Ρουμπαγιάτ

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Ρουμπαγιάτ

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Ιουν 07, 2005 10:48 pm

Omar Khayam (μετάφραση Fitzgerald) έγραψε:Then to the Lip of this poor earthen Urn
I lean'd, the Secret of my Life to learn:
And Lip to Lip it murmur'd--"While you live,
"Drink!--for, once dead, you never shall return."

Δηλαδή, περίπου...

«Κρασί στα χείλη μου έφερα, και έσκυψα για να μάθω,
Τα Μυστικά του Συμπαντος και της Ζωης που θάχω,
Κι η κούπα μου εψιθύρισε φιλόντας με στο στόμα:
Πιες! Απo τον Πλούτωνα κανείς δεν γύρισε ακόμα...»

(Σορυ, δεν έχω Ελληνική μετάφραση της προκοπής)

Όσες φορές κι αν έχω διαβάσει τους στοίχους του Καγιάμ, ποτέ δεν κατάλαβα να αναφέρεται στο κοινό κρασί (χωρίς και να το απορρίπτει, φυσικά). Οι φίλοι μου μου λένε οτι είμαι ονειροπαρμένος, και οτι ο ποιητής ήταν απλά ένας "Ωραίος" πότης, και οτι προσπαθώ βιασμένα και με το ζόρι να δώσω υψηλά νοήματα...

Δεν αισθάνομαι όμως να ζορίζω τίποτα. Πώς αλλοιώς μπορούμε να την πιούμε την ζωή, και το πνεύμα, παρα σαν Κρασί;

k

(Αλήθεια, κάπου άκουσα οτι το "Ρεμπέτικο" προέρχεται από την λέξη "Ρουμπαγιατ" [=τετράστιχο], είναι όντως έτσι; )

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Ιουν 08, 2005 12:31 am

Αν μου επιτρέπεις, φίλε kynikos, θα ξεκινήσω από το τέλος... :D

Ο εννοιολογικός προσδιορισμός της λέξης ''ρεμπέτικα'' έχει πολλές εκδοχές. Η πιο διαδεδομένη είναι οτι προέρχεται από την τούρκικη λέξη ''ρεμπέτ'', που θα πεί ατίθασος, ανυπόταχτος. Υπάρχει ομως και η άποψη που θέλει τη λέξη να προέρχεται από το ελληνικότατο ''ρεμπετός'' που ερμηνεύεται ''ο αναιτίως περιπλανώμενος. Ο μποέμ δηλαδή, ο αδιάφορος, ο ξεπεσμένος.

Ας το δούμε πιο αναλυτικά, συμβουλευόμενοι την ιστοσελίδα "Κ ι θ ά ρ α - Ρεμπέτικα – Ένα Σύντομο Ιστορικό από τον Έντ Έμερι":

Όπως όλες οι υποομάδες της μουσικής, το ρεμπέτικο είναι δύσκολο να κατηγοριοποιηθεί. Και οι δυσκολίες ξεκινούν κιόλας από το νόημα και την προέλευση της λέξης «ρεμπέτικο». Οι διάφοροι ρεμπετολόγοι δίνουν τις δικές τους ερμηνείες.

- Η πιθανότερη ερμηνεία είναι πως προέρχεται από το ρεμπέτ, μια παλιά τούρκικη λέξη, που σήμαινε «του υποκόσμου». Κάποιοι υποστηρίζουν πως προέρχεται από την παλιά σερβική λέξη ρεμπενόκ, που σημαίνει «επαναστάτης».
Οι Τούρκοι αποκαλούν τα άτακτα στρατεύματα ρεμπέτ ασκέρ. Επιπλέον ρεμπέτς είναι οι άνθρωποι που δεν υπακούν στις αρχές.

- Πολύ πιθανό είναι να προέρχεται από τις περσικές και αραβικές ρίζες ρεμπ, ραμπ, ρούμπα α, ή άρμπα α, που σημαίνει τέσσερις. Στον πληθυντικό αριθμό ρούμπα ατ ή άρμπα ατ σημαίνει τετράδες, αλλά επίσης και τετράστιχα… Στα Αραβικά ραμπ επίσης σημαίνει Κύριος και Θεός.

- Η λέξη πάντως μπορεί να έχει ρίζες και στο εβραϊκό ραμπ, από το οποίο προέρχεται και η λέξη ραμπί, ή ραβί. (Σ.τ.Μ. δηλαδή δάσκαλος).

- Η λέξη ρεμπέτικο είναι παραφθορά του αρχαϊκού αλλά και σύγχρονου όρου ρεμβαστικός (αυτός που ρεμβάζει, στοχάζεται) και προέρχεται από τη λέξη ρέμβω ή ρεμβάζω, που σημαίνει χάνομαι σε σκέψεις… κυριολεκτικά… και με τη μεταφορική έννοια σημαίνει το μυαλό μου χάνεται σε ανήσυχες σκέψεις.

- Ο κυριότερος ισχυρισμός για την καταγωγή του ρεμπέτικου, κι ίσως ο πιο κατάλληλος για μας, είναι ο ακόλουθος, από το μακαρίτη Ολ Σμιθ, του Πανεπιστημίου του Γκότενμπεργκ της Σουηδίας. Έχοντας μελετήσει την έθνικ δισκογραφία των Ηνωμένων Πολιτειών πριν τον δεύτερο παγκόσμιο, δηλώνει:

Τώρα είναι εφικτό να έχουμε μια πολύ πιο ισορροπημένη εικόνα της εμφάνισης του όρου «ρεμπέτικο», η οποία πέρα από κάθε αμφιβολία πρωτοεμφανίστηκε σα μουσικός όρος ανάμεσα στους Έλληνες της Αμερικής… Τώρα είναι απόλυτα ξεκάθαρο πως ο όρος πρωτοεμφανίστηκε γραπτά στις Ηνωμένες Πολιτείες, και πως η πρώτη που έκανε κομμάτια τα οποία χαρακτηρίστηκαν ως ρεμπέτικα πρέπει να είναι η Μαρίκα Παπαγκίκα, η οποία ηχογράφησε τουλάχιστον ένα ρεμπέτικο πριν το Δεκέμβρη του 1926. Αυτό ήταν το κομμάτι «Σμυρνιά», στην Γκρικ Ρέκορντ
Κόμπανι 511… Προς το παρόν δε μπορούμε να πούμε γιατί αυτά τα κομμάτια αποκαλούνταν ρεμπέτικα…



===============

Μετά τα ανωτέρω, θα ήθελα να καταλήξω με τη σημαντική (κατά την άποψή μου) επισήμανση του Νίκου Α Πολίτη:


Οι Έλληνες ήμασταν πάντα (και σήμερα ακόμα περισσότερο) τόσο υπερφίαλοι απέναντι σε μειονότητες ώστε ποτέ δεν καταδεχτήκαμε να ασχοληθούμε με λέξεις της (πάντως προφορικής, όχι γραπτής) γλώσσας τους. Και αυτό ισχύει και για τους ρεμπέτες. Επιπλέον, η λέξη ράμπι δεν περιέχει το ταύ (το ότι προσετέθη κατά τον εξελληνισμό της λέξης σε ραμπίτης δεν μετράει γλωσσολογικά) και επίσης το άλφα δεν γίνεται εύκολα έψιλον. Και μην ξεχνάμε ότι ο προσδιορισμός ρεμπέτικο απαντάει στη δισκογραφία της Σμύρνης/Πόλης ήδη το 1910 στο ανεκδιήγητο (κατά τη γνώμη μου, το ξαναλέω) "τικ τακ" και εκεί τους Τσιγγάνους δεν τους πολυήξεραν... Μάλλον λοιπόν δεν μας κάνει η περίπτωση. Όσο για το ρεμβάζω ή ρέμβομαι, δεν μου πολυαρέσει γιατί το παράγωγον θα ήταν ρεμβαστής και όχι ρεμβέτης. Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει προσθέσει το μακρύ του και το κοντό του, μέχρι και την άποψη που βαρύγδουπα κατέθεσε Ελληνοαμερικάνος μπουζουξής στον συγγραφέα κ. Δ. Δ. Μανιάτη (και τον έπεισε...) ότι η λέξη προέρχεται από τη νότα Ρε (που ήταν η τονική για πολλές εκτελέσεις κομματιών) και το beat (= ρυθμός) των (ρεμπέτικων) κομματιών που τα συνόδευαν σε συγχορδία ρέ.

Αξιοσημείωτο πάντως το γεγονός ότι το τουρκοελληνικό λεξικό μου δεν περιέχει λήμμα rebet ή rembet.

Κατόπιν των παραπάνω αλλά και άλλων που όλα τα έχουμε όλοι ακούσει κατά κόρον, δεν θα συνεχίσω τη συζήτηση για την ετυμολογία της λέξης ως μη έχουσα νόημα, περιμένοντας κάποια εξήγηση, αν και όταν έρθει, που θα με πείσει και θα την υιοθετήσω.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τετ Ιουν 08, 2005 1:28 am

Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά για την ετυμολογία Zadok, σε ευχαριστώ. Δεν γνώριζα οτι ήταν τόσο επίμαχο θέμα!

=====

Εμένα πιο πολύ με γοήτευσε η ιδέα οτι ο ποίηση του Οίνου, και το φατάλ, μόρτικο lifestyle, μπορεί να έχουν μιαν υψηλή εσωτερική αναγωγή, ενω πιο συνήθως θεωρούνται σαν κάτι το χαμηλό.

Και ο Khayam, για εμένα είναι από τους πιο όμορφους Πέρσες κλασσικούς ποιητές, τουλάχιστον όπως τον μεταφέρει ο Fitzgerald.

Ώρες-ώρες μούρχεται να μάθω Πέρσικα, μόνο και μόνο για να διαβάζω Ρούμι, Καγιάμ, Αττάρ, κλπ... [sigh]

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Κυρ Ιουν 26, 2005 10:23 pm

Οι Έλληνες ήμασταν πάντα (και σήμερα ακόμα περισσότερο) τόσο υπερφίαλοι απέναντι σε μειονότητες ώστε ποτέ δεν καταδεχτήκαμε να ασχοληθούμε με λέξεις της (πάντως προφορικής, όχι γραπτής) γλώσσας τους. Και αυτό ισχύει και για τους ρεμπέτες.e]

Αγαπητη Zadok ισως καπου εχεις δικιο αλλα να μην ξεχναμε και το ποσο υπερφιαλα μας αντιμετωπιζει εμας η ευρωπη οταν τα λεξιλογια Αγγλων Λατινων και Γερμανων αποτελουνται κατα συντριπτικα ποσοστα απο ελληνικες λεξεις.(ασχετο μαλλον αλλα ειναι κριση εθνικου παραπονου!!)

Βασικα νομιζω οτι σε μερικα θεματα μας ποναει οτι ειναι τουρκικες λεξεις και ειδικα στο ρεμπετικο που θεωρειται απο τα παραδοσιθακα μας πλεον κοματια!
Κι εγω νομιζω παντως οτι ειναι τουρκικη η ριζα και βασιζεται στο ρεμπετ που σημαινει μαλλον{ ο αχα`ιν`ης} μια λεξη που αν εχεις μικρασιατικες η ποντιακες καταβολες ισως την ξερεις και σημαινει ο ανεπροκοπος αλλα οχι με την ενοια του αχρηστου αλλα του "δε γουσταρω" τυπου
Πικος Απικος

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιουν 27, 2005 1:06 am

Αγαπητέ Πίκο Απίκο,

πολλά θα μπορούσαν να ειπωθούν επ' αυτού, αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να ξεφύγουμε άλλο από το θέμα του φίλου κυνικού.

Ίσως το αναπτύξουμε σε καταλληλότερο περιβάλλον...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Ιούλ 01, 2005 11:42 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ "Ρουμπαγιατ" ΚΑΛΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΟΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Omar Khayam.

ΠΕΡΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ/ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ/ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΙΗΤΗΣ.....

ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ...
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ...

ΑΔΕΛΦΙΚΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ "ΓΕΡΟΥ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ"...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ "Ρουμπαγιατ" ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΧΑΛΙΦΗ...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΙΑ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΨΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΟΥΝ...

ΙΣΩΣ ΝΑ ΧΑΣΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ "Ρουμπαγιατ".

ΠΕΘΑΝΕ ΣΧΕΔΟΝ ΤΥΦΛΟΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιούλ 01, 2005 4:41 pm

Καλώς όρισες αγαπημένε φίλε AVATARGR :)
Εικόνα

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Παρ Ιούλ 01, 2005 5:21 pm

Γειά σου αγαπητέ AVATARGR,

Χαίρομαι που σε συναναντάω και εδώ, και μάλιστα σε τοπικ για τα όμορφα λόγια του Khayam.

Δίνεις κάποιες πολύ δελεαστικές πληροφορίες, που πράγματι αξίζει να ψάξει κανείς αν ενδιαφέρεται. Ναι, ο Khayam ήταν δεινός μαθηματικός και υπολόγισε μάλιστα την διάρκεια ένος έτους με εκπληκτική ακρίβεια.

Που το βρήκες οτι ήταν φίλος του "Γερου του Βουνού"; Δεν το ήξερα αυτό! Έχεις καμμιά καλή βιογραφία;

Εμένα, ομολογώ, οτι πάντα με συγκινούσαν οι μεγάλοι επιστήμονες που ήταν και μεγάλοι καλιτέχνες.

Στην σημερινή εποχή τείνουμε τόοοσο πολύ να θέλουμε να βλέπουμε τον άνθρωπο σαν μόνο ένα από τα δύο. Ή επιστήμονας, ή καλιτέχνης - δεν γίνεται και τα δύο! Πιστεύω οτι αυτό είναι μεγάλο λάθος.

Αντίθετα, και τα δύο θα έπρεπε να συνυπάρχουν και να συνεξελίσονται. ΕΞ άλλου, νομίζω οτι αυτό είναι και χρέος του σημερινού πνευματικού ανθρώπου, να προωθήσει ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ αυτές όψεις του όσο μπορεί, και Γιγαντες σαν τον Khayam, τον Leonardo, κ.α. μας δείχνουν έναν λαμπρό δρόμο...

k

ΥΓ. Δες και τα "πμ" σου

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Ιούλ 02, 2005 4:31 pm

Δεν αισθάνομαι όμως να ζορίζω τίποτα. Πώς αλλοιώς μπορούμε να την πιούμε την ζωή, και το πνεύμα, παρα σαν Κρασί;


Πολλές φορές σε διάφορες εκφάνσεις αυτής της ζωής κάποιος βλέπει ένα εσωτερικό νόημα σε μία φράση, σ’ ένα πίνακα, σ’ ένα τραγούδι, ενώ κάποιος άλλος δε βλέπει τίποτα.

Για μένα εκεί είναι και η ομορφιά του εσωτερισμού, εκεί, που ακόμα και ο ίδιος ο καλλιτέχνης ή συγγραφέας δεν έχει σκεφτεί τι αποτυπώνει, ο παρατηρητής να βλέπει κάτι.

Παρέθεσα το γραπτό λόγο του φίλτατου kynikos , μόνο και μόνο γιατί με αυτό που είπε μου ήρθε η σκέψη του μυστηρίου της Θείας Κοινωνίας.
Δεν ξέρω αν ήρθε και στον ίδιο αυτή η σκέψη, αλλά με αυτή την αποτύπωση της δικής μου θέασης αποδεικνύω αυτό που γράφω παραπάνω.

Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα που έχουν να κάνουν με τη δική μου θέαση αλλά θα ξεφύγουμε. Το μόνο που θα αφήσω προς ανάλυση της σκέψης είναι μια ερώτηση.

«Ακόμα και όταν κάποιος γράφει κάτι, χωρίς να φαντάζετε την υψηλή αξία σε νόημα, που μπορεί να έχει για κάποιους άλλους, το κάνει τυχαία ;»
Εικόνα

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Κυρ Ιούλ 03, 2005 8:12 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΑΡ ΚΑΓΙΑΜ (ΧΑΓΙΑΜ)..
(ΣΕΙΧΗΣ ΓΚΙΑΤΟΥΝΤΙΝ ΑΜΠΤΟΥΛ ΦΑΤ ΟΜΑΡ ΙΜΠΝ ΙΜΠΡΑΗΜ ΑΛ ΧΑΓΙΑΜ ΑΛ ΓΚΑΚ)
ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΝΙΣΑΠΟΥΡ ΤΟΥ ΧΟΡΑΣΑΝ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 10 ΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ 1123.

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΟΜΑΡ ΧΑΓΙΑΜ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ.
ΒΡΗΚΕ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΓΕΒΡΙΚΕΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑ .
ΚΑΤΑΤΑΞΕ ΕΝΑ ΕΝΙΑΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΓΕΒΡΙΚΕΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ.
ΕΓΡΑΨΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΛΓΕΒΡΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΣΤΑ ΝΕΩΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΠΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΟΗΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 750 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΕΤΡΑΣΤΙΧΑ (ΡΟΥΜΠΑΓΙΑΤ).

ΤΑ ΡΟΥΜΠΑΓΙΑΤ ΔΕΝ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΙΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ ΣΤΟΧΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΟΜΑΡ ΧΑΓΙΑΜ.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ "ΓΕΡΟ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ' ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΣΥΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΧΟΛΗ.

ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑ Ο ΧΑΓΙΑΜ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ.
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΛΘΑΝ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΑΛΛΑ Ο ΓΕΡΟΣ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΤΟΝ ΣΕΒΟΤΑΝ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΗΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ....

ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΑΡ ΧΑΓΙΑΜ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΕΡΟ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΟΣΟΡΙΖΟΥΝ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Κυρ Ιούλ 03, 2005 10:31 pm

Kαλώς όρισες λοιπόν, Avatar.

Yποψιάζομαι ότι ο Γέρος του Βουνού είναι πιο διάσημος από τον Ομάρ Καγιάμ. Δεν θέλω να σταθώ όμως στο ποινικό του μητρώο, όσο στο ότι μεταξύ των άλλων είχε κι αυτός την εσωτερική του φιλοσοφία. Ενδιαφέρων τύπος. Ίσως υπερεκτιμημένος και ειδυλλιακά μυθοποιημένος, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Υπερήφανα γηρατιά.

Επίσης, πολύ ενδιαφέρουσα και η περσική κουλτούρα εκείνης της εποχής... ίσως μας δοθεί η ευκαιρία να μιλήσουμε κάποτε γι' αυτήν.

Σας αφιερώνω μερικούς στίχους του Χακίμ Σαναΐ:

Ο Θεός δεν έδωσε ποτέ τη ζωή σε κανέναν
χωρίς να μην του δώσει επίσης την τροφή για να τη διατηρήσει-
κι όταν η ζωή σου θα έχει αφήσει το κορμί σου,
θα γνωρίσεις επιτέλους με βεβαιότητα
ότι η πραγματική τροφή έφτασε σε σένα.

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Δευ Ιούλ 04, 2005 11:03 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Elissaios ΑΝΑΤΑΠΑΝΤΩ ΣΤΟ ΚΑΛΟΣ ΟΡΙΣΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΡΟΥΜΠΑΓΙΑΤ...

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ,ΠΩΣ ΤΟ ΚΟΣΜΗΜΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΛΑΜΠΙΡΙΖΕΙ,
ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΝΑ ΑΠΑΡΝΗΘΕΙΣ , ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ.?
ΤΟ ΨΕΜΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΙΑ ΤΡΙΧΑ ΤΟ ΧΩΡΙΖΕΙ,
ΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΚΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟ ΑΓΝΟ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ???

ΑΥΤΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΣΟ ΔΥΝΑΜΑΙ.......
ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...
ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τρί Ιούλ 05, 2005 12:57 am

«Ακόμα και όταν κάποιος γράφει κάτι, χωρίς να φαντάζετε την υψηλή αξία σε νόημα, που μπορεί να έχει για κάποιους άλλους, το κάνει τυχαία ;»



Όχι. Δεν το κάνει τυχαία. Αλλά σίγουρα δεν το κάνει και σκόπιμα. Πολλές φορές κάποιες εκφράσεις λέγονται ή γράφονται από κάποιους ανθρώπους απλά "στίβοντας" το είναι τους.
Ακόμα και αν δεν αναγνωρίζουν το "χυμό" που ενστάλλαξαν οι ίδιοι κάποιος με περισσότερη εμπειρία ή με πιο ανοιχτές τις αισθήσεις θα τον αντιληφθεί. Θα τον δοκιμάσει. Τότε θα αποκαλυφθεί και ο λόγος της παραγωγής του.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Παύλος Β. / DevaParinito
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2005 11:27 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / DevaParinito » Δευ Μαρ 13, 2006 6:13 pm

Καλησπέρα σας,

Παραθέτω με την σειρά μου ένα τραγούδι σε στίχους του Ομάρ Καγιάμ & σε μουσική του Θανάση Παπακωνσταντίνου από τον πρώτο του προσωπικό δίσκο με τίτλο "Αγία Νοσταλγία"

Το τραγούδι ονομάζεται "Τρία Ρουμπαγιάτ", πιθανόν επειδή έχει 3 τετράστιχα.

[center]Τρία Ρουμπαγιάτ
Θ. Παπακωνσταντίνου - Ομάρ Καγιάμ

Σήκω και δώσε μου κρασί τα λόγια είναι χαμένα
Απόψε το χειλάκι σου θα ‘ναι το παν για μένα
Κι όσο για τα ταξίματα και για τα κρίματά μου
Τα βλέπω σαν τα κατσαρά μαλλιά σου μπερδεμένα

Για κείνα που δεν έκανα και που ‘χω καμωμένα
Αν έχω τη ζωή σωστά είτε στραβά παρμένα
Αυτό θα ‘ν’ το μαράζι μου, κρασί λοιπόν, ποιος ξέρει
μη βγαίνει τούτη η αναπνοή στερνή φορά από μένα

Όταν θελήσει η μοίρα μου τον κόσμο αυτόν ν’ αφήσω
Και κάθε ελπίδα για ζωή απ’ την καρδιά μου σβήσω
Μια κούπα από τη στάχτη μου να φτιάξετε συντρόφοι
Σαν θα γεμίζει με κρασί μπορεί να ξαναζήσω[/center]

Και στα τρία τετράστιχα, υπάρχει η λέξη "κρασί".
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τρί Μαρ 14, 2006 12:35 am

Ως προς την λέξη «κρασί», που συστηματικά χρησιμοποιούσε ο Ομάρ Χαγιάμ.
Πιστεύω, πως η λέξη αυτή κρύβει κάποιο κωδικό.
Και αυτός πρέπει να είναι= αγάπη= γνώση.
Τότε όλα τα πράγματα έρχονται στην θέση τους.
Ο Ομάρ Χαγιάμ είχε πει κάποτε, ότι όλη η αλήθεια βρίσκεται στο «κρασί». Σίγουρα δεν εννοούσε τα παραμιλητά του μεθυσμένου, που έστω και πιωμένος μπορεί να πει την αλήθεια της Ψυχής του, αμαρτωλής άλλωστε. Μάλλον ο ποιητής εννοούσε κάτι πιο σοβαρό από τα παραμιλητά του όποιου μεθύστακα.
« Όλη η αλήθεια βρίσκεται στο «κρασί»= Όλη η αλήθεια βρίσκεται στην «γνώση»= «αγάπη».
Μάλλον έτσι θα είναι… Απλά μια σκέψη κάνω.

« Δεν ήρθαμε σ’ αυτόν τον κόσμο για πολύ,
Αλλά με δάκρυα, με πόνο και καημό γεμίσαμε την ψυχή.
Δεν λύσαμε καμία των βασάνων μας την αιτία,
Και φύγαμε από δω, φορτωμένοι με πίκρα και αηδία.»

ΟΜΑΡ ΧΑΓΙΑΜ

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Δευ Απρ 17, 2006 11:56 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Epsylon ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΣ ΜΗΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΚΡΥΒΟΥΝ...

ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΝΟΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ..

ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ....

ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ....

"ΠΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΘΑΝΑΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΟΥ 21"...

Η ΘΕΙΑ ΜΕΘΗ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ...
Η ΘΕΙΑ ΜΕΘΗ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΓΑΛΗΝΗΣ...
Η ΜΕΘΗ ΤΗΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Επιστροφή σε “- Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης