Τάγμα Του Κρίνου Και Του Αετού

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Τρί Ιούλ 12, 2005 11:45 pm

Aγαπητη ομηγυρη
ψαχνωντας στη σελιδα που υπεδειξε ο Ελισαιος διαβασα οτι η Θεσσαλονικη ηταν η εδρα του εν λογω ταγματος.Γνωριζεται τιποτις παραπανω?
Οσον αφορα τη συναρχεια ναι ,αναφερομαι στο κειμενο του Σαιντ Υβ.


Kαλησπέρα
συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφει ο Martinist. Aπλά θα ήθελα να ενημερωθώ πως μπορεί ο σημερινός αναζητητής να διακρίνει ανάμεσα στα Μαρτινιστικά τάγματα αυτά που δεν είναι 'μαγαζιά' κάποιου που μπορεί να τα χρησιμοποιεί για απόκτηση εξουσίας ή χρήματος?

Φιλε Αετε1 αυτο ειναι δυσκολο και θα το κρινει ο καθενας μονος.Στο λιγο καιρο που ασχολουμε με τον εσωτερισμο εχω νιωσει αρκετες φορες τι σημαινει φραγγοφαγος.
Πικος Απικος

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Ιούλ 13, 2005 10:01 pm

Αγαπητέ Pikos Apikos, για τους Αδελφούς της Ανατολής οι πληροφορίες είναι λίγες και βασίζονται σε προφορικές διαδόσεις. Κάτι λέγεται για Κωνσταντινούπολη 1090 και για Αλέξιο Κομνηνό καθώς και για συνέχεια μιας παλιάς παράδοσης.

Δεν αποκλείεται να ήταν έτσι, αλλά και δεν μπορεί να πιστοποιηθεί.

Ως προς τους φραγκοφάγους... έχουμε ξαναγράψει ότι χρειάζεται περίσκεψη.

Helios
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2005 6:09 pm

Δημοσίευσηαπό Helios » Τετ Αύγ 24, 2005 4:24 pm

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2071
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2637
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3821
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=425

...μερικα χρησιμα στοιχεια,απο το site που εγιναν οι συζητησεις...

...ψευτοκελσο μου
εδω μου κρυφτηκες και ... μεγαλουργεις?!!!

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Αύγ 24, 2005 7:43 pm

Αγαπητέ Helios, καλησπέρα!

Καλωσήλθες στη διαδικτυακή αγορά μας και εύχομαι μία καλή και εποικοδομητική συνέχεια...

Χρήσιμοι οι σύνδεσμοι στους οποίους μας παρέπεμψες, αλλά νομίζω ότι εκτός από τον πρώτο, οι υπόλοιποι αφορούν σε άλλο θέμα.

Εν πάσει περιπτώσει, επέτρεψέ μου να σου υπενθυμίσω ότι ο χώρος εδώ κάθε άλλο παρά "κρύπτη" μπορεί να αντιπροσωπεύει, αν και θα ήταν ευχής έργον να μπορέσει να καταστεί ένα δικτυακό Άντρο της εσωτερικής μας αναζήτησης, όπως εκείνο το οποίο μνημόνευαν οι αναφορές σε πληθώρα αρχαίων μυστηρίων.

Ως εκ τούτου, θα σε παρακαλέσω να αποφύγεις στο μέλλον τις όποιες ασαφείς ή και προσωπικές αναφορές χλευαστικού περιεχομένου και να περιοριστείς στην κατάθεση των προσωπικών (και είμαι βέβαιη) πολύ αξιόλογων απόψεών σου.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση και τη συνεργασία.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Helios
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2005 6:09 pm

Δημοσίευσηαπό Helios » Πέμ Αύγ 25, 2005 3:15 pm

Γεια σου καλη φιλη... Tsadoq (Hebrew) Righteous; made high priest by David, founder of Sadducee sect. {SD 2:541; BCW 14:182n; see ref from Zadoc}.
Εγω βασικα ειμαι παιδι του εσωτερικα,οπως και αλλοι εδω,αλλα εγραψα για το Ταγμα μονον,γιατι υπηρχαν μερικες αποψεις ενδιαφερουσες εδω,που τις συνδεσα με το αντιστοιχο θεμα στο εσωτερικα.
Παντως-επειδη ημουν και ειμαι μελος αυτου του Ταγματος-οι αποψεις των μελων της συζητησης,δεν εχουν σχεση μετο πνευμα του Κριναετου.
Αυτο το πνευμα ,μπορει να το αισθανθει καποιος,αν καθαρισει απο τον εαυτο του,την εβραιοχριστιανικη αρρωστημενη δονηση.
Οι Μαρτινιστες,εμφανιστηκαν τα τελευταια χρονια-δυναμικα- στο προσκηνιο.
Και αυτοι επεδιωξαν με την εκδοση καποιων σχετικων βιβλιων ,την αλιευση μελων,και με την σχετικη βεβαια διαφημιση.
Κανουν το λαθος να θεωρουν τον Κριναετο-επειδη οι ιδρυτες του ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΡΤΙΝΙΣΤΕΣ ΣΥΝ ΤΟΙΣ ΑΛΛΟΙΣ-παρακλαδι και αποφυαδα του Μαρτινισμου.
Λαθος,που μαρτυρα οτι βλεπουν τον Κριναετο ανταγωνιστικο Ταγμα προς την σχετικη αλιευση,με το σκεπτικο οτι "εβραιοχριστιανοι εμεις,αλλα παλιοτεροι,εβραιοχριστιανοι κι αυτοι αλλα νεωτεροι και παραπλανημενοι...
ελατε σε μας".
Εβραιοχριστιανικο Ταγμα το εκαναν οι κκ Προκ****,Αναγ**********,Γιακ*******,Δαν******* κλπ,κλπ
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ
ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ,
ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΑΝ ΔΗΘΕΝ ΚΑΙ ΤΑΧΑ
ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ.
ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ 36 ΘΕΩΡΗΜΑΤΩΝ,
ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ-ΜΕ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥΣ-ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ
ΤΗΣ ΚΡΙΝΑΕΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ,
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ-ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ-
ΜΕΤΗΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΜΑΡΤΙΝΙΣΤΙΚΗ ΔΟΝΗΣΗ.
Εχει αναγραφει ολοκληρο το 2ο θεωρημα-οπως ειναι-
στην συζητηση για τον Κρισναμουρτι,
απο τον αδελφο του Ταγματος serpentpan,
γιατι η δονηση που απορρεει
απο την μελετη κειμενων του Κρισναμουρτι
ειναι αναλογη με την δονηση του Κριναετου,
οπως και με την Αρχαιοελληνικη δονηση,
την δονηση της θεοσοφικης διδασκαλιας,
και την δονηση των Γνωστικων.
Καταλαβου φιλη Ζadoc?
Eπισης,το πραγματικο ονομα του εκλεκτου σας μελους
Κελσοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς,
ειναι δειλο-και ψευτοΚελσος,
γιατι σαν πραγματικος δειλος και ανεντιμος εβραιοχριστιανος,
στα παρασκηνια του εσωτερικα,
προσπαθησε να οργανωσει με αλλα μελη
παρομοιας ιδιοσυχνοτητας,
επιθεσεις,συκοφαντιες,δυσφημησεις και αλλα ωραια
που ισως θυμασαι,
εναντιον μου και του αδελφου serpentpan,
αλλα και αλλων,
και βεβαια
ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΤΕΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ
ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΚΕΙΝΟ,
ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ,
ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΕΔΩ ΤΟΝ ΦΑΙΔΡΟ ΡΟΛΟ
ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ...
Αυτα που γραφω αποτελουν ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ και μονο.-
φιλικα ΗΕLIOS

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Αύγ 25, 2005 4:27 pm

Helios έγραψε:Εγω βασικα ειμαι παιδι του εσωτερικα,οπως και αλλοι εδω,αλλα εγραψα για το Ταγμα μονον,γιατι υπηρχαν μερικες αποψεις ενδιαφερουσες εδω,που τις συνδεσα με το αντιστοιχο θεμα στο εσωτερικα.


Εγώ είμαι παιδί του μπαμπά μου και της μαμάς μου, αλλά φυσιολογικά έχω κόψει τον ομφάλιο λώρο πριν 36 χρόνια και ως αυτόνομη προσωπικότητα πριν 18 χρόνια.

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τί θέλω να πω με αυτό.

Παντως-επειδη ημουν και ειμαι μελος αυτου του Ταγματος-οι αποψεις των μελων της συζητησης,δεν εχουν σχεση μετο πνευμα του Κριναετου.
Αυτο το πνευμα ,μπορει να το αισθανθει καποιος,αν καθαρισει απο τον εαυτο του,την εβραιοχριστιανικη αρρωστημενη δονηση.
Οι Μαρτινιστες,εμφανιστηκαν τα τελευταια χρονια-δυναμικα- στο προσκηνιο. ...


Σεβαστή η άποψή σου, αγαπητέ μου και σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.
Είμαι σίγουρη ότι θα τύχει της δέουσας προσοχής από όλους τους φίλους του θέματος είτε είναι μέλη του Τάγματος, είτε όχι.

Eπισης,το πραγματικο ονομα του εκλεκτου σας μελους
Κελσοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς,
ειναι δειλο-και ψευτοΚελσος,
γιατι σαν πραγματικος δειλος και ανεντιμος εβραιοχριστιανος,
στα παρασκηνια του εσωτερικα,
προσπαθησε να οργανωσει με αλλα μελη
παρομοιας ιδιοσυχνοτητας,
επιθεσεις,συκοφαντιες,δυσφημησεις και αλλα ωραια
που ισως θυμασαι,
εναντιον μου και του αδελφου serpentpan,
αλλα και αλλων,
και βεβαια
ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΤΕΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ
ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΚΕΙΝΟ,
ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ,
ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΕΔΩ ΤΟΝ ΦΑΙΔΡΟ ΡΟΛΟ
ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ...
Αυτα που γραφω αποτελουν ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ και μονο.-


Όποια κι αν είναι η αλήθεια, το μόνο σίγουρο είναι ότι ούτε τον παρόντα χώρο ενδιαφέρει, αλλά με βεβαιότητα δεν σχετίζεται και με το θέμα.

Θεωρώ ότι αυτή είναι η τελευταία μου προειδοποίηση προς εσένα και θα εκτιμήσω ιδιαίτερα αν δε μας φέρεις στη δύσκολη θέση μελλοντικά να προβούμε σε άλλες ενέργειες καταστολής της αποτύπωσης δυσάρεστων "διαβολ-ικών" αναμνήσεων.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Αύγ 26, 2005 2:21 am

Θα πρέπει να γίνει ΑΠΟΛΥΤΑ κατανοητό πως ΔΕΝ υπάρχει κανένας ανταγωνισμός ανάμεσα σε διαδυκτιακούς χώρους που αφορούν τον εσωτερισμό και την αναζήτηση.

Το mystica δεν δημιουργήθηκε για να επικαλύψει, ή για να ανταγωνιστεί άλλους ανάλογους τόπους, δεν δημιουργήθηκε για να προσφέρει ένα άλλο πεδίο μαχών, σε όσους κατά καιρούς εκδιώχθηκαν ή έφυγαν από κάποιο άλλο παρόμοιο τόπο, ή θέλουν να διαιωνίσουν προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Στον παρόντα χώρο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η προσωπική επίθεση με προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως επίσης και ο χαρακτηρισμός, τόσο Θρησκευτικών αντιλήψεων όσο και Φιλοσοφικών ιδεών ή ρευμάτων, με σκοπό να καταδειχθεί η όποια αντίθετη άποψη με προσβλητικές εκφράσεις.

Τέτοιες λοιπόν συμπεριφορές δεν είναι αποδεκτές και θα πρέπει να είναι γνωστό ότι αυτές θα καταστέλλονται άμεσα.
Εικόνα

Helios
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2005 6:09 pm

Δημοσίευσηαπό Helios » Παρ Αύγ 26, 2005 3:12 pm

Aγαπητοι φιλοι,στο προηγουμενο μηνυμα,
παρεθεσα γεγονοτα,
ασχετα απο το πως φαινονται
η πως δειχνουν η αν ενοχλουν.
Και η αληθεια μπορει να καιει μερικες φορες,
να την καταστειλουμε?
Η να φτιαξουμε εσωτεριστες με φρακα και αβρους τροπους?
Οι εσωτεριστες νομιζω,πρεπει να μπαινουν
πισω απο την επιφανεια και τα φαινομενα.
Εχετε ασχοληθει ποτε με τις μεθοδους
που χρησιμοποιουσαν διαφοροι
δασκαλοι του Ζεν,
ο μεγιστος Γκουρτζιεφ,
που δεν χαριστηκε σε κανεναν και τιποτε,
και που θα διαγραφοταν τα λεγομενα του,
απο την αρχη ακομη ,
στα διαφορα εσωτερικα site,
λογω "παραβασης κανονισμων" κλπ?
Να μην μενετε μονο στην επιφανεια...
και ο τροπος γραφης μπορει να στοχευει καπου...
Οσον αφορα τον ορο "εβραιοχριστιανισμος"
υπαρχει σαν συγκεκριμενη δονηση
που μονον καταστροφη επεφερε στην ανθρωποτητα...
και σ' οποιον αρεσει...
η Αληθεια.

YΓ.Πλην τουτων ειστε και τιγκα στους ιους...
καθαριστε και λιγο τον χωρο...
χρειαστηκε να σβησω φακελλο για να τον καθαρισω...

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Παρ Αύγ 26, 2005 11:52 pm

AΓαπητε Helios
Τι εννοεις με την ερωτηση περι Ζεν και Γκουρτζιεφ?Το να ασχολησε με τη μεθοδο του Γκουρτζιεφ σημερα στην ουσια αναιρεις τον ιδιο τον Γκουρτζιεφ,
εκτος αν λες οτι προτεινεις τον λεγομενο 4ο δρομο.
Τωρα η λεξη εβραιοχριστιανισμος παραπεμπει σε Χρυσαυγητικες θυμησες οποτε καλυτερα να μην μπλεκουμε πολιτικες εδω περα και καλυτερα ακομα γενικα να αποφευγουμε συνδεση εσωτερισμου με Αρειανικες και φυλετικες θεωρειες που στο παρελθον ταλαιπωρησαν τη γη ολοκληρη.
Πικος Απικος

martinist
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 1:39 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό martinist » Παρ Σεπ 02, 2005 12:01 pm

--- ΤΡΙΚΥΜΙΑ ΕΝ ΚΡΑΝΙΩ ή ΠΑΧΥΛΗ ΑΓΝΟΙΑ ---

. Κανουν το λαθος να θεωρουν τον Κριναετο-επειδη οι ιδρυτες του ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΡΤΙΝΙΣΤΕΣ ΣΥΝ ΤΟΙΣ ΑΛΛΟΙΣ-παρακλαδι και αποφυαδα του Μαρτινισμου.
Λαθος,που μαρτυρα οτι βλεπουν τον Κριναετο ανταγωνιστικο Ταγμα προς την σχετικη αλιευση,με το σκεπτικο οτι "εβραιοχριστιανοι εμεις,αλλα παλιοτεροι,εβραιοχριστιανοι κι αυτοι αλλα νεωτεροι και παραπλανημενοι...
ελατε σε μας".


Μας είναι γνωστός ο βίος και η πολιτεία του "HELIOS" και δεν έχουμε την πρόθεση να ασχοληθούμε μαζύ του. Επειδή όμως:
α. λέγει ανακρίβειες και
β. συκοφαντεί υγιείς χώρους,
θα δώσουμε μία και μόνη απάντηση στα λεγόμενά του.

Α. Ο συνιδρυτής του Κριναετού Δ. Σεμελάς δεν "πέρασε" απλώς από τον Μαρτινισμό. Διηύθυνε επί τουλάχιστον τρία έτη μία Μαρτινιστική στοά στο Κάιρο, υπό την επωνυμία "Ναός της Εσσαίας". Μέρος των διδασκαλιών που ανέπτυξε έχει δημοσιευθεί στο διαδίκτυο.

Η δε ιδρύτρια του Κριναετού Μαρία Ρούτσιν σύζυγος Ε. Ντυπρέ ήταν Ρωσσίδα εβραϊκής καταγωγής από την Οδησσό, η οποία βαπτίσθηκε Χριστιανή Ορθόδοξη προκειμένου να μυηθεί στους Ροδοσταύρους (Αδ. της Ανατολής).

Β. Η δοξασία του Κριναετού είναι μείγμα τριών διαφορετικών πηγών: Μαρτινιστικών, Ροδοσταυρικών και Γνωστικιστικών. Και οι τρεις αυτές συνιστώσες είναι Χριστιανικές και Χριστοκεντρικές, είτε αρέσει αυτό είτε όχι!

Ως προς το σημείο που με αφορά -- δηλ. την Μαρτινιστική συνιστώσα του Κριναετού -- υπάρχουν ακόμη και αυτούσια εδάφια του Λουί Κλωντ ντε Σαιν Μαρτέν σε κείμενα του Κριναετού.

Γ. Προφανώς αγνοεί ο "HELIOS" ότι η οδός του Κριναετού επρόκειτο εξ αρχής να περιλαμβάνει τέσσερα στάδια:
1. Εισαγωγική Βαθμίδα, με διάφορες διδασκαλίες
2. Μυσταγωγικό Κολλέγιο (τριετές) με στόχο την μυητική κυριαρχία
3. Ροδοσταυρική διδασκαλία (σε 7 βαθμίδες), και
4η, τελευταία και ανωτέρα βαθμίδα: Μαρτινιστική Θεουργία.

Εξ αυτών η μόνη βαθμίδα που λειτούργησε ήταν η πρώτη. Η β' βαθμίδα απέτυχε παταγωδώς -- όσες φορές έγινε απόπειρα λειτουργίας της, οι συνέπειες ήσαν ολέθριες τόσο για τους συμμετέχοντες, όσο και για τον Κριναετό γενικότερα... ( Γιατί άραγε ;;; )

Η Ροδοσταυρική Διδασκαλία του Κριναετού -- την οποίαν προφανώς αγνοεί ο HELIOS και οι συν αυτώ Κριναετίτες (του Πειραιά, ή μήπως κάνω λάθος;;; ) -- είναι Χριστοκεντρικότατη, το δε τελετουργικό της μέρος προέρχεται εν πολλοίς από την Αγία Γραφή -- τόσο την Παλαιά όσο και την Καινή Διαθήκη. Υπάρχουν Ψαλμοί του Δαυίδ, εδάφια από το βιβλίο του Ιώβ και εκτενής σχολιασμός των Ευαγγελίων.

Ως προς το Μαρτινιστικό Κολλέγιο του Κριναετού, ας διαβάσει ο "HELIOS" το τί έλεγε ο Dupre' στην 3η και 4η ομιλία περί Ε* παραδόσεως.

Οι Μαρτινιστες εμφανιστηκαν τα τελευταια χρονια -δυναμικα- στο προσκηνιο


Δ. Μαρτινισμός υπάρχει στην Ελλάδα προ του 1950 -- αναφέρεται στην Εγκυκλοπαίδεια του Ηλίου εκδ. 1950.

Ως προς την "αλίευση μελών", ας έλθει έστω και ΈΝΑΣ κι ας ισχυρισθεί ότι τον πλησιάσαμε και τον προσκαλέσαμε. Εμείς αυτό το θεωρούμε ανήθικο και δεν το κάνουμε ποτέ. (Εν αντιθέσει ... )

E. Θεωρώ απολύτως απαράδεκτες και ανήθικες τις ύβρεις του "HELIOS" προς μέλος του forum, καθώς και τους εμπαθείς χαρακτηρισμούς του προς τους Χριστιανούς. Αλλ' όπως λέγει και η διδασκαλία του Κριναετού: "η ομιλία είναι απόδειξη υψώσεως ή καταπτώσεως της ανθρώπινης νοοτροπίας".

Χάριν αληθείας,

martinist
"Όποιος νομίζει δεν γνωρίζει" - Ερρίκος Κούνρατ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 02, 2005 12:48 pm

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον αγαπητό martinist για τις πληροφορίες της οποίες μας παρέθεσε, τόσο επειδή είναι αρκετά εμπεριστατωμένες, όσο και διότι αποκαθιστούν την τάξη των πραγμάτων.

Θα ήθελα όμως να παρακαλέσω να προσπαθήσουμε όλοι να διατηρήσουμε το επιθυμητό επίπεδο διαλόγου, άσχετα αν κάποιοι το υποβιβάζουν.
Είναι απόλυτα κατανοητή η οργή κάποιες στιγμές, αλλά θεωρώ πως μπορούμε, αυτή την παραγόμενη ενέργεια που πηγάζει μέσα από την αντίδραση για τέτοιες πράξεις, να τη διοχετεύσουμε σε ποιο παραγωγικές διαδικασίες.

Βέβαια δε θα ήθελα να μην επισημάνω ότι, πολλάκις μέσα από την απάντηση προς ένα διαστρεβλωτικό ή υβριστικό λόγο, δίνεται η δυνατότητα στους αναγνώστες να μορφοποιήσουν άποψη και έτσι να έχουν ακόμα ποιο ανεπτυγμένο το κριτήριο της διάκρισης.

Και πάλι ευχαριστώ.
Εικόνα

martinist
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 1:39 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό martinist » Παρ Σεπ 02, 2005 1:42 pm

Αγαπητέ Ramoglou,

Σ' ευχαριστώ για το μήνυμά σου.

Εάν θεωρείς ότι υπερέβην τα όρια της ευπρεπείας στο τελευταίο μου μήνυμα, ζητώ ειλικρινώς συγγνώμη. Δεν ήταν όμως οργή εκείνο που με κατέλαβε, αλλ' αγανάκτηση. Διότι τέτοιες συμπεριφορές σαν του περί ου ο λόγος δυσφημούν τον εσωτερισμό και τους εσωτεριστές και δίδουν λαβή σε διαφόρους τηλεοπτικούς και μη "ιεροεξεταστές" να καταφέρονται εναντίον εκείνου το οποίον θα όφειλε να είναι η ευγενέστερη δραστηριότητα του ανθρώπου.

Ευχαριστώ,

martrinist
"Όποιος νομίζει δεν γνωρίζει" - Ερρίκος Κούνρατ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 02, 2005 2:06 pm

Αγαπητέ φίλε, ουδέποτε αμφέβαλα, τόσο για το αγαθό των πράξεων όσο και των λόγων σου. Η παραίνεσης μου ήτο, καθαρά, για προληπτικούς λόγους.

Εγώ σ’ ευχαριστώ, πρώτον, για την ευπρέπεια που δείχνεις και μέσα από αυτή μπορούν πολλοί να μάθουν και δεύτερον, για την κατανόηση σου προς το δύσκολο πραγματικά έργο του συντονισμού.

Με τιμή και φιλία.
Εικόνα

Helios
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2005 6:09 pm

Δημοσίευσηαπό Helios » Παρ Σεπ 02, 2005 4:09 pm

Μας είναι γνωστός ο βίος και η πολιτεία του "HELIOS" και δεν έχουμε την πρόθεση να ασχοληθούμε μαζύ του. Επειδή όμως:
α. λέγει ανακρίβειες και
β. συκοφαντεί υγιείς χώρους,
---------------------------------------------------------------------------------------
...συγκινητικα τα αλληλολιβανισματα και τα αλληλοχαιδεματα,
ταχω ξαναδει πολλες φορες,κι αρχισα να τα ψιλοβαριεμαι,
γιατι δειχνουν μονον υπαναπτυκτα- ψυχολογικα- ατομα,
τις περισσοτερες φορες συμπλεγματικα
,με χαμηλη αυτοεκτιμηση,
που προσπαθουν να αναπληρωσουν την χαμηλη τους αυτοεκτιμηση,
με συμμετοχη σε αγαιλαιες συναθροισεις "υγιων μυητικων χωρων',
οπου με υφος 1000 καρδιναλιων,μεσα απο "μυητικες διδασκαλιες"
της πενταρας,
και με φτηνα θεατρακια,που ονομαζουν "μυητικες τελετουργιες"
προσπαθουν να καλυψουν την ψυχολογικη τους φτωχεια και αρρωστεια...

...το λιγωτερο επωδυνο...
...γιατι εχει και πιο επικινδυνα σημεια
για τα αφελη "αμυητα" μελη.

...ετσι ,οταν μιλας,να λες "εγω" ,και να μην κρυβεσαι πισω απο το
"εμεις"...
και εν τελει ,ποιοι νομιζετε οτι ειστε "ολοι εσεις",
και μηπως θελετε μια καλη αυτοαναλυση
να σπασει ο στοκος της θυμαπατης,
και ποιος σου ειπε οτι εισαι ικανος Μαρτινιστη,
να κατανοησεις το πνευμα και τον σκοπο αυτων που γραφω?
Μηπως εχεις τσουναμι η και τσουτσουναμι
στον εγκεφαλο?

Και ποιος σου ειπε οτι θα ανεχθω
φτηνες διαφημησεις απο το μαγαζακι σου,
και την αγωνια σου για αλιευση μελων?
Απλα γελω με το θρασος σου,να κανεις δημοσια διαφημηση
...και οποιον τσιμπησουμε!
---------------------------------------------------------------------------- Οσυνιδρυτής του Κριναετού Δ. Σεμελάς δεν "πέρασε" απλώς από τον Μαρτινισμό. Διηύθυνε επί τουλάχιστον τρία έτη μία Μαρτινιστική στοά στο Κάιρο, υπό την επωνυμία "Ναός της Εσσαίας". Μέρος των διδασκαλιών που ανέπτυξε έχει δημοσιευθεί στο διαδίκτυο.

Η δε ιδρύτρια του Κριναετού Μαρία Ρούτσιν σύζυγος Ε. Ντυπρέ ήταν Ρωσσίδα εβραϊκής καταγωγής από την Οδησσό, η οποία βαπτίσθηκε Χριστιανή Ορθόδοξη προκειμένου να μυηθεί στους Ροδοσταύρους (Αδ. της Ανατολής). --------------------------------------------------------------------------------------
...ΑΠΟ ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΜΑΥΡΗ ΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ
ΣΤΙΣ ΚΟΙΛΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΡΑΝΙΟΥ ΣΟΥ...

Και τι εγινε λοιπον αν καποια περιοδο
ηταν Μαρτινιστης?
Οι περισσοτεροι Δασκαλοι-ες,περασαν απο πολλους χωρους
πριν
ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΡΘΑΝ.
ΑΝ Ο ΚΡΙΝΑΕΤΟΣ ΗΤΑΝ ΜΑΡΤΙΝΙΣΜΟΣ
ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ,
ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ.
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ
ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΓΕΡΑΣΕ
ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΞΕΛΙΞΗΣ
Η ΠΑΡΕΞΕΛΙΝΕ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΤΟΥ.
ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΑΡΤΙΝΙΣΤΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ
ΕΠΙΣΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΡΦΙΚΗΣ
ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΚΗΣ ΤΗΣ ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ
(που τοσο αγαπατε,γιατι σας χαλασε την δουλεια...)
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΝΗΚΕ
ΣΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΧΩΡΟΥΣ...
Θελεις ομως να το πας προς τα κει
για τα συμφεροντα της οργανωσουλας σου
και του υποκαταστηματος της...

Το αν ηταν η Ρουτσιν Εβραια,αυτο ενδιαφερει μονον
τον εγκεφαλο σου,οπως επισης και το αν ηταν "ορθοδοξη".
Απο την υγιη μελετη των θεωρηματων
δεν προκυπτει πουθενα οτι τα μελη πρεπει
ναναι εβραιοχριστιανικης πιστης...
αντιθετα εκει το πατε γιατι Μαρτινισμος=Εβραιοχριστιανισμος.
Δηλ.τρικυμιες και τσουτσουναμιαεν κρανιω...
------------------------------------------------------------------------------ Ηδοξασία του Κριναετού είναι μείγμα τριών διαφορετικών πηγών: Μαρτινιστικών, Ροδοσταυρικών και Γνωστικιστικών. Και οι τρεις αυτές συνιστώσες είναι Χριστιανικές και Χριστοκεντρικές, είτε αρέσει αυτό είτε όχι!

Ως προς το σημείο που με αφορά -- δηλ. την Μαρτινιστική συνιστώσα του Κριναετού -- υπάρχουν ακόμη και αυτούσια εδάφια του Λουί Κλωντ ντε Σαιν Μαρτέν σε κείμενα του Κριναετού.

...ΠΑΛΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΜΑΡΤΙΝΙΣΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΡΙΝΑΕΤΟ
ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ,
ΓΙΑΤΙ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ "ΑΛΙΕΥΤΙΚΑ"
ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ...


ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΩΝ ΘΕΩΡΗΜΑΤΩΝ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΝΗΣΗ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΣΟΥ
ΜΑΡΤΙΝΙΣΤΗ...
------------------------------------------------------------------------------------
Γ. Προφανώς αγνοεί ο "HELIOS" ότι η οδός του Κριναετού επρόκειτο εξ αρχής να περιλαμβάνει τέσσερα στάδια:
1. Εισαγωγική Βαθμίδα, με διάφορες διδασκαλίες
2. Μυσταγωγικό Κολλέγιο (τριετές) με στόχο την μυητική κυριαρχία
3. Ροδοσταυρική διδασκαλία (σε 7 βαθμίδες), και
4η, τελευταία και ανωτέρα βαθμίδα: Μαρτινιστική Θεουργία.

Εξ αυτών η μόνη βαθμίδα που λειτούργησε ήταν η πρώτη. Η β' βαθμίδα απέτυχε παταγωδώς -- όσες φορές έγινε απόπειρα λειτουργίας της, οι συνέπειες ήσαν ολέθριες τόσο για τους συμμετέχοντες, όσο και για τον Κριναετό γενικότερα... ( Γιατί άραγε ;;; )

Η Ροδοσταυρική Διδασκαλία του Κριναετού -- την οποίαν προφανώς αγνοεί ο HELIOS και οι συν αυτώ Κριναετίτες (του Πειραιά, ή μήπως κάνω λάθος;;; ) -- είναι Χριστοκεντρικότατη, το δε τελετουργικό της μέρος προέρχεται εν πολλοίς από την Αγία Γραφή -- τόσο την Παλαιά όσο και την Καινή Διαθήκη. Υπάρχουν Ψαλμοί του Δαυίδ, εδάφια από το βιβλίο του Ιώβ και εκτενής σχολιασμός των Ευαγγελίων.

Ως προς το Μαρτινιστικό Κολλέγιο του Κριναετού, ας διαβάσει ο "HELIOS" το τί έλεγε ο Dupre' στην 3η και 4η ομιλία περί Ε* παραδόσεως.


ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ?
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ ΚΡΑΝΙΟΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΒΛΑΒΗ?
ΜΗΠΩΣ " Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ" ΤΗΣ ΜΑΡΤΙΝΙΣΤΙΚΗΣ ΜΑΓΚΑΝΙΑΣ
ΣΕ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ?


ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ,ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΕΣΕΝΑ ΤΟΝ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΑ ΚΡΙΝΑΕΤΙΚΑ
ΤΟΝ ΦΤΩΧΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΗ
ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ
1.ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ
2.ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΑΟΡΑΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ...

ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΖΩΝΤΑΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.
ΤΑ ΦΤΗΝΑ ΘΕΑΤΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΨΕΥΤΟΜΥΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΣΟΥ
ΣΟΥ ΤΑ ΧΑΡΙΖΩ.
--------------------------------------------------------------------------------------
E. Θεωρώ απολύτως απαράδεκτες και ανήθικες τις ύβρεις του "HELIOS" προς μέλος του forum, καθώς και τους εμπαθείς χαρακτηρισμούς του προς τους Χριστιανούς. Αλλ' όπως λέγει και η διδασκαλία του Κριναετού: "η ομιλία είναι απόδειξη υψώσεως ή καταπτώσεως της ανθρώπινης νοοτροπίας".

ΘΕΩΡΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ,ΑΝΗΘΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΕΣ
ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΡΤΙΝΙΣΤΩΝ
ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥΣ,
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ.


...ας κανουν sex να ξεθολωσουν επιτελους!

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 02, 2005 6:39 pm

Οι παρεμβάσεις που έγιναν στο post του μέλους Helios , καταδεικνύουν την αντίθεση μας σε τέτοιου είδους συμπεριφορές.

Το εν λόγω μέλος διεγράφει, διότι παρά τις προτροπές μας, για διάλογο μέσα σε αποδεκτά πλαίσια, συνέχισε τις ύβρεις και τις προκλητικά απαξιωτικές εκφορές λόγου, τόσο προς άλλα μέλη, όσο και προς τις αναφορές του προς Ιδεολογικούς χώρους.

Η Ιδρυτική και Συντονιστική Ομάδα του mystica δεν αποδέχεται, αλλά ούτε και θα αποδεχθεί ποτέ τέτοιου είδους συμπεριφορές.
Ο χώρος αυτός δημιουργήθηκε για να αποτελέσει το σταυροδρόμι των αναζητητών και όχι για να γίνει ένας κάδος απόρριψης της κάθε είδους συμπλεγματικής και απολίτιστης συμπεριφοράς.

Θα παρακαλέσω, τόσο τον αγαπητό martinist , όσο και τα υπόλοιπα μέλη να μην ακολουθήσουν στις απαντήσεις τους την ποταπή συμπεριφορά του διαγραφέντος μέλους.


Σημείωση : Τα κόκκινα γράμματα έχουν να κάνουν με την ιδιότητα μου ως Συντονιστή και μόνο αυτή υποδηλώνουν.
Τελευταία επεξεργασία από Ramoglou σε Κυρ Σεπ 04, 2005 12:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

martinist
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 1:39 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό martinist » Σάβ Σεπ 03, 2005 12:13 am



Τι να πώ!!!

ΕΞΕΣΤΙ ΚΛΑΖΟΜΕΝΙΟΙΣ ΑΣΧΗΜΟΝΕΙΝ...


Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Σεπ 03, 2005 8:18 am

Την καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ, εγγεγραμμένους και διαγεγραμμένους...

Να ευχαριστήσω τον αγαπητό (πραγματικά το λέω φίλε μου) Μαρτινιστή για την συμβολή του.
Γνωρίζοντας σε φίλε μου και έχοντας κάνει στο παρελθόν συζητήσεις, από τις ΠΛΕΟΝ ενδιαφέρουσες μπορώ να πω, ΔΕΝ μπορώ να ΜΗΝ αναφέρω ότι θα μπορούσα να περίμενα από εσένα κάτι ΛΙΓΟΤΕΡΟ από όσα ΟΡΘΑ μας παρέθεσες, μέσα από την ευγένεια της Ψυχής σου...

Η ευγένεια Ψυχής (μου έμαθαν οι Δάσκαλοι μου από τις Εσωτερικές ανά τον κόσμο Παραδόσεις), είναι το ΓΝΗΣΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ εκείνου που κατανόησε τον Εσωτερισμό. Και αυτό ΓΙΑΤΙ ο Εσωτερισμός είναι μια προέκταση της Μεταφυσικής ανάγκης του ΑΝΘΡΩΠΟΥ, να γνωρίσει ΠΡΩΤΑ την ίδια του της Ψυχή και με αυτήν ως αλάνθαστο οδηγό, να προσεγγίσει τον Εν Αυτόν Θεό...

Πώς θα μπορούσε να επιτύχει σε αυτόν τον Ιερό Σκοπό, όταν η Ψυχή του έχει βαλτώσει μέσα στον βούρκο της ύλης και των "λογικών υποθέσεων και συμπερασμάτων του ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΥ & της ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑΣ;
Το διαγεγραμμένο μέλος Helios ανήκει σε αυτήν την (αξιοθρήνητη) κατηγορία ανθρώπων και μπορώ να πω ότι για άλλη μια φορά, ακολούθησε την προδιαγεγραμμένη πορεία αυτού του ΙΔΙΟΥ του ζωοδότη των Πάντων, του Ήλιου...

Ανέτειλε, μεσουράνησε και τώρα πλέον πέρασε στην δύση του, στο βασίλειο του ΥΠΝΟΥ και της ΛΗΘΗΣ, εκεί που ΜΑΛΛΟΝ είναι και η φυσική του θέση, μέχρι την επόμενη ανατολή του σε νέο σώμα με νέες ιδέες και με ΗΘΟΣ, κάτι για το οποίο στην παρούσα (αλλά ΚΑΙ στις προηγούμενες εμφανίσεις του) ήταν αυτό που το έλλειπε ΠΑΝΤΕΛΩΣ...
Και ΧΩΡΙΣ ήθος, "επιτυχία" στη Μεταφυσική Αναζήτηση, ΔΕΝ μπορεί να υπάρξει...


Θα σε καλέσω λοιπόν αγαπητέ φίλε Μαρτινιστή, να συνεχίσουμε εκείνους τους "παλαιούς" διαλόγους και συζητήσεις, προς ωφέλεια ΟΛΩΝ ΜΑΣ, γιατί ας ΜΗΝ ξεχνούμε, ότι ΟΛΟΙ ΜΑΣ "δια του Λόγου" ΚΑΙ υπάρχουμε ΚΑΙ εξελισσόμαστε...

Με ειλικρινή σε σεβασμό στο "διαφορετικό"...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ. Σχετικά με την "ψηφιακή υπογραφή σου" επέτρεψε μου να ολοκληρώσω το απόσπασμα του Θεοσοφιστή Ερρίκου Κούνραντ για να το κατανοήσουν ΟΛΟΙ...
"...Πολλοί είναι εκείνοι που εκφέρουν ΓΝΩΜΗ, λίγοι όμως ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.
Όποιος νομίζει ΔΕΝ γνωρίζει ..."
και ο Θεός την ΓΝΩΣΗ αυτήν την στέλνει όταν ο Άνθρωπος είναι έτοιμος να την ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ, ΑΠΟΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ...
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

martinist
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 1:39 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό martinist » Κυρ Σεπ 04, 2005 11:05 am

Θα σε καλέσω λοιπόν αγαπητέ φίλε Μαρτινιστή, να συνεχίσουμε εκείνους τους "παλαιούς" διαλόγους και συζητήσεις, προς ωφέλεια ΟΛΩΝ ΜΑΣ...


Αγαπητέ φίλε Κέλσο, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Συμφωνώ και επαυξάνω. Κι αφού ως μεμυημένοι οφείλουμε να αντλούμε χρήσιμα και πνευματικώς επωφελή συμπεράσματα από όλες τις εμπειρίες της ζωής μας, ας προσπαθήσουμε να αξιοποιήσουμε το παρόν θλιβερό συμβάν.

Είναι, δυστυχώς, γεγονός ότι στους "χώρους" του εωτερισμού δεν συχνάζουν μόνον άνθρωποι με ευγενή κίνητρα και πνευματικά οράματα, αλλά και άνθρωποι αμαθείς, φανατικοί, δεισιδαίμονες, παραδοξολόγοι, ενίοτε δε και ψυχοπαθείς. Από το Φως δεν έλκονται μόνον οι πεταλούδες, αλλά και τα κουνούπια και λοιπά ενοχλητικά έντομα...

Το φαινόμενο τούτο ερμηνεύεται εύκολα. Άνθρωποι οι οποίοι είναι αποτυχημένοι σε κάθε άλλον στίβο της ζωής -- οικογενειακό, επαγγελματικό, κοινωνικό, αθλητικό, καλλιτεχνικό ή οποιονδήποτε άλλον -- είναι πολύ εύκολο να κτίσουν μία φαντασίωση επιτυχίας μέσα στους χώρους του εσωτερισμού, αφού εκεί οι έννοιες δεν είναι αντικειμενικά προσδιορίσιμες και επακριβώς μετρήσιμες.

Έτσι, για πολλούς ο εσωτερισμός αποτελεί ψυχολογικό "αποκούμπι", ψυχολογικό στήριγμα για την ζωή τους, ευκαιρία για κοινωνικές γνωριμίες, παρέχοντάς τους μία αίσθηση κοινωνικής αποδοχής -- το ότι "ανήκουν" κάπου.

Αυτό όμως το φαινόμενο της μαζικής εισροής ακαταλλήλων ατόμων στον εσωτερισμό ευθύνεται για την χαμηλή ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών στις μυητικές σχολές και τάγματα. Και την ευθύνη για τούτο έχουν οι εκάστοτε ιθύνοντες, οι οποίοι θεωρούν ότι "εν τω πολλώ το εύ" (όταν δεν έχουν άλλα, πιο ποταπά συμφέροντα...). Δεν συνειδητοποιούν ότι η ποιότητα ενός "χώρου" είναι ταυτόσημη με την ποιότητα των μελών του. Κι ότι στα πνευματικά θέματα είναι απείρως προτιμότερη η καλή ποιότητα, έστω και σε ελάχιστη ποσότητα, παρά το αντίστροφο.

Θα ήταν λοιπόν καλό, πιστεύω, ο κάθε ένας στον δικό του χώρο, να προσπαθήσουμε όλοι να εμφυσήσουμε μία υγιή νοοτροπία. Ο εσωτερισμός οφείλει να είναι επιλεκτικός. Κριτήριο εισδοχής;;; Κατά την γνώμη μου, η αγνή, διακαής και ανιδιοτελής επιθυμία του υποψηφίου για την υπηρέτηση του Θείου Σχεδίου. Την δε ύπαρξη ή μη αυτής της επιθυμίας, εύκολα δύναται να διακρίνει ο έμπειρος ιθύνων -- άλλο εάν πολλές φορές κάνει ότι δεν καταλαβαίνει...

Αυτά είχα να πω εν προκειμένω,

Ευχαριστώ,

martinist

ΥΓ. Τα όσα έχω αναφέρει κατά καιρούς περί Σεμελά και περί του Κριναετού είναι απολύτως ακριβή. Ομιλώ γνωρίζοντας και όχι νομίζοντας!
"Όποιος νομίζει δεν γνωρίζει" - Ερρίκος Κούνρατ

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Σεπ 04, 2005 12:08 pm

Ο αγαπητής martinist έγραψε:"...Αυτό όμως το φαινόμενο της μαζικής εισροής ακαταλλήλων ατόμων στον εσωτερισμό ευθύνεται για την χαμηλή ποιότητα των παρερχομένων υπηρεσιών στις μυητικές σχολές και τάγματα. Και την ευθύνη για τούτο έχουν οι εκάστοτε ιθύνοντες, οι οποίοι θεωρούν ότι "εν τω πολλώ το εύ" (όταν δεν έχουν άλλα, πιο ποταπά συμφέροντα...). Δεν συνειδητοποιούν ότι η ποιότητα ενός "χώρου" είναι ταυτόσημη με την ποιότητα των μελών του. Κι ότι στα πνευματικά θέματα είναι απείρως προτιμότερη η καλή ποιότητα, έστω και σε ελάχιστη ποσότητα, παρά το αντίστροφο..."

"...Θα ήταν λοιπόν καλό, πιστεύω, ο κάθε ένας στον δικό του χώρο, να προσπαθήσουμε όλοι να εμφυσήσουμε μία υγιή νοοτροπία. Ο εσωτερισμός οφείλει να είναι επιλεκτικός. Κριτήριο εισδοχής;;; Κατά την γνώμη μου, η αγνή, διακαής και ανιδιοτελής επιθυμία του υποψηφίου για την υπηρέτηση του Θείου Σχεδίου. Την δε ύπαρξη ή μη αυτής της επιθυμίας, εύκολα δύναται να διακρίνει ο έμπειρος ιθύνων -- άλλο εάν πολλές φορές κάνει ότι δεν καταλαβαίνει..."


Ποιος υγιείς Εσωτεριστής θα μπορούσε να διαφωνήσει με τα όσα μας παρέθεσες φίλε Μαρτινιστή, αναρωτιέμαι :?:
Προφανώς ΚΑΝΕΝΑΣ :!:

Θεώρησα ότι τα 2 αποσπάσματα που παραθέτω από το μήνυμά σου, είναι πολύ σημαντικά.
Πράγματι, σε άλλο θέμα του Mystica.gr http://mystica.gr/forum/viewtopic.php?t ... sc&start=0 (Μαύρη Στοά) ο φίλος Δευτερογεννημένος έθεσε το θέμα για "περίσκεψη":
"...Πραγματικά θα ήθελα τις σκέψεις όλων σας για το πώς πιστεύετε πως μπορούν να προφυλαχτούν κάποιες γνώσεις και κάποιες ιδεολογίες, που τόσο πολλά έχουν προσφέρει στην ανθρωπότητα, από τα "λάθος χέρια" ή αν σας αρέσει περισσότερο από τα "λάθος μυαλά"..."


Εκεί λοιπόν, σε αυτό το θέμα έθεσα την άποψή μου την οποία και ξαναπαραθέτω...
"...Η πρώτη απάντηση που μου έρχεται στα χείλη είναι, τα μυστήρια να ΚΡΑΤΗΘΟΥΝ μυστήρια ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ήταν και στο παρελθόν...
Δηλαδή αυτό το "γιουρούσι" που βλέπω γύρο μου από διάφορες φιλοσοφικές ομάδες - τάγματα κλπ. κλπ. προς άγρα ΟΧΙ μελών και υποψηφίων μυημένων (αν θέλουμε στη καλύτερη των περιπτώσεων) ΩΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ, αλλά προς άγρα πελατών και πιστών επ’ ωφελεία ΜΟΝΟΝ των ιδίων και ουχί του συνόλου, αυτό θεωρώ πώς πρέπει να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ

Από εκεί ξεκινούν και καταλήγουν όλα...
Αυτό λοιπόν που ΠΡΕΠΕΙ να μάθουν (οι ασχολούμενοι με τις σχολές και τα τάγματα) είναι η ΔΙΑΚΡΙΣΗ και το ΠΩΣ θα μάθουν να την αναπτύσσουν, ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ με τις ιδέες της σχολής που υπηρετούν...

Με λίγα λόγια...
Εκ του καρπού θα κρίνεις το δέντρο...
Οι πράξεις θα έρθουν να μας δείξουν το αποτέλεσμα ΑΝ είναι θετικό ή αρνητικό..."


Σχετικά με την ΠΟΙΟΤΗΤΑ που τόσο εύστοχα ανάφερες φίλε μου, να "υπενθυμίσω" απλά, ότι ο λόγος που δημιουργήθηκε ο παρόν ιστοχώρος ως Σταυροδρόμι Αναζήτησης, ήταν ακριβώς αυτή η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ χωρίς να την αλλοιώνει η ΠΟΣΟΤΗΤΑ που όντως σε κάποιους άλλους πιθανολογώ να είναι και το ζητούμενο κριτήριο.
Γνωρίζοντας και όχι νομίζοντας λοιπόν τον Φυσικό Νόμο που λέει πώς για να επιτύχεις την προσδοκούμενη ποιότητα θα πρέπει να τηρήσεις τις ακριβής αναλογίες μεταξύ των συστατικών του υλικού που θέλεις να δημιουργήσεις, ΞΕΡΩ πώς όταν και εφ’ όσων ΔΕΝ ΤΗΡΗΣΩ τις ακριβής αναλογίες το ποιοτικό μου αποτέλεσμα θα είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ.

Άλλωστε και οι Αλχημιστές, ακριβώς ΕΠΑΝΩ σε αυτόν τον νόμο της Φύσης στηρίζουν την κατασκευή της Φιλοσοφικής Λίθου η οποία ΟΥΔΕΠΟΤΕ κατασκευάστηκε σε μεγάλες ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ γιατί το ζητούμενο ήταν πάντα η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ και όχι η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ.

Έτσι με (τα ίδια) ΠΟΙΟΤΙΚΑ κριτήρια θα πρέπει να γίνονται δεκτές οι αιτήσεις εισδοχής στις διάφορες Σχολές ή Τάγματα των υποψηφίων προς Μύηση.
"ΟΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ χαλάει πάντα την ΠΟΙΟΤΗΤΑ" και η ποιότητα ΟΦΕΙΛΗ να είναι το ζητούμενο σε ΟΛΑ τα Τάγματα και τις Σχολές...
Κάθε διαφορετικό της ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ κριτήριο, εξυπηρετεί ΜΟΝΟΝ ΕΞΩτερικούς σκοπούς και επιφέρει τα ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες