Η Μαυρη ΣΤΟΑ

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Νοέμ 21, 2005 7:11 pm

Ας δώσω και εγώ την οπτική μου μιας και αναφέρθηκε το όνομα μου.

Αγαπητέ φίλε santaclaws, δεν θεωρώ πως οι σοβαροί χώροι αναζήτησης χρειάζονται διαφήμιση. Η έννοια και ο σκοπός της διαφήμισης είναι να εκτεθεί ένα προϊόν σε μια μεγάλη μάζα ανθρώπων και έτσι να αυξηθεί η πελατεία. Δηλαδή να ανέβουν οι πωλήσεις και εν τέλει τα χρηματικά οφέλη.

Δεν θεωρώ ότι αυτοί οι σοβαροί χώροι που συζητάμε χρειάζονται κάτι ανάλογο, μάλλον το απεύχονται θα έλεγα. Βέβαια εξ όσων δύναμαι να γνωρίζω ο Τεκτονισμός απαγορεύει ρητά τον προσηλυτισμό, άρα, αν κάποιος πλησίαζε κάποιον και προσπαθούσε να του διαφημίσει ένα ανάλογο χώρο και εν τέλει να τον κάνει να ενταχθεί σ’ αυτόν, μάλλον θα τον οδηγούσε στα μαγαζάκια που προαναφέραμε.

Πάλι εξ όσων γνωρίζω τα Τεκτονικά Ιδρύματα δεν φωτίζονται με πινακίδες νέον, ή άλλου είδους, απλώς είναι γνωστή η εξωτερική τους Αρχιτεκτονική και έτσι αναγνωρίζονται, οπότε πάλι δεν διαφημίζουν την ύπαρξη τους.

Εύλογη λοιπόν η απορία «πως θα μάθω γι’ αυτά ;»

Η προσωπική μου άποψη είναι πως μπορείς να βρεις βιβλία που εκφράζουν και τις δύο απόψεις για τον Τεκτονισμό, να τα διαβάσεις και να σχηματίσεις τη δική σου άποψη, μετέπειτα να συζητήσεις με Τέκτονες και μη την όποια οπτική σου επί του θέματος, ισχυροποιώντας ή αναθεωρώντας αυτή.

Αν η οπτική που θα σχηματίσεις μέσα απ’ όλη αυτή τη διαδικασία σε οδηγεί να θέλεις να ενταχθείς σε κάποιο Τεκτονικό Ίδρυμα, τότε θα πρέπει να συζητήσεις αυτή σου την πρόθεση με κάποιον που ήδη ανήκει σε κάποιο τέτοιο χώρο και να του αιτηθείς να σε προτείνει ως μέλος. Από εκεί και πέρα, αν σε κάνουν δεχτό, θα έχεις και άποψη για τα όσα αυτό το σύστημα πρεσβεύει, το τι διδάσκει και το τι βιώνει το κάθε μέλος του.

Σίγουρα λοιπόν στην αναζήτηση σου θα βρεις πολλά, τόσο περιοδικά, βιβλία και συγγράμματα, όσο και ανθρώπους θετικά ή αρνητικά διακείμενους. Σε σένα και στην κρίση σου εναπόκειται το τι θα αποδεχθείς, τι θα ενστερνιστείς και τι θα πράξεις.

Να είσαι σίγουρος φίλε μου ότι και μέσα σ’ ένα Τάγμα υπάρχουν άνθρωποι, άνθρωποι που μπορεί σε κάποιες στιγμές να μην εκφράζουν το απόλυτο ιδεώδες των όσων πρέπει και εντέλλονται να πρεσβεύουν, άρα, θα πρέπει να προσηλωθείς περισσότερο στο Ιδεώδες και στο κατά πόσο αυτό σε εκφράζει και όχι σε εξαιρέσεις και ανθρώπινα πάθη.

Ελπίζω να σε βοηθάει έστω και ελάχιστα η οπτική μου, γιατί σωστά ειπώθηκε ότι αυτή η αναζήτηση είναι και χρονία αλλά και επίπονη. Οπλίσου λοιπόν με θάρρος και υπομονή και αναζήτησε, εμείς όλοι οι συνομιλούντες θα είμαστε εδώ για να συγκρίνουμε τα όσα γνωρίζουμε.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Νοέμ 22, 2005 11:00 am

Την καλημέρα μου και σε ετούτη την γωνιά των συζητήσεων μας...

Αγαπητέ μας Άγιε Βασίλη (santaclaws) εύλογα τα ερώτημά σου και οι απορίες σου...
Αυτές και μόνον σε εμένα προσωπικά δείχνουν αν μη τι άλλο, "αναζήτηση"...

Και λέγοντας "αναζήτηση", εννοώ την ΜΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ και ΑΠΟΔΕΚΤΗ από το κοινωνικό σύνολο "κατάσταση", των πραγμάτων της ΦΥΣΗΣ και των ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ αυτής...

Ας εμβαθύνεις λίγο παραπάνω λοιπόν και παρατηρήσεις ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ τόσο την Φύση όσο και τα Φαινόμενα που προκαλούνται από αυτήν, ΤΟΤΕ (πιθανολογώ) ότι θα φτάσεις και εσύ εμπρός στο οικοδόμημα εκείνο που ΑΝ του κρούσης την θύρα, θα σου ανοιχθεί και θα εισέλθεις για να γνωρίσεις και να αποκτήσεις τα εργαλεία εκείνα τα κατάλληλα, που θα σε βοηθήσουν να ανακαλύψεις τα όσα σε "προβληματίζουν" και σε βάζουν σε σκέψη...

Το οικοδόμημα αυτό, μπορεί να λέγεται "Τάγμα", μπορεί να λέγεται "Σχολή", μπορεί να λέγεται "Ομάδα", μπορεί να λέγεται απλά "ΔΑΣΚΑΛΟΣ"...
Και όντος λέγεται ΔΑΣΚΑΛΟΣ αφού με τα όσα θα αποκτήσεις ως εφόδια στην προσωπική σου αναζήτηση ΚΑΙ πορεία, σκοπό θα έχουν να σου φανερώσουν τον ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ, τον εν ημίν Θεό...

Όπως πολύ ορθά λοιπόν ανέφερε ήδη ο Φίλος μου Ράμογλου, το "οικοδόμημα" αυτό, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑΜΠΕΛΕΣ με φθόριο ή νέον γα να προσελκύουν την ΠΡΟΣΟΧΗ (αλλά και την χλεύη ενίοτε) των ΠΕΡΙΕΡΓΩΝ και όχι των ΑΝΑΖΗΤΗΤΩΝ...

Πορεύσου...
Αφουγκράσου...
Παρατήρησε...
Ανακάλυψε...
Με λίγα λόγια... ΠΡΟΧΩΡΑ σε αυτό που ο Έσω Εαυτός σου προστάζει :wink:
Αυτόν και ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΝ να ακούς και να ακολουθείς...
Αυτός θα σου δείξει τον Δρόμο...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Τετ Νοέμ 23, 2005 7:41 pm

:roll:

thanx και τους 2

απο φημες εχω ακουσει διαφορα ανεπισημα πραγματα.
σαφως και πρεπει να ακολουθησω τον εαυτο μου,αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει να βαζουμε την ζωη μας σε "απολυτο σχεδιο",πραγμα που δυστυχως εχω την συνηθεια να κανω.τα πραγματα αλλαζουν συνεχως,καθως και τα ενδιαφεροντα.
ποτε ομως αυτο που θελει πραγματικα ο εαυτος μας :!:
αυτη την στιγμη,ψαχνω γενικως απο ολες τις αποψεις και πλευρες.τα πραγματα οσο πανε και μπερδευουν αλλα...αυτο ειναι που εξιταρει τον ανθρωπο.αν ηταν ολα ευκολα η απλως μετρια δεν θα καναμε καθολου προοδο.
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Νοέμ 26, 2005 12:17 am

Καλέ μας φίλε Άγιε Βασίλη...

Επέτρεψε μου να σου πω, ότι ο άνθρωπος ΚΡΙΝΕΤΑΙ από τον ίδιο του τον εαυτό για τις δικές του πράξεις...
Πράξεις που έκανε ή πράξεις που ΔΕΝ έκανε :!:
Σκοπός μας είναι η ΔΡΑΣΗ...
Το να κάνουμε "κάτι" από το να ΜΗΝ κάνουμε τίποτα...

Τώρα ΑΝ εσύ μπορείς και "προγραμματίζεις" όσα έχει να κάνεις, είναι "άλλο" θέμα...
Προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος να "προγραμματίζει" ότι κάνει...

Και κλείνοντας, επέτρεψε μου να αναφέρω το εξής σχετικά με το ΜΠΕΡΔΕΜΑ και το ΚΟΥΒΑΡΙ που ενδεχομένως να συνάντησες ή που θα συναντήσεις εμπρός σου, στο δρόμο σου...

Κάποιος νεαρός (σαν και σένα υποθέτω) κάποτε ξεκίνησε να πραγματοποιήσει το όνειρό του...
Αρματώθηκε και ξεκίνησε...
Στην πορεία του βρέθηκε εμπρός σε ένα ΜΠΕΡΔΕΜΑ, σε ένα ΚΟΥΒΑΡΙ το οποίο ΑΝ καθόταν να το λύσει και αν το ξεμπερδέψει, θα έχανε την ΟΥΣΙΑ της πορείας που ο ΙΔΙΟΣ είχε ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ να διανύσει...
Κοντοστάθηκε λοιπόν και αφού κατήλθε στο βάθος της συνειδήσεώς του, στο ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ δηλαδή, κατάλαβε ότι έπρεπε να προχωρήσει και όχι να χασομερήσει κι άλλο με το κουβάρι...
Με μία του κίνηση, τράβηξε το σπαθί από το θηκάρι του και με μία του μόνον κίνηση, ΕΚΟΨΕ το κουβάρι που του ήταν "εμπόδιο" στο δρόμο του...

Το αποτέλεσμα :?:
Πρόλαβε και ΕΖΗΣΕ το όνειρό του...

Α!, ξέχασα να πω το όνομά του νεαρού ονειροπόλου...
Ήταν ο Αλέξανδρος ο Μακεδόνας, ο Υιός του Φιλίππου βασιλέα της Μακεδονίας και της Ολυμπιάδας πριγκηπέσας της Ηπείρου...
Νομίζω πώς κατάλαβες το point μου :arrow:

Μην αφήνουμε ΚΑΝΕΝΑ κουβάρι, μπέρδεμα, εμπόδια να μας ανατρέψει τα όνειρά μας...
Ας πολεμήσουμε για αυτά και ίσως να είναι τιμή μας να πεθάνουμε πολεμώντας για αυτά...
ΙΣΩΣ...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Σάβ Νοέμ 26, 2005 10:20 pm

γεια σου kelso

σχετικα με το κουβαρι....θα σου πω την γνωμη μου.
πιστευω πως στα παντα εξατρατε.πολυ λιγα πραγματα στην ζωη ειναι απολυτα.
αν καποιος στο δρομο του βρει ενα κουβαρι{μεταφορικα} πρεπει να σκεφτει οπωσδηποτε τι πρεπει να κανει.
ισως ομως το κουβαρι να εχει μεσα ενα μεγαλο μυστικο,που ανακαλυπτωντας το,να βοηθηθει πολυ στην μετεπειτα πορεια του,και να προχωρησει πιο γρηγορα,και να φτασει{εως και να ξεπερασει} τους αλλους,που το αγνοησαν.
φυσικα οπως ειπα...τα παντα "εξαρτατε" οποτε μπορει να συμβει και αυτο που ειπες εσυ.
τωρα η κριση του "αν" θα πρεπει να ασχοληθει...ειναι ακριβως στην κριση του καθενος.
ο πιο εξυπνος θα καταλαβει καλυτερα αν πραγματικα αξιζει να ασχοληθει,η αν οχι.
φυσικα παντα μπορει να γινει λαθος,οποτε μετα ειναι στον χαρακτηρα του καθενος το κατα ποσο ρισκαρει η οχι.

Τώρα ΑΝ εσύ μπορείς και "προγραμματίζεις" όσα έχει να κάνεις, είναι "άλλο" θέμα...
Προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος να "προγραμματίζει" ότι κάνει...


ξερω...η ζωη εχει και εκπληξεις...αυτο μας χαλαει το σχεδιο,ειτε ειναι καλες ειτε ειναι κακες.απλως δεν μου αρεσει να αφηνομαι στο ρεμα...
θελω να μαθαινω το αυριο σημερα
θελω να ξερω τι κανω,και τι θα βγει απο αυτο που κανω
θελω να ξερω τι θα γινει,ωστε να φερθω αναλογως.
το τελευταιο ποτε δεν το εχω πετυχει ποτε :lol:
ολα αυτα φυσικα με απλες μεθοδους οπως ειναι η σωστη κριση,η οργανωση,η επιμονη και η υπομονη,και πανω απο ολα...η θεληση.
το οτι τα θελει ομως καποιος δεν σημαινει και οτι θα πετυχουν.
οπως ειπα...τα παντα "εξαρτατε".
ολα ειναι δυσκολα,τιποτα ομως ακατορθωτο
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Νοέμ 28, 2005 10:25 am

Το «κουβάρι» μπορεί να ερμηνευθεί ανάλογα με την οπτική που το αντικρίζει κανείς.

Σαφώς και σημαντικό είναι το αποτέλεσμα μίας δράσης, αλλά ας μην ξεχνάμε πως εξίσου σημαντικός είναι και ο «δρόμος», «ο δρόμος για την Ιθάκη».

Το να απορρίπτουμε πράγματα επειδή τα θεωρούμε εμπόδια δεν νομίζω ότι μπορεί να συντελέσει θετικά στο δρόμο της εξέλιξης. Η κατανόηση και υπέρβαση αυτών είναι που θα μας βοηθήσουν να προχωρήσουμε αρμονικά.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Δευ Νοέμ 28, 2005 6:39 pm

καλησπερα.

Ladyhawk σιγουρα δεν πρεπει να χανουμε το δασος...για ενα δεντρο.
ειναι κριμα καποιος να παρασυρθει απο ενα "κουβαρι" που στον πατο να μην βρισκεται τιποτα.
ολα πρεπει να γινονται με σωστη κριση πιστευω.
πολλα κουβαρια θα βρουμε,αλλα θα τα αγνοησουμε,με αλλα θα ασχοληθουμε!
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Τρί Νοέμ 29, 2005 3:40 pm

Καλησπερα,δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος παντως στη σελιδα http://www.dragonrouge.net/greek/gr_general.htm υπαρχει ενα Ταγμα "του κοκινου δρακου" που δηλωνει οτι ακολουθει την αριστερη ατραπο και το σκοτεινο μονοπατι.Επειδη γραφει οτι ειναι σκανδιναβικο και δημιουργηθηκε απο μικρης ηλικιας ατομα σχετικα,μηπως ξερει κανεις αν εχει σχεση με ρευma kapoivn music groups πως Mayhem,BURZUM κλ τα οποια μιλουσαν για τον Αποκρυφιστικο Βορειο Κυκλο και γιναν γνωστα οταν ο CountCrisna τραγ. των BURZUM σκοτωσε τον Eyronymus των Mayhem?
Πικος Απικος


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες