ΠΙΣΤΟΙ ΣΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

NEMESIS.1
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 01, 2006 8:37 pm

Δημοσίευσηαπό NEMESIS.1 » Πέμ Μάιος 04, 2006 9:49 am

Σας παρακαλώ να μην μαλώνετε,
στην πατρίδα του Αριστοτέλη, Πλάτωνα, Πυθαγόρα, Σωκράτη κλπ
δεν είχαμε ανάγκη από εβραϊκά κηρύγματα και προσηλυτισμούς ήμασταν
αιώνες μπροστά.
Όταν ο Πυθαγόρας ανέλυε την τριάδα χριστιανισμός δεν υπήρχε, μετά τον αντέγραψαν
με πατήρ υιό και άγιο πνεύμα.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Μάιος 04, 2006 10:56 am

Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝE τα «σχόλια» μου δεν αφορούν κάποιον προσωπικά, αλλά αφορούν τους ΟΠΑΔΟΥΣ, αυτούς που τυφλωμένοι από την αγάπη τους για τη μία ή την άλλη εκδοχή της Πίστης ορμάνε σαν λυσσασμένα σκυλιά για να κατασπαράξουν τους ιδεολογικούς «εχθρούς» τους.

Αν ήθελα να χρησιμοποιήσω κάποιον από τους τίτλους εξουσίας που κατέχω στον παρόντα χώρο δεν θα ήταν ανάγκη να γράψω, θα μπορούσα κάλλιστα να μεταχειριστώ άλλες μεθόδους πολύ ποιο άμεσης παρέμβασης.
Αν όμως παρατηρούσες το μήνυμα μου καλύτερα θα έβλεπες ότι είπα :
Δε θα διαφωνήσω στο να εξελιχθεί η αντιπαράθεση γιατί θέλω να γίνει όσο το δυνατόν πιο εμφανής η γύμνια των Δογμάτων που με τόσο σθένος υποστηρίζετε.


Όμως εκτός από όλους αυτούς του τίτλους που ανέφερες φέρω και τον τίτλο του μέλους και έχω και εγώ τις απόψεις μου, τις οποίες θεωρώ ότι μπορώ να εκφράζω, όπως εκφράζεται εσείς τις δικές σας.

Δεν θεωρώ ότι εσύ προσωπικά ανήκεις σε όσους ανέφερα και απορώ πραγματικά γιατί θεώρησες πως αναφέρομαι σ’ εσένα, όπως απορίας άξιον είναι το ότι δεν μου παρέχεται το δικαίωμα να εκφράζω άποψη αηδιασμένος όντας από την φανατίλα και τη βλακεία ορισμένων.

Δεν θα πρέπει να υπάρχει αντίλογος όταν καθυβρίζεται το Ανώτερο Ον ;
Δεν θα πρέπει να υπάρχει αντίδραση στην καπηλεία ;
Δεν θα πρέπει να υπάρχουν απαντήσεις στην Αρχαιολαγνεία ;

Αγαπητέ φίλε συγνώμη, αλλά εγώ θεωρώ πως ναι, πρέπει να υπάρχουν απέναντι προς όλους τους. Τόσο απέναντι σ’ αυτούς που εξυμνούν κάτι που ΠΟΤΕ δεν έζησαν και ούτε και έχουν την παραμικρή ιδέα του πως ήταν (αρχαιολάτρες), όσο και απέναντι σ’ αυτούς που στο όνομα του Ιησού καπηλεύονται την διδασκαλία του και τον Χριστιανισμό.

Δυστυχώς όλοι οι προαναφερόμενοι είναι ΟΠΑΔΟΙ, άνθρωποι φανατισμένοι οι οποίοι το μόνο που δεν κάνουν είναι να τιμούν το Θεό, είτε αν τον ονομάζουν Δία, είτε Αλλάχ, είτε Βούδα, είτε Χριστό.

Ελπίζω τώρα να έγινα πιο κατανοητός.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Μάιος 04, 2006 11:02 am

Αγαπητή NEMESIS.1 ο Πυθαγόρας σε ποια σχολή διδάχθηκε ;
Στο Ιερατείο της Σάμου ή των Αθηνών ;

Γιατί πήγε στο Μεταπόντιο και άνοιξε τη σχολή του και δεν έμεινε στην τότε Ελλάδα;
Ποιοι και γιατί τον εφόνευσαν ; Μήπως οι Χριστιανοί ;

Του Σωκράτη ποιος του έδωσε το Κώνειο ; Μήπως ο Ιούδας ;

Τον Πλάτωνα ποιος τον πούλησε σκλάβο στην Αίγινα ; Μήπως οι Εβραίοι ;

Τελικά Αριστοτέλης ή Πλάτων ;

Και τελικά.
Οι θεοί πόσοι είναι 12 ή περισσότεροι ;
Εικόνα

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Πέμ Μάιος 04, 2006 11:21 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΤΑΘΗΚΑΤΕ ΣΤΟ ΤΙ
ΕΚΑΝΕ Η ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η' Η ΑΛΛΗ...

ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΙΔΡΥΤΗ ΤΗΣ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ?????
Η ΕΔΡΑΙΩΣΗ ΤΗΣ. ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΡΟΠΟΥ ΩΣ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΙΝΗ...
ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ "ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ
ΤΟ ΤΥΠΙΚΟ".

Η ΕΠΙΒΟΛΗ ΚΑΘΕ ΜΙΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ..
ΣΦΑΓΕΣ ,ΠΟΛΕΜΟΙ...


Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ (ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ
ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ)

ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΝΑ
ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ...

ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ
ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ...

ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ
ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ.
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ
ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΟΠΙΣΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Πέμ Μάιος 04, 2006 11:29 am

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Δεν θεωρώ ότι εσύ προσωπικά ανήκεις σε όσους ανέφερα και απορώ πραγματικά γιατί θεώρησες πως αναφέρομαι σ’ εσένα, όπως απορίας άξιον είναι το ότι δεν μου παρέχεται το δικαίωμα να εκφράζω άποψη αηδιασμένος όντας από την φανατίλα και τη βλακεία ορισμένων.


Αγαπητέ Ράμογλου σου ζητώ συγγνώμη εαν παρερμήνευσα τα λόγια σου.

Απλά επειδή η τοποθέτηση σου έγινε μετά από την παρέμβαση μου στο μύνημα του Πασχάλη και επειδή ανέφερες ότι "Το πρόβλημα της οπαδοποίησης της Θρησκείας, εμφανίζεται και πάλι ! " θεώρησα (όπως θα ήταν λογικό) ότι αναφέρεσε στη δική μου παρέμβαση.

Επίσης όταν λες "Δε θα διαφωνήσω στο να εξελιχθεί η αντιπαράθεση " εκφράζεις και συντονιστικό ρόλο. Άλλωστε η μόνη φωνή αντιπαράθεσης είμουν εγώ.

Αυτά είναι που με μπέρδεψαν.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Πέμ Μάιος 04, 2006 11:44 am

ΘΕΛΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΙΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ..

ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....

Ο ΣΦΙΚΤΟΣ ΕΝΑΓΚΑΛΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ...

ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ???????

ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ??????

ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ
ΠΟΛΙΤΕΥΤΕΣ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΠΑΡΑΜΟΝΕΣ ????

ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΠΕΡΙ "ΔΕΞΙΑΣ" ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ?????

ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ
ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΣΑΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΟΝ
ΘΕΟ?????

ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ,ΣΦΙΣΚΤΟΣ ΕΝΑΓΚΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ Η
ΕΞΟΥΣΙΑ....

ΕΞΟΥΣΙΑ ΝΑ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Πέμ Μάιος 04, 2006 12:14 pm

Γεια σου Πασχάλη

Ο χριστιανισμός είναι η ανώτατη βαθμίδα εξέλιξης του θεού μέσα στο ανθρώπινο μυαλό"


Δεν ήταν δική μου έκφραση και άποψη αυτό για να το στοιχειοθετήσω. Απλά διαφώνησα στο ότι με τον ίδιο τρόπο το απέρριψες. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι επί της ουσίας δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω και εγώ με τον παραπάνω χαρακτηρισμό.

1. Γιατί για μένα Χριστιανισμός είναι «μυστικός» και «μυητικός» τρόπος προσέγγισης του θείου και όχι ΣΥΣΤΗΜΑ.
2. Γιατί για μένα ο Χριστιανισμός όπως τον περιγράφω είναι δρόμος προσέγγισης της απόλυτης αλήθειας και όχι βαθμίδα εξέλιξης.
3. Γιατί για μένα ο Χριστιανισμός όπως τον περιγράφω δεν έχει σχέση με το ανθρώπινο μυαλό αλλά με την ανθρώπινη καρδιά και της δυνατότητας της να φωτιστεί μέσω της εξάγνισης της.

Δυστυχώς αυτά δεν μπορώ να τα αναπτύξω σε ένα θέμα με τίτλο: «ΠΙΣΤΟΙ ΣΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ». Ίσως κάπου αλλού.

Ευχαριστώ για την εκτίμηση που εκφράζεις στο πρόσωπο μου. Θα ήθελα μόνο να παρατηρήσω ότι το πρόσωπο του συνομιλητή μας είναι και οι ιδέες του. Η ακραία συμπεριφορά προς τις ιδέες του καθένα μας είναι για μένα ακραία συμπεριφορά και προς το πρόσωπο του.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Μάιος 05, 2006 1:01 am

Τα πράγματα είναι πιο απλά και μην ταράζεστε.

Οι άνθρωποι είναι πάντα άνθρωποι, άσχετα από την ετικέτα, και ισχύει το δίκαιον του ισ-χειροτέρου. Όποιος "έχει το πάνω χέρι" παίρνει αμπάριζα και βγαίνει.

NEMESIS.1
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 01, 2006 8:37 pm

Δημοσίευσηαπό NEMESIS.1 » Παρ Μάιος 05, 2006 9:53 am

Η μισαλλοδοξία των ανθρώπων αγαπητέ Ραμογλου,
αυτή σκότωνε σκοτώνει και θα σκοτώνει, εδώ όμως δεν εξετάζουμε ποιος σκότωσε ποιον
αλλά την επιβολή μιας (εβραϊκής) θρησκείας δια της βίας.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Παρ Μάιος 05, 2006 11:34 am

εδώ όμως δεν εξετάζουμε ποιος σκότωσε ποιον
αλλά την επιβολή μιας (εβραϊκής) θρησκείας δια της βίας.


Αγαπητή NEMESIS.1 ούτε ο τίτλος του θέματος, ούτε το αρχικό μήνυμα του δημιουργού του θέματος, δείχνουν ότι εδώ εξετάζουμε αυτό που λες.

Κάτι άλλο εξετάζουμε, αλλά κατά το σύνηθες που επικρατεί χρόνια τώρα στο Ελληνικό διαδύκτιο πάντα καταλήγουμε στους Εβραίους και στους αιμοσταγής χριστιανούς. Ταυτόχρονα ενοχλούμαστε όταν κάποιοι μας δείχνουν ότι δεν είναι και οι μόνοι αιμοσταγείς όπως έκανε ο αγαπητός Ράμογλου.

Εν αντιθέσει θα μπορούσες να αναπτύξεις με ανάλυση και επιχειρήματα τις θέσεις σου για το 12θεο και την αρχαιοελληνική φιλοσοφία, από το να συνθηματολογείς ενάντια σε άλλους.
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Μάιος 05, 2006 11:58 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....

Ο ΦΙΛΟΣ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)
"αλλά κατά το σύνηθες που επικρατεί χρόνια τώρα στο Ελληνικό διαδύκτιο
πάντα καταλήγουμε στους Εβραίους και στους αιμοσταγής χριστιανούς. ".

ΓΙΑ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ??????
Ο ΣΦΙΚΤΟΣ ΕΝΑΓΚΑΛΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ
ΕΞΟΥΣΙΑ...


ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ???????

ΑΥΤΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ..

ΘΥΜΟΣΑΣΤΕ ΟΙ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ "ΑΓΙΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΟΥ
ΑΙΓΑΛΕΟΥ" ????????


ΟΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΗΣ ??????

(ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΟ
ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΒΕΒΑΙΑ)


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Μάιος 05, 2006 12:52 pm

Καλησπέρα κι από εμένα.

Μια παρένθεση, με 2 σχόλια, στα λόγια του φίλου AVATARGR

Υπάρχει και ο Μπερλουσκόνι που είναι πιό πρόσφατος..

Ας θυμόμαστε όμως ένα πράγμα. Κάθε λαός κυβαρνάται από αυτούς που τού αξίζουν.

Για τους θεατρινισμούς δεν ευθύνονται τόσο οι πολιτικοί, όσο εμείς οι πολίτες. Τείνω να πιστέψω ότι και αυτοί που σκέφτονται λίγο πιό ανοιχτά, συλλογικά, για κάποιο λόγο, τέτοιους συμπολίτες αξίζουν..

(Το ευρωσύνταγμα είναι ένα άλλο καλό παράδειγμα. Αν υπήρχε κινητικότητα από την πλευρά μας, ίσως διεξαγόταν δημοψήφισμα. Αλλά στην Ελλάδα, "ωχ αδερφέ τώρα, έλα μωρέ, σιγά..'ντάξ".)

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Παρ Μάιος 05, 2006 1:02 pm

Γειά σας κι απο μένα.
Μερικές σκέψεις μου πάνω στο θέμα.
Είναι ιστορικά λάθος να ταυτίζουμε την αρχαιοελληνική θρησκευτικότητα με τον πολυθεϊσμό. Αν ορίσουμε ως Θεό τη γενεσιουργό αιτία των πάντων, θα δούμε ότι ο ορφισμός για παράδειγμα, αναγνωρίζει μία αιτία, η οποία έβγαλε απ' το κοσμικό αυγό πάλι έναν, που τον ονόμαζε με πολλά ονόματα για να καταδείξει τις πολλαπλές του εκφάνσεις : Φάνης, Δίας, Διόνυσος (ήτοι Νους του Διός) και Παν, ήταν τα ονόματα της μιας και μόνης υπέρτατης θεότητας. Ο δε Ολυμπος, ήταν το επέκεινα των πάντων- κάτι σαν έξω απ' το όριο του δικού μας σύμπαντος, όπως θα το λέγαμε σήμερα.
Στη συνέχεια, οι πολλαπλές εκφάνσεις του θείου, λατρεύτηκαν με διάφορα ονόματα, έως ότου κατέληξαν, στη λαϊκή θρησκεία, να γίνουν και διαφορετικές οντότητες. Αυτή η λαϊκή θρησκεία, απογυμνωμένη με το πέρασμα του χρόνου από το συμβολισμό της κι αρκετά εκχυδαϊσμένη, έφτασε να γίνει το γνωστό δωδεκάθεο, που οι φιλόσοφοι ειρωνεύονταν, κατηγορώντας τους συγχρόνους τους ότι λατρεύουν άψυχες πέτρες. Πολλοί φιλόσοφοι μάλιστα, κυνηγήθηκαν και τιμωρήθηκαν ακριβώς γι΄αυτό το λόγο. Εδώ έπαιξαν το ρόλο τους φυσικά τα ιερατεία, για τα οποία πολύ σωστά επιμένει να φωνάζει ο AVATARGR.
Οσο για τους Εβραίους τώρα, πολλά έχουν γραφτεί για την καταγωγή και τις ρίζες του μονοθεϊσμού τους, η προσωπική μου άποψη όμως είναι η εξής : όντως η εβραϊκή κουλτούρα είναι μονοθεϊστική, με θεό της το χρήμα και την πάσης φύσεως συναλλαγή εν γένει (η Τορά είναι πολύ διαφωτιστική επ' αυτού).
Αλλά ο χριστιανισμός δεν είναι εβραϊκός. Η προσθήκη της Παλαιάς διαθήκης στα ιερά βιβλία του χριστιανισμού, είναι μια ιστορία που χρήζει αρκετής έρευνας πιστεύω. Περ' απ' αυτό, η χριστιανική θεολογία των πρώτων αιώνων, αναπτύχθηκε από διανοούμενους πλατωνικών και νεοπλατωνικών καταβολών και αυτό είναι εμφανές για όποιον κάνει τον κόπο να μελετήσει αυτές τις πηγές. Από κει κι ύστερα, που ο -ισμός έγινε επίσημη θρησκεία, τα πράγματα ακολούθησαν το συνήθη δρόμο κι εδώ θα συμφωνήσω πλήρως και με τον Ramoglou και με τον AVATARGR και με τον Ελισσαίο.
Κατά τη γνώμη μου (πάντα) η λατρεία του δωδεκάθεου, μπορεί να είναι θέμα γούστου, αλλά, πέραν του ντεμοντέ της υπόθεσης, ουδόλως συμβάλλει στην τόνωση της ελληνικότητάς μας. Υπάρχουν πολύ πιό ουσιώδη θέματα ελληνικής σκέψης και πολιτισμού να βρούμε και ν' αναδείξουμε κι αν κάτι μας εμποδίζει, δεν είναι ο Χριστός πιστεύω...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Μάιος 05, 2006 7:44 pm

>|<>QBB<
NEMESIS.1 έγραψε:Η μισαλλοδοξία των ανθρώπων αγαπητέ Ραμογλου,
αυτή σκότωνε σκοτώνει και θα σκοτώνει, εδώ όμως δεν εξετάζουμε ποιος σκότωσε ποιον
αλλά την επιβολή μιας (εβραϊκής) θρησκείας δια της βίας.


Αγαπητή NEMESIS.1, θα έλεγα ότι τους σκότωσε ο θρησκευτικός φανατισμός, αυτός ο φανατισμός που προέρχεται μέσα από το δογματισμό και την τυφλότητα που αυτός προσφέρει απλόχερα.

Ιερατεία !
Πολύ όμορφα ο αγαπημένος φίλος AVATARGR, μιλάει για τον σφιχτό εναγκαλισμό μεταξύ Πολιτικής και θρησκευτικής Εξουσίας.

Λες ότι ο Χριστιανισμός είναι Εβραϊκό «προϊόν» και γι’ αυτό τον κατηγορείς.
Στα δικά μου μάτια λοιπόν αυτό φαντάζει ως λανθασμένη οπτική.

Γιατί ;

Α) Γιατί Οι Εβραίοι δεν αποδέχονται το Χριστιανισμό.
Β) Γιατί ΟΛΗ η διδασκαλία του Ιησού βρίθει Αρχαιοελληνικών διδαγμάτων.
Γ) Γιατί ο Θεός δεν έχει ούτε Εθνικότητα, ούτε Υπηκοότητα.
Δ) Γιατί ο Θεός όπως κι αν λέγεται είναι ένας.
Ε) Γιατί δε θα αποδεχόμουν, ή θα απέρριπτα μια θρησκεία, μόνο και μόνο από την καταγωγή του Διδασκάλου αυτής.

Οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι έλεγαν πως ο έχων Ελληνική παιδεία είναι και Έλλην, είμαστε σίγουροι ότι ο Ιησούς δεν κατέστη κοινωνός αυτής της παιδείας ;
Γιατί αγαπητή φίλη τότε εκείνος είπε, όταν τον πληροφόρησαν οι μαθητές του ότι ήρθαν οι Έλληνες για να τον δουν, «έφτασε η στιγμή να δοξαστεί ο Υιός του Ανθρώπου» ;

Είναι πολύ επιφανειακή η λογική του ο Χριστιανισμός είναι Εβραϊκός, διότι εγώ θα σου απαντήσω ότι ο Εβραϊσμός είναι μίγμα Αρχαιοελληνικής και Αρχαιοαιγυπτιακής Θρησκευτικής λογικής, με ολίγο άρωμα Μεσοποτάμιας λαϊκής παράδοσης.

Όσο δε για την Ελληνορθόδοξη Εκκλησία και τα τελετουργικά της, καλύτερα θα ήταν να ψάξουμε λίγο ποιο πολύ το γιατί αυτή διαφέρει και που και γιατί με την Ρωμαιοκαθολική αντίληψη, αλλά και γενικότερα, με όλους τους υπόλοιπους τύπους Χριστιανισμού.

Ο ακρογωνιαίος λίθος είναι η Αρχαιοελληνική σκέψη και αντιδρώ γιατί αυτή την σκέψη, σήμερα τι βιάζουμε στο όνομα της Αγάπης για την πατρίδα μας. Θέλουμε να αναστήσουμε ένα δοξασμένο παρελθόν, απλά γιατί δεν έχουμε τη δύναμη να φτιάξουμε ένα λαμπρότερο μέλλον. Ας προσπαθήσουμε να δούμε λίγο μακρύτερα, ας σκεφτούμε όπως ο Σωκράτης, ο Πλάτων, ο Πυθαγόρας και τότε ίσως να μεταβληθεί η σκέψη και η αντίδραση μας.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Μάιος 05, 2006 7:58 pm

Κατόπιν της συγγραφής του προηγούμενου post μου διάβασα το post της αγαπητής qubit (η απουσία της οποίας ήτο αισθητή) και συντάσσομαι με το λόγο της.
Εικόνα

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Μάιος 05, 2006 10:43 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥ Ramoglou ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...
**Είναι πολύ επιφανειακή η λογική του ο Χριστιανισμός είναι Εβραϊκός, διότι εγώ θα σου απαντήσω ότι ο Εβραϊσμός είναι μίγμα Αρχαιοελληνικής και Αρχαιοαιγυπτιακής Θρησκευτικής λογικής, με ολίγο άρωμα Μεσοποτάμιας λαϊκής παράδοσης. ***
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ...
Ο ΑΒΡΑΑΜ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙ ΟΥΡ ΤΗΣ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΦΕΡΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.

Ο ΙΟΥΔΑΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΗΛΕΥΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Σάβ Μάιος 06, 2006 7:24 am

Aναφέρει η qubit ότι πρέπει να διερευνυθεί η προσθήκη της Παλαιάς Διαθήκης στα κείμενα του Χριστιανισμού. Σε μιά συνέντευξη του καθηγητή Γιανναρά διάβασα ότι και η επίσημη Εκκλησία εξετάζει το θέμα. Υπάρχει κάποιος από τους αγαπητούς συνομιλητές που να έχει υπόψη του σχετική βιβλιογραφία ή ιστοσελίδες που να πραγματεύονται το θέμα;

Επιπλέον, αν και συμφωνώ απόλυτα με τον Ramoglou, θα ήθελα μια μικρή παρατήρηση στην αναφορά του στον Πανηγυρικό του Ισοκράτη: Έχω την εντύπωση ότι ο Ι. γράφοντας ότι "και μάλλον Έλληνας καλείσθαι τους της παιδεύσεως της ημετέρας ή τους της κοινής φύσεως μετέχοντας" αναφέρεται με σκωπτικό τρόπο στην ιδέα να θεωρούνται Έλληνες όσοι μετέχουν της παιδείας μόνον και όχι και της κοινής φύσεως. Άλλωστε όλος ο Πανηγυρικός είναι μνημείο εκλεπτυσμένης κυνικής γεωπολιτικής πρότασης που δεν αφήνει περιθώρια επιλογής στους αποδέκτες της. Σήμερα τον Ι. θα τον χαρακτήριζαν (και μάλλον δικαίως) εθνικιστή.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Μάιος 06, 2006 11:08 am

Αγαπητέ Δημήτριε, δε θα διαφωνήσω καθόλου σε ότι λες για τον Ισοκράτη και για τον τρόπο που εξέφρασε τις σκέψεις του.

Όμως η ιστορία είναι σπαρμένη από ανθρώπους που μέσα από την Ελληνική Γραμματεία, αγάπησαν την Ελλάδα, πολλοί από αυτούς ήρθαν και έζησαν πλέον εδώ και βέβαια μερικοί έδωσαν ακόμα και αυτή τη ζωή τους.
Εικόνα

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Κυρ Μάιος 07, 2006 1:55 pm

Ο φίλτατος ramoglou έγραψε
Έτσι για αρχή φωστήρες, γνώστες και λάτρεις του Αρχαιοελληνικού Ιερατείου.

Γιατί σκοτώσανε το Σωκράτη ;
Γιατί ο Πλάτωνας πουλήθηκε ως σκλάβος ;
Γιατί ο Πυθαγόρας φονεύθηκε ;
Υπήρχαν θρησκευτικές ελευθερίες στην Αρχαία Ελλάδα ;
Το Ιερατείο τι ρόλο έπαιζε σε σχέση με την εκάστοτε πολιτική εξουσία ;
Ποια ακριβώς είναι η Εθνική Θρησκεία και ποιο είναι το λατρευτικό τυπικό της ;
Το Λιοντάρια – Χριστιανοί 6 – 0 σε πιο γήπεδο παιζόταν ;
Τελικά οι Θεοί είναι πολλοί ή ένας ;


Λίγη περισσότερη γνώση της ιστορίας δεν θα έβλαπτε.
Γιατί, εκεί καταδεικνύεται ότι οι λόγοι ήταν τελείως διαφορετικοί, απο αυτούς που έμμεσα αφήνεις να εννοηθούν.
1.Ο Σωκράτης, δεν ήταν αμέτοχος της τυρανίας της πατρίδας του και μάλλιστα, όπως απολογήθηκε, ναι μεν μετείχε στα εγκλήματα της τυρανίας,
όμως, επέδειξε ανθρωπισμό και όταν του ανέθεσαν να οδηγήσει 2 μελλοθάνατους δημοκρατικούς για εκτέλεση, αυτός κρυφά τους απελευθέρωσε. δυστυχώς βρέθηκε μέσα στις πολιτικές έριδες και παρότι ήταν δυστυχώς με την πλευρά των ολιγαρχικών, μάλλον άδικα πήγε...
Αν και, δεν ήταν άμοιρος ευθυνών, καθότι η απολογία του ερέθισε τους δικαστές και τους έδωσε το άλοθι να τον καταδικάσουν

2.Δικαιολογημένα ο Πλάτωνας διώχθηκε, αφού γνωρίζουμε τις στενές σχέσεις του με τους τυράνους (και με τις συγγενικές του σχέσεις π.χ. με Χαρμίδη), αλλά και με την γενικότερη στάση του υπέρ της ολιγαρχίας και ενάντια της δημοκρατίας.
Ας μη ξεχνάμε ότι ήταν ο πρώτος διδάξας καύσης βιβλίων αντιπάλων φιλοσοφιών, (καύση βιβλίων Πρωταγόρα), γεγονότα που δεν τιμούν τον μεγάλο κατα τάλλα Πλάτωνα.
Σίγουρα πάντως δεν διώχθηκε για θρησκευτικούς λόγους, αν και ο ίδιος δίωξε για τους παραπάνω λόγους αντιπάλους του.

3.Ούτε ο Πυθαγόρας δυστυχώς διέφερε του Πλάτωνα στο θέμα των διακιωμάτων του Δήμου και είναι γνωστή η ιστορία και η συμβολή του για το σφαγιασμό των δημοκρατικών, όταν ξεσήκωσε τους ολιγαρχικούς Κροτωνιάτες.
Δυστυχώς, όταν επικράτησε η δημοκρατία, κάποιοι δεν ξέχασαν την συμπεριφορά του και τον εκδικήθηκαν.
Σίγουρα όμως δεν ήταν θύμα θρησκευτικών διώξεων ή περιορισμού ελυθερίας.

4. Οι θρησκευτικές ελευθερίες στην αρχαία Ελλάδα, ήταν στάδια μακράν των άλλων λαών, ακόμα και σε σχέση με τη σύγχρονη ιστορία.
Είναι θέμα επαίνου και παράδειγμα προς μίμιση και με τίποτα δεν αποτελεί αντικείμενο αρνητικής κριτικής.
Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχαν και συναγωγές και ναοί-ιερά άλλων θρησκειών (Ίσιδας κλπ), αλλά και οι ίδιοι ιδρύαν ιερά και βωμούς, π.χ. στους άγνωστους θεούς, για να μπορούν να ασκούν τα θρησκευτικά τους έθιμα οι ξένοι.
Είναι μάλλιστα παγκοίνως γνωστή η θέση των Ελλήνων για τους ξένους και για τον Ξένιο Δία...

5.Το ιερατείο έπεζε πάντα το ίδιο ρόλο (π.χ. η στάση του Δελφικού ιερατείου στα Περσικά), τον ίδιο άχαρο ρόλο όπως και σήμερα, δεν είχε όμως την δύναμη και την εξουσία που έχει στη σύγχρονη Ελλάδα
και το κυριώτερο, η μόνη περιοχή στον πλανήτη την εποχή εκείνη που δεν είχε θεοκρατία, ήταν η Ελλάδα.

6. θα εκπλαγούμε με τον πλούτο των λατρευτικών τυπικών και των γνώσεων που έχουμε για την αρχαιοελληνική θρησκευτική αντίληψη, αν καλοπροαίρετα ενασχοληθούμε και τα αναζητήσουμε και όχι μόνον αρχαιοελληνικών αλλά και Μιθραϊκών.
Ας μη βιαζόμαστε να εκφέρουμε γνώμη για πράγματα που παντελώς αγνοούμε.

7. Για το πόσοι ήταν οι θεοί, ως συνήθως...
Για τους γνώστες πολλοί που περιέχονται στο ΕΝ,
για τους μή γνώστες,
ή πολλοί ή ένας μοναδικός...

Έρρωσθε και ευδαιμονείτε
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Κυρ Μάιος 07, 2006 5:25 pm

Αγαπητέ Πασχάλη, έχω την εντύπωση ότι οι Έλληνες όταν χρησιμοποιούσαν την λέξη "ξένος" εννοούσαν τους Έλληνες από άλλες πόλεις. Για τους "αλλοδαπούς" χρησιμοποιούσαν την λέξη "βάρβαρος"
Ακόμη, το ιερατείο είχε ρόλο διεκπεραιωτικό περισσότερο παρά του "διάμεσου" με το θεϊκό στοιχείο, γι΄αυτό και οι περιορισμένες δυνατότητες.
Καλά έκανες και έγραψες όσα έγραψες γιατί η μονόπαντη ιστορική προσέγγιση δημιουργεί Λιακόπουλους και Καρατζαφέρηδες. Έχουμε γενικότερα την τάση να εξωραϊζουμε το παρελθόν (και ως έναν βαθμό το αποδέχομαι και με την έννοια του "νεκρού που δικαιώνεται", αλλά και με την έννοια της δημιουργίας προτύπων που τα θεωρώ απαραίτητα) και χάνουμε την αντικειμενικότητά μας.
Θα ήθελα και την άποψη της Νεμέσεως επί των κατατεθημένων από σένα.


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες