπτο για να μυηθεί στα εκεί μυστήρια (βλ. Βίος του Πυθαγόρα υπό Ιάμβλιχο), οι Τέκτονες που ανάγουν τα τυπικά τους στον μύθο του Όσιρη – Χιράμ που με την σειρά του έχει πολλές ομοιότητες με το «Αρχαίο Αιγυπτιακό Τυπικό των λιθοξόων» (τελετή που βρίσκεται σε αρχαία ταφική αιγυπτιακή πλάκα, βλ. Ο Μέγας Μύθος του Ναού του Martin Erler), ο Ηρόδοτος που μας λέει για τα Καβείρια μυστήρια ότι ήρθαν από την Αίγυπτο, όλα αυτά και άλλα πολλά που μου έρχονται αυτή την στιγμή στο νου, είναι απλά ιδεοληψίες από όλους αυτούς που είναι : «επικίνδυνοι τσαρλατάνοι που "παίζουν" με τον ψυχισμό των αφελών, οφθαλμοφανέστατα με ύπουλες σκοπιμότητες για όσους έχουν γνώση και διακρίνουν, αποσκοπώντας να εγκλωβίσουν θύματα, άβουλους αιμοδότες προς εκμετάλλευση, εξαρτώμενους παρίες της υψηλής τάξης των αριστοκρατών του υπάτου συμβουλίου, μαριονέτες των σκοτεινών ραδιουργιών περί Πανθρησκείας και μίας Παγκόσμιας Κυβέρνησης.»

Τονίζεις μάλλιστα, «Όπως για παράδειγμα με τα μυστήρια, αν είναι ποτέ δυνατόν τα μυστήρια να έχουν σχέση με την Αίγυπτο».

Φίλε μου, η επιστήμη έχει πλέον αποδείξει ότι πρόκειται για ένα χονδροειδές παραμύθι η θεωρία περί «μυστικής Αιγύπτου και Αιγυπτιακών μυστηρίων». Οφείλεις να παραδεχθείς στον εαυτό σου ότι, απλά αποδέχτηκες χωρίς κριτική και με μηδενικά τεκμήρια, την άποψη που δυστυχώς διαιωνίζεται μέσα από εσωτερικές ομάδες. Θάταν χρήσιμο να μας παραθέσεις τεκμήρια που καταδεικνύουν και υποστηρίζουν μια τέτοια θεωρία, σήμερα μάλλιστα που η επιστημονική κοινότητα έχει καταδείξει ότι μια τέτοια αντίληψη είναι καθαρή πλάνη.

Στο θέμα «παραχάραξη της ιστορίας», του κεφαλαίου, «ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ: ΛΟΓΟΙ ΕΝΑΝΤΙΩΣΗΣ ΣΤΟ AMORC» του φόρουμ μας, θα παρακολουθήσεις τις αποδεδειγμένες και αποδεκτές θέσεις της διεθνούς επιστημονικής κοινότητας, σχετικά με την πλάνη της θεωρίας περί προέλευσης των Μυστηρίων από την Αίγυπτο.

Αναφέρεις για παράδειγμα την «βίβλο των νεκρών».

Τα κείμενα της Αιγυπτιακής αυτής συλλογής, που οι ίδιοι οι Αιγύπτιοι την αποκαλούσαν «Βίβλο της Εξόδου στο Φως», ήταν θρησκευτικά λειτουργικά κείμενα που είχαν σκοπό να προστατεύσουν την ψυχή στη διάρκεια του επικίνδυνου ταξιδιού της δια μέσω της Ντουάτ, του αντίστοιχου Αιγυπτιακού Άδη, προς την αιώνια μακαριότητα στην κοιλάδα των καλαμιών.

Μια σύντομη ματιά στο βιβλίο, «η Βίβλος των Νεκρών», αρκεί για να αντιληφθούμε ότι δεν πρόκειται γι φιλοσοφική πραγματεία ή έργο για μυητική χρήση, καθότι είναι ένα λειτουργικό έργο με μια σειρά τελετουργικές οδηγίες που εξασφαλίζουν το πέρασμα της ψυχής στον άλλον κόσμο.

Προφανώς ο καθείς αντιλαμβάνεται ότι, ούτε η «Βίβλος των Νεκρών», ούτε η «Θιβετιανή Βίβλος των Νεκρών», ούτε οι «Νεκρώσιμες» τελετουργίες – ακολουθίες οποιασδήποτε θρησκείας, μπορούν κατά διάνοια να ονομαστούν «μυητικά μυστήρια»….

Περί Πυθαγόρα, γράφεις: «Ο Πυθαγόρας που πήγε στην Αίγυπτο για να μυηθεί στα εκεί μυστήρια (βλ. Βίος του Πυθαγόρα υπό Ιάμβλιχο)».

Φίλε μου η ιστορία δεν μαθαίνεται ούτε από μυθολογία, ούτε από παραδόσεις, ούτε από αμφιβόλου αξιοπιστίας μυητικές διδασκαλίες. Η ιστορία είναι επιστήμη που απαιτεί τεκμηρίωση και διασταύρωση αποδείξεων. Μια αναδρομή σε πανεπιστημιακές αναφορές ή έστω σε σύγχρονες διεθνείς εγκυκλοπαίδειες επιστημονικού κύρους, θα σου αποκαλύψει ότι ο Πυθαγόρας μάλλον ποτέ του δεν πήγε στην Αίγυπτο, αλλά ακόμα και να πήγε, οι διδασκαλίες του είναι αποδεδειγμένα πλέον συνέχεια των Ορφικών και προϋπαρχόντων εν γένει φιλοσοφικών αντιλήψεων που διδάσκονταν τον 7ο και 6ον αιώνα στις Ελληνικές πόλεις, ως διδασκαλίες αμιγούς Ελληνικής σύλληψης και ανάπτυξης.

Τα περί Πυθαγόρα, μέχρι αύριο θα έχουν παρατεθεί στο φόρουμ της ΑΜΡΑ, οπότε για περισσότερα στοιχεία, παραπέμπω εκεί τον κάθε καλοπροαίρετο αναζητητή της αλήθειας.

Για την προέλευση των Τεκτονικών τυπικών και την σχέση τους με την Αίγυπτο, όποιος ειλικρινά θέλει να «δει», το βιβλίο της διδάκτορος Μαίρης Λέφκοβιτς, «ΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ, Μύθοι ή πραγματικότητα» από τις εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ, παραθέτει άφθονες αποδείξεις που ανατρέπουν την πλανερή αντίληψη περί καταγωγής των Τεκτονικών τυπικών από την Αίγυπτο.

Στο θέμα «Παραχάραξη της Ιστορίας» που ήδη αναπτύσσουμε στο φόρουμ της ΑΜΡΑ, θα παρατεθούν αρκετά στοιχεία για του λόγου το αληθές και για την αποκατάσταση της αλήθειας. Κείμενα βέβαια Αιγυπτιακά, όπως η «Μεμφιτική θεολογία» που χάραξαν σε λίθινη πλάκα Αιγύπτιοι ιερείς του 8ου προχριστιανικού αιώνα, αλλά όπως δείχνει η γλώσσα, μάλλον είναι παλαιότερης προέλευσης, παρότι εμπεριέχουν διδασκαλίες μεγάλης αξίας (περιγράφει μια κοσμογονία) που τιμούν την αρχαία Αιγυπτιακή σκέψη, δεν έχουν όμως καμία σχέση με τελετουργικά τυπικά των αρχαίων και σύγχρονων μυητικών τυπικών.

Και κλείνεις τα παραδείγματά σου με το τρομερό, «ο Ηρόδοτος που μας λέει για τα Καβείρια μυστήρια ότι ήρθαν από την Αίγυπτο».

Αυτό φίλε μου δυστυχώς αποδεικνύει ότι είσαι ανιστόρητος.

Ανιστόρητος απλά, θέλω να πιστεύω ότι δεν κρύβεται κάποια άλλη σκοπιμότητα, που λόγω του ότι δέχθηκες ως αυθεντικά όσα σου είπανε, δεν έκανες ποτέ τον κόπο να ελέγξεις την αξιοπιστία των όποιων διδασκαλιών. Αποτέλεσμα, η προαγωγή διαστρέβλωσης και παραχάραξης της ιστορίας.

Ανιστόρητος φίλε μου, γιατί ο Ηρόδοτος, παρότι αποδίδει πάρα πολλά στην Αίγυπτο, για τα Καβείρια μυστήρια, στο δεύτερο βιβλίο του που έχει τον τίτλο «Ευτέρπη», έγραψε:


Ηροδότου Ιστορίαι.
Ιστοριών Δευτέρα επιγραφομένη Ευτέρπη.
51

«….ΤΟΥ ΔΕ ΕΡΜΕΩ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΟΡΘΑ ΕΧΕΙΝ ΤΑ ΑΙΔΟΙΑ ΠΟΙΟΥΝΤΕΣ ΟΥΚ ΑΠ' ΑΙΓΥΠΤΙΩΝ ΜΕΜΑΘΗΚΑΣΙ, ΑΛΛ' ΑΠΟ ΠΕΛΑΣΓΩΝ ΠΡΩΤΟΙ ΜΕΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΠΑΡΑΛΑΒΟΝΤΕΣ, ΠΑΡΆ ΔΕ ΤΟΥΤΩΝ ΑΛΛΟΙ. ΑΘΗΝΑΙΟΙΣΙ ΓΑΡ ΗΔΗ ΤΗΝΙΚΑΥΤΑ ΕΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΕΛΕΟΥΣΙ ΠΕΛΑΣΓΟΙ ΣΥΝΟΙΚΟΙ ΕΓΕΝΟΝΤΟ ΕΝ ΤΗι ΧΩΡΗι, ΟΘΕΝ ΠΕΡ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΡΞΑΝΤΟ ΝΟΜΙΣΘΗΝΑΙ. ΟΣΤΙΣ ΔΕ ΤΑ ΚΑΒΕΙΡΩΝ ΜΕΜΥΗΤΑΙ, ΤΑ ΣΑΜΟΘΡΗΙΚΕΣ ΕΠΙΤΕΛΕΟΥΣΙ ΠΑΡΑΛΑΒΟΝΤΕΣ ΠΑΡΑ ΠΕΛΑΣΓΩΝ, ΟΥΤΩΣ ΩΝΗΡ ΟΙΔΕ ΤΟ ΛΕΓΩ. ΤΗΝ ΓΑΡ ΣΑΜΟΘΡΗΙΚΗΝ ΟΙΚΕΟΝ ΠΡΟΤΕΡΟΝ ΠΕΛΑΣΓΟΙ ΟΥΤΟΙ ΟΙ ΠΕΡ ΑΘΗΝΑΙΟΙΣΙ ΣΥΝΟΙΚΟΙ ΕΓΕΝΟΝΤΟ, ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟΥΤΩΝ ΣΑΜΟΘΡΗΙΚΕΣ ΤΑ ΟΡΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΟΥΣΙ. ΟΡΘΑ ΩΝ ΕΧΕΙΝ ΤΑ ΑΙΔΟΙΑ Τ' ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΡΜΕΩ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΑΘΟΝΤΕΣ ΠΑΡΑ ΠΕΛΑΣΓΩΝ ΕΠΟΙΗΣΑΝΤΟ. ΟΙ ΔΕ ΠΕΛΑΣΓΟΙ ΙΕΡΟΝ ΤΙΝΑ ΛΟΓΟΝ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΕΛΕΞΑΝ, ΤΑ ΕΝ ΤΟΙΣΙ ΕΝ ΣΑΜΟΘΡΗΙΚΗι ΜΥΣΤΗΡΙΟΙΣΙ ΔΕΔΗΛΩΤΑΙ…»


Σε Νεοελληνική απόδοση,

«τα αγάλματα όμως του Ερμή με ορθωμένο το μόριό τους οι Έλληνες δεν έμαθαν από τους Αιγύπτιους να τα φτιάχνουν έτσι , αλλά από τους Πελασγούς, και πρώτοι από όλους τους Έλληνες τα πήραν οι Αθηναίοι και από αυτούς τα πήραν οι υπόλοιποι. Γιατί οι Αθηναίοι λογαριάζονταν ήδη Έλληνες όταν οι Πελασγοί πήγαν να κατοικήσουν στον τόπο τους, οπότε άρχισαν και αυτοί να θεωρούνται Έλληνες. Και όποιος έχει μυηθεί στα όργια των Καβείρων, αυτά που τελούν οι Σαμοθράκες, οι οποίοι τα έχουν πάρει από τους Πελασγούς, καταλαβαίνει τι εννοώ (στο σημείο αυτό ο Ηρόδοτος αφήνει να εννοηθεί ότι μάλλον ήταν ήδη μυημένος στα Καβείρια).
Γιατί την Σαμοθράκη κατοικούσαν παλιότερα αυτοί ακριβώς οι Πελασγοί που πήγαν να συγκατοικήσουν με τους Αθηναίους και από αυτούς πήραν οι Σαμοθράκες τα όργια. Έτσι λοιπόν, τα αγάλματα του Ερμή με ορθωμένο το μόριο πρώτοι από τους Έλληνες τα έφτιαξαν οι Αθηναίοι, που τα έμαθαν από τους Πελασγούς. Και οι Πελασγοί έχουν γι' αυτό κάποιαν ιερή εξήγηση που παρασταίνεται στα Μυστήρια της Σαμοθράκης».


Και τελειώνεις το κείμενό σου, γράφοντας:
«Κλείνοντας και για να το ελαφρύνω λίγο να θέσω μια απορία :μήπως ο Ροδόσταυρος δάσκαλος δεν ήτο Καμπαλιστής αλλά εθνικιστής από την Καβάλα άρα…Καβαλιστής!»

Καλή η προσπάθεια για ….χιούμορ, αλλά ατυχής.
Ας ενθυμούμεθα κάπου κάπου φίλε μου το δεύτερο μεγάλο καθήκον του φερόμενου ως μυημένου εσωτεριστή, ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ….


Υ.Γ.: Το μήνυμα αυτό είναι το τελευταίο που παραθέτω στο φόρουμ του mystica, καθότι, όπως έγραψε ο Bahamaat, «Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι στην Ελλάδα υπάρχει μια μερίδα ατόμων που ασχολούνται με τον εσωτερισμό τα οποία εκτός του ότι είναι ανεπαρκή ως προς την απόκρυφη γνώση, ιδιωτεύουν και είναι ανιστόρητα, αήθη, και το χειρότερο από όλα επιθυμούν να διαδώσουν και σε άλλους την αχαρακτήριστη επικίνδυνη εσωτερική τους κοσμοαντίληψη ως διδάσκαλοι».

Ακόμη, από την μια να σου παραθέτουν οι φορουμάρχες θέσεις όπως,

«ο παρών χώρος δεν προσφέρεται για καπήλευση, για εξύβριση, για υποτίμηση, για χλευασμό και κυρίως για ποταπές συμπεριφορές.» (ramoglou-2/8ου) ή ακόμα,

«Συγνώμη Πασχάλη, αλλά θα συνεχίσεις να παρουσιάζεις τις όποιες απόψεις σου ΜΟΝΟ εάν και εφ’ όσον δεν χρησιμοποιήσεις στο μέλλον χαρακτηρισμούς που ευτελίζουν την συζήτηση, τα συμμετέχοντα πρόσωπα και δεν υποβιβάζουν το επίπεδο το οποίο έχουμε επιλέξει για τις συζητήσεις μας».(ramoglou-2/8ου)

ενώ κατά συρροή ο ίδιος μπορεί και τα παραβαίνει (δάσκαλε που δίδασκες), όπως έχουν αποδείξει και συνεχίζουν να απδεικνύουν οι παραθέσεις οι δικές του αλλά και της εν λόγω κυρίας, (θα έπρεπε να γράφω για μέρες για να προλάβω να παραθέσω όλους τους ευτελισμούς, τις λεκτικές επιθέσεις και τους αήθεις χαρακτηρισμούς που αρέσκονται να χρησιμοποιούν), γεγονός που με οδήγησε παλιότερα μακριά από τον χώρο αυτόν, επανερχόμενος αναγκαστικά για απόκρουση λασπολογιών, κίνηση που ο καθόλα σωστός ramoglou με Γκεμπελίστικες μεθόδους αποπειράθηκε να παρουσιάση ως,

«Αγαπητοί φίλοι, χαίρομαι που ο Πασχάλης, επέλεξε το χώρο αυτό (mystica.gr) για να επικοινωνήσει με τον «έξω» κόσμο.
Ίσως το ότι, στο δικό του (πλέον) Forum, δεν γίνεται διάλογος, αλλά μόνο προπαγανδισμός υπέρ των νέων αυθεντικών, όπως διατυμπανίζονται Ροδοσταυρικών απόψεων, τον οδήγησε στο να θελήσει εδώ, να εκφράσει τις απόψεις του, να διαφημίσει τη νεοσύστατη ΑΜΡΑ και να προβάλει την αδιαμφισβήτητη ενορατική του ικανότητα»

(ramoglou 2/8ου).

Οι παραθέσεις των λοιπών θα απαντηθούν κατά το δοκούν και θα απαντώνται πλέον από τις σελίδες του φόρουμ του ΑΜΡΑ.
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Αλκυών
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2007 5:06 pm

Δημοσίευσηαπό Αλκυών » Δευ Αύγ 06, 2007 4:28 pm

Εγώ απλώς ήθελα να καταδείξω με την επισήμανση μου ότι οι καταστάσεις που δημιουργούνται και μαθεύονται και απλώνονται δίνουν μια πολύ κακή εικόνα σε όποιον είναι έξω από αυτό, καταρχήν για κάποιους ανθρώπους που ασχολούνται ενεργά με τα Τάγματα (και θεωρούνται Διδάσκαλοι, φωτισμένοι κ.λ.π.) αλλά και για τις ίδιες τις οργανώσεις των Ταγμάτων που φαίνεται πως σε ένα μεγάλο βαθμό δεν εξυπηρετούν τους λόγους για τους οποίους δημιουργήθηκαν.



Ο Νίκος έδωσε μια απάντηση που εξετάζει όλα τα ερωτήματα σου, Magikadespell



Καθοριζουμε τη σχεση μας με την αδελφοτητα συμφωνα με το κοινο σκοπο που μας συνδεει με τους χιλιαδες αδελφους μας ανα το κοσμο και αυτος ειναι να συνεχισουμε να προσερχομαστε στις στοες μας και να εργαζομαστε με στοχο να εναρμονισουμε τη συνειδητοτητα μας με τον εσωτερο εαυτο και κατ'επεκταση με την παγκοσμιοτητα ολοενα και περισσοτερο, ετσι ωστε να ζουμε μια ενθεη ζωη και οσοι απο μας εχουν το δυναμικο να καταφερουν να εξελιχθουν και μετα απο δω να συνεχισουν το αιωνιο ταξιδι τους σε φωτεινοτερους κοσμους. Τα κτηρια και τα λεφτα ερχονται σε δευτερη μοιρα. Μπορουμε και χωρις αυτα.


Ο σκοπός είναι εντελώς προσωπικός καθώς και η χρήση της διδασκαλίας που δίδεται. Η σύνδεση των αδελφών είναι σύμφωνα με τον κοινό σκοπό και είναι πνευματική.

Η διδασκαλία απευθύνεται σε όλους και ο καθένας καλείται να βρεί και να προσαρμόσει στην δική του συνείδηση αυτά που που θα του φωτίσουν τον δρόμο του, τον αποκλειστικά δικό του εσωτερικό δρόμο που δεν μπορεί να είναι ο ίδιος με κανενός άλλου.

Ο Ηλιος φωτίζει και τα λουλούδια και τα περιττώματα εξ ίσου. Χαρίζει το φως του και τις αχτίδες του ακόμη και στην πιο σκοτεινή και μακρινή γωνιά. Εσύ , εγώ , ο καθένας βλέπει η αποστρέφει το βλέμμα του, με την δική του ΘΕΛΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.

Est la Bahamaat
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2005 12:48 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Est la Bahamaat » Τρί Αύγ 21, 2007 3:56 pm

Παρόλο που δεν μου αρέσει να κάνω μονολόγους, δεδομένου ότι ο Πασχάλης πλέον δεν έχει την δυνατότητα να συμμετέχει στο παρόν forum, αναγκαστικά όμως επειδή εκκρεμούνε κάποιες απαντήσεις στα σχόλια του Πασχάλη θα κάνω έναν περιορισμένο μονόλογο.

Σε γενικές γραμμές ότι αφορά την Αρχαία Αίγυπτο τον Πυθαγόρα κτλ. και δεν θα επεκταθώ γιατί το θέμα εξετάζεται στο άρθρο "ΤΑ ΜΥΗΤΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ", όπου παρεμπιπτόντως ευχαριστώ την Ομάδα του Mystica για την δημοσίευση :)



Κατά τα άλλα :


O Πασχαλης έγραψε,

«Έχεις σχηματίσει μια εξωτερική εικόνα για το amorc και δεν μας κρύβεις ότι δεν το έχεις και σε ιδιαίτερη εκτίμηση, αφού βέβαια και ο Π. Γράβιγγερ το κατηγορεί.»


Δεν είπα ότι δεν το έχω σε υπόληψη επειδή μια αυθεντία το κατηγορεί (στην προκειμένη περίπτωση ο J. Bricaud και όχι ο Π. Γραβιγγερ), είπα από την γενική εικόνα που έχω ως προς τους καρπούς του δέντρου (βλέπε μύστες - άτομα) και την ιστορική πορεία του εν λόγο οργανισμού έχω σχηματίσει μια εικόνα. Και ανέφερα ως παράδειγμα και ιστορικό ντοκουμέντο, μια κατηγορία του J. Bricaud επειδή είναι παλιά και αυτό μας βοηθάει να δούμε κάποια πράγματα. Ο Π. Γραβιγγερ με όλα τα παραπάνω συσχετίζεται μόνο με το ότι ήταν έκδοτης του βιβλίου «Τεκτονικόν Μουσείον» όπου άντλησα την τοποθέτηση του J. Bricaud


O Πασχαλης έγραψε,

«Φίλε μου, η επιστήμη έχει πλέον αποδείξει ότι πρόκειται για ένα χονδροειδές παραμύθι η θεωρία περί «μυστικής Αιγύπτου και Αιγυπτιακών μυστηρίων». Οφείλεις να παραδεχθείς στον εαυτό σου ότι, απλά αποδέχτηκες χωρίς κριτική και με μηδενικά τεκμήρια, την άποψη που δυστυχώς διαιωνίζεται μέσα από εσωτερικές ομάδες. Θάταν χρήσιμο να μας παραθέσεις τεκμήρια που καταδεικνύουν και υποστηρίζουν μια τέτοια θεωρία, σήμερα μάλλιστα που η επιστημονική κοινότητα έχει καταδείξει ότι μια τέτοια αντίληψη είναι καθαρή πλάνη.»


και παρακάτω :

«Για την προέλευση των Τεκτονικών τυπικών και την σχέση τους με την Αίγυπτο, όποιος ειλικρινά θέλει να «δει», το βιβλίο της διδάκτορος Μαίρης Λέφκοβιτς, «ΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ, Μύθοι ή πραγματικότητα» από τις εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ, παραθέτει άφθονες αποδείξεις που ανατρέπουν την πλανερή αντίληψη περί καταγωγής των Τεκτονικών τυπικών από την Αίγυπτο.»



Δεν ξέρω πια επιστήμη επικαλείσαι με τόση παρρησία αλλά η μόνη επιστήμη που έχει να κάνει με τα «Μυητικά Μυστήρια» κατ’ εμε είναι η εσωτερική, και αυτό γιατί αυτή τα εφαρμόζει τα βιώνει και είναι η μοναδική που έχει τον τρόπο να τα δημιουργεί-ζωοποιεί. Αλλά και από την ορθόδοξη (sic) επιστήμη δεν βλέπω εκτός από την Λέφκοβιτς κάποια άλλη αναφορά σε ιστορικές μελέτες, εξήγησε μας ποια είναι αυτή η «επιστημονική κοινότητα» που επικαλείσαι; Όσο για τα τεκμήρια περί καταγωγής από την Αίγυπτο σε παραπέμπω στο άρθρο μου, στην παράγραφο σχετικά με την σχέση Ελλάδος – Αιγύπτου, όπου εκεί οι πήγες είναι οι Αρχαίοι Έλληνες Συγγραφείς!



O Πασχαλης έγραψε,

«Δεν έχεις σχηματίσει όμως καμιά εικόνα για τις διδασκαλίες του, αλλά δηλώνεις με στόμφο ότι δεν συνάδει κάποιος να λέει ότι ασχολείται με την δυτική παράδοση και παράλληλα να τις κατακρίνει. Πως ξέρεις ότι οι διδασκαλίες του Amorc έχουν σχέση με «Δυτική Εσωτερική Παράδοση» ;;;;
Οι κοσμικοί διδάσκαλοι, π.χ. , είναι «προϊόν» της «Δυτικής Εσωτερικής Παράδοσης ;»



Φίλε Πασχάλη έχεις μια τάση να παρ-ερμηνεύεις τα λεγόμενα μου… ,

ΔΕΝ είπα ότι δεν έχω καμία σχηματισμένη εικόνα για τις διδασκαλίες του αλλά ότι «δεν έχω εκ των ένδον άποψη της διδασκαλίας του» άλλωστε παρακάτω είμαι ακόμα πιο σαφής: «Θα μπορούσα να επεκταθώ και σε πολλά άλλα θέματα σχετικά με το κατά πόσο το A.M.O.R.C. αποτελεί αυθεντική Ροδοσταυρική παράδοση ή όχι» με δυο λόγια μπορεί να μην έχω στην διάθεση μου τις μονογραφίες του AMORC αλλά έχω και κάποια βιβλία των εκδόσεων του, και μια γενικότερη όψη από το περιβάλλον και την βιογραφία του Τάγματος.

Οι κοσμικοί δάσκαλοι οπόσο γνωρίζω με την μια ή την άλλη μορφή εμφανίζονται σε ΟΛΑ ή σχεδόν όλα τα εσωτερικά συστήματα, και μάλιστα υπάρχει και μεγάλο μπέρδεμα σχετικά με την ορολογία και τις διάφορες ιεραρχίες των Δασκάλων.

Ο Πασχαλης έγραψε,

Αυτό φίλε μου δυστυχώς αποδεικνύει ότι είσαι ανιστόρητος.

Ανιστόρητος απλά, θέλω να πιστεύω ότι δεν κρύβεται κάποια άλλη σκοπιμότητα, που λόγω του ότι δέχθηκες ως αυθεντικά όσα σου είπανε, δεν έκανες ποτέ τον κόπο να ελέγξεις την αξιοπιστία των όποιων διδασκαλιών. Αποτέλεσμα, η προαγωγή διαστρέβλωσης και παραχάραξης της ιστορίας.


Κάποια άλλη σκοπιμότητα; (μετά σε πειράζει η κατηγοριοποίηση σου με τον Λιακό…. )

ανιστόρητος; Δεν το νομίζω παραθέτω λεγόμενα του Ηρόδοτου σχετικά με τις εορτές των Θεσμοφορίων:

«αυτές οι τελετές μεταφέρθηκαν από την Αίγυπτο στην Ελλάδα από τις θυγατέρες του Δαναού, ο οποίος τις δίδαξε στις γυναίκες των Πελασγών. Με την πάροδο του χρόνου, όμως, περιέπεσαν σε απραξία και μόνο οι Αρκάδες συνέχιζαν να τις τελούν. Οι Πελασγοί είχαν επίσης, μυήσει τους κατοίκους της Σαμοθράκης. Αυτοί με την σειρά τους, δίδαξαν στους Αθηναίους τα μυστήρια των Καβείρων». Από τα παραπάνω προκύπτει η καταγωγή και των Καβειρίων μυστήριων από την Αίγυπτο (έτσι και αλλιώς η ετοιμολογία του ονόματος των Καβείρων δεν είναι ελληνική, το καβίρ στις σημιτικές γλώσσες σημαίνει μεγάλος, στην αραβική γράφεται Kebir ενώ στα σανσκριτικά το Kawiras σημαίνει επίσης μεγάλος).

Βλέπεις φίλε Πασχάλη Μάλλον εσύ πρέπει να προσέξεις να μην γίνεις ανιστόρητος γιατί αν τα επιχειρήματα σου βασίζονται κατά κύριο λόγο σε πηγές και επιχειρηματολογία από την σελίδα του "Υ.Σ.Ε.Ε.", τότε…..


Κλείνοντας θέλω να τονίσω ότι το «πόσο» Έλληνας είμαι και αισθάνομαι το γνωρίζουν όσοι με ξέρουν προσωπικά, η δε αγάπη μου για την Αρχαία Ελλάδα και για την Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία και Γλώσσα είναι δεδομένη. Αισθάνομαι ευλογημένος που γεννήθηκα Έλληνας, και που η Γλώσσα που μιλάω είναι αυτή που πρώτη έβαλε τα θεμέλια του ορθού λόγου, των επιστήμων και της φιλοσοφίας, που οι πρόγονοι μου δώσανε το θέατρο στον κόσμο και υμνήσανε το κάλλος και την αρμονία μέσα στις τέχνες όσο κανένας άλλος, είμαι υπερήφανος που η Ελληνική σκέψη ήταν η τροφός της νέας θρησκείας του υιού του Θεού, που τα ευαγγέλια της γράφτηκαν στην Ελληνική Γλώσσα..

Θα μπορούσα να γράφω κατεβατά ολόκληρα για την Ελλάδα, όμως το θέμα είναι ότι δεν ξεχνάω ποτέ το λόγο του Εθνικού ποιητή μας : «Εθνικό το αληθές»

Εσύ φίλε Πασχάλη νομίζω πρέπει να προσέξεις λίγο σε αυτό το σημείο.

Φιλικά,
Εικόνα

L.V.X.
DEMON EST DEUS INVERSUS

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Πέμ Αύγ 23, 2007 9:52 am

Εάν νομίζεται ότι τα τάγματα, τα συντάγματα, ή οι λόχοι μπορούν τόσο εύκολα να λύσουν το πρόβλημα της ανθρώπινης αδυναμίας στα πάθη, που κατακρεουργούν τις ψυχές μας είσαστε γελασμένοι.

Το μόνο που καταφέρνετε είναι να πείθεται τους εαυτούς σας (και αυτό φαίνεται καθαρά μέσα στη συζήτηση) και όσους τραβάτε εκεί μέσα, ότι είναι οι εκλεκτοί. Όταν πείσεις τον εαυτό σου ότι είσαι εκλεκτός βλέπεις μόνο τα χάλια των άλλων και ποτέ τα δικά σου.

Ακριβώς αυτό είναι το "ιδίωμα" των "φτασμένων εσωτεριστών". Λίγες αμπελοφιλοσοφίες, πολλά τυπικά διανθισμένα με "μυστήριο" και η "αλήθεια" μας κατακλύζει....εμάς τους τυχερούς, τους εκλεκτούς.

Έχει ψάξει κανείς από όλους εσάς να δει πόση αγάπη έχει μέσα του???
Έχετε μπει μέσα σας να πετάξετε τα σκουπίδια που σας έβαλαν με το λόγο ????
Αλλά πως να το κάνετε αυτό χωρίς ταπεινότητα???
Πως να το πετύχετε χωρίς ΣΤΑΥΡΟ ????

"Ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήσει εν τη σκοτία αλλά έξει το φως της ζωής" είπε Εκείνος.

"Ο ακολουθών εμοί" ΠΟΥ???? Αναρωτήθηκε κανείς?????
Στο σταυρό της απόλυτης αγάπης,...... του πολέμου με τον ίδιο σου τον εαυτό.

Εις υγείαν....




***Εκλεκτέ κ. Πασχάλη γιατί χρησιμοποίησες αυτό το χώρο σαν προθάλαμο για το δικό σου φόρουμ??? Είναι τίμιο αυτό????
Ή μήπως μπερδέυτηκες από τα πολλά τυπικά ???
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Παρ Αύγ 24, 2007 5:32 am

>|<>QBB<
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ έγραψε:

"Ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήσει εν τη σκοτία αλλά έξει το φως της ζωής" είπε Εκείνος.


Ένας είναι ο δρόμος;

Τάσος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 10:39 am

Δημοσίευσηαπό Τάσος » Παρ Αύγ 24, 2007 7:44 am

Αγαπητέ μου Δημήτριε,

φυσικά και είναι Ένας ο Δρόμος.Αρκεί να μην του βάζουμε <ταμπέλες> ή οτιδήποτε άλλο που αυτόματα του βάζει όρια-σχήμα κλπ.Τότε έχουμε πολλούς δρόμους επικίνδυνους και σκοτεινούς.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Παρ Αύγ 24, 2007 9:25 am

Αγαπητοί μου φίλοι γεια σας


Ένας είναι ο δρόμος;



Και γιατί φίλε μου Δημήτριε να μην είναι ένας??? Επειδή δεν ικανοποιεί τα αισθητικά ή τα νοητικά πρότυπα όλων των ανθρώπων???
Από την άλλη μπορεί να είναι και πολλοί.......
Αλλά πάντα οδηγούν στον Ένα :wink:


φυσικά και είναι Ένας ο Δρόμος.Αρκεί να μην του βάζουμε <ταμπέλες> ή οτιδήποτε άλλο που αυτόματα του βάζει όρια-σχήμα κλπ.Τότε έχουμε πολλούς δρόμους επικίνδυνους και σκοτεινούς.




Φίλε Τάσο η σήμανση(ταμπέλα) στον δρόμο δεν είναι ΠΟΤΕ δημιουργός νέων δρόμων αλλά αποτέλεσμα της ύπαρξης τους.
Την σήμανση λοιπόν την προσέχουν αυτοί που θέλουν να χρησιμοποιήσουν το δρόμο για να ΦΤΑΣΟΥΝ στο τέλος.
Κατά τον ίδιο τρόπο τη σήμανση ΔΕΝ την προσέχουν αυτοί που χρησιμοποιούν το δρόμο για να κάνουν απλά βόλτα. Και μέσα από αυτή τη βόλτα να φουσκώσουν το μικρό εαυτούλη τους........ότι έφτασαν στο τέλος.

Καλοί μου φίλοι ΠΡΟΣΕΞΤΕ κάτι:
Είπε : "ο ακολουθών εμοί" και όχι "ο παρακολουθών εμοί"
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Παρ Αύγ 24, 2007 11:35 am

O Τάσος έγραψε
φυσικά και είναι Ένας ο Δρόμος. Αρκεί να μην του βάζουμε <ταμπέλες> ή οτιδήποτε άλλο που αυτόματα του βάζει όρια-σχήμα κλπ.Τότε έχουμε πολλούς δρόμους επικίνδυνους και σκοτεινούς.


Αγαπητέ μου Τάσο,
Ο δρόμος δεν θα μπορούσε να είναι ένας για κάθε άνθρωπο.
Ο προορισμός είναι ένας, η Αλήθεια είναι μια αλλά οι δρόμοι που οδηγούν σε αυτήν πολλοί και διαφορετικοί.
Άλλοι είναι ίσως πιο εύκολοι, άλλοι πιο ανηφορικοί, άλλοι επικίνδυνοι.
Υπάρχουν δρόμοι που δεν οδηγούν στον προορισμό –στην Αλήθεια– αλλά σε αδιέξοδο, ίσως και σε γκρεμό.
Όταν κάποιος φτάσει στο αδιέξοδο ο κόπος να γυρίσει πίσω και να ξαναρχίσει θα είναι μεγαλύτερος.
Αν φτάσει σε γκρεμό και το αντιληφθεί έγκαιρα επίσης, αν όμως δεν το αντιληφθεί, χάνει τα πάντα.

O Αναστημένος έγραψε
Φίλε Τάσο η σήμανση(ταμπέλα) στον δρόμο δεν είναι ΠΟΤΕ δημιουργός νέων δρόμων αλλά αποτέλεσμα της ύπαρξης τους.
Την σήμανση λοιπόν την προσέχουν αυτοί που θέλουν να χρησιμοποιήσουν το δρόμο για να ΦΤΑΣΟΥΝ στο τέλος.
Κατά τον ίδιο τρόπο τη σήμανση ΔΕΝ την προσέχουν αυτοί που χρησιμοποιούν το δρόμο για να κάνουν απλά βόλτα. Και μέσα από αυτή τη βόλτα να φουσκώσουν το μικρό εαυτούλη τους........ότι έφτασαν στο τέλος.


Αγαπητέ Αναστημένε,
Σωστά λες πως η σήμανση (ταμπέλα) δεν είναι δημιουργός δρόμων και πως την χρησιμοποιούν αυτοί που θέλουν να φτάσουν στο τέλος του δρόμου, αλλά για να συνεχίσω το συμβολισμό / αποσυμβολισμό που κάνεις, θα έλεγα ότι η σήμανση σε οδηγεί και σε άλλους δρόμους –νέους ή και "παρακαμπτηρίους" – που χωρίς αυτήν δεν θα τους είχες αντιληφθεί, σε “προστατεύει” από κινδύνους κλπ.
Υπάρχει σήμανση κόκκινη –απαγορευτική –, κίτρινη –προειδοποιητική– και μπλε –υποχρεωτικής πορείας –.
Υπάρχει και σήμανση καφέ –αξιοθέατα (μέρη που αξίζει ή και πρέπει να δεις)–, λευκή –πληροφορίες– κλπ.
Δυστυχώς όμως υπάρχουν και "διαφημιστικές πινακίδες", φαινομενικά ακίνδυνες, που έχουν όμως στόχο να αποσπάσουν τη ματιά και τη σκέψη σου από το δρόμο με αποτέλεσμα να κινδυνεύεις να βγεις από αυτόν με ανυπολόγιστες συνέπειες.

Και οι καφέ (αξιοθέατα) και οι λευκές (πληροφορίες) αλλά και οι διαφημιστικές, συγκαταλέγονται στην κατηγορία των "ενημερωτικών".
Εμείς είμαστε που θα πρέπει να αντιλαμβανόμαστε κάθε φορά ποιές είναι αυτές που ενδέχεται να μας προκαλέσουν πρόβλημα, εμείς είμαστε αυτοί που θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και σε εγρήγορση και να μην υπερεκτιμούμε τις δυνάμεις μας (τι έγινε αν χαζέψω τη "διαφήμιση", είμαι καλός οδηγός...)

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Παρ Αύγ 24, 2007 2:17 pm

Εμείς είμαστε που θα πρέπει να αντιλαμβανόμαστε κάθε φορά ποιές είναι αυτές που ενδέχεται να μας προκαλέσουν πρόβλημα, εμείς είμαστε αυτοί που θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και σε εγρήγορση και να μην υπερεκτιμούμε τις δυνάμεις μας (τι έγινε αν χαζέψω τη "διαφήμιση", είμαι καλός οδηγός...)


Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 25, 2007 10:48 am

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας.

Θα συμφωνήσω (παραθέτοντας και τη δική μου οπτική) ότι ο «στόχος» είναι ένας, οι δρόμοι είναι αρκετοί.

Λέει ο φίλος alet
Υπάρχουν δρόμοι που δεν οδηγούν στον προορισμό –στην Αλήθεια– αλλά σε αδιέξοδο, ίσως και σε γκρεμό.
Όταν κάποιος φτάσει στο αδιέξοδο ο κόπος να γυρίσει πίσω και να ξαναρχίσει θα είναι μεγαλύτερος.
Αν φτάσει σε γκρεμό και το αντιληφθεί έγκαιρα επίσης, αν όμως δεν το αντιληφθεί, χάνει τα πάντα.


Και αναρωτιέμαι, γιατί στο γκρεμό χάνει κάποιος τα πάντα ;
Μήπως ακόμα και αυτή η πτώση δεν ενέχει βιωματική καταγραφή άρα και γνώση ;
Θεωρώ πως τον τελικό δρόμο τον βρίσκουμε «ψάχνοντας», γιατί μπορεί (και αυτό γίνετε) να βλέπουμε τις μπλε ή ακόμα και τις πράσινες (εθνική οδός) ταμπέλες, αλλά εμείς να πρέπει να παρακάμψουμε τον εύκολο δρόμο και να περάσουμε μέσα από χωριά, από βουνά και χαράδρες από κάμπους και λίμνες.

Ίσως μια διαδρομή «Αθήνα – Θεσσαλονίκη» να ήταν όμορφο να γίνεται μόνο μέσο της Νέας Εθνικής οδού, όμως επιλέγοντας άλλες διαδρομές «βλέπεις» πόλεις, χωριά, βουνά, λίμνες, μαθαίνεις για τον κάθε τόπο, δυσκολεύεσαι να περάσεις από ένα δρόμο με ομίχλη, κάνεις πράγματα που δεν θα έκανες οδηγώντας με το Cruse Control στην Νέα Εθνική οδό.

Φτάνοντας στη Θεσσαλονίκη θα έχεις κάνει σίγουρα ένα «γεμάτο» ταξίδι και οι εμπειρίες γνώσεις που θα έχεις αποκομίσει θα είναι σίγουρα προς όφελος σου.
Την επόμενη φορά που θα πρέπει να πας από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη μπορείς να πάρεις την Εθνική και να πας, απλά γιατί θα ξέρεις τι υπάρχει δίπλα, δεξιά και αριστερά. Βέβαια πάντα έχεις το δικαίωμα να περνάς και από τα μέρη που είδες και τα οποία ξεχώρισες γιατί κάτι έχουν να σου δώσουν.

Σίγουρα λοιπόν και εγώ συμφωνώ με το:
Εμείς είμαστε που θα πρέπει να αντιλαμβανόμαστε κάθε φορά ποιές είναι αυτές που ενδέχεται να μας προκαλέσουν πρόβλημα, εμείς είμαστε αυτοί που θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και σε εγρήγορση και να μην υπερεκτιμούμε τις δυνάμεις μας (τι έγινε αν χαζέψω τη "διαφήμιση", είμαι καλός οδηγός...)


Όμως όλα έχουν το λόγο τους …
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Αύγ 25, 2007 5:36 pm

Συγνώμη Αναστημένε αλλά αν και χρησιμοποιείς τις φράσεις του Κυρίου μας, ούτε και το δικό σου μήνυμα, όπως φαίνεται στα μάτια μου, είναι γεμάτο απο αγάπη και κατανόηση .... :(

Ο καθένας εχει το δικαίωμα να σκέφτεται να αισθάνεται και να πράττει όπως αυτός μπορεί.
Η παρατήρηση, μου έχει δείξει οτι γίνεται πάντα το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει εκείνη την στιγμή ακόμη κι αν φαίνεται αλλιώς στην όψη.
Και οταν κρίνουμε, πάντα αμέσως μετά κρινόμαστε....
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Αύγ 27, 2007 3:23 pm

Κάποιες φωτογραφίες από το παγκόσμιο συνέδριο του AMORC στο Βερολίνο:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Κλικάρετε πάνω στις εικόνες για μεγαλύτερο μέγεθος.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Τρί Αύγ 28, 2007 8:11 am

Αγαπητή μου NEHEMAUT σε χαιρετώ.

Συγνώμη Αναστημένε αλλά αν και χρησιμοποιείς τις φράσεις του Κυρίου μας, ούτε και το δικό σου μήνυμα, όπως φαίνεται στα μάτια μου, είναι γεμάτο απο αγάπη και κατανόηση ....


Έτσι είναι αγαπητή μου. Δεν μπορώ καν να πω ότι λειτουργώ με τους Λόγους του. Μακάρι να μπορούσα. Αυτός είναι ο στόχος μου. Και αυτός είναι για μένα ο ΜΟΝΟΣ στόχος και ο ΜΟΝΟΣ δρόμος. Και αυτό ομολόγησα. Τίποτα παραπάνω. Οι εκλεκτοί και οι φιαγμένοι είναι αλλού.....

Ο καθένας εχει το δικαίωμα να σκέφτεται να αισθάνεται και να πράττει όπως αυτός μπορεί.


Δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα όταν δεν περιορίζεται μόνο στον εαυτό του. Επίσης δεν έχει τέτοιο δικαίωμα όταν υπούλως χρησιμοποιεί άλλους για να πετύχει αυτά που σκέφτεται και αισθάνεται.....

Η παρατήρηση, μου έχει δείξει οτι γίνεται πάντα το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει εκείνη την στιγμή ακόμη κι αν φαίνεται αλλιώς στην όψη.


Κατά τη γνώμη μου γίνεται το καλύτερο που «επιτρέπει» ο εγωισμός μας και η παρεμβατικότητα μας να γίνει


Και όταν κρίνουμε, πάντα αμέσως μετά κρινόμαστε....


Ζητώ να κρίνομαι για να μη χάνω το στόχο, ......παλεύω με εμένα για να μη κρίνω αν και ελάχιστα τα καταφέρνω.......

Αλήθεια είμαι άξιος να γίνω ταγματάρχης, ή θα μείνω πάντα λοχαγός?????
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Αύγ 28, 2007 1:10 pm

Αλήθεια είμαι άξιος να γίνω ταγματάρχης, ή θα μείνω πάντα λοχαγός?????


Χι χι Αναστημένε βρήκες άνθρωπο να ρωτήσεις.....να σου πω....γιατί θα πρέπει να γίνουμε οπωσδήποτε κάτι άλλο από αυτό που είμαστε? Ας βρούμε τι είναι αυτό και πως είναι και ας εργαστούμε επάνω του.


Έτσι είναι αγαπητή μου. Δεν μπορώ καν να πω ότι λειτουργώ με τους Λόγους του. Μακάρι να μπορούσα. Αυτός είναι ο στόχος μου. Και αυτός είναι για μένα ο ΜΟΝΟΣ στόχος και ο ΜΟΝΟΣ δρόμος. Και αυτό ομολόγησα. Τίποτα παραπάνω. Οι εκλεκτοί και οι φιαγμένοι είναι αλλού.....



Αν τα είχες καταφέρει δεν θα ήσουν ανάμεσα μας. Όμως όλοι αυτό το στόχο [ την προσέγγιση στην τελειοποίηση] δεν έχουμε? Ίσως άλλος να είναι πιο κοντά, άλλος πιο μακριά, μπορεί να διαφέρει η συνειδητότητα αλλά από μόνη της η ζωή εκεί δεν μας οδηγεί?

Δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα όταν δεν περιορίζεται μόνο στον εαυτό του. Επίσης δεν έχει τέτοιο δικαίωμα όταν υπούλως χρησιμοποιεί άλλους για να πετύχει αυτά που σκέφτεται και αισθάνεται.....


ΥΠΟΥΛΩΣ????? ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ????
Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι όλοι κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε όλα αυτά από την στιγμή που αναπτύσσουμε δημόσια τις ιδέες μας. Αυτό λες?
Η θεωρείς ότι δεν υπάρχει ελευθερία του λόγου?
Και για σένα χτυπάει η καμπάνα τότε …….

Κατά τη γνώμη μου γίνεται το καλύτερο που «επιτρέπει» ο εγωισμός μας και η παρεμβατικότητα μας να γίνει



Ο εγωισμός μας η η κατανόηση μας?


Με εκτίμηση
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες