H θέση της Γυναίκας στην εξέλιξη Ταγμάτων-Σχολών

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Αύγ 29, 2006 10:23 am

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Που και γιατί είναι το κακό ;


Στο "υποχρεωθούν", διότι υπάρχει επέμβαση στην ελευθερία κάποιων ανθρώπων, χωρίς να απειλείται η ελευθερία συνανθρώπων (ασχέτως αν το θέμα αφορά γυναίκες εισερχόμενες σε κλαμπς ανδρών ή το αντίστροφο).


Η ελευθερία είναι ασύδοτη??

Σας ανέφερα το παράδειγμα με τη Νότιο Αφρική. Με τη λογική αυτή είχε δίκιο κι ο υποστηρικτής του Απαρτχάιντ.

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:Αγαπητέ μου Δημήτριε, δεν ξέρω τί εννοείς ακριβώς με το ερώτημά σου.


To ερώτημά μου είχε περιπαικτικό ύφος. Για να γίνω κατανοητός, θα πρέπει να τοποθετηθώ αναφέροντας την άποψή μου σχετικά με την παρανόηση που πιστεύω πως υπάρχει σχετικά με την ισότητα των δύο φύλων και οφείλεται, νομίζω, στην δυναμική που ανέπτυξε το φεμινιστικό κίνημα κατά τις προηγούμενες δεκαετίες.


Αυτή τη δυνατότητα είχε, αγαπητέ φίλε, αυτήν ανέπτυξε.

Το σύστημα δεν άφηνε άλλα περιθώρια.

Έχουμε ξεφύγει από αυτήν την εποχή νομίζω όμως.

Μην τα βλέπετε όλα σα μία αντιπαλότητα.

Κάποια στιγμή πρέπει να δούμε το δάσος κι όχι το δέντρο.

Γενικά, στο πλαίσιο της προσπάθειας να υπάρξει ισότητα μεταξύ των δύο φύλων, υπερίσχυσαν ακραίες θέσεις που ήθελαν την γυναίκα να προσπαθεί να αποδείξει ότι όχι μόνον είναι ίση με τον άνδρα αλλά και ικανότερη ή καλύτερη από αυτόν, συγκρίνοντας "ανδρικές" ιδιότητες και οδηγώντας εν τέλει όχι στην ανάδειξη της γυναικείας προσωπικότητας αλλά στην στρεβλή θεώρηση ότι "για να είμαστε ίσοι μεταξύ μας πρέπει να κάνουμε τα ίδια πράγματα"


Υπάρχουν "ανδρικές" ιδιότητες :?: :D

Εν πάσει περιπτώσει, με τα μέτρα και τα σταθμά που ο άνδρας δημιούργησε στην κοινωνία, αυτή ήταν η μόνη οδός.

Συνεπώς, αυτό δεν αναδεικνύει το ότι ο όποιος "φεμινισμός" έσφαλλε, αλλά ότι η κοινωνία ήταν χτισμένη πάνω στις "ανδρικές ιδιότητες".

Θυμάμαι διάφορες παρουσιάσεις για την "πρώτη γυναίκα οικοδόμο", ή την "πρώτη γυναίκα ταξιτζή", ή γενικότερα τις "πρωτιές" των γυναικών σε επαγγέλματα που θεωρούνταν "ανδρικά" και σαν κάστρα εκπορθούνταν από το "ικανό" γυναικείο φύλο. Δηλαδή επειδή μία γυναίκα έγινε μπετατζής είχαμε την απόδειξη ότι οι γυναίκες είναι ίσες με τους άνδρες!!!
Ένα άλλο χαρακτηριστηκό παράδειγμα ήταν η Θάτσερ, η οποία λειτουργώντας με καθαρά "αντρικό" μυαλό κατάφερε να γίνει πρωθυπουργός, άρα οι γυναίκες είναι ικανές...
Θεωρείτε εσείς ότι η Θάτσερ αποτελούσε σωστό πρότυπο για γυναίκες;


Ο κάθε άνθρωπος δικαιούται να είναι ο εαυτός του.
Η Θάτσερ αυτή ήταν πάντα, δεν έγινε για να αποδείξει κάτι.

Τώρα το ποιός παραδειγματίστηκε είναι άλλο ζήτημα.

Η άποψή μου είναι ότι τα δύο φύλα πρέπει να είναι ισότιμα αλλά να είναι και αποδεκτές οι διαφορές που υπάρχουν από την φύση μας και οι οποίες καθορίζουν και τον τρόπο που λειτουργούμε.


Δε διαφωνούμε σε αυτό, αλλά έχει σχέση με το θέμα :?:

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Αγαπημένη μου Zadok να είσαι σίγουρη ότι υπάρχουν «δοκιμασίες» που μια γυναίκα δεν είναι εύκολο να περάσει. Αν θέλεις ένα παράδειγμα σκέψου ότι ένας άνδρας μπορεί να ουρήσει και να αφήσει στίγμα πάνω σ’ ένα τοίχο σε ύψος πάνω από το ένα μέτρο, μια γυναίκα δε μπορεί. Οπότε πάπαλα το έργο.


Μην είσαι τόσο προβλέψιμος βρε Ramoglou μου.

Όλα γίνονται, αλλά αυτό είναι το ζήτημα :?:

Βλέπεις που μπαίνεις στη λογική που απεύχεται ο Δημήτριος :?:

Βλέπεις εμείς οι άντρες σκεφτόμαστε γρήγορα και απλά, ενώ εσείς χάνεστε στη μετάφραση κάποιες στιγμές, από την πολύ σκέψη.
Άρα δεν θα πρέπει να προβληματίζομαι και ιδιαίτερα όπως βλέπεις για να βρω τι δεν μπορεί να περάσει μια γυναίκα.


Ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να αναπτύξει όλες τις ικανότητές του.
Ας βγάλουμε τις ταμπελίτσες λοιπόν.

Δεν ξέρεις πώς θα είναι η κοινωνία μετά από 100 χρόνια...

Αγαπητέ Ευθύμη (καλώς επέστρεψες), δεν διαφωνώ καθόλου στην τοποθέτηση σου περί της ελευθερίας κάποιου να επιλέγει το πώς και με ποιους θα συναθροίζεται.


Αυτή η ελευθερία δεν αφαιρείται.

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Αγαπητέ Δημήτριε, θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα Topic με θέμα «Άνδρες Vs Γυναίκες» και εκεί να κάνουμε εκτενή αναφορά στο θέμα, όμως πολύ φοβούμαι ότι συμπέρασμα και πάλι δε θα βγάλουμε.


Προσωπικά, είχα λόγο που έβαλα εδώ την ανακοίνωση.
Κατά τα άλλα, με αφήνει αδιάφορη το θέμα.

Μένω μόνο σε δύο πραγματάκια και δεν συνεχίζω.
1. Χάθηκε η θηλυκότητα.
2. Δεν υπάρχουν πλέον διακριτοί ρόλοι μεταξύ των δύο φύλλων.


1. Χάθηκε ή δεν υπήρχε ποτέ :?:

2. Φυσικά και υπάρχουν διακριτοί ρόλοι όταν και όπου χρειάζεται.

Καλή μέρα σε όλους, άντρες - γυναίκες!

Υ - Γ. Χαλαρώστε... Το θέμα δεν είναι ο "φεμινισμός". :P
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τρί Αύγ 29, 2006 11:39 am

Αγαπητή φίλη, γιατί χαρακτηρίζεις ως ασύδοτη την ελευθερία ενός κλαμπ να θεσπίζει κατά 100% εσωτερικά τους κανόνες που τό διέπουν (με όποιες συνέπειες συνεπάγεται για το ίδιο);

Το παράδειγμα για τη Ν. Αφρική αφορούσε δημόσια ή ιδιωτικά πάρκα;


Υ.Γ. Φίλε Ramoglou ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. :)

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Αύγ 29, 2006 1:24 pm

Αγαπητή Zadok the priestess

Αυτή τη δυνατότητα είχε, αγαπητέ φίλε, αυτήν ανέπτυξε.

Δεν νομίζω ότι ήταν και η μοναδική. Ήταν όντως όμως η κυρίαρχη που δέσποζε.

Το σύστημα δεν άφηνε άλλα περιθώρια

Κάπως μοιρολατρικό το βρίσκω. Ο οραματισμός δεν εμπεριέχει και την υπέρβαση;

Έχουμε ξεφύγει από αυτήν την εποχή νομίζω όμως

Για να γυρίσει ο Ήλιος, θέλει δουλειά πολλή...

Μην τα βλέπετε όλα σα μία αντιπαλότητα

Όσο με αφορά, καμία αντιπαλότητα δεν νιώθω, απεναντίας.

Υπάρχουν "ανδρικές" ιδιότητες :?: :D

Ναι, και είναι αυτές που διαμορφώθηκαν μέσα από την ανδροκρατούμενη κοινωνία αλλά και από τις πρωταρχικές-πρωτογονικές δραστηριότητες που εξελισσόμενες καταλήξαν στο σήμερα. Π.χ. ο άνδρας κατά τεκμήριο έχει σωματική ρώμη ισχυρότερη από την γυναίκα, προσανατολίζεται πιο εύκολα κ.ά.

Συνεπώς, αυτό δεν αναδεικνύει το ότι ο όποιος "φεμινισμός" έσφαλλε, αλλά ότι η κοινωνία ήταν χτισμένη πάνω στις "ανδρικές ιδιότητες".

Αναγκαστικά κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Εγώ από το αποτέλεσμα συνάγω ότι, παρά την όποια συνεισφορά του φεμινισμού που αναφέρουμε, κάποιες γενιές ανδρών και γυναικών απώλεσαν. Βέβαια η αντίδραση είναι ευθέως ανάλογη της δράσης, οπότε είναι εξηγήσημες και οι υπερβολές

1. Χάθηκε ή δεν υπήρχε ποτέ
(η θηλυκότητα)
Υπήρχε, και πρέπει να υπάρχει!

Υ - Γ. Χαλαρώστε... Το θέμα δεν είναι ο "φεμινισμός" :D .

Να υποθέσω ότι αν ήταν αυτός το θέμα μας θα καταλήγαμε έτσι; :bash:

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Αύγ 29, 2006 1:40 pm

Το κάθε φύλο έχει το δικό του ρόλο στην κοινωνία. Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό και σε καμία περίπτωση να μην πάψει να υπάρχει ο σεβασμός μεταξύ των φύλων, πράγμα που επιτρέψτε μου να πω μετά λύπης μου βλέπω να κάνει την εμφάνισή του.....

Η διαφορετικότητα των δύο φύλων δεν νομίζω πως κάνει κάποιο από αυτά καθυστερημένο ή ανίκανο να κάνει κάποια πράγματα, πέρα φυσικά από αυτά τα οποία η ίδια η φύση δόμησε με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο και για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό.

Η εξέλιξη τελικά μπορεί να έφερε κάποια καλά πράγματα, δυστυχώς όμως δημιούργησε και άλλα αρνητικά, για τα οποία φταινε τα ίδια τα φύλα.

Υ.Σ. άμα το γυρίσουμε στο φεμινιστικό ενημερώστε με πάρω μέτρα.... :P
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Αύγ 29, 2006 2:59 pm

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:Αγαπητή φίλη, γιατί χαρακτηρίζεις ως ασύδοτη την ελευθερία ενός κλαμπ να θεσπίζει κατά 100% εσωτερικά τους κανόνες που τό διέπουν (με όποιες συνέπειες συνεπάγεται για το ίδιο);


Αγαπητέ μου Ευθύμη,

κατά τον ίδιο τρόπο που αρκετοί θεωρήσαμε απαράδεκτο το "face-control" που έκαναν και κάνουν παράνομα τα διάφορα κέντρα διασκέδασης.

Το παράδειγμα για τη Ν. Αφρική αφορούσε δημόσια ή ιδιωτικά πάρκα;


Το δημόσιο ή ιδιωτικό καθορίζεται από αυτήν ακριβώς την παράμετρο.

Όπως καταλαβαίνεις, οι υποστηρικτές του Απαρτχάιντ απλά θεωρούσαν ιδιωτικό τους χώρο το 90% της χώρας και περιόριζαν τους αυτόχθονες στα γκέτο. Δεν τον ονόμαζαν όμως, ιδιωτικό.
Δημόσιο τον ονόμαζαν και συμπεριφέρονταν στους υπόλοιπους χειρότερα κι από ζώα.

Κατά τη δική τους λογική, ήταν δικαίωμά τους.

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:Αγαπητή Zadok the priestess

Αυτή τη δυνατότητα είχε, αγαπητέ φίλε, αυτήν ανέπτυξε.

Δεν νομίζω ότι ήταν και η μοναδική. Ήταν όντως όμως η κυρίαρχη που δέσποζε.


Για να δέσποζε σημαίνει ότι ήταν η αναγκαία φυσική τάση.

Πάντα οι αλλαγές στην αρχή ξενίζουν και εννίοτε χρειάζονται και ακραίες επιλογές, ώστε να επέλθει ισορροπία.

Το σύστημα δεν άφηνε άλλα περιθώρια

Κάπως μοιρολατρικό το βρίσκω. Ο οραματισμός δεν εμπεριέχει και την υπέρβαση;


Φίλε Δημήτριε, εκ του ασφαλούς μπορούμε να οραματιζόμαστε όσο θέλεις.
Στην πράξη η γυναίκα πέρασε και πολύ δύσκολες εποχές.

Ρώτα τη Σιμόν ντε Μπωβουάρ πόσο εύκολο ήταν για την εποχή της να ζει όπως έζησε...

Έχουμε ξεφύγει από αυτήν την εποχή νομίζω όμως

Για να γυρίσει ο Ήλιος, θέλει δουλειά πολλή...


Χωρίς παρεξήγηση, αυτό το βλέπω. :)

Μην τα βλέπετε όλα σα μία αντιπαλότητα

Όσο με αφορά, καμία αντιπαλότητα δεν νιώθω, απεναντίας.


Χαίρομαι...
Βέβαια, τώρα που ήρθε η Ladyhawk στη συζήτηση δεν αισθάνομαι τόσο ότι με... πήρατε "μονότερμα". :D

Υπάρχουν "ανδρικές" ιδιότητες :?: :D

Ναι, και είναι αυτές που διαμορφώθηκαν μέσα από την ανδροκρατούμενη κοινωνία αλλά και από τις πρωταρχικές-πρωτογονικές δραστηριότητες που εξελισσόμενες καταλήξαν στο σήμερα. Π.χ. ο άνδρας κατά τεκμήριο έχει σωματική ρώμη ισχυρότερη από την γυναίκα, προσανατολίζεται πιο εύκολα κ.ά.


Αγαπητέ φίλε, η Νέα Εποχή επικεντρώνεται στον Άνθρωπο, γιατί αυτή είναι η ανάγκη τώρα.
Δεν ξέρω τί νόημα έχει να εντοπίζουμε τις όποιες διαφορές υπαρκτές ή πλασματικές (και οι περισσότερες πλασματικές είναι κατά την γνώμη μου).

Ας ανακαλύψουμε τη χαμένη μας ύπαρξη και βλέπουμε... αν όλα όσα θεωρούσαμε δεδομένα, είναι όντως έτσι.

Συνεπώς, αυτό δεν αναδεικνύει το ότι ο όποιος "φεμινισμός" έσφαλλε, αλλά ότι η κοινωνία ήταν χτισμένη πάνω στις "ανδρικές ιδιότητες".

Αναγκαστικά κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Εγώ από το αποτέλεσμα συνάγω ότι, παρά την όποια συνεισφορά του φεμινισμού που αναφέρουμε, κάποιες γενιές ανδρών και γυναικών απώλεσαν. Βέβαια η αντίδραση είναι ευθέως ανάλογη της δράσης, οπότε είναι εξηγήσημες και οι υπερβολές


Συμφωνούμε. Και οι απώλειες είναι μέσα στο πρόγραμμα.

1. Χάθηκε ή δεν υπήρχε ποτέ
(η θηλυκότητα)
Υπήρχε, και πρέπει να υπάρχει!


Αυτό το "πρέπει" ποιός το καθορίζει;
Έχετε αναρωτηθεί ποτέ, αν οι γυναίκες εφηύραν τη "θηλυκότητα" (όπως νομίζω ότι την εννοείτε) ως όπλο για την ανδροκρατούμενη κοινωνία και στην πραγματικότητα, δεν τις αντιπροσωπεύει :?:

Υ - Γ. Χαλαρώστε... Το θέμα δεν είναι ο "φεμινισμός" :D .

Να υποθέσω ότι αν ήταν αυτός το θέμα μας θα καταλήγαμε έτσι; :bash:


:thumbup:

Σας εκτιμώ όλους ιδιαίτερα και τουλάχιστον από δικής μου πλευράς, δε θα έφτανα να έχω τέτοιες διαθέσεις.

Ladyhawk έγραψε:Το κάθε φύλο έχει το δικό του ρόλο στην κοινωνία.


Δεν ξέρω αν είναι έτσι ή έτσι το κάναμε...

Αλήθεια, το περιοδικό SCIENCE ILLUSTRATED με ένθετο για την ύπαρξη των φύλων, το έχετε πάρει;

[center]Εικόνα[/center]
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 29, 2006 5:48 pm

Μέσα σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία που όντως τις καταπίεζε, οι γυναίκες θέλησαν να κερδίσουν ελευθερία, δικαιώματα, σεβασμό.

Σιγά σιγά και με δεδομένη τη δυναμική επιρροή που μπορεί να ασκήσει μια γυναίκα με όπλο τα θέλγητρα της, απέναντι σ’ ένα άντρα και ότι αυτό συνεπάγεται με τα κέντρα εξουσίας, συν τις δυναμικές και αγωνιστικές παρεμβάσεις στα κοινωνικά δρώμενα, μπήκαν για τα καλά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας οι καταστάσεις ανελευθερίας και υποτίμησης του γυναικείου φύλου.

Και σήμερα εγώ θα παραθέσω μόνο αυτό που λένε οι ίδιες οι γυναίκες.
Όχι δεν είμαστε φεμινίστριες, ο φεμινισμός μας έκανε να χάσουμε την ταυτότητα μας και μαζί μ’ αυτή πολλά άλλα.

Ήμουν σίγουρος πολυαγαπημένη μου Zadok για την αντίδραση σου, όχι γιατί μπορεί να είσαι προβλέψιμη όπως είμαι εγώ, αλλά γιατί σε γνωρίζω αρκετά καλά.
Μακάρι να ευοδωθούν όλες οι προσπάθειες του γυναικείου κινήματος και αυτό να συντελέσει στην εξύψωση της ανθρωπότητας, όμως μέχρι τότε εγώ θα πιστεύω τόσο στους διακριτούς ρόλους, όσο και στην θηλυκότητα. Είναι γνωστό εξ άλλου ότι εκτιμώ και σέβομαι απεριόριστα όχι μόνο το γυναικείο φύλο, αλλά και κάθε ύπαρξη πάνω στη γη.

Αναφαίρετο όμως δικαίωμα του καθένα είναι να φτιάξει ένα Club και να θεσπίσει όποιους όρους θέλει για την λειτουργία του. Αυτό νομίζω ότι δε μπορεί να το αρνηθεί κανείς.

Να λοιπόν και ένα bonus. Τι σημαίνει η λέξη GOLF ;
Στη Σκοτία , ένα νέο παιχνίδι επινοήθηκε. Ο τίτλος του ήταν << Gentlemen Only, Ladies Forbidden >> έτσι η λέξη GOLF εισήχθη στην Αγγλική γλώσσα.

Καλό απόγευμα σε όλους σας.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Αύγ 29, 2006 6:18 pm

Μέσα σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία που όντως τις καταπίεζε, οι γυναίκες θέλησαν να κερδίσουν ελευθερία, δικαιώματα, σεβασμό.

Σιγά σιγά και με δεδομένη τη δυναμική επιρροή που μπορεί να ασκήσει μια γυναίκα με όπλο τα θέλγητρα της, απέναντι σ’ ένα άντρα και ότι αυτό συνεπάγεται με τα κέντρα εξουσίας, συν τις δυναμικές και αγωνιστικές παρεμβάσεις στα κοινωνικά δρώμενα, μπήκαν για τα καλά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας οι καταστάσεις ανελευθερίας και υποτίμησης του γυναικείου φύλου.


Δε νομίζω ότι ό,τι επετεύχθη ήταν αποτέλεσμα τέτοιων μεθοδεύσεων.

Και σήμερα εγώ θα παραθέσω μόνο αυτό που λένε οι ίδιες οι γυναίκες.
Όχι δεν είμαστε φεμινίστριες, ο φεμινισμός μας έκανε να χάσουμε την ταυτότητα μας και μαζί μ’ αυτή πολλά άλλα.


Ξέρεις τί μου θυμίζεις Ramoglou μου;

Τους φεουδάρχες που χρησιμοποιούσαν ως επιχείρημα το ότι οι κολίγοι τους παρακάλαγαν να τους πάρουν στη δούλεψή τους.

Νομίζεις ότι είναι εύκολο να διαχειριστεί κάποιος την ελευθερία, όταν δεν έχει μάθει σ' αυτήν;
Ακόμη και το κορίτσι που βρέθηκε στη Γερμανία μετά από 8 χρόνια σε υπόγειο, όπου την κρατούσε ο απαγωγέας και βιαστής της, πάσχει από το σύνδρομο της Στοκχόλμης και συμπονεί τον "άνθρωπο" αυτό.
Το να μην ξέρουν οι άνθρωποι τί ζητούν, δεν είναι προνόμιο μόνο των γυναικών.

Σίγουρα δεν φταίει ο φεμινισμός, αλλά δεν θα προχωρήσω σε λεπτομέρειες, γιατί θα με κόψει το Ραδιοτηλεοπτικό του Διαδικτύου. :lol:
Απλά, θα θυμίσω ότι οι περισσότεροι μέχρι το Μουλαντάρα τσάκρα λειτουργούμε στην καλύτερη περίπτωση...

Ήμουν σίγουρος πολυαγαπημένη μου Zadok για την αντίδραση σου, όχι γιατί μπορεί να είσαι προβλέψιμη όπως είμαι εγώ, αλλά γιατί σε γνωρίζω αρκετά καλά.


Αγαπημένε μου φίλε, χαίρομαι που τουλάχιστον εσύ με γνωρίζεις, διότι εγώ ακόμη με μαθαίνω... :lol:

Μακάρι να ευοδωθούν όλες οι προσπάθειες του γυναικείου κινήματος και αυτό να συντελέσει στην εξύψωση της ανθρωπότητας, όμως μέχρι τότε εγώ θα πιστεύω τόσο στους διακριτούς ρόλους, όσο και στην θηλυκότητα. Είναι γνωστό εξ άλλου ότι εκτιμώ και σέβομαι απεριόριστα όχι μόνο το γυναικείο φύλο, αλλά και κάθε ύπαρξη πάνω στη γη.


Μακάρι να ευοδωθούν οι προσπάθειες του Ανθρώπου, φίλε μου, ως προς όποια κατεύθυνση χρειάζεται...

Αναφαίρετο όμως δικαίωμα του καθένα είναι να φτιάξει ένα Club και να θεσπίσει όποιους όρους θέλει για την λειτουργία του. Αυτό νομίζω ότι δε μπορεί να το αρνηθεί κανείς.


Άρα συμφωνείς ότι για κάποιες ομάδες εσωτερισμού, οι γυναίκες μπορούν να εξαιρούνται.

Για να επιστρέφουμε σιγά-σιγά στο θέμα μας...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τρί Αύγ 29, 2006 6:28 pm

Αγαπητή Zadok, αποσαφηνίζω ότι δεν αναφέρομαι στο θέμα των δικαιωμάτων των γυναικών, αλλά στο μέγεθος του πολιτικού παρεμβατισμού στο οποίο, αν δεν έχω παρερμηνεύσει το λόγο σου, υπάρχει η διαφωνία μας (τό λέω αυτό για να μη νομίζεις ότι βάλλεσαι πανταχόθεν ως η μόνη, έως πριν από λίγο, γυναίκα στο παρόντα διάλογο :) ).

Όσο δυνατόν σε πρακτικό επίπεδο (...) θεωρώ ότι τα δικαιώματα που χαίρεται μια ομάδα ανθρώπων δεν πρέπει να αποτελούν υποχρεώσεις (επιβεβλημένη αφαίρεση – έστω και των κατ’ εμέ ηθικώς επιλήψιμων – δικαιωμάτων) για κάποια άλλη ομάδα, αλλά συνειδητή της επιλογή.

Διαφορετικά διατυπωμένο, πιστεύω (προς το παρόν τουλάχιστον) στην αναγνώριση του λάθους/αποτυχίας και στη συμβολή της στη συνειδητοποίηση τόσο σε ατομικό, όσο και σε συλλογικό επίπεδο.

Εξ αναγκασμού, είναι δύσκολο για το Μέρος να κατανοήσει ότι θα είναι καλά όταν το Όλον είναι καλά.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Αύγ 29, 2006 8:44 pm

Αγαπητή Zadok, αποσαφηνίζω ότι δεν αναφέρομαι στο θέμα των δικαιωμάτων των γυναικών, αλλά στο μέγεθος του πολιτικού παρεμβατισμού στο οποίο, αν δεν έχω παρερμηνεύσει το λόγο σου, υπάρχει η διαφωνία μας (τό λέω αυτό για να μη νομίζεις ότι βάλλεσαι πανταχόθεν ως η μόνη, έως πριν από λίγο, γυναίκα στο παρόντα διάλογο :) ).


Σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, αγαπητέ φίλε.
Μα και εγώ (όπως προ-έγραψα) δεν είχα κατά νου μία συζήτηση περί φεμινισμού, αλλά φαίνεται ότι το θέμα παραμένει φλέγων.

Σε γενικές γραμμές δεν υποστηρίζω τον πολιτικό παρεμβατισμό.

Όμως...
Αν μελετήσουμε την ιστορία και εξέλιξη της νομοθεσίας σε ευρύτερο πλαίσιο, θα δούμε ότι αρκετές φορές μέσα από θεσμικές αλλαγές, οδηγούμασταν σε κοινωνικές αλλαγές και σπάνια το αντίστροφο.

Εξάλλου, ο νομοθέτης καλείται μάλλον να προπορεύεται της κοινωνίας, παρά να ακολουθεί.

Όσο δυνατόν σε πρακτικό επίπεδο (...) θεωρώ ότι τα δικαιώματα που χαίρεται μια ομάδα ανθρώπων δεν πρέπει να αποτελούν υποχρεώσεις (επιβεβλημένη αφαίρεση – έστω και των κατ’ εμέ ηθικώς επιλήψιμων – δικαιωμάτων) για κάποια άλλη ομάδα, αλλά συνειδητή της επιλογή.


Ναι, αλλά θεωρείς ότι κάποιες φορές δεν χρειάζεται και κάποιο "σπρωξιματάκι" :?:

Θα πρέπει να επιστήσω την προσοχή σε όλους, ότι η εν λόγω απόφαση δεν απαγορεύει σε οποιονδήποτε να επιλέξει τους φίλους ή τις παρέες του.
Αυτό το οποίο καθορίζει είναι, ότι δεν μπορεί το καταστατικό ενός συλλόγου να αποκλείει κατηγορίες πολιτών.
Αυτό αποτελεί διάκριση και δεν μπορεί να είναι αποδεκτή στα πλαίσια μιας πολιτισμένης κι ευνομούμενης κοινωνίας.

Στην ουσία (κατά την γνώμη μου) είναι τυπικό το ζήτημα.

Δηλαδή, επειδή στα γήπεδα δεν απαγορεύεται να πηγαίνουν γυναίκες, οι άντρες έπαψαν να διασκεδάζουν με τους φίλους τους :?:

Διαφορετικά διατυπωμένο, πιστεύω (προς το παρόν τουλάχιστον) στην αναγνώριση του λάθους/αποτυχίας και στη συμβολή της στη συνειδητοποίηση τόσο σε ατομικό, όσο και σε συλλογικό επίπεδο.


Συμφωνώ, αλλά... να φέρω ένα παράδειγμα :?:

Το νομικό καθεστώς για τη γυναίκα, στην Ελλάδα, προσδιοριζόταν έως το 1975 από τον Αστικό Κώδικα του 1940 (έργο του Μεταξά). Εκεί καθοριζόταν ότι «ο άνδρας είναι η κεφαλή της οικογένειας» και ότι «επί διαφωνίας, υπερισχύει η γνώμη του ανδρός».

Πιστεύεις ότι αν δεν άλλαζε, η κοινωνία από μόνη της θα είχε άλλη νοοτροπία :?:

Πάντως, ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών σε συνέντευξή του το 1998 συνέχιζε να δηλώνει ότι:

"Πιστεύομε, μαζί με τη θρησκεία μας, πως ο άνδρας έχει μεν την πρώτη θέση, αλλ' ότι και η γυναίκα έχει την δεύτερη. (...) Εκείνο που αρνούμεθα στη γυναίκα είναι η εκ μέρους της παραβίαση της φύσεως και η διεκδίκηση θέσεως που δεν της ανήκει βασικά"

και στη συνέχεια:

"Σήμερα πολλές οικογένειες διέρχονται κρίση εξ αιτίας του γεγονότος ότι η γυναίκα ξέχασε τα έργα της και έχει επιδοθεί με μανία στην κατάκτηση της ποθητής ισότητος με τον άνδρα. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως η γυναίκα όχι μόνον αρνείται στον άνδρα τον πρώτο λόγο στα θέματα του σπιτιού..."

Εξ αναγκασμού, είναι δύσκολο για το Μέρος να κατανοήσει ότι θα είναι καλά όταν το Όλον είναι καλά.


Δεν ξέρω αν θα έχουμε την ίδια άποψη π.χ. και για το νόμο της Σαρία, ο οποίος επιβάλλεται με τις γνωστές συνέπειες σε κάποιες "τριτοκοσμικές" χώρες.

Προσωπικά, δεν είμαι τόσο διαλλακτική, το ομολογώ!
Θα γινόμουν Χίτλερ... :P
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Αύγ 29, 2006 9:19 pm

Αγαπητή Zadok,

Φίλε Δημήτριε, εκ του ασφαλούς μπορούμε να οραματιζόμαστε όσο θέλεις.
Στην πράξη η γυναίκα πέρασε και πολύ δύσκολες εποχές.

Ρώτα τη Σιμόν ντε Μπωβουάρ πόσο εύκολο ήταν για την εποχή της να ζει όπως έζησε...


Όλοι μας κάνουμε τις επιλογές μας, κάποιοι συνειδητά και έκοντες, κάποιοι όχι. Κρινόμαστε για αυτές σε διάφορα επίπεδα (και αλοίμονο αν σου τύχει κοσμικός κριτής :( ) και απολαμβάνουμε (ή "απολαμβάνουμε") το προϊόν της κρίσης. Το μερίδιο της ευθύνης που αναλογεί στον καθένα μας, είτε άνδρας είναι είτε γυναίκα, δεν είναι μέγεθος υπολογίσιμο;

Την Σιμόν ντε Μπωβουάρ την έχω "ρωτήσει", όπως και την Έμα Γκόλντμαν και την Μαργκερίτ Ντυράς και κάποιες άλλες που τώρα ξεχνάω (ου γαρ έρχεται μόνον... :lol: )
Περισσότερο όμως "ρώτησα" την μάνα μου, ξένη σε ελληνική επαρχιακή πόλη από τα τέλη της δεκαετίας του '50.

Δεν ξέρω τί νόημα έχει να εντοπίζουμε τις όποιες διαφορές υπαρκτές ή πλασματικές (και οι περισσότερες πλασματικές είναι κατά την γνώμη μου).

Καταγράφουμε, αναλύουμε, μαθαίνουμε και πάμε παραπέρα


Αυτό το "πρέπει" ποιός το καθορίζει;

Η ίδια η Φύση ίσως;

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Αύγ 29, 2006 11:56 pm

Φίλε Δημήτριε,

δεν υπαινισσόμουν ότι δεν γνωρίζεις το θέμα, απλώς ανέφερα ένα παράδειγμα ως προς τη Σιμόν (προσωπικά, δεν την έχω για πρότυπο, γιατί φαίνεται να συμφωνεί ως προς το σκεπτικό με το φίλο μας το Ramoglou). :lol:

Είμαι βέβαιη όμως, ότι δεν έχουμε φτάσει την ημέρα της κρίσης επ' αυτού...
Έχουμε πολλά να δούμε ακόμη και πάντα μπορούμε να υλοποιήσουμε τις διδαχές του παρελθόντος σ' ένα καλύτερο πάνω απ' όλα, αύριο για τον Άνθρωπο.

Καλό είναι να καταγράφουμε, να αναλύουμε κλπ. αρκεί να εκπληρώνεται ο σκοπός.

Δε νομίζω ότι η "φύση" όρισε κάτι απ' όλα αυτά που νομίζουμε ότι μας καθορίζουν, τουλάχιστον όχι όλα αυτά.

Κι ευτυχώς οι επιστήμονες ερευνούν την αλήθεια μέσα στους δαιδάλους του μυαλού και των πεποιθήσεών μας, όπως αποδεικνύει το ένθετο του περιοδικού που προανέφερα.

Ένα ενδεικτικό παράδειγμα θα φέρω:

Το ξέρετε ότι δεν υπάρχει "μητρικό ένστικτο" κι ότι πρόκειται περί λεκτικής "εφεύρεσης" του ανθρώπου, μέσω του οποίου ήθελε να αποδώσει αιτίες στο ρόλο του θηλυκού ως προς την τεκνοποίηση :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

k.
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 12:21 pm

Δημοσίευσηαπό k. » Τετ Αύγ 30, 2006 1:02 am

Αν και έχουν γραφτεί πολλά σε σχέση με την θέση των γυναικών στην κοινωνία γενικότερα, θα προτιμήσω να παραμείνω στο θέμα που αφορά την θέση των γυναικών στα εσωτερικά τάγματα.

Όσο κλειστόμυαλο και να φαίνεται, πρέπει να τονιστεί η σημασία της μύησης, η οποία δεν μπορεί να είναι η ίδια για γυναίκες και άντρες. Λαμβάνοντας υπ'όψιν πως η διαδικασία της μύησης στηρίζεται σε αρχέτυπα, αλλά και σε αρχετυπικούς συμβολισμούς, δεν μπορώ να διανοηθώ κοινή μύηση, ούτε και κοινή διδασκαλία. Ο άνδρας και η γυναίκα είναι δυο διαφορετικοί πόλοι και δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν σαν ίδιοι, χωρίς αυτό να αμφισβητεί την ισότητα των δυο. Οι πόλοι αυτοί υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα και ο ένας είναι δημιουργικά αναπόσπαστος από τον άλλον. Άκόμα και στην αρχαία Αίγυπτο που αναφέρει η Zadok, οι ιερείς του Όσιρι λαμβάναν άλλου τύπου μύηση από τις ιέριες της Ίσιδας. Οι μαθητευόμενοι είχαν, όμως, μάθει να τιμούν και τις δυο θεότητες, τους ιερείς και τις ιέριες, αλλά και όλους τους διαφορετικούς συμβολισμούς και αυτά που αντιπροσώπευαν.

Η διαφορετικότητα που υπάρχει από την φύση, δεν είναι στοιχείο διασπαστικό, αλλά ενωτικό. Πρέπει κανείς να αντιλαμβάνεται την διαφορετικότητα του από ό, τι συναντά, ώστε να το γνωρίσει. Ας μην ξεχνάμε πως μέσα από τις διαφορές μας με τους άλλους, μαθαίνουμε και να αυτοπροσδιοριζόμαστε. Δεν έχει αξία να αγαπάς κάτι επειδή μοιάζει με εσένα, αλλά επειδή κατανοείς και αγαπάς τις διαφορές. Αλλιώς κινδυνεύει να είναι μια αγάπη καθαρά εγωϊστική.

Όταν ερωτευόμαστε κάποιον/α, παρατηρούμε πως κρατάει το πιρούνι όταν τρώει, πως ξεφεύγει ένας χαρακτηριστικός ήχος καμιά φορά όταν γελάει, μας φαίνεται γλυκύτατος ο τρόπος που χασμουριέται... Όλα αυτά είναι πράγματα που εμείς δεν κάνουμε στην καθημερινή μας ζωή, είναι μικρολεπτομέρειες που μας διαφοροποιούν από το πρόσωπο που ερωτευόμαστε.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Αύγ 30, 2006 10:14 am

>|<>QBB<
k. έγραψε:Αν και έχουν γραφτεί πολλά σε σχέση με την θέση των γυναικών στην κοινωνία γενικότερα, θα προτιμήσω να παραμείνω στο θέμα που αφορά την θέση των γυναικών στα εσωτερικά τάγματα.

Όσο κλειστόμυαλο και να φαίνεται, πρέπει να τονιστεί η σημασία της μύησης, η οποία δεν μπορεί να είναι η ίδια για γυναίκες και άντρες. Λαμβάνοντας υπ'όψιν πως η διαδικασία της μύησης στηρίζεται σε αρχέτυπα, αλλά και σε αρχετυπικούς συμβολισμούς, δεν μπορώ να διανοηθώ κοινή μύηση, ούτε και κοινή διδασκαλία. Ο άνδρας και η γυναίκα είναι δυο διαφορετικοί πόλοι και δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν σαν ίδιοι, χωρίς αυτό να αμφισβητεί την ισότητα των δυο.


Αντιγράφω απο το site της Ε.Μ.Σ.τ.Ε.

Γιατί ο Ελευθεροτεκτονισμός δεν δέχεται γυναίκες ως μελη;

Η ερώτηση αυτή μπορεί να απαντηθεί σε διάφορα επίπεδα.

Κατ’ αρχάς σε τυπικό επίπεδο. Δεν επιτρέπονται γυναίκες διότι τα Οριοθέσια του Ελευθεροτεκτονισμού ορίζουν ότι μόνον άνδρες γίνονται δεκτοί. Τα Οριοθέσια δεν αλλάζουν και αποτελούν το βασικό κριτήριο της κανονικότητας των τεκτόνων.

Δεύτερον, σε ιστορικό επίπεδο. Ο Ελευθεροτεκτονισμός είναι απόγονος των οικοδομικών συντεχνιών του παρελθόντος, όπου λόγοι φυσικής δύναμης δεν επέτρεπαν στις γυναίκες να είναι μέλη τους. Ο Ελευθεροτεκτονισμός γεννήθηκε τον 18ο αιώνα , μια εποχή όπου η γυναίκα δεν είχε πολιτικά δικαιώματα, αλλά και ούτε απολάμβανε την σπουδαιότητα που η σημερινή εποχή, δίκαια, της έχει αποδώσει.

Τέλος, η απαγόρευση συμμετοχής γυναικών στις Στοές δεν σημαίνει με κανένα τρόπο πως είναι μια έκφραση απόρριψης, έλλειψης εμπιστοσύνης ή υποτίμησης της αξίας της γυναίκας. Αντίθετα, η ανάπτυξη της μυητικής διαδικασίας βοηθείται από την καλλιέργεια της διαίσθησης, της ευαισθησίας , της αγάπης και της αίσθησης του ωραίου, αρετές και χαρακτηριστικά τόσο εμφανώς θηλυκά. Επομένως, μέσα στις Στοές οι άνδρες δεν συμπεριφέρονται σαν αντι-θηλυκά ή υπεροπτικά όντα. Οι γυναίκες δεν γίνονται μέλη, απλώς και μόνο γιατί μόνο άνδρες γίνονται δεκτοί.


Ο αμιγής Τεκτονισμός δε μιλάει απ' όσο βλέπω για πόλους κλπ. , απλά λέει, έτσι το βρήκαμε έτσι το κρατάμε.

No comment, ο καθένας έχει το δικαίωμα της επιλογής του.
Ευτυχώς υπάρχουν και μεικτά Τάγματα εκτός απο τα Αμιγή για όποιον έχει διαφορετική οπτική. Και βέβαια όχι μόνο στον Τεκτονισμό αλλά και αλλού.

Καλημέρα.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Αύγ 30, 2006 11:34 am

Καλημέρα σε όλους σας

Άντρες vs Γυναίκες ! μία χρόνια αντιπαράθεση και προσπάθεια να αποδείξει το κάθε φύλο ότι υπερτερεί από το άλλο.

Η ιστορία έχει δείξει πως τα δύο φύλα εξίσου έχουν καταφέρει να κυριαρχήσουν και να καταφέρουν πράγματα, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως και οι δύο πλευρές δεν έχουν προβεί σε λάθη τα οποία όλοι «λούστηκαν».
Κανείς όμως δεν εστιάζεται στα καλά, παρά μόνο στα λάθη προκειμένου να αποδείξει την αδυναμία του άλλου.

Επιμένω στην άποψή μου πως το κάθε φύλο έχει τον δικό του ρόλο και κάποια πράγματα είναι έτσι από την φύση τους είτε μας αρέσουν είτε όχι. Αυτό δεν σημαίνει πως κάποιο φύλο από τα δύο είναι υποδιέστερο του άλλου.

Ας πάμε όμως στο θέμα μας το οποίο έχει αναφορά σε συγκεκριμένους χώρους τα εσωτερικά τάγματα.

Το κάθε τάγμα διέπεται από κανόνες τους οποίους είτε τους δημιούργησαν οι καινούριοι είτε τους βρήκαν από τους παλιούς και για κάποιους λόγους τους διατήρησαν ή τους μετάλλαξαν.

Όσον αφορά το θέμα του δικαιώματος, θεωρώ πως ο καθένας έχει δικαίωμα στο χώρο του να επιβάλει τους κανόνες που θέλει, είτε εμένα μου αρέσουν είτε όχι, είτε αυτό βάση της δικής μου λογικής είναι σωστό είτε όχι. Έχοντας το δικαίωμα της επιλογής μπορεί ο καθένας να διαλέξει το χώρο που θα ενταχθεί.

Ο άνδρας και η γυναίκα είναι δυο διαφορετικοί πόλοι και δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν σαν ίδιοι, χωρίς αυτό να αμφισβητεί την ισότητα των δυο.


Αναφορά λοιπόν σε «διαφορετικότητα» και «ισότητα».
Κατ’ εμέ τα δύο φύλα δεν είναι πόλοι, αλλά όντως είναι και διαφορετικά και ίσα.
Η αναφορά της ισότητας έχει να κάνει με θέματα δικαιωμάτων, σεβασμού και πνευματικής εξέλιξης.

Τα σωστά εσωτερικά τάγματα ασχολούνται με θέματα πνευματικά, πράγμα που από μόνο του περιορίζει την ύλη, άρα εδώ έχουμε έναν λόγο παραπάνω να μιλάμε για αυτήν την ισότητα.

Τέλος θεωρώ πως με την ένωση των δύο φύλων επέρχεται η ολοκλήρωση άρα αυτοί που αποκλείουν το ένα από τα δύο φύλα μάλλον κάπου υστερούν....
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Αύγ 30, 2006 4:44 pm

Νομίζω ότι η ανάλυση του νέου μας (ή μήπως είναι νέα; ) φίλου k. είναι αρκετά καλή.

Όντως υπάρχουν αυτές οι διαφοροποιήσεις ως προς τα σύμβολα και τα τελετουργικά εκείνα, τα οποία έχουν δεδομένη κατεύθυνση, αλλά η πλειονότητα των τυπικών έχουν διαμορφωθεί πλέον ώστε να απευθύνονται συνθετικά με μόνες ίσως εξαιρέσεις, κάποιες πιο μυστικιστικές μυήσεις που έχουν ούτως ή άλλως σαν σκοπό την απομόνωση...

Δε θεωρώ ότι αυτή είναι μία ανέφικτη πρακτική (η κοινή διδασκαλία ανδρών & γυναικών εννοώ), διότι αν ισχύει κάτι τέτοιο θα πρέπει να απορρίψουμε σχεδόν το σύνολο των διδασκαλιών και μυήσεων των τελευταίων τριακοσίων ετών.

Ακόμη και τα αρχαία μυστήρια, δεν είχαν πάντα χωριστά τελετουργικά.

Τώρα, όσον αφορά στον Ελευθεροτεκτονισμό, θεωρώ ότι κάποιους εξυπηρετεί αυτή η διαφοροποίηση και μάλιστα, εφευρίσκουν και πληθώρα επιχειρημάτων για να στηρίξουν την όποια επιλογή.
Ειδικά αυτό για τα περίφημα οριοθέσια είναι αρκετά αστείο, αν σκεφτεί κάποιος ότι στα Αγγλικά (που γράφτηκαν τα εν λόγω) η λέξη άνδρας και άνθρωπος είναι η ίδια (man) και συνεπώς η ερμηνεία είναι αυστηρά επιλεκτική.
Βέβαια, ο καθένας δικαιούται να ...ζει στον κόσμο του. :P

Υπάρχουν και τα μεικτά τάγματα του Ελευθεροτεκτονισμού, αλλά η επικρατούσα νοοτροπία ότι κάποιοι είναι πιο σωστοί από κάποιους άλλους, τελικά αναδεικνύει τα βαθύτατα ριζωμένα προβλήματα των "μυημένων".
Τεσπα...

Θα επαναλάβω το γνωστό ρητό:
"Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος."

Κάποιες φορές οι αλλαγές νοοτροπιών απαιτούν μέτρα που κάποιους θα του "καταπιέζουν".
Η ελευθερία κάποιου ή κάποιων δεν μπορεί να είναι εις βάρος του συνόλου.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Τετ Αύγ 30, 2006 8:10 pm

καλησπερα σε ολους,
το θεμα ειναι πολυ ωραιο αλλα νομιζω οτι ειναι και απλο.Δεχομαι την εξηγηση της Μεγαλης Στοας οσον αφορα τον αποκλεισμο των γυναικων ΕΚΕΙΝΗ την εποχη αλλα δεν μπορω να τον δεχτω σημερα
1)Σημερα οι στοες δεν εχουν σχεση με οικοδομους(κυριολεκτικα εννοω για καποιους σχολαστικους) οποτε η φυσικη δυναμη δεν αποτελει κριτηριο
2)Ενα συστημα που ευαγγελιζεται ισοτητα ειναι απαραδεκτο να αποκλειει τον μισο και παραπανω ανθρωπινο πλυθησμο
3)Αν δεχτω το ετσι τα βρηκαμε ετσι τα κραταμε τοτε ολο το συστημα ειναι λαθος.Απο τη στιγμη που σκοπος του ειναι η βελτιωση του ατομου και κατεπεκταση της κοινωνιας ποιος ο λογος το ιδιο να μην αλαζει αναλογα με την κοινωνια?Η σημερινη κοινωνια ουδεμια σχεση εχει με εκεινη των πρωτων χρονων του Τεκτονισμου και η γυναικα κατεχει ισοτιμη θεση στην κοινωνια.Και αναφερομαι και σε οποιο συστημα αποκλειει τις γυναικες.Ειθισται ως δικαιολογια να αναφερεται και το μυστηριο της γυναικειας φυσης.Μα ανδρικη η γυναικεια δεν παυει να ειναι ανθρωπινη.
Το ποσο λαθος(κατα τη γνωμη μου παντα) ειναι ο αποκλεισμος φαινεται οτι τα επιχειρηματα τα ψαχνουν οι υπερμαχοι του ενω ως διαφωνων κανενα δεν καλυπτει τις πολυ απλες μου απορειες.
Πικος Απικος

k.
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 12:21 pm

Δημοσίευσηαπό k. » Τετ Αύγ 30, 2006 8:58 pm

Ladyhawk
Αναφορά λοιπόν σε «διαφορετικότητα» και «ισότητα».
Κατ’ εμέ τα δύο φύλα δεν είναι πόλοι, αλλά όντως είναι και διαφορετικά και ίσα.
Η αναφορά της ισότητας έχει να κάνει με θέματα δικαιωμάτων, σεβασμού και πνευματικής εξέλιξης.

Την λέξη "πόλοι" την χρησιμοποιώ κάπως μεταφορικά, κυρίως για να τονίσω το ότι είναι δημιουργικά αναπόσπαστοι.
Αναφέρομαι σε "διαφορετικότητα" και "ισότητα", διότι θεωρώ πως όποιος δεν δέχεται και δεν σέβεται την διαφορετικότητα, δεν μπορεί να κατανοήσει την ισότητα, συνεπώς είναι κατά την άποψή μου κοινωνικά και ,προφανώς, "εσωτερικά" σε πολύ λάθος δρόμο.

"Θα μπορέσω μια μέρα να μυρίσω το ρόδο της Ίσιδος και να δω το φως του Οσίριδος;"


P.S.
Ζadok the Priestess
του νέου μας (ή μήπως είναι νέα; ) φίλου k

νέος...

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Πέμ Αύγ 31, 2006 12:12 am

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:
Όμως...
Αν μελετήσουμε την ιστορία και εξέλιξη της νομοθεσίας σε ευρύτερο πλαίσιο, θα δούμε ότι αρκετές φορές μέσα από θεσμικές αλλαγές, οδηγούμασταν σε κοινωνικές αλλαγές και σπάνια το αντίστροφο.

Εξάλλου, ο νομοθέτης καλείται μάλλον να προπορεύεται της κοινωνίας, παρά να ακολουθεί.


Σίγουρα αυτά; Δεχόμενοι ότι οι πραγματικές βουλές και η πνευματική ωριμότητα ενός λαού καθρεπτίζονται στους πολιτικούς του (ότι ο λαός δλδ κυβερνάται από αυτούς που τού αξίζουν), και ότι οι κυβερνώντες νομοθετούν, μάλλον αυτοί και η κοινωνία λειτουργούν ταυτόχρονα και αλληλεπιδρώντας. Ακόμα και αν φαίνεται ότι ο νομοθέτης προπορεύεται, ο δρόμος που ακολουθεί και η απόσταση που διατηρεί ορίζεται από την κοινωνία.

Ναι, αλλά θεωρείς ότι κάποιες φορές δεν χρειάζεται και κάποιο "σπρωξιματάκι" ?


Ανάλογα την περίσταση, συμφωνώ στο σπρωξιματάκι, αλλά αν τό αναλύσουμε θα διαφωνούμε στο «-άκι».

Αυτό αποτελεί διάκριση και δεν μπορεί να είναι αποδεκτή στα πλαίσια μιας πολιτισμένης κι ευνομούμενης κοινωνίας.


Δηλαδή μια κοινωνία που θα απαγόρευε τα κόμματα των άκρων θα θεωρείται πολιτισμένη; Θεωρητικά, από την τυφλή καλοσύνη, καλύτερη η συνειδητή κακία. Προτιμότερο να υπάρχουν κέντρα με face control, παρά πολίτες που δεν κατανοούν την απανθρωπιά της τακτικής αυτής. Διαφορετικά, ο νομοθέτης καταλήγει Αρχιεπίσκοπος χωρίς ράσα, ποιμήν..

Πιστεύεις ότι αν δεν άλλαζε, η κοινωνία από μόνη της θα είχε άλλη νοοτροπία ?


Ναι, τό πιστεύω, διότι θεωρώ τις μεταφορές και τις τηλεπικοινωνίες (τεχνολογικές εξελίξεις αναπόφευκτες λόγω της παυσίπονης δράσης τους στη μοναξιά του ανθρώπου) ως κινητήριους μοχλούς οποιασδήποτε κοινωνικής προόδου. Αυτοί οι δύο πρόσφεραν στη γυναίκα δυνατότητες που δεν είχε, και στα νέα δεδομένα η κοινωνία προσαρμόστηκε.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Αύγ 31, 2006 1:40 am

Σίγουρα αυτά; Δεχόμενοι ότι οι πραγματικές βουλές και η πνευματική ωριμότητα ενός λαού καθρεπτίζονται στους πολιτικούς του (ότι ο λαός δλδ κυβερνάται από αυτούς που τού αξίζουν), και ότι οι κυβερνώντες νομοθετούν, μάλλον αυτοί και η κοινωνία λειτουργούν ταυτόχρονα και αλληλεπιδρώντας. Ακόμα και αν φαίνεται ότι ο νομοθέτης προπορεύεται, ο δρόμος που ακολουθεί και η απόσταση που διατηρεί ορίζεται από την κοινωνία.


Όλα σχετικά είναι κι όπως λες παρακάτω, στη λεπτομέρεια θα κολλήσουμε.
Μην ξεχνάμε και τον Παρθένο που διαθέτουμε αστρολογικά. :P

Σίγουρα κάποιες αλλαγές περιμένουν τις κατάλληλες συνθήκες να ωριμάσουν, αλλά δε γίνεται να μην υπάρχουν και κάποιοι που απλά δε θέλουν ν' αλλάξει τίποτα ή που θα θεωρούν ότι είναι νωρίς.

Να ρωτήσω κάτι...
Όταν ο Καποδίστριας έφερε την πατάτα στην Ελλάδα (φαντάζομαι ξέρετε την ιστορία), θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι εξαπάτησε ένα ολόκληρο έθνος :?:

Ανάλογα την περίσταση, συμφωνώ στο σπρωξιματάκι, αλλά αν τό αναλύσουμε θα διαφωνούμε στο «-άκι».


Είπαμε... η Παρθένος γαρ.

Δηλαδή μια κοινωνία που θα απαγόρευε τα κόμματα των άκρων θα θεωρείται πολιτισμένη; Θεωρητικά, από την τυφλή καλοσύνη, καλύτερη η συνειδητή κακία. Προτιμότερο να υπάρχουν κέντρα με face control, παρά πολίτες που δεν κατανοούν την απανθρωπιά της τακτικής αυτής. Διαφορετικά, ο νομοθέτης καταλήγει Αρχιεπίσκοπος χωρίς ράσα, ποιμήν..


Νομίζω ότι πας στο άλλο άκρο τώρα.
Έχουμε και το παράδειγμα της Ολλανδίας όπου κάποιοι θέλουν να ιδρύσουν κόμμα παιδοφίλων.

Τι λες :?: Είναι δημοκρατικό τους δικαίωμα :?:

Εγώ λέω να το κάνουν, αν δεχτούν να μπει όρος, ότι όποιος εγγράφεται ως μέλος, θα δέχεται να του αφαιρούνται τα γεννητικά όργανα.
Δίκαιο δεν είναι :?:

Ναι, τό πιστεύω, διότι θεωρώ τις μεταφορές και τις τηλεπικοινωνίες (τεχνολογικές εξελίξεις αναπόφευκτες λόγω της παυσίπονης δράσης τους στη μοναξιά του ανθρώπου) ως κινητήριους μοχλούς οποιασδήποτε κοινωνικής προόδου. Αυτοί οι δύο πρόσφεραν στη γυναίκα δυνατότητες που δεν είχε, και στα νέα δεδομένα η κοινωνία προσαρμόστηκε.


Δηλαδή όλα θα τα εναποθέσουμε στην τεχνολογική εξέλιξη :?:
Εμείς δεν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το μυαλουδάκι μας :?:

Αν είν' έτσι, εγώ προτιμώ το σπρωξιματάκι.
Μια δουλειά που 'ναι να γίνει, να μην το κουράζουμε...

Εν πάσει περιπτώσει, δεν είδα και τους Βρετανούς να διαμαρτύρονται ιδιαίτερα.
Μήπως κάνουμε μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα; :D
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Αύγ 31, 2006 2:59 pm

Την λέξη "πόλοι" την χρησιμοποιώ κάπως μεταφορικά, κυρίως για να τονίσω το ότι είναι δημιουργικά αναπόσπαστοι.
Αναφέρομαι σε "διαφορετικότητα" και "ισότητα", διότι θεωρώ πως όποιος δεν δέχεται και δεν σέβεται την διαφορετικότητα, δεν μπορεί να κατανοήσει την ισότητα, συνεπώς είναι κατά την άποψή μου κοινωνικά και ,προφανώς, "εσωτερικά" σε πολύ λάθος δρόμο.


Αγαπητέ k.

Την λέξη «πόλοι» την ερμήνευσα διαφορετικά, οπότε έτσι όπως το θέτεις τώρα, καθώς και όσα αναφέρεις στη συνέχεια με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες