Ο Εσωτερισμός μέσα απο την 7η Τέχνη

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Μπορεί η 7η Τέχνη να έχει Μεταφυσική προέκταση;

ΝΑΙ
7
78%
ΟΧΙ
2
22%
ΔΕΝ ΞΕΡΩ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΤΟ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 9

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Ο Εσωτερισμός μέσα απο την 7η Τέχνη

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Σεπ 18, 2005 8:19 pm

Την καλησπέρα μου σε όλους...

Στο παρόν θέμα που ανοίγω, θα προσπαθήσουμε να σχολιάσουμε ταινίες τόσο της "Μεγάλης" οθόνης όσο και της "μικρής" :wink: σε σχέση με την Μεταφυσική Αναζήτηση.

Στα άρθρα του Mystica.gr υπάρχουν 2 προσπάθειες από τον υποφαινόμενο :oops: να προσεγγίσει 2 ταινίες, αυτή με τίτλους:
Το Γεράκι & ο Λύκος http://www.mystica.gr/Ladyhawk.htm και το
The Matrix http://www.mystica.gr/matrix.htm

Περιμένουμε τα σχόλιά σας λοιπόν...

Με εκτίμηση

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Σεπ 18, 2005 9:09 pm

Όσοι, την περασμένη Κυριακή, αγόρασαν "Το Βήμα της Κυριακής" θα προμηθεύτηκαν και σα δωράκι το DVD του "Matrix Reloaded".

Αύριο το βράδυ, ο τηλεοπτικός σταθμός ALPHA προβάλλει, τα μεσάνυχτα, την πρώτη από την τριλογία, ταινία: "ΤΗΕ ΜΑΤRΙΧ".

Χάρη στο φίλο Κέλσο, μπορούμε να τις δούμε με άλλο μάτι, αυτί... :)
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Οκτ 19, 2005 2:56 am

Εικόνα
(clickable)

The Matrix Revolutions

ALPHA TV - 23:00 - Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2005

Εικόνα

Διάρκεια 115'

Το φαινόμενο ΜATRIX των αδελφών Γουατσόφσκι, η πρώτη σεναριακά καινοτομική ιδέα που συνδύασε την περιπέτεια με το animation, την εικονική πραγματικότητα με το μεγαλείο των ειδικών εφέ, την εκτίναξη της αδρεναλίνης στα ύψη, το παιχνίδι της ψυχολογίας και του μυαλού του θεατή, φτάνει αισίως στο τέλος του! Δηλώνοντας και οι δύο λάτρεις του Kung Fu και των οπτικών εφέ, κατάφεραν να συνδυάσουν τα καλύτερα στοιχεία τους ενώνοντας τόσο το action όσο και το sci fi σύμπαν σε μία δυναμική και σχεδόν μυθολογική εξιστόρηση του τρισδιάστατου κόσμου.
Τα εξοντωτικά γυρίσματα ανάγκασαν τους πρωταγωνιστές να βελτιώσουν την φυσική τους κατάσταση και να εκπαιδευτούν εντατικά επί 8 μήνες στις πολεμικές τέχνες, έτσι ώστε οι πρωτοποριακές σκηνές δράσης και τα οπτικά εφέ να έχουν μία μοναδική οπτική καλαισθησία.

Eίδος: Περιπέτεια Επιστημονικής Φαντασίας


Ηθοποιοί: Κάρι Ανν Μος, Κηάνου Ρηβς, Λώρενς Φίσμπερν, Μόνικα Μπελούτσι, Ούγκο Γουέιβινγκ


Σκηνοθεσία: Άντυ Γουατσόφσκι, Λάρι Γουατσόφσκι


Σενάριο: Άντυ Γουατσόφσκι, Λάρι Γουατσόφσκι
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Πέμ Οκτ 20, 2005 6:08 pm

Χαιρομαι που υπαρχουν και αλλοι που πιστευουν οτι το Ματριχ ειναι ενα βαθυτατα φιλοσοφημενο εργο.

Και το λεω αυτο εχοντας με επηρεασει σε μεγαλο βαθμο στα πιστευω μου.

Αναμενω την εναρξη της συζητησης.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Οκτ 22, 2005 1:18 pm

Αγαπητέ HawkFire,

ο φίλος Κέλσος έχει ήδη αναπτύξει τις σκέψεις του σε σχέση με την ταινία στο άρθρο του.

Θα 'θελες να κάνεις κάποια σχόλια ή να αναπτύξεις και τη δική σου οπτική, ώστε να ξεκινήσουμε;;

:)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Τρί Οκτ 25, 2005 10:46 am

Αλλο ενα πολυ ωραιο θεμα εχει προστεθει στις σελιδες του mystica...
Αγαπητε μου Κελσο πιστευω πολυ οτι ολα αυτα που παραθετεις στο αρθρο σου ειναι αποτελεσμα πολυ μεγαλης μελετης και ομολογω οτι τα περισσοτερα απο αυτα που διαβασα με προβληματισαν.
Εχω ομως τη γνωμη οτι το Matrix ως ταινια δεν μπορει να το συμβολιζει ολα αυτα.Δεν λεω οι αδερφοι Γουατσοφσκι θα πρεπει να ειναι βαθεια φιλοσοφημενα ατομα αλλα θα πρεπει καποιος να εχει ασχοληθει πολυ με τον "εσωτερισμο" και να εχει κανει μεγαλη μελετη για να περασει ολα αυτα σε μια ταινια που στοχευε στο να ειναι η μεγαλη επιτυχεια.Δεν λεω σκοπος ολης της ταινιας(περα απο το να τους χαρισει παρα πολλα χρηματα)ειναι να προβληματισει αλλα το κυριο μερος της εχει σκοπο κατα την αποψη μου να προβληματισει σχετικα με το αν ο κοσμος που ζουμε ειναι πραγματικα ο κοσμος που ζουμε.
Να ειμαι ειλικρινης ομως δεν μου αρεσε η ταινια ως ταινια και ισως αυτος να ειναι ο λογος που την κρινω ασχημα σε "φιλοσοφικη"αποψη.
Αν προσπαθησω να δω τα πραγματα λιγο ποιο ουδετερα θα πρεπει να ομολογησω οτι κρυβει πολλα μηνυματα αλλα πιστευω οτι εχει παρα πολλα πραγματα κλεμενα απο τον κοσμο του Dune και αυτη ειναι η κυρια επιρροη της.
Να μην περιοριστουμε ομως μοναχα στο Matrix ε;
Το θεμα σου ειναι σχετικα με τν 7η τεχνη κα εκει πρεπει να επικεντρωθει πιστευω.
Ουκ ολιγες ταινιες εχουν γυριστει και προκειτε να γυριστουν με βαση βιβλια ειτε θεολογικα ειτε φιλολογικα ειτε φιλοσοφικα και ενα σωρο αλλες εχουν γυριστει με βαση μυθους και προκαταληψεις.
Ας επεκταθουμε πιστευω και σε αυτες.
Πιστευω οτι ναι υπαρχει εσωτερικισμος στην 7η τεχνη.
Ας συνεχισουμε λοιπον την αναζητηση.....
They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Οκτ 27, 2005 3:44 pm

HawkFire έγραψε: Και το λεω αυτο εχοντας με επηρεασει σε μεγαλο βαθμο στα πιστευω μου.


Αγαπητό Πύρινο Γεράκι, καταρχάς καλώς όρισες στο ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ της Αναζήτησης, στο Mystica.gr

Χαίρομαι που έχεις ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ ΑΠΟΨΗ, την οποία όπως και η αγαπητή μου Φίλη Ζαντόκ, αναμένουμε να μας παρουσίασεις και να την συζητήσουμε ΕΑΝ φυσικά το επιθυμέις.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Οκτ 27, 2005 3:59 pm

ksanthos έγραψε:"...Εχω ομως τη γνωμη οτι το Matrix ως ταινια δεν μπορει να το συμβολιζει ολα αυτα..."

"...Να μην περιοριστουμε ομως μοναχα στο Matrix ε;
Το θεμα σου ειναι σχετικα με τν 7η τεχνη κα εκει πρεπει να επικεντρωθει πιστευω..."

Αγαπητέ Ξανθέ φίλε καλώς όρισες και εσύ στην συντροφιά του ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ, στο Mystica.gr

Ξεκινάω από το 2ο σκέλος που σου παράθεσα από το μήνυμα σου, λέγοντας πώς ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ θέλουμε να μείνουμε ΜΟΝΟΝ στο Matrix, αλλά με αυτό απλά κάναμε μια αρχή...
Δείξε μας σε ποια άλλη ταινία θα ήθελες να στραφούμε και να ερευνήσουμε και εμείς ΟΛΟΙ εδώ είμαστε για να ταξιδέψουμε σε αυτόν τον υπέροχο κόσμο της 7ης τέχνης...

Σχετικά τώρα με την παρατήρησή σου...
ΦΥΣΙΚΑ και οι αδελφοί Γουατσοφσκι ΔΕΝ περιέλαβαν ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΑΡΕΘΕΣΑ (καθώς και εκείνα που ΔΕΝ σας παρέθεσα), μέσα στον ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ της τριλογίας...
Για αυτό είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΒΕΒΑΙΟΣ 8)

Αυτό που η αναξιότης μου ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ, είναι πώς ΟΤΑΝ κάποιος που έχει ενδιαφέροντα που άπτονται στην ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ, πραγματικά μπορεί να δει μια ταινία, την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ταινία, με εντελώς διαφορετικό "μάτι" και μπορεί να αντλήσει μέσα από αυτήν, πολύ περισσότερα από όσα ο εκάστοτε σκηνοθέτης & παραγωγός ενδεχομένως να ήθελε να περιλάβει μέσα στο έργο του...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Οκτ 27, 2005 4:03 pm

Και μια σημείωση...

Λόγοι επαγγελματικοί με κράτησαν μακριά σας για όσο καιρό έλειπα από την συντροφιά του ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...

Μου λείψατε ΟΛΟΙ ΠΟΛΥ...

Από την Δευτέρα ΕΛΠΙΖΩ και ΕΥΧΟΜΑΙ να ΜΗΝ απουσιάσω άλλο...

Καλό τριήμερο σε όλους σας



Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Παρ Οκτ 28, 2005 8:58 pm

Αγαπητέ Κέλσο,

Διάβασα με προσοχή αυτά που έχεις παραθέσει για την ταινία του Ματριχ. Βεβαίως δεν μπορώ να πω ότι έχω τις απαιτούμενες γνώσεις για να μπορέσω να σχολιάσω όσα παραθέτεις τα οποία τα κρίνω αληθοφανή.

Τώρα σχετικά με το δικό μου σχόλιο.

Αυτό που με συνεπήρε στην ταινία περισσότερο από τα άλλα και που με έβαλε σε σκέψεις είναι η δυαδικότητα της πραγματικότητας. Είναι όντως αυτό που βιώνουμε αληθινό και αν όχι τι είναι? Το πρόβλημα εδώ δεν είναι μόνο ότι υπάρχουν δύο πραγματικότητες, αλλά και πως μέσα από την τριλογία μαθαίνουμε ότι αυτές οι πραγματικότητες αλληλεπιδρούν. Ο Νιο μαθαίνει νέα κόλπα και αυτά τα κόλπα αν και δεν φαίνεται πολύ στην ταινία έχουν επιπτώσεις και στις δύο πραγματικότητες στις οποίες αναφέρετε η ταινία. Έτσι το ότι καταφέρνει να επιβιώνει και στις δύο πραγματικότητες είναι συνεπακόλουθο όσων μαθαίνει είτε στην μία είτε στην άλλη ζωή του.

Και ρωτώ. Αν όντως υπάρχουν πολλές πραγματικότητες τις οποίες εγώ τις θεωρώ κατά τρόπο υποκειμενικό, ότι δηλαδή η κάθε πραγματικότητα είναι θέμα προοπτικής, ότι δηλαδή κάποιος μπορεί να δει κάτι συγκεκριμένο με διαφορετική σκοπιά, τότε αυτά που μαθαίνουμε σε κάθε προοπτική της πραγματικότητας μπορεί να έχουν επίπτωση στις υπόλοιπες?

Κάτι άλλο.

Αν υπάρχει κάτι πέρα από αυτή την πραγματικότητα την οποία ζούμε. Αν είναι δυνατόν να πάρουμε ένα χαπάκι που να μας οδηγεί αλλού τότε θα πρέπει να το πάρουμε η να εφησυχάσουμε σε αυτά που ξέρουμε? Αν κάποιος είχε την δυνατότητα να περάσει σε κάποιον άλλο κόσμο γιατί θα έπρεπε να το κάνει. Πως είναι δυνατόν να γνωρίζει ποιος κόσμος είναι ποιο αληθινός. Τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν αλλά το θέμα είναι και πως κάθε κόσμος είναι ουσιαστικά ένα κλουβί μέσα στο οποίο βιώνουμε. Γιατί κάποιος θα έπρεπε να επιδιώξει να μεταφερθεί σε κάτι άλλο, αν και αυτός ο κόσμος αποδειχτεί το ίδιο ψεύτικος με τον υπάρχων. Ακόμα και στον παράδεισο δεν μπορεί κανείς να θεωρήσει εαυτών ελεύθερο περισσότερο από ότι είναι σε αυτόν τον κόσμο. Τι λοιπόν να τον κάνει να αλλάξει την προοπτική του?

Στην ταινία ο ηρώα πεθαίνει, αργότερα αλλά πάντως πεθαίνει. Αν και πιστεύω ότι η ταινία θα μπορούσε να τελειώνει με πολύ διαφορετικό τρόπο το δίδαγμα που βγαίνει από την ταινία είναι ότι όλα είναι ανώφελα. Αν είναι έτσι τότε ποιος ο λόγος του να ζούμε? Και μη μου πείτε πως η προσωπική θυσία είναι το ζητούμενο για να επιβιώσει το σύνολο. Είμαι πολύ εγωιστής για να πιστέψω κάτι τέτοιο.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Νοέμ 02, 2005 2:36 am

HawkFire έγραψε:Αν είναι δυνατόν να πάρουμε ένα χαπάκι που να μας οδηγεί αλλού τότε θα πρέπει να το πάρουμε η να εφησυχάσουμε σε αυτά που ξέρουμε?


Θα πρέπει να καταστρέψουμε το μπλε χάπι και συνεπώς το δίλημμα.

8)

Χθες τα ξημερώματα στον Alpha είχε ένα ντοκυμανταίρ για το πώς γυρίστηκε αυτή η τριλογία.
Δυστυχώς δεν άντεξα να το δω όλο.
Μου έκανε εντύπωση (γιατί επιβεβαίωσε τις σκέψεις μου) ότι τα ίδια τα αδέλφια Γουατσόφσκι είπαν πώς ήταν έργο "απόσταγμα ζωής", αφού ήταν και η πρώτη τους σκηνοθετική δουλειά.
Θα μπορούσε να ήταν αλλιώς :?:
(Για μένα το ερώτημα είναι ρητορικό :) )
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τετ Νοέμ 02, 2005 10:40 am

Εγώ πιστεύω πως δεν υπάρχει ουσιαστικό δίλημα στην προκειμένη περίπτωση. Ότι και να επιλέξεις είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Αλλά θα πρέπει να υπάρχει το δίλημμα για αυτούς που ελπίζουν σε κάτι άλλο. Δεν μπορείς να πάρεις την ελπίδα σε αυτούς που θέλουν να πιστεύουν σε μια άλλη πραγματικότητα.

Εξάλου μέχρι να πάρουν το χαπάκι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν τον κόσμο στο οποίο θα πρέπει να ζουν. Αν είναι καλυτερός ή ανάλογος των προσδοκιών τους. Και αυτή είναι ακόμα μια ψευδαίσθηση. Ποτέ κάτι δεν μπορεί να είναι ανάλογο των προσδοκιών κάποιου, εκτός βέβαια αν αυτός ο κάποιος είναι φτωχός το πνεύματι. Κάτι που δεν συμβαίνει σε όσους επιδιώκουν κάτι καλύτερο.

Στην ταινία ο Νιο επέλεξε να γνωρίζει. Επέλεξε να εμπιστευτεί τον "Θεό" του. Και του ανοιξέ πολλές καινούργιες δυνατότητες. Αλλά δεν ήταν κάτι που το περίμενε. Δεν ήταν η απάντηση στην οποία περίμενε να βρει την λύση. Και ποτέ δεν είναι δυνατόν να είναι κάτι που περιμένεις σε πράγματα τα οποία είναι υπεράνω των δυνατοτήτων σου.

Το θέμα είναι εμπιστεύεσαι πραγματικά αυτους που ξέρουν την άλλη πραγματικότητα? Και αυτοί μπορεί να επιδιώκουν κάτι το οποίο μπορεί να μην συμπράττει με αυτά που επιδιώκεις εσύ. Οι δικές τους επιδιώξεις είναι ίσως τροχοπέδη σε αυτά που επιδιώκεις εσύ. Θα δεχτείς να αποδεκτείς να γίνεις το μέσο στις δικές τους επιδιώξεις άμα πιστεύεις ότι αυτοί γνωρίζουν καλύτερα την πραγματικότητα? Η γνώση της δική τους πραγματικότητας είναι ικανή να σε κάνει να πιστέψεις ότι μέσω αυτής θα φτάσεις στο τέρμα των δικών σου επιδιώξεων?

Ποιο χαπάκι σε φέρνει ποιο κοντά στην δική σου αλήθεια?

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Νοέμ 02, 2005 11:13 am

Αγαπητό Πύρινο Γεράκι...

Χωρίς να έχω "απαιτήσεις", θα ήθελα να διαγράψεις τα όσα (καθ' υπερβολή ΙΣΩΣ) παρέθεσα σας προσπάθεια ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΤΡΙΛΟΓΙΑΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (και άρα πολλά) ΕΠΙΠΕΔΑ...

Μείνε και έλα να σχολιάσουμε ΑΝ το επιθυμείς τον συσχετισμό του MATRIX, με τον περίφημο μύθο της ΣΠΗΛΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ...

Νομίζω ότι πηγαίνοντας βήμα, βήμα όλα και κάπου θα καταλήξουμε ΙΣΩΣ διαφορετικά από τα όσα στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ Matrix έχουμε δημιουργήσει και τότε να ανακαλύψουμε την πλάνη της ΣΚΙΑΣ, του δήθεν, του φαινομενικού και άρα του ΜΗ ΥΠΑΡΚΤΟΥ...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τετ Νοέμ 02, 2005 12:16 pm

Αν δεν κάνω λάθος η αληγορία της σπηλιάς θέλει να μας επισημάνει ότι ζούμε στις σκιές ότι η υπόσταση μας είναι μια πλάνη.

Η πλάνη της σκιάς υπάρχει για αυτούς που έχουν μυηθεί σε αυτή την αλιγορία. Στους υπόλοιπους ο κόσμος είναι ένας, αυτός που ζούμε.
Αν όμως ζούμε στην πλάνη της σκιάς τότε αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βγούμε στον πραγματικό κόσμο. Ποιος και τι είναι αυτός? Αμα οι αισθήσεις μας μας καθορίζουν ένα επικτητο κόσμο στον οποίο ζούμε γιατι θα έπρεπε να αναζητούμε έναν τέλειο κόσμο.

Όπως έγραψα και παραπάνω αυτό που εμείς ορίζουμε σαν τελειότητα, σε κάτι καλύτερο, θα αποδειχτεί και αυτό πλάνη με την σειρά του μόλις γνωρίσουμε αυτον το κόσμο. Και τότε θα αναζητησουμε λύση σε κάποιον καλυτερο κόσμο. Εγώ πιστεύω ότι αν θέλουμε να καλυτερέψουμε τον κόσμο μας θα πρέπει να αναζητούμε την λύση σε αυτόν το κόσμο και όχι να αναζητούμε διέξοδο από την σπηλιά. Αν θέλεις φέρε το φως στην σπηλιά. Τότε οι σκιές θα εξαφανιστούν.

Εδώ να παραθέσω μια ακόμα ταινία του Keanou Reeves, το Constantine. Σε αυτή την ταινία οι κόσμοι είναι παράλληλοι σε ένα επίπεδο στο οποίο οι πραγματικότητες αλλάζουν αλλά ουσιαστικά ο κοσμος είναι ένας.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Νοέμ 02, 2005 2:11 pm

Συγγνώμη, φίλε HawkFire, αλλά εμένα μου γεννάται ένα ερώτημα.

Τί φοβάσαι :?:

Εγώ πρότεινα να καταστραφεί το μπλε χάπι, διότι δεν μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχει κάτι να γνωρίσω και εγώ θα προτιμήσω να κάτσω άπραγη, απλά για να ζήσω την ασφάλεια του κόσμου και της πραγματικότητας γύρω μου.

Το φως υπάρχει μέσα στην σπηλιά, αγαπητέ, αλλά είναι η φύση της σπηλιάς τέτοια που μέσα εκεί το φως δημιουργεί πλασματικές εικόνες.

Εμένα με εκφράζουν τα λόγια του Νίκου Καζαντζάκη στην "Ασκητική":

Ο νους βολεύεται, έχει υπομονή, του αρέσει να παίζει· μα η καρδιά αγριεύει, δεν καταδέχεται αυτή να παίξει, πλαντάει και χιμάει να ξεσκίσει το δίχτυ της ανάγκης.
~
O νους: "Γιατί να χανόμαστε κυνηγώντας το αδύνατο; Μέσα στον ιερό περίβολο των πέντε αιστήσεων χρέος μας ν΄ αναγνωρίσουμε τα σύνορα του ανθρώπου."
~
Μα μια άλλη μέσα μου φωνή, ας την πούμε έχτη δύναμη, ως την πούμε καρδιά, αντιστέκεται και φωνάζει: "Όχι! Όχι! Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου! Να σπας τα σύνορα! Ν΄ αρνιέσαι ό,τι θωρούν τα μάτια σου! Να πεθαίνεις και να λες: Θάνατος δεν υπάρχει!"
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Πέμ Νοέμ 03, 2005 10:11 am

Αγαπητή Zadok,

Δεν είναι ότι φοβάμαι κάτι. Είναι ότι και εγώ θέλω να γνωρίσω αυτή την πραγματικότητα. Αλλά από την στιγμή που γνωρίζω βρίσκομαι αντιμέτωπος με τις ευθύνες που αυτή η γνώση συνεπαγεται.

Θέλω να γνωρίσω λοιπόν τι επιλογές έχω και τι σημαίνουν αυτές οι επιλογές για μένα προσωπικά, προτού πάρω μια απόφαση. Δεν θέλω να βρεθώ πρω εκλήξεων.

Το φως της φωτιάς συγοκαίει μέσα στην σπηλιά. Αλλά το φως του Ήλιου δεν δύναται να διαπεράσει τα όρια της. Αν όμως φέρεις το πραγματικό φως στη σπηλιά τότε η σκιές θα χαθούνε.

Ο άνθρωπος έγινε για αυτό τον κόσμο. Δεν γεννήθηκε για να ζει σε σπηλιές. Αν λοιπόν τον φέρεις στη σπηλιά τότε του στερείς την πραγματικότητα του. Είναι λοιπόν φυσικό να του φαίνονται περίεργα αυτά που συμβαίνουν στη σπηλιά.

Οπότε κατά εμένα θα πρέπει να αναλογιστούμε ποιο κόσμος, ποια πραγματικότητα αρμόζει στην υπόσταση του ανθρώπου. Είναι η πραγματικότητα στην οποία ζούμε η είναι κάτι άλλο. Αν η υπόσταση του ανθρώπου είναι να ζει σε κάποιον άλλο κόσμο τότε θα πρέπει να τον αναζητήσει. Για μένα αυτός ο κόσμος είναι αρκετός.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Νοέμ 03, 2005 10:59 am

Θεωρώ ότι ο καθένας μας έχει ένα δικαίωμα.
Αυτό το δικαίωμα είναι το δικαίωμα της επιλογής.

Δική μου απόφαση λοιπόν είναι αν θελήσω να ζήσω στον κόσμο αυτό, ή να ανακαλύψω, αν υπάρχει και ένας άλλος κόσμος. Αν διαλέξω το πρώτο τότε ουδέν θέμα, αν διαλέξω το δεύτερο τότε θα επωμισθώ τις ευθύνες, τις ανάγκες και τα πρέπει και αυτού του άλλου κόσμου.

Το θέμα λοιπόν έχει να κάνει με το αν υπάρχει αυτός ο άλλος κόσμος και εφ όσον υπάρχει αν έχω τη δυνατότητα να ζήσω σ’ αυτόν. Αφού όμως έχω τη δυνατότητα να ανακαλύψω αν υπάρχει και αφού μπορώ να τον δω, τότε σίγουρα θα μπορώ και να ζήσω σ’ αυτόν.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Νοέμ 03, 2005 11:40 am

Θέλω να γνωρίσω λοιπόν τι επιλογές έχω και τι σημαίνουν αυτές οι επιλογές για μένα προσωπικά, προτού πάρω μια απόφαση. Δεν θέλω να βρεθώ πρω εκλήξεων.


Αγαπητέ HawkFire

Νομίζω ότι εδώ μιλάς για μία πορεία εκ του ασφαλούς και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό.

Χρειάζεται δύναμη για να μπορέσει κανείς να προχωρήσει, γιατί πολύ πιθανόν αυτά που θα συναντήσει παρακάτω να μην είναι και τόσο αρεστά. Αν δεν το κάνει, τότε μένει στάσιμος και δεν υπάρχει εξέλιξη.

Σε αντίθετη περίπτωση, προχωράει, βιώνει, ενδεχομένως πονάει – παιδεύεται – εκπαιδεύεται, αλλά μαθαίνει, καταφέρνει λοιπόν να ζει βιωματικά και να εξελίσσεται.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Πέμ Νοέμ 03, 2005 12:21 pm

Το θέμα δεν είναι άμα γνωρίζω ότι υπάρχει αυτός ο κόσμος, η αν μπορώ να επιβιώσω σε αυτόν τον κόσμο, αλλά άμα οι επιδιωξεις μου αυτές που θέλω και προσπαθώ να πετύχω σε αυτή τη ζωή συνεπάγονται ότι ο καινούργιος κόσμος θα είναι καλύτερος από τον υπάρχων.

Δεν θέλω να επιβιώσω σε αυτόν τον καινούργιο κόσμο θέλω να εξελιχθώ και δεν γνωρίζω άμα αυτός ο καινούργιος κόσμος μου παρέχει αυτή την εξέληξη η μπορεί να σημαίνει κάποιο πισωγύρισμα.

Και πάλι λέω ποιος κόσμος μου αρμόζει? Και άμα δεν μπορώ να γνωρίζω λεπτομέρειες δεν μπορώ να αποφασίσω. Και αυτό που με κάνει δυσταχτικό είναι το γεγονός ότι δεν ξέρω αμα μπορώ να επιστρέψω στον κόσμο που γνωρίζω, αυτόν εδώ δηλαδή, άμα διαπιστώσω ότι οι υποψίες μου είναι πραγματικές.

Και κάτι άλλο. Τι συνέπειες μπορεί να έχει για αυτόν εδώ τον κόσμο η ύπαρξη ένος άλλου, ίσως ανωτερου κόσμου. Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μια τέτοια ανακάλυψη? Πως θα επηρεάσει αυτή η ανακάλυψη αυτό εδώ τον κόσμο?

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Νοέμ 03, 2005 12:48 pm

Αγαπητέ Hawkfire στη δική μου οπτική δεν έχει θέση το «πηγαίνω να δω αν αυτά που ακούω ισχύουν και άμα δεν μ’ αρέσει γυρίζω πίσω». Όπως λέει και το λαϊκό άσμα «αν περάσεις την πόρτα τελειώσαμε, αν περάσεις την πόρτα αντίο».

Αν λοιπόν κάποιος δεν είναι σίγουρος για το τι θέλει να κάνει καλά θα είναι να μην ανοίξει την πόρτα.

Το κείμενο της αγαπητής ladyhawk με καλύπτει στα υπόλοιπα.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης