Προσεγγιση στον Τεκτονισμο

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

SteliosSKG
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 12:08 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Προσεγγιση στον Τεκτονισμο

Δημοσίευσηαπό SteliosSKG » Τετ Ιαν 17, 2007 1:01 pm

Πως θα μπορουσα να προσεγγισω καποιους Τεκτονες, με σκοπο να γινω κι εγω Τεκτων αργοτερα;

Οταν ημουν μικρος, οικογενειακοι φίλοι που ηταν Τεκτονες (και μαλλον υψηλοβαθμοι) μου ειχαν πει καποια πραγματα, αλλα με απετρεψαν απο το να ασχοληθω περισσοτερο λογω της ηλικιας.

Δυστυχως οι ανθρωποι αυτοι εχουν πεθανει και τωρα που ειμαι μεγαλυτερος και με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο να συμμετεχω σε τετοιες συζητησεις και αναζητησεις, δεν εχω αλλη προσβαση.

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Τετ Ιαν 17, 2007 9:02 pm

..........μια τέτοια επιρρέπεια προς κάτι για το οποίο πολλά ακούγονται αλλά τίποτα δε φαίνεται στην ουσία, σπάνια αποδίδει καρπούς στον εκάστοτε αναζητητή.
Καταλαβαίνεις, θέλω να πιστεύω, πως υπάρχουν αρκετοί που μπορούν με μεγάλη ευχαρίστηση να σου δείξουν "το δρόμο" - το δικό τους δρόμο όμως, ανεξαρτήτως του δρόμου που τους ζήτησες εσύ...γιατί απλούστατα υπάρχουν πολλοί δρόμοι και ο καθένας εμπιστεύεται αυτόν που γνωρίζει.
...Εσύ που δεν γνωρίζεις κανέναν όμως?
Συμβουλή: χάραξε το δικό σου δρόμο και, πού ξέρεις, ίσως κάποια στιγμή να διασταυρωθείς με δρόμους άλλων.
Μέχρι τότε όμως, μη ζητάς οδηγίες, αλλά "εργαλεία" για να αρχίσεις το άνοιγμα του δρόμου.
Το να μπαίνεις σε ένα τέτοιο φόρουμ και να λες "θέλω να γίνω τέκτων" είναι σαν να μπαίνεις σε ένα φόρουμ τζογαδόρων και να ρωτάς πώς θα βγάλεις 10.000.000 δολλάρια... Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί θέλω να πω.

Φιλικά και με τις καλύτερες προθέσεις
Soulseek (που λόγω απροσεξίας έμεινε ως Soulsick :P )
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιαν 18, 2007 10:50 am

Πως θα μπορουσα να προσεγγισω καποιους Τεκτονες, με σκοπο να γινω κι εγω Τεκτων αργοτερα;


Δεν νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να προσεγγίσεις κάποιους Τέκτονες. Τουλάχιστον δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου μια συγκεκριμένη μεθοδολογία.

Νομίζω ότι ο αγαπητός Soulsick λέει πολύ σωστά ότι:
Συμβουλή: χάραξε το δικό σου δρόμο και, πού ξέρεις, ίσως κάποια στιγμή να διασταυρωθείς με δρόμους άλλων.
Μέχρι τότε όμως, μη ζητάς οδηγίες, αλλά "εργαλεία" για να αρχίσεις το άνοιγμα του δρόμου.


Διότι ο καθένας από εμάς προχωράει το δικό του δρόμο και μέσα σ' αυτή την πορεία βρίσκει τα όσα του χρειάζονται.

Το θέμα λοιπόν είναι, όχι πως θα προσεγγίσεις Τέκτονες ή το ίδιο το Τεκτονικό Τάγμα, αλλά το τι εσύ ζητάς και για ποιο λόγο.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιαν 18, 2007 11:00 am

Το να μπαίνεις σε ένα τέτοιο φόρουμ και να λες "θέλω να γίνω τέκτων" είναι σαν να μπαίνεις σε ένα φόρουμ τζογαδόρων και να ρωτάς πώς θα βγάλεις 10.000.000 δολλάρια... Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί θέλω να πω.


:?: :?: :?:

Ομολογώ πως, αν και ο Ερμής δεν είναι ανάδρομος, δεν κατάλαβα την παραπάνω διατύπωση. :?
Εικόνα

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Πέμ Ιαν 18, 2007 7:16 pm

Αγαπητέ Ramoglou,
καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως δεν υπονοώ τίποτα για το παρόν φόρουμ στο οποίο βρισκόμαστε.
Αυτό που θέλω να πω με το παραπάνω παράδειγμα, είναι πως δεν μπορεί κάποιος να μπαίνει σε ένα φόρουμ ειδικού ενδιαφέροντος και να θέτει τόσο απροκάλυπτα την πρόθεσή του, διότι είναι πολύ πιθανό το ότι κάποιοι θα επιχειρήσουν να τον εκμεταλλευτούν.
Αν μπεις σε ένα φόρουμ τζογαδόρων, ας πούμε, και πεις "θέλω να βγάλω 10 εκατομμύρια", είναι πολύ πιθανό να εμφανιστεί κάποιος "μεσσίας" ο οποίος θα σου πει δήθεν εμπιστευτικά πως ξέρει τον τρόπο και έπειτα θα φροντίσει να βγάλει ο ίδιος λεφτά πάνω στις πλάτες σου, με όποιον τρόπο μπορεί. Αυτό είναι εκμετάλλευση... :wink:
Οι κύκλοι του εσωτερισμού είναι ακόμη πιό επικίνδυνοι σε θέματα εκμετάλλευσης και νομίζω ότι θα συμφωνήσεις μ'αυτό.
Συνεπώς, αυτό που λέω είναι ότι οφείλουμε όχι μόνο να επιδεικνύουμε την πρέπουσα προσοχή σε τέτοιους χώρους, αλλά και να αποφεύγουμε να δίνουμε οποιεσδήποτε αφορμές μπορούν να μας φέρουν σε δεινή θέση.
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

SteliosSKG
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 12:08 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό SteliosSKG » Πέμ Ιαν 18, 2007 9:53 pm

Το να μπαίνεις σε ένα τέτοιο φόρουμ και να λες "θέλω να γίνω τέκτων" είναι σαν να μπαίνεις σε ένα φόρουμ τζογαδόρων και να ρωτάς πώς θα βγάλεις 10.000.000 δολλάρια... Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί θέλω να πω.



Ακριβώς. Αν λοιπόν κάποιος στο φόρουμ των τζογαδόρων υπόσχεται ένα μυστικό σύστημα που κερδίζει εκατομμύρια, θέλω να το γνωρίσω! καταρχήν πιθανώς να έχει κάποια λογική βάση, και δεύτερον πιστεύω πως είμαι ικανός να αντιληφθώ έναν απατεώνα, και πως δεν πρόκειται να δώσω ούτε ένα ευρώ για να αγοράσω ένα τέτοιο σύστημα, παρά μόνο χρόνο θα δαπανήσω. Άρα, στην χειρότερη περίπτωση, θα χάσω τον χρόνο μου.

Από την άλλη, μια στρατηγική στο πόκερ, η οποία επιβιώνει και βελτιώνεται μέσα σε δεκαετίες, σίγουρα θα έχει κάτι να πει...

Ακόμα, δεν δήλωσα σαφώς αν θέλω ή όχι να γίνω τέκτων. Θα ήθελα όμως να γνωρίσω περισσότερα, και να μιλήσω με κάποιον που γνωρίζει. Θα πρέπει φυσικά να εκτιμήσω μόνος μου την αλήθεια των λόγων του.


Συμβουλή: χάραξε το δικό σου δρόμο και, πού ξέρεις, ίσως κάποια στιγμή να διασταυρωθείς με δρόμους άλλων.


Ναι, φυσικά. Είναι όμως πολύ όμορφο να μοιράζεσαι τις εμπειρίες που έχεις απο τον αγώνα που κάνεις για την προσωπική βελτίωση με άλλους. Εκτός από όμορφο είναι και χρήσιμο: μπορεί να μάθεις κάτι από κάποιον άλλο, ή και να εμπεδώσεις άκομα καλύτερα αυτά που έχεις μάθει μόνος σου. Εγώ τουλάχιστον συχνά επαναλαμβάνω λάθη που έκανα στο παρελθόν, εκτός αν τα συζητήσω με κάποιον έμπιστο φίλο οπότε και τα αποφεύγω στο μέλλον.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιαν 19, 2007 11:02 am

Αγαπητέ Soulsick, συμφωνώ απολύτως μαζί σου και ευχαριστώ για την "επεξήγηση".

Την Καλημέρα μου. :)
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Παρ Ιαν 19, 2007 11:43 am

Συμφωνώ απόλυτα με τον soulseek. Όταν αποφασίσεις ότι σε ενδιαφέρει κάτι ξεκίνα να ψάχνεις τα πάντα για αυτό. Ότι έχει γραφτεί από οποιονδήποτε, οπουδήποτε. Μην πιστεύεις τίποτα και μην ακούς τίποτα, μόνο διάβαζε και ψάχνε. Μόνο εσύ θα καταλήξεις στο τέλος (που όμως είναι μακρινό) τι θα πιστέψεις και τι θα ακολουθήσεις.
Είμαι και εγώ στην αρχή διαφόρων αναζητήσεων, εδώ και 2 χρόνια περίπου, αλλά πίστεψε με είναι αρχή και ας φαίνονται ίσως πολλά 2 χρόνια.
Και ισχύει ότι σε χώρους τέτοιους (όχι μόνο τεκτονισμού) κυκλοφορούν διάφοροι και διάφορα.

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιαν 19, 2007 1:36 pm

Όταν κάποιος δεν γνωρίζει τίποτα για ένα συγκεκριμένο αντικείμενο, είναι πολύ εύκολο και λογικό να πιστέψει αυτά που θα ακούσει ή θα διαβάσει κλπ.

Όλα αυτά όμως θα είναι οι υποκειμενικές απόψεις κάποιου. Έτσι λοιπόν καλό είναι όταν ακούμε κάτι να μην το υιοθετούμε έτσι απλά, αλλά να το ψάχνουμε λίγο περισσότερο προκειμένου να είμαστε σίγουροι πως αυτό τελικά ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Ας μην ξεχνάμε πως οι «καλοθελητές» υπάρχουν σε όλους τους χώρους και αυτοί την «δουλειά τους» θέλουν να κάνουν, οπότε ας μην είμαστε εμείς τα «θύματά» τους.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιαν 19, 2007 1:54 pm

Θα ήθελα να πω ότι διαφωνώ με την άποψη που λέει ότι, μόνο με το διάβασμα μπορούμε να μάθουμε.

Για να μπορέσεις να μάθεις, χρειάζεται η βιωματική εμπειρία, αυτή προκύπτει μόνο από την ενασχόληση με το αντικείμενο. Το να διαβάσεις και τις υπέρ και τις κατά απόψεις, είναι σίγουρα μια αρχή, όμως χρειάζεται να συζητήσεις και με ανθρώπους που έχουν άποψη για τον Τεκτονισμό, διότι έτσι θα μάθεις αρκετά πράγματα μέσα από τις βιωματικές γνώσεις του ανθρώπου με τον οποίο συζητάς.

Από το ξεδιάλεγμα μεταξύ όλων αυτών θα μπορέσεις να καταλήξεις και να επιλέξεις την επόμενη κίνηση.

Πρώτιστα όμως θα πρέπει κάποιος να συγκεντρώσει όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες, πληροφορίες που θα τον καταστήσουν ικανό να δημιουργήσει μια εικόνα για τον εξεταζόμενο αντικείμενο.

Ας ακούσουμε λοιπόν τις απορίες – ερωτήσεις του φίλου SteliosSKG, για να δούμε πως και που μπορούμε να συνδράμουμε με τις γνώσεις μας.
Εικόνα

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Σάβ Ιαν 20, 2007 9:53 pm

Συμφωνώ πλήρως με την πρόταση του αγαπητού Ράμογλου. Στέλιο, έχεις τον λόγο.

Φιλικά,
LordPayens

-------------

"Constant Vigilance is the price for Liberty"

SteliosSKG
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 12:08 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό SteliosSKG » Τετ Ιαν 24, 2007 5:02 pm

όμως χρειάζεται να συζητήσεις και με ανθρώπους που έχουν άποψη για τον Τεκτονισμό, διότι έτσι θα μάθεις αρκετά πράγματα μέσα από τις βιωματικές γνώσεις του ανθρώπου με τον οποίο συζητάς.



Συμφωνω. Άρα ερχόμαστε στο αρχικό μου ερώτημα...
Πώς μπορώ να γνωρίσω ανθρώπους που να έχουν προσωπική εμπειρία από τον τεκτονισμό; Γιατί ο καθένας απ'έξω μπορεί να ισχυρίζεται οτιδήποτε, θετικό ή αρνητικό ή ουδέτερο, και διαβάζοντας παλιότερα thread του φόρουμ βρίσκει κανείς τις ίδιες χιλιοειπωμένες απόψεις ξανά και ξανά.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι, στην σκληρή καθημερινή προσπάθεια που κάνω για να βελτιώσω τον εαυτό μου σε πολλά θέματα (από τα πιο πεζά ως τα πιο πνευματικά, από την σωματική άθληση ως την μελέτη και αναζήτηση σε κείμενα εσωτερισμού, από τις επαγγελματικές επιδιώξεις ως την διάθεση για βοήθεια προς συνανθρώπους άτυχους και στερημένους), να έχω ανθρώπους που θα μοιραστούν μαζί μου τις εμπειρίες τους και θα με βοηθήσουν να αποφύγω πιθανά λάθη και κακοτοπιές και να γίνω εντέλει καλύτερος άνθρωπος.

Συνεπώς, αναζητώ (όπως φαντάζομαι όλοι μας) ανθρώπους με ενδιαφέρον και πάθος για τη ζωή, με στόχους και ανησυχίες. Και ίσως να βρίσκονται στον τεκτονισμό.

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Τετ Ιαν 24, 2007 6:09 pm

SteliosSKG έγραψε:Συνεπώς, αναζητώ (όπως φαντάζομαι όλοι μας) ανθρώπους με ενδιαφέρον και πάθος για τη ζωή, με στόχους και ανησυχίες. Και ίσως να βρίσκονται στον τεκτονισμό.

Αυτή την απάντηση τη δέχομαι πολύ περισσότερο από το "ψάχνω έναν τέκτονα", γιατί αυτή η απάντηση είναι πιό ειλικρινής και πιό ουσιαστική.
Τα στοιχεία και οι γνώσεις που αναζητάς σε έναν άνθρωπο, δεν εξαρτώνται απαραίτητα από τον τίτλο που φέρει αυτός ο άνθρωπος.
Έπειτα, σκέψου και το άλλο... ο δογματισμός που επικρατεί χάρη στη λανθασμένη χρήση και έλλειψη κατανόησης στο νόημα που φέρουν οι οποιοιδήποτε τίτλοι, είναι πολύ πιθανόν να σε οδηγήσουν εκτός πορείας...
Και για να στο θέσω πιό συγκεκριμένα, έχω ακούσει πολλούς τυπάκους να διατυμπανίζουν παντού πως είναι τέκτονες, αλλά η συμπεριφορά τους και ο λόγος τους παραπέμπει σε... κακομοίρηδες! Από την άλλη, υπάρχουν και οι άνθρωποι που θα σε αφήσουν άναυδο με τη σοφία τους και δεν θα έχουν καμμία σχέση με τον τεκτονισμό, ή με οποιαδήποτε άλλη σχολή.
Συνεπώς, είναι θεμιτό να μην επικεντρωνόμαστε στους τίτλους αλλά στους λόγους του κάθε ανθρώπου. Αδογμάτιστα και χωρίς προκαταλήψεις, να προσεγγίζουμε την ουσία στο κάθε τι. :wink:
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιαν 25, 2007 2:34 am

Κάποτε συζητούσα μ’ ένα φίλο Τέκτονα ο οποίος ήταν πολλά χρόνια στον χώρο αυτό, πάνω λοιπόν στη συζήτηση και ανάμεσα σε επίλυση αποριών και έκθεση από μέρους μου ονειρικών καταστάσεων μου είπε :

«Σε κάποιον που θα ήθελε να μυηθεί στον Τεκτονισμό, παραθέτοντας μου τα όνειρα του και τον αγγελικά πλασμένο κόσμο που έχει στο κεφάλι του, θα του απαντούσα ότι, ο Τεκτονισμός δε θα σε πληγώσει ποτέ, οι Τέκτονες μπορεί».

Το θέμα λοιπόν φίλε Stelio, δεν είναι αν εισερχόμενος σε μια τέτοια Εταιρεία θα βρεις τους ανθρώπους που ψάχνεις, αλλά, αν θα βρεις τον τρόπο να εργασθείς πάνω στον ίδιο σου τον εαυτό όπως και λες ότι επιθυμείς.
Οι άνθρωποι είναι απλά άνθρωποι, με πάθη και με ατέλειες, πιστεύω ότι όσοι εισήλθαν σε μια τέτοια Εταιρεία (κατά το πλείστον), θέλησαν να εργαστούν επί του εαυτού τους, διότι ανεγνώρισαν τα όσα ελαττώματα είχαν.

Τι θα περίμενες από τα Thread του Forum ;
Κάποια ιδιαίτερη σοφία ; Ποια είναι αυτή ; Είμαι σίγουρος πως οι φίλοι συνομιλητές προσπαθούν να σου δώσουν την όποια οπτική έχουν και την όποια βοήθεια μπορούν στην αναζήτηση σου.

Εδώ λοιπόν είμαστε για την συνέχεια …
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Πέμ Ιαν 25, 2007 7:20 am

>|<>QBB<
Soulseek έγραψε:Συνεπώς, είναι θεμιτό να μην επικεντρωνόμαστε στους τίτλους αλλά στους λόγους του κάθε ανθρώπου. :wink:


Συμφωνώντας απολύτως με όσα λες, θα ήθελα να προσθέσω μαζί με τους λόγους και τα έργα

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Παρ Ιαν 26, 2007 8:40 pm

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.
Έχοντας κι εγώ την διάθεση να συνεισφέρω όσο μπορώ στην συζήτηση αλλά και στην αναζήτηση του SteliosSkg, θα ήθελα να τονίσω ένα - δυό πράγματα.
Όπως μου είπε κάποιος τέκτονας, "αν ρωτήσεις 1000 τέκτονες τι είναι ο τεκτονισμός και πως τον αντιλαμβάνεται, θα πάρεις 1000 διαφορετικές απαντήσεις".
Ο τεκτονισμός φίλε Stelio είναι ένα βιωματικό και αλληγορικό φιλοσοφικό σύστημα το οποίο ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά, ανάλογα με τις προσλαμβάνουσες που έχει, την παιδεία του, (όχι μόνο την εκπαίδευση αλλά και την κοινωνική παιδεία), τους στόχους που έχει θέσει για τον εαυτό του και αρκετές άλλες παραμέτρους.
Ο Ramoglou είπε πολύ σωστά
Για να μπορέσεις να μάθεις, χρειάζεται η βιωματική εμπειρία, αυτή προκύπτει μόνο από την ενασχόληση με το αντικείμενο. Το να διαβάσεις και τις υπέρ και τις κατά απόψεις, είναι σίγουρα μια αρχή, όμως χρειάζεται να συζητήσεις και με ανθρώπους που έχουν άποψη για τον Τεκτονισμό, διότι έτσι θα μάθεις αρκετά πράγματα μέσα από τις βιωματικές γνώσεις του ανθρώπου με τον οποίο συζητάς.

αυτό όμως εμπεριέχει και τον κίνδυνο της απογοήτευσης μια και οι βιωματικές γνώσεις του ανθρώπου που θα συζητήσεις μπορεί να μην έχουν σχέση με τις δικές σου αναζητήσεις, παρά μόνο μία κοινή βάση, την διάθεση για αναζήτηση της γνώσης και της αλήθειας.
Τέλος σχολιάζοντας το
Συνεπώς, αναζητώ (όπως φαντάζομαι όλοι μας) ανθρώπους με ενδιαφέρον και πάθος για τη ζωή, με στόχους και ανησυχίες. Και ίσως να βρίσκονται στον τεκτονισμό.

θα έλεγα Stelio ότι τέτοιοι άνθρωποι βρίσκονται και στον τεκτονισμό, όπως βρίσκονται και αλλού. Η εισδοχή κάποιου στον Τεκτονισμό προυποθέτει μεταξύ άλλων διάθεση για διαρκή πνευματική και ηθική αυτοεξέλιξη, διάθεση για έρευνα και διάθεση για προσφορά. Στο δικό σου και μόνο χέρι είναι αν έχεις αυτά τα χαρακτηριστικά να αποφασίσεις αν σε ενδιαφέρει να τα εκφράσεις μέσω του τεκτονισμού ή κάπου αλλού στην κοινωνία.
Αν τα έχεις, όπου και να τα εκφράσεις, θα κερδίσεις.
Φιλικά
Αλέξανδρος

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιαν 29, 2007 3:05 pm

Αγαπητέ SteliosSKG

Αποδεχόμενη αυτό που πολύ όμορφα είπε ο alet είπε για τον τεκτονισμό δηλ. ότι είναι ένα βιωματικό αλληγορικό σύστημα και άρα όποιον και να ρωτήσεις η απάντησή του θα είναι καθαρά υποκειμενική, θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής :

Μιας και η παραπληροφόρηση περί του θέματος είναι τεράστια, και τείνει συνήθως σε «κακά» πράγματα, τι είναι αυτό που σε οδήγησε στην αναζήτηση ενός τέκτονα και στην απόφασή σου να εισέλθεις σε έναν τέτοιο χώρο ? Πως τον φαντάζεσαι αυτόν το χώρο και τι περιμένεις να βρεις εκεί?
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιαν 29, 2007 6:21 pm

Με αφορμή τη συζήτηση με το φίλο SteliosSKG, νομίζω ότι είναι χρήσιμο να κάνουμε κάποιες ενδιαφέρουσες σχετικές αναφορές.

Το ερώτημα του γιατί άραγε, κάποιος θα θέλει να γίνει τέκτων, συμβαδίζει σχεδόν με το αντίστοιχο του γιατί κατά τον τεκτονισμό, κάποιος θα θέλει να γίνει μέλος.

Εικόνα
Παρέλαση τεκτόνων στις ΗΠΑ για τους εορτασμούς της επετείου των 300 χρόνων από τη γέννηση του Βενιαμίν Φραγκλίνου

Στο πρόσφατο αφιέρωμα του τριμηνιαίου περιοδικού "Αλχημιστής", υπάρχει μία συνέντευξη με τον Μεγάλο Διδάσκαλο της Εθνικής Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος Δημήτρη Κοντέση και εκείνος δηλώνει τα εξής:

Μπορείτε να μου πείτε γιατί γίνεται κάποιος Τέκτονας;
Επειδή πιστεύει στο Θεό. Αυτή είναι και η πρώτη απαραίτητη προϋπόθεση.
Η δεύτερη και τελευταία, να είναι κανείς ελεύθερος και καλής μαρτυρίας.
Δηλαδή να μη διακατέχεται από φανατισμό, δογματισμό και μισαλλοδοξία, αλλά να αποδέχεται τη διαφορετική γνώμη, την άλλη άποψη, να μπορεί και να θέλει να ακούσει.
Να μπορεί να μοιραστεί με τους συνανθρώπους του στιγμές, καταστάσεις, βιώματα, ξεπερνώντας το εγώ του.
Αυτό σημαίνει ελεύθερος.
Όσον αφορά στο "καλής μαρτυρίας" σημαίνει να είναι κανείς έντιμος, φιλήσυχος, ευγενής, ευσυνείδητος.
Τέκτων γίνεται αυτός που έχει τις προϋποθέσεις και θέλει να προσφέρει στο συνάνθρωπό του.
Εκείνος που αναζητά τη φιλία και την ανθρώπινη επαφή.
Εκείνος που έχει την ανάγκη να εκφραστεί χωρίς να παρεξηγηθεί από το συνομιλητή του.
Εκείνος που θέλει να βελτιώσει τον εαυτό του μέσα από ένα σύστημα που του παρέχει αυτή τη δυνατότητα μέσω της ερμηνείας των συμβόλων και των αλληγοριών, ανακαλύπτοντας τον ίδιο του τον εαυτό και ακολουθώντας μία διαφορετική στάση ζωής, ανοχής στη διαφορετικότητα, αγάπης στον Άνθρωπο και στον Κόσμο.
Η Ελευθεροτεκτονική έχει ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα.
Απευθύνεται αποκλειστικά στον Άνθρωπο, χωρίς να θεωρεί ότι αυτός είναι το κέντρο του Σύμπαντος.
Αναγνωρίζει όμως την αξία που έχει το τελειότερο δημιούργημα και την προσπάθειά του να προσανατολιστεί, να βρει τον δρόμο του και την πορεία του μέσα στο άπειρο σύμπαν κι όχι μόνο μέσα στο στενό δυικό περιβάλλον στο οποίο ζει και κινείται.
Η Ελευθεροτεκτονική έχει κατεξοχήν κοσμοπολίτικο χαρακτήρα, διότι δέχεται άντρες (*) από οποιαδήποτε φυλή, χρώμα και θρησκεία, χωρίς να κάνει διακρίσεις, μακριά από προκαταλήψεις οι οποίες καθηλώνουν την ανθρώπινη σχέση σε ένα επίπεδο ανταγωνισμού και αντιπαλότητας.
"Κοσμοπολίτες" άλλωστε αποκαλούσαν τους Ελευθεροτέκτονες έως τα μέσα του 19ου αιώνα.

Εικόνα
Ο Άγγλος βασιλιάς Γεώργιος VI, ο οποίος μυήθηκε στον Τεκτονισμό το 1919, εδώ ακόμη πρίγκιπας Αλβέρτος με τα διάσημα του περιφερειακού Μεγάλου Διδασκάλου του Μίντλσεξ

Ωστόσο, θα μου επιτρέψετε να επιμείνω: γιατί σήμερα ένας νέος να θέλει να γίνει Τέκτων;
Οι νέοι σήμερα - και αναφέρομαι σε όσους έχουν συμπληρώσει το 21ο έτος, διότι αυτή η ηλικία είναι προϋπόθεση για να ζητήσει κάποιος να γίνει μέλος μίας Στοάς - που συγκεντρώνουν τις προϋποθέσεις που σας ανέφερα, μπορούν να γίνουν Τέκτονες.
Το αν θέλουν, είναι ένα ζήτημα διαφορετικό.
Πρέπει να σας πω ότι στην Εθνική Μεγάλη Στοά έχουμε πολλούς νέους, στην ηλικία των 30 ετών.
Ο μέσος όρος της ηλικίας των μελών μας είναι τα 40 - 45 έτη.
Στην κάθε Στοά συνυπάρχουν όλες οι ηλικίες και αυτό είναι θετικό, διότι η ανάμιξη των γενεών προσφέρει σε όλους.
Οι απόψεις συζητούνται και προβληματίζουν, αλλά και δίνουν την ευκαιρία να εξελίσσονται όλοι μέσα από το συνδυασμό του ενθουσιασμού και της εμπειρίας, μέσα από τη σύνθεση.
Πώς όμως ορίζεται ο "νέος"; Η βιολογική ηλικία δε σημαίνει κάτι.
Οι ιδέες είναι εκείνες που είναι νέες ή γερασμένες, άσχετα από εκείνον ο οποίος τις εκφράζει και τις υποστηρίζει.
Ο άνθρωπος λοιπόν, της σημερινής εποχής, της απομόνωσης, της αποξένωσης, της πολύωρης εργασίας, εφόσον θέλει να ξεφύγει από αυτήν την κατάσταση, να βρεθεί σε ένα περιβάλλον με φίλους, να λάβει και να δώσει, να μοιραστεί, μπορεί να θέλει να γίνει και Τέκτων, ανεξάρτητα από τη βιολογική του ηλικία.

Εικόνα

(*) αναφέρεται στον τεκτονισμό ο οποίος δέχεται μόνο άνδρες.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Πέμ Φεβ 01, 2007 12:17 pm

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους !
Δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς ότι οποιοδήποτε θέμα για τον τεκτονισμό αν δεν έχει το απαραίτητο "αλάτι" της θεωρίας συνομωσίας, τελικά ατονεί.

Φίλτατε SteliosSKG, δεν διεκδικώ δάφνες ψυχαναλυτή, αλλά νομίζω ότι μάλλον απογοητεύτηκες.
Αν ο στόχος σου ήταν να γνωρίσεις κάποιον τέκτονα με σκοπό να προσεγγίσεις τον τεκτονικό χώρο έχοντας πιστέψει τα διάφορα "οι μασόνοι κυβερνούν" κ.ο.κ ή από "κουτσομπολίστικο" και με συγχωρείς για την έκφραση, ενδιαφέρον, μάλλον καλά κάνεις και δεν συντηρείς το θέμα που εσύ άνοιξες.
Αν όμως ο στόχος σου ήταν όπως είπες

Πώς μπορώ να γνωρίσω ανθρώπους που να έχουν προσωπική εμπειρία από τον τεκτονισμό; Γιατί ο καθένας απ'έξω μπορεί να ισχυρίζεται οτιδήποτε, θετικό ή αρνητικό ή ουδέτερο, και διαβάζοντας παλιότερα thread του φόρουμ βρίσκει κανείς τις ίδιες χιλιοειπωμένες απόψεις ξανά και ξανά.

πιστεύω ότι πολύ γρήγορα σε απογοήτευσε η συζήτηση, η οποία βέβαια δεν είχε χιλιοειπωμένες , αλλά για τους διάφορους "εξτρεμιστές" των φόρουμ, μάλλον βαρετές απόψεις.
Φιλικά, μετά από σκέψη, μόνο με εποικοδομητική, επ' ουδενί αρνητική, κριτική διάθεση.
Alet

SteliosSKG
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 12:08 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό SteliosSKG » Πέμ Φεβ 01, 2007 8:12 pm

Αν ο στόχος σου ήταν να γνωρίσεις κάποιον τέκτονα με σκοπό να προσεγγίσεις τον τεκτονικό χώρο έχοντας πιστέψει τα διάφορα "οι μασόνοι κυβερνούν" κ.ο.κ


Αυτες είναι οι χιλιοειπωμένες κουβέντες...


Η αλήθεια είναι πως απογοητεύτηκα. Τα μόνα πράγματα που διάβασα εδώ εκ των έσω και που έχουν ενδιαφέρον για εμένα είναι τα όσα παρατίθενται από το περιοδικό Αλχημιστής. Το είχα όμως ήδη διαβάσει, καθότι προσπάθησα να κάνω κάποια προσέγγιση στο χώρο μέσα από συγγράματα, προτού πλησιάσω ανθρώπους.

Δεν με ενδιαφέρει η πικάντικη πλευρά των πραγμάτων, και αν το thread πρέπει να κλείσει εδώ ας γίνει έτσι. Δυστυχώς δεν έχω κάποιον άνθρωπο δικό μου στο χώρο για να μπορέσω να πλησιάσω περισσότερο. Είχα κάποιους στο παρελθόν, αλλά έφυγαν από τη ζωή όταν εγώ ήμουν μικρότερος, και με απέτρεπαν ακόμα τότε .

Τώρα που έγινα 30, μάλλον νιώθω μεγαλύτερη την ανάγκη για επικοινωνία με ανθρώπους που έχουν κάτι αξιόλογο να μοιραστούν μαζί μου, και ίσως αυτός ο χώρος να μπορούσε να προσφέρει αυτό ακριβώς. Φαίνεται πως οι τέκτονες είναι πολύ αυστηροί στον τρόπο επιλογής των μελών τους, ή δεν υπάρχουν στο φόρουμ, αφού δεν έδειξαν ενδιαφέρον για τα παραπάνω. Φυσικά θα μπορούσα να είμαι τρολ (όπως σε κάθε φόρουμ που διαπραγματεύεται κάτι παρεμφερές) και έτσι αποφεύγουν ακόμα περισσότερο την επαφή.

Θα πρέπει να ψάξω κι άλλο, αλλού...


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες