Η Μαυρη ΣΤΟΑ

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Αύγ 30, 2005 11:35 am

Είναι γεγονός ότι σε όλους τους τομείς θα συναντήσουμε τις εξαιρέσεις.

Αυτό είναι κάτι που δεν θα αλλάξει ποτέ, γιατί τίποτα δεν μπορεί να είναι τέλειο.
Αυτό που θα πρέπει ο καθένας μας να κάνει είναι προφυλάσσοντας και υπερασπιζόμενος ένα χώρο μία ιδέα ή δεν ξέρω τι άλλο, να καταφέρει το ποσοστό των εξαιρέσεων να είναι σε χαμηλά επίπεδα.

Άλλωστε νομίζω είναι και απαραίτητες αυτές οι εξαιρέσεις προκειμένου να κάνουν εμφανή την διαφορά μεταξύ τους
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Αύγ 30, 2005 12:57 pm

Secondborn έγραψε:"...Όπως και να έχει η προσωπική ζωή κάθε ανθρώπου συνήθως είναι άγνωστη και πολλές φορές στο παρελθόν έχουμε δει παραδείγματα "αριστερών" ανθρώπων να προβαίνουν σε πράξεις που όταν αυτές γνωστοποιούνται στο ευρύ κοινό όλοι σοκάρονται και αναρωτιούνται πως ένας τόσο φιλήσυχος άνθρωπος έκανε κάτι τέτοιο...

Πραγματικά θα ήθελα τις σκέψεις όλων σας για το πώς πιστεύετε πως μπορούν να προφυλαχτούν κάποιες γνώσεις και κάποιες ιδεολογίες, που τόσο πολλά έχουν προσφέρει στην ανθρωπότητα, από τα "λάθος χέρια" ή αν σας αρέσει περισσότερο από τα "λάθος μυαλά" ..."


Καλέ μου φίλε Δευτερογεννημένε, καλή σου ημέρα και καλώς όρισες στο Σταυροδρόμι μας από τις διακοπές σου :wink:
Μου δίνεις (καταρχάς) την ευκαιρία να πω πώς όποιοι θέλουν να συναντηθούμε, μπορούμε να κανονίσουμε κάτι σαν "άτυπη" συγκέντρωση του Mystica.gr :roll:
Μια ιδέα ρίχνω...

Σχετικά τώρα με την ερώτησή σου...
Η πρώτη απάντηση που μου έρχεται στα χείλη είναι, τα μυστήρια να ΚΡΑΤΗΘΟΥΝ μυστήρια ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ήταν και στο παρελθόν...
Δηλαδή αυτό το "γιουρούσι" που βλέπω γύρο μου από διάφορες φιλοσοφικές ομάδες - τάγματα κλπ. κλπ. προς άγρα ΟΧΙ μελών και υποψηφίων μυημένων (αν θέλουμε στη καλύτερη των περιπτώσεων) ΩΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ, αλλά προς άγρα πελατών και πιστών εποφελεία ΜΟΝΟΝ των ιδίων και ουχί του συνόλου, αυτό θεωρώ πώς πρέπει να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ

Από εκεί ξεκινούν και καταλήγουν όλα...
Αυτό λοιπόν που ΠΡΕΠΕΙ να μάθουν (οι ασχολούμενοι με τις σχολές και τα τάγματα) είναι η ΔΙΑΚΡΙΣΗ και το ΠΩΣ θα μάθουν να την αναπτύσσουν, ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ με τις ιδέες της σχολής που υπηρετούν...

Με λίγα λόγια...
Εκ του καρπού θα κρίνεις το δέντρο...
Οι πράξεις θα έρθουν να μας δείξουν το αποτέλεσμα ΑΝ είναι θετικό ή αρνητικό...

Με εκτίμηση

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 30, 2005 1:32 pm

Τα πράγματα είναι απλά και θα τα παραθέσω μέσα απ’ όσα γνωρίζω, είτε από τη βιβλιογραφία, είτε από προσωπική μου γνώση μέσα από τη γνωριμία μου με ανθρώπους του χώρου.

Τα Τεκτονικά Ιδρύματα τα οποία και έχουν την Διεθνή Αναγνώριση και Λειτουργούν στην Ελλάδα δεν έχουν κατηγορηθεί ΠΟΤΕ για Μαύρες Τελετουργίες.
Άρα σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Τεκτονισμός ανήκει στα Τάγματα που ακολουθούν την Μαύρη Ατραπό.

Από εκεί και πέρα, είναι σίγουρο πως κάποιοι θέλοντας να εκμεταλλευτούν ανθρώπους οι οποίοι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ δημιουργούν τα δικά τους «μαγαζάκια» τα οποία τα ονομάζουν «τεκτονικά», «ροδοσταυρικά», «ιπποτικά» κλπ.
Εδώ λοιπόν θα πρέπει να υπάρχει και η κρίση και η διάκριση σε όποιον θέλει να ενταχθεί σ’ ένα τέτοιο χώρο.

Για να ενταχθείς σ’ ένα Τεκτονικό Ίδρυμα θα πρέπει να το θελήσεις εσύ ο ίδιος, διότι απαγορεύεται ΑΥΣΤΗΡΑ ο προσηλυτισμός ή η δια της βίας ένταξη. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να γνωρίζεις κάποιον ο οποίος είναι Τέκτων και να συζητήσεις μαζί του την απόφαση σου για ένταξη, από εκεί και πέρα ακολουθείται μια διαδικασία και αν αυτή αποβεί υπέρ του αιτούντος τότε αυτός γίνετε δεκτός.

Θα πρέπει εδώ να σημειώσω πως γνωρίζω ανθρώπους οι οποίοι εισήλθαν στον Τεκτονισμό προσδοκώντας υλικά οφέλη, αλλά όταν αυτό είδαν πως δεν είναι εφικτό διότι δεν ανήκει στη γενικότερη Φιλοσοφία του Τεκτονισμού απήλθαν μόνοι τους.

Οπότε, αν κάποιος γίνει δεκτός αλλά δεν έχει θελήσει να μπει για τους σωστούς λόγους τότε θεωρώ πως θα φύγει μόνος του, ή πως θα πάει να ανοίξει ένα από τα μαγαζάκια για τα οποία προείπαμε.

Στη σελίδα με τα Links υπάρχουν τα σχετικά Link για τις Κανονικά Τεκτονικά Ιδρύματα που λειτουργούν στην Ελλάδα.

Από αυτά 2 είναι του Αμιγούς (μόνο άντρες) και 2 του Μικτού Τεκτονισμού.

http://mystica.gr/links_1.htm <----- Οι σύνδεσμοι είναι εδώ.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Αύγ 30, 2005 6:56 pm

Mα Φίλε μου Ράμογλου, κανείς δεν είπε κάτι τι το διαφορετικό απ' ότι αναφέρεις, αν και περιορίζεσαι στα Ελληνικά γεωγραφικά όρια (εύλογο είναι).

Όμως και η παράθεση που κάνεις με το ΠΩΣ κάποιος μπορεί να γίνει δεκτός σε αυτά τα αναγνωρισμένα Τεκτονικά Ιδρύματα, δεν διασαφηνίζει τον τρόπο που μπορεί να διασφαλιστεί η ορθή εκλογή του "υποψηφίου"...

Θα έλεγα ότι "μάλλον" το συμπέρασμα που εξάγεται (τουλάχιστον αυτό που εγώ εισπράττω), είναι πως όποιος θέλει γίνεται δεκτός, αρκεί να βρει κάποιον για να τον προτείνει :cry:

Έτσι όμως το ερώτημα του Δευτερογεννημένου, παραμένει σχετικά με το ΠΩΣ θα μπορούσε να ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΝ κάποιες "γνώσεις και ιδεολογίες" όπως χαρακτηριστικά αναφέρει...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Αύγ 31, 2005 2:41 am

Mα Φίλε μου Ράμογλου, κανείς δεν είπε κάτι τι το διαφορετικό απ' ότι αναφέρεις, αν και περιορίζεσαι στα Ελληνικά γεωγραφικά όρια (εύλογο είναι).


Χαίρομαι που συμφωνούμε όλοι.

Όμως και η παράθεση που κάνεις με το ΠΩΣ κάποιος μπορεί να γίνει δεκτός σε αυτά τα αναγνωρισμένα Τεκτονικά Ιδρύματα, δεν διασαφηνίζει τον τρόπο που μπορεί να διασφαλιστεί η ορθή εκλογή του "υποψηφίου"...


Μιας και δεν έχω θέσει εγώ τους όρους εισδοχής σ’ ένα τέτοιο χώρο δε μπορώ και να έχω πλήρη και εμπεριστατωμένη άποψη, για το πώς διασφαλίζεται η ….. «ορθή εκλογή».

Αν έχεις εσύ καλέ μου φίλε τέτοια γνώση μπορείς να μας την παραθέσεις.

Θα έλεγα ότι "μάλλον" το συμπέρασμα που εξάγεται (τουλάχιστον αυτό που εγώ εισπράττω), είναι πως όποιος θέλει γίνεται δεκτός, αρκεί να βρει κάποιον για να τον προτείνει :cry


Αυτό έχω μάθει απ’ όσα μου έχουν πει αυτό και μεταφέρω, δυστυχώς δεν έχω κάποια άλλη πληροφορία, πέραν από αυτές τις οποίες παρέθεσα.
Αν από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες διαδικασίες τότε δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω.

Έτσι όμως το ερώτημα του Δευτερογεννημένου, παραμένει σχετικά με το ΠΩΣ θα μπορούσε να ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΝ κάποιες "γνώσεις και ιδεολογίες" όπως χαρακτηριστικά αναφέρει...


Νομίζω απάντησα σ’ αυτό.
Στη δική μου οπτική, κάποιος που λειτουργεί κάτω από ένα αναγνωρισμένο Παγκόσμια (και όχι εντοπιακά) Σύστημα, έχει την δυνατότητα να διασφαλίζει την Ιδεολογία ενός τέτοιου Οργανισμού ή Ιδρύματος. Λογικά σκεπτόμενος λέω πως οι άνθρωποι αυτοί θα έχουν τους τρόπους προστασίας κάποιων ανάλογων δεδομένων.

Παραδειγματικά θα αναφέρω το πρώτο καθήκον του Τέκτονα που είναι η «Σιωπή».

Αυτό σε μένα λέει ότι δε διαδίδουν τον τρόπο λειτουργίας τους και έτσι διασφαλίζουν τόσο την ιδεολογία τους όσο και ότι άλλο θέλουν να προστατέψουν.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Αύγ 31, 2005 8:52 am

Ramoglou έγραψε:"...Αν έχεις εσύ καλέ μου φίλε τέτοια γνώση μπορείς να μας την παραθέσεις..."

"...Παραδειγματικά θα αναφέρω το πρώτο καθήκον του Τέκτονα που είναι η «Σιωπή»..."


Καλημέρα Φίλε Ράμογλου...
Δεν νομίζω πώς η συζήτηση έχει να κάνει με την ΓΝΩΣΗ που δεν έχεις, αλλά με την ΓΝΩΜΗ που σίγουρα έχεις :wink:

Και εγώ που δεν έχω τη ΓΝΩΣΗ, απλά παραθέτω την ΓΝΩΜΗ μου...

Σχετικά με την «Σιωπή» που αναφέρεις (μια πρακτική από το Πυθαγόρειο Ομακοείο του Κρότωνα που κρατούσε για μια πλήρη ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ από τους νεοπροσερχόμενους για μύηση στα Πυθαγόρεια Μυστήρια της Σοφίας των Αριθμών και των Ουρανίων Σφαιρών), να πω ότι μάλλον τυπική είναι και όχι ουσιαστική ως οφείλει, αφού ΟΛΑ τα "μυστικά τυπικά", αυτά που έπρεπε να μένουν κάτω από τον πέπλο της ΣΙΩΠΗΣ, είναι διάσπαρτα ΠΑΝΤΟΥ, απο περιοδικά και εφημερίδες έως και σε βιβλία ακόμα και σε αυτό το διαδίκτυο :!: :!: :!: :cry:

Φαίνεται πώς οι ανάγκη των Τεκτόνων να ΔΕΙΞΟΥΝ ότι είναι Τέκτονες και ότι "γνωρίζουν", είναι μεγαλύτερη από τον όρκο ΣΙΩΠΗΣ που έχουν δώσει... :cry:

Με ειλικρινή σεβασμό προς την Σιωπή,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Αύγ 31, 2005 10:02 am

Φαίνεται πώς οι ανάγκη των Τεκτόνων να ΔΕΙΞΟΥΝ ότι είναι Τέκτονες και ότι "γνωρίζουν", είναι μεγαλύτερη από τον όρκο ΣΙΩΠΗΣ που έχουν δώσει...



Και μιας και λέμε γνώμες γιατί η γνώση μας δεν είναι αρκετή για να καλύψει το θέμα, θα έλεγα πως αυτοί που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη να δείξουν ότι είναι τέκτονες, από το να τηρήσουν τους όρκους τους, τότε δεν είναι τέκτονες.

Σημασία δεν έχει τι ταμπέλα ή τίτλο θα αποκτήσει κανείς, αλλά κατά πόσο εκπροσωπεί σωστά αυτό που υποστηρίζει και ασπάζεται. Το να αποκτήσει κανείς έναν τίτλο ακόμα και να ενταχθεί στο εν λόγο τάγμα δεν νομίζω να απαιτεί τρομερές διαδικασίες. Αυτό όμως δεν είναι το σημαντικό. Σημαντικό είναι να καταφέρει κανείς που θέλει να ονομάζεται τέκτονας να είναι τέκτονας όλες τις ώρες και τις ημέρες και φυσικά όταν βιώνει την καθημερινότητά του.

Στην τελική όταν συμβαίνει το αντίθετο αυτός που είναι ο «χαμένος» είναι ο ίδιος και όχι οι γύρω του που νομίζει ότι παραπλανεί.

Άλλωστε είπαμε οι εξαιρέσεις υπάρχουν παντού ...
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Αύγ 31, 2005 11:10 am

Ladyhawk έγραψε:"...Και μιας και λέμε γνώμες γιατί η γνώση μας δεν είναι αρκετή για να καλύψει το θέμα, θα έλεγα πως αυτοί που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη να δείξουν ότι είναι τέκτονες, από το να τηρήσουν τους όρκους τους, τότε δεν είναι τέκτονες..."


Μια δήλωση της αγαπημένης μου Κυράς των γερακιών, την οποία και συνυπογράφω ΑΒΛΕΠΕΙ 8) ...

Την καλημέρα μου σε όλους,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Αύγ 31, 2005 4:56 pm

Αν μου επιτρέπετε να καταγράψω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη λοιπόν:

Νομίζω ότι πριν φτάσουμε να κρίνουμε ποιοί είναι οι σωστοί τέκτονες και ποιοί όχι, καλό θα είναι να εξετάσουμε όλες τις οπτικές.

Κι επειδή στο συγκεκριμένο ζήτημα ενδέχεται να υπάρχουν αρκετές, ίσως θα ήταν δόκιμο να συλλογιστούμε ότι εκείνοι που γνωρίζουν ίσως έχουν άλλες παραμέτρους, τις οποίες, εμείς οι οποίοι αποφαινόμεθα εκ της περιορισμένης αντιλήψεώς μας επί του θέματος, δεν τις διαθέτουμε.

Πάντως παρατηρώ, ότι αυτό το θέμα έχει πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη.
Αν η ίδια συζήτηση γινόταν με αφορμή άλλο θέμα ίσως τα συμπεράσματα να μην ήταν τα ίδια.

Και το υποψιάζομαι αυτό, διότι πολλές φορές στο παρελθόν έχει κατηγορηθεί η "σιγή ιχθύος" των Τεκτόνων ως υποκρύπτουσα ύποπτες συμπεριφορές.

Τώρα που υπάρχει μεγαλύτερη πρόσβαση σε πληροφορίες περί του αποκρυφιστικού αυτού χώρου, δεν έχω αντιληφθεί σχετική πρόοδο. :?
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Αύγ 31, 2005 7:51 pm

Δηλαδή ;

Μήπως φταίει που το χειμαδιό έχει μαντρόσκυλα ; :lol:
Εικόνα

_Godfather_
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2005 12:50 pm

Δημοσίευσηαπό _Godfather_ » Πέμ Σεπ 01, 2005 1:14 pm

Καλός σας βρήκα φίλοι μου μετά από αρκετό καιρό διακοπών, βλέποντας αντιδράσεις λόγο κάποιων ίσως παρανοήσεων που ίσων να φταίω και εγώ θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι ουδέποτε είχα την πρόθεση να αμαυρώσω το όνομα του τεκτονισμού ξέροντας πολλά για το συγκεκριμένο σύστημα και για τον λόγο αυτό πρόσθεσα το ΠΑΡΑ μπροστά στην λέξη τεκτονικό δηλώνοντας έτσι ότι παρεκκλίνει από την τεκτονική ιδεολογία...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Σεπ 03, 2005 8:22 am

_Godfather_ έγραψε:Καλός σας βρήκα φίλοι μου μετά από αρκετό καιρό διακοπών, βλέποντας αντιδράσεις λόγο κάποιων ίσως παρανοήσεων που ίσων να φταίω και εγώ θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι ουδέποτε είχα την πρόθεση να αμαυρώσω το όνομα του τεκτονισμού ξέροντας πολλά για το συγκεκριμένο σύστημα και για τον λόγο αυτό πρόσθεσα το ΠΑΡΑ μπροστά στην λέξη τεκτονικό δηλώνοντας έτσι ότι παρεκκλίνει από την τεκτονική ιδεολογία...


Kαλώς όρισες φίλε μου, καλή δύναμη σου εύχομαι...
Όπως και εσύ άλλωστε θα διαπίστωσες, την όποια ΤΥΧΩΝ παρανόηση, ευθής αμέσως την αποκαταστήσαμε...

Σε περιμένουμε λοιπόν για την ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Πέμ Σεπ 08, 2005 4:16 pm

Στη δική μου οπτική, κάποιος που λειτουργεί κάτω από ένα αναγνωρισμένο Παγκόσμια (και όχι εντοπιακά) Σύστημα, έχει την δυνατότητα να διασφαλίζει την Ιδεολογία ενός τέτοιου Οργανισμού ή Ιδρύματος. Λογικά σκεπτόμενος λέω πως οι άνθρωποι αυτοί θα έχουν τους τρόπους προστασίας κάποιων ανάλογων δεδομένων.




Ερώτηση:
Επειδή ο Τεκτονισμός αναγνωρίζεται παγκόσμια ως ταγμένος στο "δεξιό" δρόμο και επειδή το μεγαλύτερο μερίδιο των φορέων και κρατών τον αναγνωρίζει ως έναν φορέα μιας σωστής και ιδιαίτερα βοηθητικής Ιδεολογίας, αυτό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ προϋποθέτει πως και τα μέλη που εντάσσονται σε αυτόν είναι και τα σωστά;

Η πονηρία του ανθρώπου φίλοι μου είναι γνωστή. Και προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχουν τρόποι προστασίας των βαθύτερων Αληθειών και Μυστικών, που να υπερνικούν τον αρρωστημένο ανθρώπινο νου. Ούτε υπάρχουν τρόποι πρόβλεψης του επόμενου βήματος ενός ανθρώπου που κατέχει αυτές τις Αλήθειες από τη στιγμή που και αυτός διαθέτει τα ίδια πεπερασμένα εργαλεία αίσθησης και νόησης όπως και εμείς. Ας μην υπερεκτιμάμε τον άνθρωπο αλλά και ας μην υποτιμάμε τις δυνατότητες αυτού...
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Σεπ 08, 2005 6:23 pm

Επειδή ο Τεκτονισμός αναγνωρίζεται παγκόσμια ως ταγμένος στο "δεξιό" δρόμο και επειδή το μεγαλύτερο μερίδιο των φορέων και κρατών τον αναγνωρίζει ως έναν φορέα μιας σωστής και ιδιαίτερα βοηθητικής Ιδεολογίας, αυτό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ προϋποθέτει πως και τα μέλη που εντάσσονται σε αυτόν είναι και τα σωστά;


Όχι !

Ποτέ κανείς δεν υποστήριξε το αντίθετο, όπου υπάρχει ο άνθρωπος υπάρχουν και αδυναμίες και λάθη και πάθη. Άλλο όμως το σύστημα και άλλο οι άνθρωποι.

Αυτό που εξετάζουμε είναι το σύστημα και αν αυτό είναι σύνομο με τους κανόνες της δεξιάς ατραπού ή όχι.

Απο εκεί και πέρα αν κάποιος/οι παραστρατήσουν υπάρχουν πολλές δικλίδες ασφαλείας.
Το παραπάνω είναι και πολύ μεγαλύτερη κουβέντα απο αυτό που συζητάμε εδώ. :wink:
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Σεπ 09, 2005 11:08 am

Το γεγονός ότι το εν λόγω σύστημα υφίσταται συνεχίζοντας το «έργο» του ακόμα και σήμερα, με ενεργά μέλη, αποδεικνύει ότι όσα «μη σωστά» μέλη και αν ενταχθούν στους κόλπους του, δεν μπορούν να το καταστρέψουν.

Αυτό που μπορεί να συμβεί είναι η ενίσχυση της παραπληροφόρησης η οποία ούτως ή άλλως υπάρχει και θα υπάρχει, όπως γίνεται σε όλα τα πράγματα.

Αυτός που ενδεχομένως να «χάσει» κάτι, είναι το μέλος και όχι το σύστημα.

Άλλωστε είναι αδύνατο να είναι όλα τα μέλη «σωστά» γιατί ο καθένας έχει τις δικές του προσωπικές ανάγκες και όλοι δεν αντιμετωπίζουν και δεν ερμηνεύουν τις καταστάσεις με τον ίδιο τρόπο αλλά ανάλογα με το πνευματικό και νοητικό τους επίπεδο.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Δευ Σεπ 12, 2005 9:24 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΝΗΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ...

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΕΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΔΙΑΡΡΕΟΥΝ ?????

ΟΧΙ....
ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ.....
ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ..


ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΕΚΡΟ....

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΥΗΤΙΚΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Κυρ Νοέμ 20, 2005 10:16 pm

καλησπερα στην παρεα.

δυστυχως,η ευτυχως ειμαι ο "ασχετος" της κουβεντας,οποτε εχω μερικες αποριες σχετικα με τους τεκτονες.

ο Ramoglou ανεφερε καποια μαγαζακια που ασχολουντε με αυτα.
αυτο ειναι λιγο περιεργο,επειδη δεν εχω δει ποτε μου καποιο μαγαζι στην Αθηνα που να διαφημιζεται.
φυσικα πολλες φορες τα πραγματα ειναι μπροστα μας,και εμεις δεν τα βλεπουμε οποτε ισως να υπαρχει ενα διαφορετικο συστημα διαφημησης.
γιατι ομως δεν διαφημιζονται τα ταγματα ? πως μπορει να μαθει κανεις,και να συμμετασχει ?{σε κατι αυθεντικο παντα,γιατι πραγματι οι απατεωνες ειναι της μοδας}.
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Κυρ Νοέμ 20, 2005 11:11 pm

Aγαπητέ Santaclaws, θα ήταν περίεργο να διαφημίζονται τα τάγματα.
"Διαφημίζονται" όμως, κατά κάποιο τρόπο, σε ειδικά περιοδικά (αν θυμάμαι καλά, το "Τρίτο Μάτι" έχει αναφορές) αν και προτιμότερα είναι αυτά που... δεν χρειάζονται διαφήμιση.
Πριν από οτιδήποτε, πάντως, καλό είναι να ενημερωθείς (κυκλοφορούν βιβλία επ' αυτού) και να ακούσεις τον εαυτό σου αν θέλεις πραγματικά να ασχοληθείς με τον εσωτερισμό.
Μη βιαστείς να πάρεις απόφαση, μην επηρεαστείς εύκολα από συστάσεις. Στο internet επίσης θα βρεις πολλές πληροφορίες, και στα ελληνικά.

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Δευ Νοέμ 21, 2005 2:15 pm

εχεις δικιο,τα παντα χρειαζοντε υπομονη,και χρονο.η βιασυνη δεν βοηθησε ποτε κανεναν,το αντιθετο μαλιστα.
το περιοδικο το εχω ακουστα,μπορω να το προμηθευτω απο οποιοδηποτε περιπτερο,η πρεπει να γινω μελος σε καποιο site και να μου το στελνουν σπιτι ?
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Νοέμ 21, 2005 4:08 pm

Αγαπητέ santaclaws

Θα σου πρότεινα πρώτα να δεις τι ακριβώς είναι αυτό που αναζητάς και εν συνεχεία να δεις ποιο τάγμα μπορεί να σε βοηθήσει.

Τώρα πάλι εάν αυτό που θες είναι μία ευρύτερη γνώση περί του τι κάνουν τα διάφορα τάγματα, αλλάζει το θέμα.

Να θυμάσαι πάντως πως η παραπληροφόρηση είναι μεγάλη οπότε ότι και αν ακούσεις πριν κατασταλάξεις σε μία άποψη να το τσεκάρεις από πολλές μεριές.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες