Η Μαυρη ΣΤΟΑ

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

_Godfather_
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2005 12:50 pm

Η Μαυρη ΣΤΟΑ

Δημοσίευσηαπό _Godfather_ » Τετ Ιούλ 20, 2005 12:21 pm

Είναι αλήθεια αυτο που κυκλοφορεί στους "εσωτερικους" κυκλους οτι στην Αθήνα υπάρχει Παρα-τεκτονική στοά η οποία έχει συνδιάσει τυπικά σατανισμού με τα δικά της;

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Ιούλ 20, 2005 1:17 pm

Γειά σου, αγαπητέ _Godfather_!

Έχω την αίσθηση ότι αν αναλύσεις λίγο το ερώτημά σου, η απάντηση θα προκύψει ...

Επέτρεψέ μου να ξεκινήσω με κάποια ερωτήματα:

  • Ποιοί καλούνται "εσωτερικοί" κύκλοι ;
  • Τί σημαίνει "παρα-τεκτονική" στοά ;
  • Ποιά είναι τα τυπικά του σατανισμού ;
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

_Godfather_
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2005 12:50 pm

Δημοσίευσηαπό _Godfather_ » Τετ Ιούλ 20, 2005 10:04 pm

Αγαπητέ φίλε Zadok the priestess στο πρώτο πιστεύω ότι ξέρεις και η απάντηση δεν είναι τόσο εύκολη, δεν μπορούμε να θεωρήσουμε Αμιγώς τεκτονική μία στοά η οποία έχει αλιώσει τα τυπικά της βλέπε The Freemasonic Order of the Golden Centurion τώρα σχετικά με την τρίτη ερώτηση σου έχεις δίκιο δεν το είπα σωστά, ας πούμε καλύτερα τεκτονικά τυπικά που έχουν μπει στοιχεία σατανιμού (LaVey ίσως; ).

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Ιούλ 20, 2005 11:46 pm

Αγαπητέ φίλε _Godfather_,

μερικά ερωτήματα δεν τίθενται τόσο για απάντηση όσο για προβληματισμό.

Το ζήτημα λοιπόν, είναι αν η πληροφορία σου ήρθε από αξιόπιστο/α άτομο/α.

Στη συνέχεια, νομίζω ότι θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι ο όρος "παρα-τεκτονισμός" δεν υφίσταται.
Έχει σημασία δε να κατανοήσουμε, ότι από την στιγμή κατά την οποία θα παραποιήσουμε τις πρακτικές και τα τυπικά μίας οποιασδήποτε σχολής ή Τάγματος, ουσιαστικά δημιουργούμε κάτι νέο, το οποίο ενδέχεται να έχει χάσει τελείως την όποια αξία ή δυνατότητα είχε, αν δεν έχουμε επαρκείς γνώσεις.

Το "The Freemasonic Order of the Golden Centurion" μου είναι παντελώς άγνωστο και μάλιστα, δεν βρήκα καμμία φερέγγυα πηγή πληροφόρησης σχετικά ούτε στο Διαδίκτυο, όπου βρήκα μόνο υποκειμενικές αναφορές επίδοξων αρθρογράφων.
Αν θέλεις, ενημέρωσέ μας εφόσον γνωρίζεις κάτι σημαντικό επ΄ αυτού.

Επίσης, επέτρεψέ μου να ρωτήσω γιατί κάποιοι θα ανακάτευαν (όπως περιγράφεις) τεκτονικά τυπικά ειδικά με πρακτικές του LaVey.
Αυτό το μίγμα ποιά σκοπιμότητα θα μπορούσε να εξυπηρετεί :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τετ Ιούλ 20, 2005 11:54 pm

Φίλε μου παρόλο που δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο, θα ήθελα να σου μεταφέρω μια αρχή μου, σύμφωνα με την οποία εγώ κριτικάρω τις συγκεκριμένες ενέργειες.

Ένας σπουδαίος άνθρωπος, κατ'εμέ, μου είχε πει κάποτε(να είναι καλά εκεί που είναι τώρα...) ότι δε μπορείς να "κόβεις και να ράβεις" το οτιδήποτε στα μέτρα σου. Δε μπορείς να "κόβεις και να ράβεις" π.χ. το Χριστιανισμό όπως σε βολεύει γιατί τότε απλά δημιουργείς κάτι νέο και πιστεύεις σε κάτι διαφορετικό.

Μια οποιαδήποτε αλλαγή σε ένα τυπικό ή στο ίδιο το δόγμα ή στην ίδια την ιδεολογία ενός Τάγματος για εμένα αποτελεί γέννηση κάτι καινούργιου. Ποτέ δεν κατάλαβα τα προθέματα "παρα-", "μετά-" κτλ κτλ(π.χ. παρατεκτονισμός)
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Ιούλ 21, 2005 11:04 am

Στη συνέχεια, νομίζω ότι θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι ο όρος "παρα-τεκτονισμός" δεν υφίσταται.


Προφανώς με τον όρο "παρά-τεκτονισμός" ο φίλος Godfather θα εννοεί κάποιο τάγμα το οποίο θα εμπεριέχει στοιχεία του τεκτονισμού απλά δεν θα είναι τεκτονικό και ενδεχομένως να εξυπηρετεί άλλους σκοπούς και να έχει άλλους στόχους.

Αν εννοείς κάτι διαφορετικό παρακαλώ να με διορθώσεις.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 21, 2005 12:55 pm

Με την "ελευθερία" που έχει ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ, δε βρίσκω παράξενο το να είναι ένα γεγονός αυτό που αναφέρει ο αγαπητός Godfather... :!: :!: :!:
Φυσικά ΔΕΝ γνωρίζω κάτι επ' αυτού, αλλά ΔΕΝ με παραξενεύει κιόλας...
Τόσα βλέπω κάθε μέρα :!:

Τώρα σχετικά με τις πρακτικές του περίφημου LaVey, τι να πω :lol: :lol: :lol:
Είναι ΓΕΛΟΙΟ και μόνο να ΝΟΜΙΖΕΙ κάποιος ότι ο προαναφερόμενος ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ :P :P :P

Το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν πώς θα χμ.... πώς να το πω... πώς να "θωπεύσει" τον πλησίον του....
(Ελπίζω να το είπα αρκετά κόσμια :wink: )

Και για να επιβεβαιωθεί ο οποιοσδήποτε, ας ρίξει μια ματία στ θέμα περί μυστηρίων να διαβάσει ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ & η ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑ και μετά ας συλλογιστεί ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ και ΕΛΕΥΘΕΡΑ αν θα μπορούσε να εφαρμοστεί κάτι ανάλογοι με την παρεούλα του LaVey ή του κάθε επίδοξου LaVey...

Άρα κατ’ επέκταση, ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ δεν θα μπορούσαν να έχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ…
Φήμες και πάλι Φήμες….

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιούλ 21, 2005 1:39 pm

Ladyhawk έγραψε:Προφανώς με τον όρο "παρά-τεκτονισμός" ο φίλος Godfather θα εννοεί κάποιο τάγμα το οποίο θα εμπεριέχει στοιχεία του τεκτονισμού απλά δεν θα είναι τεκτονικό και ενδεχομένως να εξυπηρετεί άλλους σκοπούς και να έχει άλλους στόχους.

Αν εννοείς κάτι διαφορετικό παρακαλώ να με διορθώσεις.



Καλή μου Κυρά των Γερακιών,

κι εγώ κάτι τέτοιο αντιλαμβάνομαι από τον προβληματισμό του φίλου μας _Godfather_, όμως προσπαθώ να αναλύσω το συλλογισμό του όχι για να τον διορθώσω ή να τον μεμφθώ, αλλά περισσότερο για την πρόοδο της κουβέντας μας.

Ας φέρω ένα παράδειγμα:

Αν κάποιος πάρει στοιχεία από τεκτονισμό, ροδοσταυρισμό, αλχημεία, ερμητισμό, καμπάλα, θεοσοφία κλπ. και φτιάξει μία ομάδα, τί απ' όλα θα είναι:
παρα-τεκτονική, παρα-ροδοσταυρική, παρα-αλχημιστική κλπ. ??

Ίσως χρειάζεται να αντιληφθούμε ότι ο αποκρυφισμός στο σύνολό του ακολουθεί κάποιες παραδοσιακές πρακτικές κι από κει και πέρα παρουσιάζει ιδιαιτερότητες ανάλογα με την σχολή.

Αυτή η φήμη περί της "μαύρης στοάς", όπως μας την παρέθεσε ο αγαπητός φίλος, είναι λίγο σαν το μαγείρεμα: αν πάρω τα υλικά για να φτιάξω παστίτσιο και αντί για μακαρόνια βάλω μελιτζάνες, μάλλον φτιάχνω μουσακά. Αν πάλι, βάλω τελείως άλλο υλικό, μάλλον δημιουργώ... :lol:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Ιούλ 21, 2005 2:30 pm

Αγαπητή μου Zadok, δεν διαφωνούμε πουθενά.

Αυτά τελικά είναι κάποια «μαγαζάκια» τα οποία δημιουργούν κάποιοι με σκοπούς διάφορους των φιλοσοφικών αναζητήσεων.

Για να «πιάσουν» όμως αυτά, θα πρέπει να έχουν και κάτι από γνωστές και αποδεκτές από το κόσμο σχολές, αλλιώς δεν θα καταφέρουν να έχουν κόσμο. Κάτι σαν το τυρί στη φάκα δηλαδή.

Εδώ λοιπόν θα πρέπει ο καθένας να καταφέρει να κρίνει σωστά τα εν λόγω «μαγαζιά» προκειμένου να μην πέσει θύμα καταστάσεων. Επίσης νομίζω πως και μία έρευνα γενικότερη – πέραν της κρίσης – μπορεί να έχει αποτέλεσμα.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 21, 2005 4:13 pm

Αγαπητές μου κυρίες...
Το θέμα αν δεν κάνω λάθος, έχει να κάνει με κάποια "ΜΑΥΡΗ ΣΤΟΑ" και όχι με τα διάφορα "μαγαζάκια" που κυκλοφορούν ελεύθερα και μπορεί και ο "καθένας" μας ελεύθερα να παρακολουθήσει...

Νομίζω πως το θέμα επικεντρώνεται στην έννοια του ΜΑΥΡΟΥ (τόσο ως χρώμα όσο και ως ενέργεια - δράση) σε σχέση με την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...

Ας μην ανοίξουμε σε αυτό το θέμα, κάτι που όλους μας απασχολεί σχετικά με τα διάφορα "μαγαζάκια" που κυκλοφορούν με επιγραφές όπως Τεκτονισμός, Ροδοσταυρισμός, Θεοσοφία, Γιόγκα, Ελληνισμός κλπ κλπ.

Στην τοποθέτησή μου έθεσα τον ΛΟΓΟ, την ΑΙΤΙΑ που κατά την οπτική μου είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να λειτουργήσουν και εννοώ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ σχετικά με την Αναζήτηση...

Ο Godfather ας μας διορθώσει...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιούλ 22, 2005 10:21 am

Έκανα μία αναφορά σε προηγούμενο post για τα «μαγαζάκια» για τον εξής λόγο :
Κάθε τι το οποίο δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά και δεν εξυπηρετεί τους δέοντες σκοπούς εγώ το κατατάσσω στην κατηγορία «μαγαζάκι».

Πολύ πιθανόν λοιπόν να υπάρχει αυτή η μαύρη στοά, άλλωστε παντού συναντάμε και το + και το -, το θέμα είναι όμως τι γίνεται εκεί μέσα και ποιος ο λόγος ύπαρξής της. Αν κρίνω από το όνομα δεν θα έλεγα πως οι σκοποί είναι θετικοί.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Ιούλ 23, 2005 12:06 am

Αν κρίνω από το όνομα δεν θα έλεγα πως οι σκοποί είναι θετικοί.


Φιλτάτη Ladyhawk, να υποθέσω ότι το συμπέρασμα αυτό εξάγεται από την επιλογή του μαύρου ως ιδιαίτερου χαρακτηριστικού της υποτιθέμενης "στοάς" :?:

Ο φίλος μας ο Κέλσος είχε γράψει πιο πάνω:

Νομίζω πως το θέμα επικεντρώνεται στην έννοια του ΜΑΥΡΟΥ (τόσο ως χρώμα όσο και ως ενέργεια - δράση) σε σχέση με την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...


Τί σημαίνει λοιπόν, το "μαύρο" :?:

Ή αν προτιμάτε, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟ ΜΑΥΡΟ :?:

Επίσης, θα ήθελα να θέσω και ένα ακόμη ερώτημα και ελπίζω, να μη σας κουράζω... :oops:

Αν υπάρχει μία μαύρη, μία άσπρη, μία ποικιλόχρωμη κλπ. "στοά" τί σημαίνει για εμάς το να το γνωρίζουμε :?:

Δηλ. αν υποθέσουμε ότι οι φήμες που έφτασαν στ' αφτιά του αγαπητού _Godfather_ είναι αληθινές, τί σημαίνει αυτό :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Ιούλ 23, 2005 5:32 am

Αγαπητή μου Ιέρεια, καλημέρα...

Ορθά ρωτάς τι σημαίνει για τον ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ η ύπαρξη ή μη μιας "τέτοιας" στοάς...
Δε γνωρίζω αν μπορώ να απαντήσω σε κυριολεκτική βάση (μάλλον μπορώ αλλά ας το αφήσω καλύτερα 8) ) ή σε φιλοσοφική :wink:

Φιλοσοφικά λοιπόν η ύπαρξη (ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ) μιας τέτοιας στοάς και ΦΥΣΙΚΑ δεν εννοώ μια στοά "βαμμένη μαύρο" ή που τα μέλη της φορούνε "μαύρα ρούχα", ΑΛΛΑ εννοώ μια στοά η οποία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΑΤΡΑΠΟ και νομίζω πώς άλλοι λίγο και άλλοι πολύ, ΟΛΟΙ ΜΑΣ μπορούμε να αντιληφθούμε τόσο τις πρακτικές τους, όσο ενδεχομένως και τους στόχους τους...

Η ύπαρξη ή μη λοιπόν τέτοιων στοών, πιθανολογώ ότι ΝΑΙ ΜΕΝ μπορεί να υπάρχουν (όχι φυσικά έτσι όπως μας τις ανάφερε ο αγαπητός _Godfather_ ) αλλά ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ που δρουν επί της ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΑΤΡΑΠΟΥ, σε εκείνους που δρουν επί της ΔΕΞΙΑΣ, δημιουργούν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ προβλήματα...
Και φυσικά αυτό είναι ένας από τους νόμους της Μάνας Φύσεως και ΙΣΩΣ γι' αυτό να επιτρέπεται η ύπαρξή του...

Την καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιούλ 25, 2005 2:11 pm

Φιλτάτη Ladyhawk, να υποθέσω ότι το συμπέρασμα αυτό εξάγεται από την επιλογή του μαύρου ως ιδιαίτερου χαρακτηριστικού της υποτιθέμενης "στοάς"


Αγαπητή Zadok,

Με πρόλαβε ο αγαπητός Kelsos ως προς την διευκρίνηση για το μαύρο.
Σίγουρα το τι χαρακτηριστικά μπορεί να έχει σαν στοά δεν το γνωρίζω το όνομα όμως και μόνο – για τους λόγους που αναφέρθηκαν – με οδηγεί σε σκέψεις μη θετικές.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Κυρ Αύγ 28, 2005 8:33 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ "Η Μαυρη ΣΤΟΑ" ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ....

ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟ ΛΟΙΠΟΝ...
ΜΑΓΕΙΕΣ ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΣΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΕΡΙ ΑΥΤΩΝ....

Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ.....

Ο ΦΙΛΟΣ "_Godfather_" ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ
"εσωτερικους" κυκλους "....

ΑΛΛΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ "ας πούμε καλύτερα τεκτονικά τυπικά που έχουν μπει στοιχεία σατανιμού (LaVey ίσως; )."
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ ΣΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ???????????????????

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ ΔΗΘΕΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ)
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΙΣΩΠΛΑΤΗ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΝ...


ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Αύγ 29, 2005 8:43 am

AVATARGR έγραψε:"...Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ "Η Μαυρη ΣΤΟΑ" ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ....

ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟ ΛΟΙΠΟΝ...
ΜΑΓΕΙΕΣ ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΣΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΕΡΙ ΑΥΤΩΝ....

Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ.....

Ο ΦΙΛΟΣ "_Godfather_" ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ
"εσωτερικούς" κύκλους "....

ΑΛΛΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ "ας πούμε καλύτερα τεκτονικά τυπικά που έχουν μπει στοιχεία σατανιμού (LaVey ίσως; )."
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ ΣΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ???????????????????

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ ΔΗΘΕΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ)
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΙΣΩΠΛΑΤΗ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΝ...
..."


Την καλημέρα μου σε όλους και ιδιαιτέρως στον αγαπητό Φίλο AvatarGr που έχουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ καιρό να τα πούμε (μεταξύ μας :wink: )...
Καλή και επικοιδομητική εβδομάδα σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

Αγαπητέ μου AvatarGr θα διαφωνήσω (αν μου επιτρέπεις) με το συμπέρασμα που κατέληξες.
Ο Godfather (από όσα έχω καταλάβει) είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ στην τοποθέτησή του η οποία λέει:
"...δεν μπορούμε να θεωρήσουμε Αμιγώς τεκτονική μία στοά η οποία έχει αλλοιώσει τα τυπικά της βλέπε The Freemasonic Order of the Golden Centurion..."

Δε νομίζω να ΠΑΝΤΡΕΥΕΙ τους Τέκτονες με τους Σατανιστές, αλλά απλά κάνει νύξη για "κάποιους" που έχοντας "κάποια" Τεκτονικά Τυπικά, δραστηριοποιούνται ΕΠΙ ΤΗΣ ΜΑΥΡΗΣ ΑΤΡΑΠΟΥ

Και αυτό ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Φίλε μου ΑΝ "κάποιος" πάρει τα Τυπικά και ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ προσθέσει τις "μαύρες δοξασίες του"...

Νομίζω πώς αυτό ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, αλλά τότε δεν είναι τεκτονικά ΠΛΕΟΝ τα τυπικά, θα είναι καθαρά της Αριστερής Ατραπού...
Κατ' επέκταση λοιπόν ΟΥΔΕΠΟΤΕ μπορεί να μπερδευτεί ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ με τον ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Δευ Αύγ 29, 2005 4:17 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΟΥ ΘΕΝΑ ΠΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ _Godfather_ ΣΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟΣ ΟΜΩΣ ***ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ***...

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΕΑΝ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΜΑΥΡΗ ΣΤΟΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΙΑΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ???????

ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΒΕΒΑΙΑ....

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΕΡΟ ΣΤΟΝ ΝΕΡΟΜΥΛΟ ΔΙΑΦΟΡΩΝ "ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΥΚΛΩΝ" ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΚΟΥΣΑ ,ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.... (ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ) :oops:
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Αύγ 29, 2005 6:11 pm

ΥΓ. ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.... (ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ) :oops:


Ποτέ δεν είναι αργά.

Έτσι κι αλλιώς όταν υπάρχουν πράγματα που μας δένουν, οι αναγκαίες καταστάσεις που για κάποιο διάστημα μας φέρνουν μακριά, είναι τόσο κατανοητές όσο και αποδεκτές.

Με φιλία και αγάπη :)
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Αύγ 29, 2005 9:35 pm

AVATARGR έγραψε:"...ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΕΑΝ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΜΑΥΡΗ ΣΤΟΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ???????

ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΒΕΒΑΙΑ....

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ..."


Αγαπημένε Φίλε AvatarGr, ακριβώς επειδή σε κατανόησα τι ΑΚΡΙΒΩΣ ήθελες να πείς, άδραξα για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ την ευκαιρία για να ΤΟΝΙΣΩ ότι ο Τεκτονισμός (Εκείνος ο αφ' εαυτού προερχόμενος) ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να είναι κάτι σε μαύρη δονητικότητα...
ΟΥΔΕΠΟΤΕ...

Δυστυχώς όμως είμαι αναγκασμένος να παραδεχτώ ότι ΟΤΑΝ κάποιος ΜΑΥΡΟΣ δονητικά άνθρωπος, πάρει τα Τυπικά του Τεκτονισμού, τότε ΔΥΣΤΥΧΩΣ ξαναλέω, μπορούμε να έχουμε εκείνες τις Μαύρες Στοές τι οποίες ο φίλος _Godfather_ αναφέρει... :cry: :cry: :cry:

Το ζήτημα λοιπόν που εγείρω είναι το ΠΩΣ θα μπορούσε να ΜΗΝ γινόταν αυτό (έαν γίνεται) :?:
Νομίζω πώς ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να περιφρουρηθεί ο Τεκτονισμός, είναι τα μέλη του να προσέχουν ΚΑΛΑ ποιόν υποψήφιο προτείνουν για να ενταχθεί στις τάξεις Του :roll: :wink:

Το τηλέφωνό μου Φίλε μου είναι ΑΝΟΙΚΤΟ και περιμένει ένα σου τηλεφώνημα...
Εγώ έχω προσπαθήσει αλλά σε βρίσκω ΠΑΝΤΑ κλειστό :cry:

Ελπίζω σε μια συνάντηση από κοντά Φίλε μου...

Έχεις την αμέριστη αγάπη και συμπάθειά μου 8)

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τρί Αύγ 30, 2005 12:04 am

Ελπίζω σε μια συνάντηση από κοντά Φίλε μου...



Αν χωράω και εγώ(ε δε πιάνω δα και τόσο πολύ χώρο :shock:) το τηλέφωνό μου το ξέρετε! :)

Το ζήτημα λοιπόν που εγείρω είναι το ΠΩΣ θα μπορούσε να ΜΗΝ γινόταν αυτό (έαν γίνεται);
Νομίζω πώς ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να περιφρουρηθεί ο Τεκτονισμός, είναι τα μέλη του να προσέχουν ΚΑΛΑ ποιόν υποψήφιο προτείνουν για να ενταχθεί στις τάξεις Του.


Και πώς ακριβώς μπορεί να γίνει αυτό; Πιστεύεις φίλε μου Κέλσο ότι αρκεί αυτό που λες; Η προσοχή κατά την ένταξη υπάρχει αλλά σίγουρα υπάρχουν και παρεκτροπές. Επομένως; Μήπως είναι λίγο ουτοπία να λέμε ότι μπορούνε τα μέλη του Τεκτονισμού να το ελέγξουνε αυτό δίνοντας μεγαλύτερη προσοχή κατά την ένταξη σε αυτόν νέων μελών;

Όπως και να έχει η προσωπική ζωή κάθε ανθρώπου συνήθως είναι άγνωστη και πολλές φορές στο παρελθόν έχουμε δει παραδείγματα "αριστερών" ανθρώπων να προβαίνουν σε πράξεις που όταν αυτές γνωστοποιούνται στο ευρύ κοινό όλοι σοκάρονται και αναρωτιούνται πως ένας τόσο φιλήσυχος άνθρωπος έκανε κάτι τέτοιο...

Πραγματικά θα ήθελα τις σκέψεις όλων σας για το πώς πιστεύετε πως μπορούν να προφυλαχτούν κάποιες γνώσεις και κάποιες ιδεολογίες, που τόσο πολλά έχουν προσφέρει στην ανθρωπότητα, από τα "λάθος χέρια" ή αν σας αρέσει περισσότερο από τα "λάθος μυαλά".

Εν αναμονή...
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες