ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ,ΤΑΓΜΑΤΑ,ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ??

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ,ΤΑΓΜΑΤΑ,ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ??

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Τρί Μάιος 02, 2006 1:35 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ
ΤΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ AMORC , Μαρτινισμός, ILLUMINATI, ΝΑΙΤΕΣ,
Ordo Templi Orientis, Τάγμα Του Κρίνου Και Του Αετού,
Τάγμα του Αγίου Ιωάννη των Ιεροσολύμων ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ
ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙ ΤΕΛΟΣ (ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ
450 ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΤΩΜΑΙ)....

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Ο ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ...
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ???
ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ?????
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ ?????
ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ????
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ?????


ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Templar
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2006 4:04 pm
Τοποθεσία: Βουλα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Templar » Τρί Μάιος 02, 2006 4:27 pm

Πραγματι υπαρχουν τοσα πολλα που δεν ξερεις πιο να πρωτοδιαλεξεις
Ομως πραγματι κανουν καποια δουλεια η εχουν καταντησει σχεδον ολα να ειναι prive clubs καποιων ανθρωπων που απλα συζητανε διαφορα μεταφυσικα κλπ θεματα (αντε κανουν και καμμια μυηση κατα τα τυπικα, να περνα η ωρα, ασε που δινει prestige).
Μηπως τελικα ο καθενας μπορει να βρει ολες αυτες τις "διδασκαλιες" μονος του ?
Και στο τελος πως ξερεις πιο συστημα ειναι το καταλληλο για σενα ? Τα δοκιμαζεις ολα και αποφασιζεις (μονο που δεν φτανει η ζωη σου).

Θα ελεγα μην το ψαχνουμε πολυ, μελετη χρειαζετε και ανοιχτο μυαλο (οχι παρα πολυ). Προσωπικα πιστευω οτι αν οχι ολα, τα περισσοτερα απο αυτα τα συστηματα δεν προσφερουν σχεδον τιποτε. Ολα αυτα εχουν δημιουργηθει τον μεσσαιωνα η παλαιοτερα και πλεον ειναι ξεπερασμενη η γνωση τους. Επισης δεν υπαρχουν φωτισμενοι δασκαλοι και αρχηγοι σημερα για να δωσουν πνοη σε καποιο τετοιο συστημα. Η εποχη των διδασκαλων εχει περασει. Ο καθενας μονος του αν ψαξει θα βρει.
:shock:

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Τρί Μάιος 02, 2006 11:03 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ ΘΑ ΣΤΑΘΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ...

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ..
ΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑ..
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΝΑΖΗΤΑ...

ΙΣΩΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΕΛΕΙΩΔΕΙΣ...

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Τετ Μάιος 03, 2006 12:09 am

Ως καποιος που δεν ανηκω σε καμια αδερφοτητα δεν ειμαι αρνητικος στην υπαρξη τους.Νομιζω οτι ειναι δυσκολο για καποιον να πετυχει κατι μονος του,οσο και αν αυτο φαινεται πεσιμιστικο.Αν θυμαμαι καλα και ο Γκουρτζιεφ το αναφερει καπου,οτι το καλυτερο για καποιον ειναι να βρει ενα δασκαλο η μια ομαδα.Δεν ειμαι αρνητικος σε αυτα τα πραγματα,αλλα δεν μπορω να πω οτι πιστευω και οτι λενε ως teaser.Aν δε δεις.....
Απο την αλλη το τι ταιριαζει στον καθενα και ποτε ειναι η ωρα να το πετυχει αυτο θα το καταλαβει μοναχος του.
To θεμα ομως ειναι κατα ποσο αυτες οι ομαδες εξυπηρετουν υλικα,πολιτικα η οτιδηποτε αλλα συμφεροντα.Πολλα εχω ακουσει,και μαλιστα απο ανθρωπο που το βιωσε για τα κεντρα Οσσο,πολλα ακουγονται για τους Ελευθεροτεκτονες ως πολιτοικοοικονομικη ελιτ,και αρκετα Ταντρα-ανατολικα-κλπ κλπ κεντρα εχουν σκοπο σεξουαλικη εκμεταλευση.Εκει θα πρεπει να εστιαστει νομιζω το θεμα,με αναφορες αλλα προς Θεου μη το ριξουμε και στον κιτρινισμο(αλλα Εσπρεσο!!)
Πικος Απικος

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Τετ Μάιος 03, 2006 8:43 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΞΗΣ
ΜΙΑΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ Η' ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ.

ΕΝΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΣΚΟΠΤΑ
ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΤΙΣ
ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ?????

ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ...

ΗΔΗ Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΩΝ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΩΝ ΕΝΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ..

ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑΥΤΟΣΗΜΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
ΝΑ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣΟΥΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ Η ΜΑΓΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Μάιος 03, 2006 9:54 am

Ο αγαπητός Avatar έχει θέσει πολλά ερωτήματα τα οποία σίγουρα θα πρέπει να προβληματίσουν αυτόν που θα θελήσει να ασχοληθεί ή ακόμα καλύτερα θα έλεγα να ενταχθεί σε κάποιο τάγμα.

Το πρώτο που θα πρέπει να κατασταλάξει είναι στο τι ο ίδιος ψάχνει και ποιος ο σκοπός του ακολουθώντας αυτόν τον δρόμο.

Κατά την προσωπική μου άποψη το σημαντικότερο κριτήριο για την επιλογή κάποιας σχολής είναι το να βεβαιωθεί ο ενδιαφερόμενος, πως αυτό που θα επιλέξει δεν θα υποκινείται από κάποιο δόγμα και θα του επιτρέψει την προσωπική ανάπτυξη και εξέλιξη.

Η ελευθερία της σκέψης και του πνεύματος είναι αυτή που τον βοηθήσει να προχωρήσει αποφεύγοντας να γίνει το «πρόβατο» της εκάστοτε σχολής προάγοντας τυχόν συμφέροντα.

Όσον αφορά την «ώρα» που ανέφερε ο φίλος pikos apikos θα συμφωνήσω μαζί του και θα προσθέσω πως πράγματι όταν θα είναι η κατάλληλη ώρα όλα θα είναι πιο εμφανή για τον ίδιο, πράγματα που πριν δεν μπορούσε να δει να καταλάβει ακόμα και να αποδεχθεί, πλέον θα είναι πιο ξεκάθαρα.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Τετ Μάιος 03, 2006 12:53 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Ladyhawk ΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΙΔΙΑΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΣΤΟΝ
ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΟΥ.

ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ Ο ΑΝΑΖΗΤΩΝ ΤΙ ΘΕΛΕΙ...
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ.

ΜΕΣΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ....
ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ Η' ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ????

ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ....
Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ????
ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΙ ΠΡΟΣΦΑΙΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Μάιος 05, 2006 1:17 am

Αγαπητέ Avatargr, αν κρίνουμε από τον αριθμό που αναφέρεις παραπάνω, φαίνεται πως υπάρχει ανάγκη. Να το πούμε και λίγο πιο πεζά, ως μάρκετινγκ, φαίνεται ότι υπάρχει ζήτηση.

Όπως και στην ελεύθερη αγορά λοιπόν, προϊόντα υπάρχουν πολλά... Είναι όλα καλά, κάνουν σωστά τη δουλειά τους;

Ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να ενημερωθεί πριν επιλέξει (αλοίμονο αν επιλέγει στην τύχη!) για το ποιο είναι αυτό που βρίσκεται πιο κοντά στην αντίληψή του. Μοιραία, θα πρέπει να δοκιμάσει. Θα είναι ανόητο - χωρίς νόημα, τέλος πάντων - αν κάποιος παραμένει σε ένα σύστημα που δεν τον εκφράζει.

Από εκεί και πέρα: Το έργο είναι ατομικό. Ένα σύστημα βοηθάει στο να υποδεικνύει μια άλφα μέθοδο.

Αγαπητέ Pikos Apikos, η ιστορία των μυστικών ομάδων ξεκινάει πολύ πριν το μεσαίωνα αλλά τα επικρατέστερα συστήματα που υπάρχουν σήμερα είναι πολύ μεταγενέστερα του μεσαίωνα. Ας μην τα βλέπουμε ως "παλιοκαιρινά" αλλά ως ένα τρόπο ενεργοποίησης μιας εσωτερικής διεργασίας.

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Μάιος 05, 2006 11:13 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ
ΤΑΓΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΠΑΝΤΟΥ ΝΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ
ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΕΔΩ.

ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ???????

ΥΠΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

Η ΜΥΗΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ...

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ
ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Τρί Μάιος 09, 2006 6:19 am

Χμμ, εσωτερικές αδελφότητες :roll: Κατά τη γνώμη μου μιλάμε κατ' ουσίαν για "μυστικές" αδελφότητες (τουλάχιστον έτσι ξεκίνησαν) και παρακάτω θα εξηγήσω το γιατί. Κάπου είχα διαβάσει το εξής: η ύπαρξη τόσων πολλών θρησκειών μαρτυρά την ανυπαρξία του πραγματικού θεού μέσα σ' αυτές. Τι κρύβει αυτή η ρήση; Το ότι από τη μια πλευρά ο Θεός είναι ένας και από την άλλη πως οι δρόμοι που οδηγούν στον (ένα) θεό είναι πολλοί! Κάτι ανάλογο ίσως μπορεί να ειπωθεί και για τις μυστικές αδελφότητες.

Ο προβληματισμός ξεκινά ακόμα κι από το χαρακτηρισμό αυτών. Τις ονομάζουμε "μυστικές". Γιατί άραγε; Στο δικό μου μυαλό η "μυστικότητα" είναι αναγκαία για δύο λόγους. Πρώτον γιατί τα μέλη της εταιρείας μπορούν κάτω από τη μυστικότητα να "εργάζονται" απερίσπαστα και υπό προστασία προς το σκοπό της οργάνωσής τους. Δεύτερον γιατί η όποια μυστικότητα παρέχει τις κατάλληλες συνθήκες για την άσκηση της ελεγχόμενης αποδέσμευσης πληροφοριών και γνώσεων σύμφωνα με τα πρότυπα και τις κατευθύνσεις που υιοθετεί η κάθε οργάνωση.

Ποιος είναι όμως ο σκοπός ύπαρξης της κάθε αδελφότητας;

Θα συμφωνήσετε πιστεύω πως η ζωή μας έχει γίνει στα μέγιστα υλική. Θεωρώ όμως πως η αναγκαιότητα μιας φιλοσοφικής-υπερβατικής-μεταφυσικής προσέγγισης της ζωής είναι μια διαχρονική ανάγκη (ίσως σήμερα περισσότερο από ποτέ). Γεννήθηκε μαζί με τον Άνθρωπο και αυτό δεν είναι τυχαίο. Στο δικό μου μυαλό (διορθώστε με αν κάνω λάθος) η αναζήτηση της Γνώσης είναι ο μοναδικός λόγος και σκοπός ύπαρξης των μυστικών αυτών εταιρειών.

Και τι είναι η "Γνώση"; Νομίζω πως είναι από τι μία πλευρά το "γνώθι σεαυτόν" και από την άλλη αυτό το εκπληκτικό παζλ ιδεών, αισθήσεων, σκέψεων, νόμων κλπ. που ονομάζεται Θεός. Κατά συνέπεια η ανάγκη ύπαρξης αυτών των μυστικών εταιρειών γεννάται από την ανάγκη του να γνωρίσουμε (άρα να έλθουμε σε επαφή) τον εαυτό μας αλλά και την Πηγή όλων. Κατά ένα τρόπο τα μέλη όλων των μυστικών εταιρειών έχουν μια κοινή ανάγκη: το να γνωρίσουν την πηγή απ' όπου προήλθαν (regressus ad uterum...) Σίγουρα οι περισσότεροι κάτοικοι του πλανήτη δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα (δεν είναι του παρόντος το γιατί). Όσοι όμως είναι μέλη σε οποιαδήποτε οργάνωση θεωρώ πως σίγουρα μετέχουν δύο πολύ υψηλών (άρα και πολύ δύσκολων) στόχων: αυτόν της επαφής με τον εαυτό τους (πρωτίστως) και μετά αυτόν της επαφής με την Πηγή όλων (Εν το Παν). Ίσως για κάποιους να φαίνομαι λίγο απόλυτος ταυτίζοντας τη υπέρτατη Γνώση με το Θεό. Υπάρχουν και αδελφότητες άθεων. Τις σέβομαι ως ανησυχίες, θεωρώ όμως πως φτάνουν μέχρι τα μισά της διαδρομής. Βέβαια αυτό έχει άμεση σχέση με το τι θεωρεί ο καθένας μας ως "Θεό" αλλά αυτό είναι μέρος άλλης συζήτησης (υπάρχει ανάλογο thread εδώ στο Mystica.gr).

Η Γνώση που προσφέρουν αυτές οι εταιρείες πρέπει να διαδοθεί μόνον είναι αν διαδοθεί σωστά, άρα χρειάζονται τα κατάλληλα άτομα-δέκτες. Αλλιώς, αν τη γνωρίσουν λάθος άτομα κινδυνεύει να αλλοιωθεί και τελικά να καταστραφεί.

Συμπέρασμα των παραπάνω είναι νομίζω πως ναι, χρειάζονται οι μυστικές εταιρείες. Ακόμη και η συμμετοχή μας σε αυτό το forum αποδεικνύει την αναγκαιότητα ύπαρξης των αδελφοτήτων! Πάντα βέβαια υπάρχει και το "εφόσον". Που κολλάει αυτό; στο ότι τίποτα δεν διατηρείται αναλλοίωτο ή δεν εμπλουτίζεται αν δεν μείνει μακριά από τους αμύητους.

Θεωρώ λοιπόν πως αυτές είναι οι καθαρές και άσπιλες ανάγκες που μας οδηγούν στο να θέλουμε να ενταχτούμε σε μια αδελφότητα. Σίγουρα υπάρχουν και άλλου τύπου ανάγκες (ιδιοτελείς-καταστροφικές) αλλά εδώ εξετάζουμε τη γόνιμη-υγιή εκδοχή. Τώρα θα μου πείτε, γιατί θα πρέπει απαραίτητα να ανήκω σε μια από αυτές τις αδελφότητες; δεν μπορώ να καλύψω μόνος μου τις ανάγκες αυτές;

Νομίζω πως η ύπαρξη αυτών των αδελφοτήτων είναι για τον σύγχρονο άνθρωπο ένα σημαντικό προνόμιο. Κατ' ουσίαν προσφέρουν στον κάθε (αξιολογημένο) ενδιαφερόμενο κάποιες ήδη δοκιμασμένες τεχνικές και τρόπους προς την επίτευξη των ανωτέρω σκοπών. Πρόκειται δηλαδή για ώριμες (άρα δοκιμασμένες) οδούς προς την επίτευξη των στόχων αυτών. Η καθεμιά από αυτές τις αδελφότητες κάποτε είχε μιαν αρχή. Και η αρχή αυτή είναι διαφορετική για κάθε αδελφότητα. Νομίζω πως αυτό είναι φυσικό επακόλουθο του διαφορετικού δρόμου που "διαλέγει" ή καλύτερα που πηγάζει από τη φύση του κάθε ανθρώπου.

Να γίνω πιο κατανοητός. Κάθε αδελφότητα χαρακτηρίζεται αναλόγως των πρακτικών, των ιδεολογιών, των τυπικών, των δεσμεύσεων, κανόνων κλπ που εφαρμόζει. Γιατί υπάρχει αυτή η παραλλακτικότητα; Γιατί οι δρόμοι που οδηγούν στην επίτευξη των ανωτέρω σκοπών είναι πολλοί. Τόσοι όσες και οι αδελφότητες που αναπτύχθηκαν στην πάροδο των αιώνων. Και το μέλος μιας αδελφότητας μπορεί να "επικοινωνήσει" σωστά μόνον με ομοϊδεάτες, δηλαδή μόνον με τα μέλη της αδελφότητας όπου ανήκει.

Κάποια μέλη αναφέρθηκαν προηγουμένως στο "ξεπερασμένο" της αναγκαιότητας μιας μυστικής αδελφότητας στη σύγχρονη εποχή. Δεν θα συμφωνήσω. Κι αυτό γιατί πάντα θα ισχύει ένας κοσμικός νόμος΄ αυτός της ισορροπίας. Αν αποδεχθούμε τη μη αναγκαιότητα ύπαρξης των μυστικών αδελφοτήτων, κατ' ουσίαν απορρίπτουμε την έννοια του μεταφυσικού, του υπερβατικού, του "πιο πέρα", του "μετά" στη ζωή μας και αφήνουμε χώρο μόνο για την υλική μας υπόσταση. Τίποτα όμως δεν μπορεί να υπάρξει αν δεν οριστεί-συζευχθεί με το αντίθετό του. Δεν υπάρχει το υλικό χωρίς το άϋλο, το μεταφυσικό. Τα πάντα είναι δίπολα.

Τώρα θα μου πείτε, και γιατί να προσεγγίσουμε το μεταφυσικό διαμέσου μιας ομάδας κι όχι μοναχικά; Μα γιατί πάντοτε προκύπτει κάτι καλύτερο, σωστότερο και αληθέστερο όταν πολλά μυαλά κατεργάζονται την ίδια ιδέα! Ο φίλος AVATARGR έγραψε για τις κοινές ανησυχίες και προβληματισμούς ως "μαγιά" (prima materia...) για τη δημιουργία μιας μυστικής αδελφότητας. Συμφωνώ απόλυτα! Από μόνος του ένας άνθρωπος-αναζητητής είναι καταδικασμένος στο πεπερασμένο των λύσεων-οδών που θα βρει προς τον στόχο του. Η ίδια η ζωή δεν του δίνει πολλά περιθώρια να βρει τον καλύτερο δρόμο. Ένα οργανωμένο σύνολο ομοϊδεατών όμως, είναι "καταδικασμένο" στην εξέλιξη και στη βελτίωση! Μέσα από διαδικασίες δοκιμών, λαθών και επιτυχιών διαμορφώνεται μία υγιής φόρμα προς την πληρέστερη προσέγγιση της ιδέας που υπηρετεί-κατεργάζεται η κάθε αδελφότητα.

Δεν αμφιβάλω πως στη σημερινή εποχή είναι εκτεταμένος ο εκφυλισμός πολλών "σχολών". Από την άλλη πλευρά όμως πάντοτε θα υπάρχουν οι αντίποδες, οι σχολές εκείνες που υπηρετούν σωστά και γόνιμα τους ανωτέρω σκοπούς. Το ποια σχολή είναι η ιδανική για τον καθένα μας και πως τις διακρίνουμε είναι νομίζω θέμα άλλης συζήτησης (μπορεί να βρεθεί και σε ανάλογα threads του Mystica.gr)

Συμπερασματικά λοιπόν η ύπαρξη των σχολών-αδελφοτήτων θα είναι αναγκαία όσο ζει μέσα μας η ανάγκη να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και το Θεό. Και κάτι τέτοιο νομίζω πως είναι μια ατέρμονη διαδικασία. Θα υπάρχει όσο θα υπάρχουν οι άνθρωποι.

Λυπάμαι αν σας κούρασα με το μακροσκελές της άποψής μου, χαίρομαι όμως που συμμετέχω σ' αυτή την "ηλεκτρονική αδελφότητα" και μοιράζομαι μαζί σας κοινές ανησυχίες :wink:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Μάιος 09, 2006 10:03 am

Η Γνώση που προσφέρουν αυτές οι εταιρείες πρέπει να διαδοθεί μόνον είναι αν διαδοθεί σωστά, άρα χρειάζονται τα κατάλληλα άτομα-δέκτες. Αλλιώς, αν τη γνωρίσουν λάθος άτομα κινδυνεύει να αλλοιωθεί και τελικά να καταστραφεί.


Αγαπητέ Chastity

Πολλοί υποστηρίζουν πως η γνώση είναι για όλους και αυτοί συνήθως είναι που εμφανίζονται ενάντια στις διάφορες σχολές οι οποίες δεν είναι και τόσο ανοιχτές στο ευρύ κοινό.

Θεωρώ πως η γνώση είναι για αυτούς που είναι έτοιμοι να την δεχθούν να τη κατανοήσουν και να την «εκμεταλλευτούν» ανάλογα.

Το να πάρει ο αδαής κάποια γνώση είναι πολύ πιθανόν αυτή να παρερμηνευθεί από αυτόν και το αποτέλεσμα να είναι αρνητικό. Αυτός νομίζω είναι και ο σκοπός που κάποια πράγματα δεν είναι και τόσο εμφανή.

Από την άλλη πάλι πιστεύω πως αυτός που πραγματικά θέλει να μάθει και θέλει να εργαστεί για την εξέλιξή του, δεν θα τον σταματήσει τίποτα και οποιοδήποτε εμπόδιο – εφ όσον είναι έτοιμος – θα καταφέρει να το υπερπηδήσει και να προχωρήσει.

Οι τρόποι άλλωστε καθώς και οι δρόμοι είναι πολλοί.... ας διαλέξει αυτόν που του ταιριάζει καλύτερα.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Τρί Μάιος 09, 2006 1:24 pm

Νομίζω λοιπόν πως συμφωνούμε απόλυτα :roll:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μάιος 09, 2006 8:02 pm

Δε νομίζω ότι αποκαλύπτεται καμμία "γνώση" στις μυστικές εταιρείες...

Είτε σε δόσεις, είτε εφάπαξ, δεν υπάρχει κάτι που ο άνθρωπος δεν γνωρίζει ήδη ή δεν μπορεί να δει μέσα ή έξω του (το ίδιο είναι). 8)

Η μεθοδολογία διαφέρει και αυτό προσφέρεται ως "μύηση".

Μια μεθοδολογία που μόνον έμπειροι οδοιπόροι της Ατραπού μπορεί να κατέχουν.

Και τη μεθοδολογία δεν μπορεί κάποιος να την βρει μόνος του.

Είναι σα να πιστεύουμε ότι ένας ψυχωσικός ασθενής μπορεί να θεραπευθεί χωρίς τη βοήθεια του έμπειρου ψυχιάτρου, ο οποίος έχει σπουδάσει τουλάχιστον μία δεκαετία κι έχει αυτοαναλυθεί σε πληθώρα ατομικών και ομαδικών συνεδριών...

Αν μη τι άλλο... τζάμπα κόπος!!
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Τρί Μάιος 09, 2006 8:44 pm

Σίγουρα η μύηση και τα διάφορα "τελετουργικά" είναι απαραίτητα. Όμως για να δώσουμε μιαν απάντηση στο αν είναι αναγκαία η ύπαρξη των εσωτερικών σχολών, πρέπει πρώτα να προσδιορίσουμε τι πρεσβεύουν και τι επιδιώκουν να "δώσουν". Ποιά η δική σου άποψη γι' αυτό; Αν τελικά τα πάντα στον άνθρωπο είναι ήδη γνωστά (θεωρώντας πως είναι ένα με την Πηγή), τι είναι τελικά αυτό που προσφέρουν οι εσωτερικές σχολές;

Θυμάμαι μια φράση από το τρίτο CD των Enigma ( 8) )που έλεγε ότι Δεν υπάρχει δάσκαλος που μπορεί να μας διδάξει κάτι νέο. Μπορεί μόνον να μας βοηθήσει να θυμηθούμε αυτά που πάντοτε γνωρίζαμε... Ίσως αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο φίλη Zadok the priestess :roll:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Μάιος 09, 2006 10:30 pm

Ωραία τα λέγεις, Chastity. :)

Επιστρέφω λίγο στα περί μυστικότητας. Από τη μια, κάποτε ήταν (και) θέμα καθαρά πρακτικό, για λόγους ασφάλειας. Από την άλλη, η μυστικότητα είναι (και) τεχνική προδιαγραφή.

Σήμερα, πώς θα ήταν αν όλοι οι "μυστικοί" διαλαλούσαν τη... μυστικότητά τους; (Άσε που λίγο ως πολύ γίνεται...)

Η γνώση μπορεί να υπάρχει μέσα μας, αλλά χρειάζεται και ένας σπινθήρας να την ανασύρει από τη λήθη. Τον σπινθήρα εμείς τον ανάβουμε, χρειάζεται όμως και ένας ειδικός για να μην καούμε...

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Μάιος 10, 2006 10:59 am

Μέσα από κάποια σχολή ή τάγμα αυτό που μπορεί κανείς να κερδίσει είναι το να καταφέρει να δει αυτόν τον δρόμο και να τον περπατήσει σωστά.

Τα εναύσματα και η εργασία μέσα από μία ομάδα, συντελούν στο να δει και να κατανοήσει κανείς καλύτερα κάποια πράγματα. Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η αγαπητή Zadok είναι η μεθοδολογία που παρέχεται από αυτά. Ο τρόπος με τον οποίο ο καθένας θα εργασθεί και θα καταφέρει να γίνει καλύτερος.

Βέβαια ας μην ξεχνάνε πως όλες οι σχολές δεν είναι του ίδιου μήκους κύματος, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί σε κάποιες από αυτές να συναντήσει διαφορετικά πράγματα προκειμένου να εξυπηρετηθούν άλλοι σκοποί, με εξώφυλλο τον εσωτερισμό και κυρίως περιεχόμενο μία ενδεχόμενη εκμετάλλευση.

Εδώ όμως μιλάμε για την σωστή εσωτερική αναζήτηση η οποία φυσικά δεν έχει καλούπια και πολιτικές, έχει όμως μέθοδο και αυτή είναι που παρέχεται μιας και από μόνος του κανείς είναι δύσκολο να την βρει να την κατανοήσει και τέλος να την ακολουθήσει.

Μιλάμε για τον ομαδικά μοναχικό δρόμο που θα φέρει τον καθένα μας ένα βηματάκι μπροστά στην εξέλιξη.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Τετ Μάιος 10, 2006 12:56 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΥΗΤΙΚΩΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΩΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ
ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΥΤΟ.

ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ Chastity.

ΕΔΩ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ,
ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ "ΕΞΩ" ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ....


ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ
ΘΕΜΕΛΙΩΔΗΣ.

Η ΜΥΗΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΩΝ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ Η ΠΥΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ
ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΟΤΙ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.

ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΟΣ
ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΔΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΠΑΡΑΞΕΝΑ.

Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Ladyhawk ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ..

"Μιλάμε για τον ομαδικά μοναχικό δρόμο που θα φέρει τον καθένα μας ένα βηματάκι μπροστά στην εξέλιξη."

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Πέμ Μάιος 11, 2006 11:51 pm

Ο φίλος AVATARGR αναφέρεται σε κάτι πολύ σημαντικό, το ότι εδώ σε αυτό τον ηλεκτρονικό χώρο συζήτησης μπορούμε να "μιλήσουμε" και να εκφραστούμε για θέματα που στην καθημερινή μας ζωή δεν θα μπορούσαμε να το κάνουμε. Δεν είναι τυχαίο που σε οποιαδήποτε εποχή και να ψάξουμε, θα δούμε πως η όποια τάση (οργανωμένη ή μη) προσέγγισης των "εσωτερικών" θεμάτων, πάντοτε δρούσε υπό μυστικότητα και προφύλαξη (ακόμα και σε επίπεδο οικογενειακού κύκλου). Είναι φαίνεται στη φύση των ανθρώπων της "άλλης πλευράς", αυτών δηλαδή που δεν διακατέχονται από τέτοιες "ροπές" να αφορίζουν οτιδήποτε "εσωτερικό" δεν μπορούν να ερμηνεύσουν. Είναι η μοίρα των ανθρώπων αυτού του είδους να "κρύβονται" και να εργάζονται υπό μυστικότητα (sub rosa).

Από την άλλη πλευρά το θέμα ή καλύτερα ο "θεσμός" της μύησης μου φέρνει στο νου το "βάπτισμα" ως τελετουργικό ένταξης σε μία θρησκεία. Στο δικό μου μυαλό, μεταξύ θεού και ανθρώπου δεν πρέπει να παρεμβάλλεται τίποτα και κατά συνέπεια δεν πρέπει να υπάρχουν "μεσάζοντες" στο δρόμο που συνδέει τον άνθρωπο με το θεό. Κατά τη γνώμη μου η μύηση "υποκρύπτει" δέσμευση με ένα κίνημα γιατί απ' όσο γνωρίζω ποτέ δεν παρεμβάλλεται μυητική διαδικασία στις κατ' ιδίαν εμπειρίες με το θεϊκό. Αυτό όμως είναι το απόλυτο και είναι τελικά άπιαστο. Έτσι οδηγούμαστε αναγκαστικά στην "υποβοηθούμενη" επαφή με τα εσωτερικά θέματα.

Εδώ αναγκαία μου έρχεται στο μυαλό κάτι πολύ σημαντικό: Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ιδιότητα του "μεσάζοντος", όπως αυτή εκφράζεται από ένα εσωτερικό κίνημα σε σχέση με μία μεγάλη (αριθμητικά) θρησκεία. Στο δικό μου μυαλό τα υγιή εσωτερικά τάγματα δεν έχουν σχέση με ιδιοτελείς σκοπούς, εν αντιθέσει με τις θρησκείες.

Ας μου επιτραπεί η παρακάτω έκφραση: Οι μυστικές αδελφότητες είναι η "hard core" έκφραση της ενασχόλησης με τα μεταφυσικά και τα εσωτερικά θέματα. Μια τέτοια αδελφότητα σε τοποθετεί πιο άμεσα και σε πιο εκτεταμένο βαθμό σε επαφή με το αντικείμενο έρευνας. Τα αποτελέσματα είναι πολλές φορές συναρπαστικά και αλλάζουν άρδην την αφεξής πορεία μας στη ζωή. Για να μπορέσουμε όμως να βιώσουμε αυτές τις εμπειρίες και να καρπωθούμε τα αποτελέσματά τους πρέπει να περάσουμε από το/τα στάδια της μυητικής διαδικασίας. Η μύηση είναι στην ουσία μια αναγκαία πύλη που μόλις την περάσεις δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω. Η ζωή σου έχει αλλάξει για πάντα γιατί τα αποτελέσματα της μύησης είναι δραματικά κι έντονα. Όποιος λοιπόν θέλει να "πέσει με τα μούτρα" στην έρευνα του εσωτερικού και του μεταφυσικού, όποιος θέλει να γνωρίσει τον εαυτό του και στη συνέχεια τον θεό αναγκαστικά οδηγείται σε μια μυστική αδελφότητα.

Δεν θα μπορούσα όμως να πω το ίδιο και για τις ευρύτατα διαδεδομένες θρησκείες. Στο δικό μου μυαλό οι μεγάλες θρησκείες δεν μπορούν να αγγίξουν άμεσα τον ψυχισμό ενός ανθρώπου, παρά μόνον σε επίπεδο γαλήνευσης της ψυχής. Δρουν δηλαδή ως "καταπραϋντικό" σε ένα ίσως επιφανειακό επίπεδο λόγω του νεφελώδους των όσως αντιπροσωπεύουν. Πραγματικά είναι πολύ λίγου οι ακόλουθοι των θρησκειών που μπορούν σε μια κόλα χαρτί να μας αναγράψουν το δόγμα της θρησκείας τους :roll:.

Οι περισσότεροι "πιστοί" είναι μια πνευματική μάζα και βομβαρδίζονται με διάφορα στοιχεία τα οποία δεν έχουν ούτε το χρόνο αλλά ούτε και την ικανότητα να ερμηνεύσουν από μόνοι τους. Κατά συνέπεια επαφίονται σε διαφόρους "φωτισμένους" που αναλαμβάνουν να τους εξηγήσουν τα μύχια της θρησκείας τους. Μόνη (αλλά σε όλες τις θρησκείες) εξαίρεση αποτελεί η έκφραση του μοναχισμού μέσα σ' αυτές. Μιλάω για τα άτομα εκείνα που αφήνουν πίσω τους τα εγκόσμια και απερίσπαστοι, μακριά από τον κόσμο, "αγγίζουν" μόνοι τους το θεό. Ασκούν δηλαδή τις ίδιες περίπου τεχνικές με τα μέλη μιας μυστικής αδελφότητας. Και φυσικά ούτε κι εδώ υπάρχει γυρισμός.

Τα ίδια θέματα είναι πιο ελεγχόμενα και μετρήσιμα στις μυστικές αδελφότητες γιατί εκεί οι ακόλουθοι είναι κατά πολύ λιγότεροι, εισέρχονται αποφασισμένοι να βρουν μία διέξοδο στα συγκεκριμένα θέματα αλλά και γιατί οι όποιες μυστικές αδελφότητες γεννήθηκαν από άτομα "ανήσυχα", από άτομα που δεν ικανοποιούνταν από τις συμβατικές και ρηχές κατ' εκείνους απόψεις των διαφόρων θρησκειών στα περί θεού και εαυτού.

Το να εισέλθεις σε μία μυστική αδελφότητα σημαίνει πως έχεις πάρει πολύ σοβαρά το θέμα της σχέσης σου με τον εαυτό σου και τον θεό και είσαι αποφασισμένος να βρεις κάποιες πειστικές απαντήσεις σε αυτά τα θέματα και από εκεί και πέρα να δουλέψεις πάνω σε αυτές. Η μύηση αποτελεί την πόρτα που απαραίτητα πρέπει να διαβείς αν θέλεις να λύσεις αυτά τα θέματα γιατί πιστεύω πως μόνον μέσω ενός τάγματος-δεξαμενής ιδεών, εμπειριών και απόψεων μπορείς να βρεις λύσεις.
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

A.A.G.
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Μάιος 12, 2006 8:54 am
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό A.A.G. » Παρ Μάιος 12, 2006 10:54 am

Αγαπητέ φίλε AVATARGR,

σου θυμίζω τα λόγια της Ladyhawk στα οποία συμφωνώ απόλυτα:

"..Το πρώτο που θα πρέπει να κατασταλάξει είναι στο τι ο ίδιος ψάχνει και ποιος ο σκοπός του ακολουθώντας αυτόν τον δρόμο.

Κατά την προσωπική μου άποψη το σημαντικότερο κριτήριο για την επιλογή κάποιας σχολής είναι το να βεβαιωθεί ο ενδιαφερόμενος, πως αυτό που θα επιλέξει δεν θα υποκινείται από κάποιο δόγμα και θα του επιτρέψει την προσωπική ανάπτυξη και εξέλιξη.

Η ελευθερία της σκέψης και του πνεύματος είναι αυτή που τον βοηθήσει να προχωρήσει αποφεύγοντας να γίνει το «πρόβατο» της εκάστοτε σχολής προάγοντας τυχόν συμφέροντα..."

και προσθέτω -όσον αφορά στην κατάλληλη στιγμή για την εισαγωγή σε όποια σχολή- η Ψυχή ξέρει και αυτή θα σε οδηγήσει..
"..Το Φως, η Αγάπη και η Δύναμη ας αποκαταστήσουν το Σχέδιο.."

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Μάιος 12, 2006 12:43 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ/ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ
ΣΑΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟ'Ι'ΔΕΑΣΗ ΤΟΝ ΜΥΟΥΜΕΝΟ.

ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ (ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ
ΜΥΗΣΗΣ) ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΣΤΟΝ ΜΥΟΥΜΕΝΟ ΜΕΣΩ
ΠΑΡΑΒΟΛΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΩΤΑ ΜΗΝΗΜΑΤΑ.

ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΤΗΣ
ΜΥΗΣΗΣ Ο ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΟΦΙΛΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΕΙ.

Ο ΦΙΛΟΣ Chastity ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.
***Στο δικό μου μυαλό, μεταξύ θεού και ανθρώπου δεν πρέπει να
παρεμβάλλεται τίποτα και κατά συνέπεια δεν πρέπει να
υπάρχουν "μεσάζοντες" στο δρόμο που συνδέει τον άνθρωπο με το θεό.
***
ΣΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΣΑΜΑΡΙΤΗ
ΣΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΞΑΖΕΤΑΙ Ο ΘΕΟΣ.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΗΤΑΝ.
ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ
ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ....

ΟΥΤΕ ΤΟΠΟΣ ΟΥΤΕ ΧΡΟΝΟΣ ΟΥΤΕ ΜΕΣΑΖΟΝΤΕΣ....
ΓΝΩΜΟΝΑΣ ΜΟΝΟ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ.....
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες