Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ... ΕΠΩΔΥΝΑ

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Κυρ Απρ 30, 2006 12:16 am

Γεια σας και από εμένα !

Παρθένος... γαρ, είμαι δεκτή στην παρέα ; (Σαν πολλοί Παρθένοι μαζευτήκαμε εδώ....) ! Διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι από εσάς έχετε γνώσεις Αστρολογίας... Θα ξέρετε, λοιπόν, ότι το ζώδιό μας, μας επηρεάζει κατά ένα μικρό ποσοστό.... εξίσου σημαντική είναι και η Σελήνη μας και οι Οίκοι που «πέφτουν» τα δύο αυτά μας στοιχεία, τα λεγόμενα «Φώτα» μας. Μεγάλο ρόλο, επίσης, στην επικοινωνία παίζει και ο Πλανήτης ο Ερμής (σε ποιο ζώδιο βρίσκεται, σε ποιον Οίκο και τι όψεις κάνει με τους γενέθλιους πλανήτες μας)...

Μαθήματα Αστρολογίας, λοιπόν, έτσι για να χαλαρώσουμε λιγάκι..... Εικόνα

Βρισκόμαστε σε ένα χώρο που, μέσα από την ανταλλαγή απόψεων, το ζητούμενο είναι η εξέλιξη.... Αν αρχίσουμε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις, πιστεύω πως όλοι θα χάσουμε....

Να είσαστε καλά !

Φιλικά

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Απρ 30, 2006 12:27 am

Φίλοι Ευθύμη και Πασχάλη- γεια σας.


Ιδού οι χαρακτηρισμοί, που απευθύνθηκαν σε μένα από ορισμένους όντως φίλους εις απάντηση των όσων εγώ υποστηρίζω: :louder:

«εδώ βρισκόμαστε για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, όχι να αλλάξουμε τούς άλλους»

«ρήματα στην προστακτική έγκλιση»

«προσπάθεια να πείσεις»

«αλαζονεία»

«η υπεροψία, πιό εύκολα από οπουδήποτε αλλού, καμουφλάρεται στο νου του εσωτεριστή.»

«Στην τελική, που ‘ναι η αγάπη;»

«τα χαρακτηριστικά της αρχολαγνείας και της φλυαρίας που χαρακτηρίζουν άτομα της Παρθένου.»

«Πολλές φορές θέλουμε να διδάξουμε χωρίς να έχουμε βιώσει..»

«Ας ζήσουμε το σήμερα όσο μπορούμε με γέλιο και ηθική και ας αφήσουμε την Ουράνια Τάξη Πραγμάτων στην ώρα της.»

«Μουτζαχεντίν».

« φασισμός, σκοταδισμός»

«για αυτήν την αγάπη μιλάμε; την ...κυριαρχική;»

«διδάσκει την αγάπη τόσο παθιασμένα»

«έχεις βρει τον μοναδικό αληθινό τρόπο να καταλαβαίνεις, να καταλαβαίνεις με την καρδιά, ενώ εμείς οι κοινοί θνητοί, οι αφώτιστοι δεν έχουμε καταλάβει τίποτα και έτσι ένοιωσες την ανάγκη να μας διδάξεις και εμάς.»

«Αυτό που κάνεις είναι επέμβαση, είναι θέση»

«όταν μέσα σας συσσωρεύεται η στάση αυτή
τότε γεννιέται ο φανατισμός»

«Τέτοιες φράσεις προτάσεις, φίλε μου, δυστυχώς υποδηλώνουν φανατισμό»

«πνευματική αλαζονεία»
«Για σένα το τι είναι ουσιώδες δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι και για τους άλλους.»

«εφαλτήριο και αρχή για μύριες πλάνες»

«απλό παπαγαλάκι των απρονοησιών που προάγουν καποιοι.»

«ξεκινάς από μια παρανόηση στα όσα παραθέτεις και είναι αλήθεια ότι απο πλάνης αρχομένης μόνον πλάνες έπονται.»

«Αχ η άτιμη η αλαζονεία !!!»

«Όλα τα κείμενά σου φίλτατε Epsylon, αρχίζουν και τελειώνουν με την χιλιοπιπιλισμένη αυτή καραμέλα»

«πονεμένο και ανασφαλές άτομο και ειδικότερα
με τεράστιες συναισθηματικές ανασφάλειες.»

«η δήθεν αγάπη υποκρύπτει μίσος, φθόνο και μισαλλοδοξία και το μόνο που καλλιεργεί, είναι προσμονές και ευχολόγια εκδίκησης και καταστροφής, καταστροφής ολόκληρου του κόσμου, πάντα στο όνομα της δήθεν αγάπης.»

«τιμωρός ΓΙΑΧΒΕ ο οποίος ΑΠΑΙΤΕΙ ως δυνάστης»

«Σύνελθε φίλε γιατί δεν έχουν όλοι την υπομονή του Ευθύμη να φέρονται με το γάντι (Ιπποτικό γάντι, πολλάκις ...σιδερένιο !!!) και μερικοί όπως ο Ντέβα μετα βίας κρατιούνται μέσα στους κανόνες της αγοράς.»

«τα ιερατεία στράφηκαν ευθέως πλέον εναντίον του και εναντίον της επιστήμης, στρέφοντας και τις μάζες εναντίον τους, δαιμονοποιώντας την επιστήμη και το ΝΟΥ.»

«Τέτοια αγάπη είναι ο πιο στυγνός δικτάτορας
και μάλλον δεν πρόκειται για αληθινή αγάπη
αλλά για τον πιο σκοτεινό φασισμό»

************************************************************************

Ούφ!.... Προς το παρόν τουλάχιστον, τέλος… :)

Και όλα αυτά πρόλαβα να τα κάνω εγώ? :scratch:

Εδώ γίνονται πράγματα και θαύματα, και όπως κατάλαβα, βάσει της εγκυροτάτης διαγνώσεως σοφών φίλων, εγώ πάσχω από όλα τα ανωτέρω δεινά.
Συνεπώς τίθεται θέμα ψυχολόγου- γι’ αυτό απευθύνομαι στους καλούς μου φίλους, που έσπευσαν με συγκινητική τους προθυμία να με βοηθήσουν στα της ψυχικής υγείας- αν έχουν την καλοσύνη να συστήσουν έναν καλό σοβαρό ψυχολόγο και να πάμε όλοι μαζί παρέα να εξεταστούμε εκεί?
Πιστεύω θα προκύψουν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα…

πάντως, να είστε παντού και πάντα καλά, ασχέτως αν δεν άκουσα απο εσάς ποτέ αυτήν την ευχή. δεν πειράζει, είμαι πλούσιος, έχω και δίνω...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Απρ 30, 2006 1:10 am

Αγαπητέ φίλε Epsylon,

κατανοώ πως αισθάνεσαι να βάλλεσαι από πολλές πλευρές, όμως επέτρεψέ μου να σημειώσω ότι ο αντίλογος των άλλων φίλων δε συνιστά χαρακτηρισμό προς το πρόσωπό σου, αλλά μία προσπάθεια να σου καταδείξουν τον ενδεχόμενο αντίκτυπο τον οποίο φέρουν τα λόγια σου είτε έμμεσα, είτε άμεσα, είτε εκούσια, είτε ακούσια...

Ας μην ξεχνάμε πάντα ότι η διαδικτυακή επικοινωνία είναι μία "ιδιότροπη" επικοινωνία, διότι είναι απομονωνμένη από την προσωπική επαφή.

Μέσα στην αντιπαράθεση αυτή, ας δούμε την ευκαιρία που μας ανοίγεται...

Ας αναζητήσουμε το Λόγο, αγαπητοί φίλοι...

:)
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Απρ 30, 2006 2:12 am

Αγαπημενη μου φιλη Zadok,
ξερω πολύ καλα τι εννοεις και καταλαβαίνω με σωστο τροπο αυτα που λες.
Μακάρι όλοι να μιλούσαν έτσι...
Πιστέυεις, πως αν διατηρούσαν το υφος σου και το επιπεδο σου οι "θερμόαιμοι" φίλοι, θα αναγκαζομουν να απαντω έτσι?
Σιγουρα όχι.
Τι να γινει?
Η διαφορετικότητα πληρώνεται. Το πληθος δεν συγχωρει την διαφορετικότητα...
Προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση σου.
Και να εισαι σίγουρη πως κατανοω την θεση σου.
Και σεβομενος εσενα προσωπικα- υποσχομαι να κρατω ηπιοτερη σταση στις τυχον σκληρες εκφρασεις φιλων. Ας πουν ότι θελουν.
Είμαι περηφανος, που δεχτηκα τέτοια επιθεση.


Ζαντοκ, να εισαι παντου πάντα καλά!

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Κυρ Απρ 30, 2006 8:15 am

Αν θεωρήσουμε ότι το κίνητρό μας είναι η ανεύρεση της Αλήθειας, μέσω του Λόγου, οι εννοιολογικοί αφορισμοί και η απολυτότητα των θέσεων δεν βοηθούν στην αναζήτηση καθώς χαρακτηρίζονται από εσωστρέφεια που αποκλείει την δυνατότητα της διερεύνησης, της εμβάθυνσης και του εμπλουτισμού των παραμέτρων που προάγουν την αναζήτηση. Αντιθέτως δημιουργούν αλλοιωμένη εικόνα που προέρχεται από την ελλειπή γνώση.
Η εμμονή και η προσκόλληση σε μία και μόνον «Αλήθεια» χαρακτηρίζονται από φανατισμό και άρνηση και αυτό είναι μια πικρή αντικειμενική αλήθεια...

Έχω την εντύπωση ότι η σύνθεση όλων των επί μέρους αληθειών είναι αυτή που οδηγεί στην Αρμονία, η έλλειψη της οποίας δημιουργεί τα φαινόμενα που βιώνουμε με πολύ άσχημο τρόπο στην εποχή που διάγουμε τώρα. Οι φόβοι του αγαπητού Epsylon και οι εσχατολογικές του ανησυχίες νομίζω πως προέρχονται από την έλλειψη αρμονίας στον κόσμο και όχι από την έλλειψη της αγάπης. Ο ίδιος –και ας δείξει κατα-νόηση στην δική μου ερμηνεία για τα γραφόμενά του– προσδίδοντας στην έννοια της αγάπης υπέρμετρη σημασία δεν λαμβάνει υπ' όψιν του την πληρότητα που παρέχει η ισορροπία της ψυχής με το πνεύμα και το σώμα. Είτε αυτή είναι στο δικό μας ανθρώπινο είτε είναι σε συμπαντικό επίπεδο.
Η δράση φέρνει αντίδραση και τούμπαλιν και στο μικρό και μέγα δικό μας γήινο επίπεδο δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά. Ούτως ή άλλως «η ζωή μας κύκλους κάνει», η αρχή του τέλους ενός κύκλου είναι ορατή πια, ένας καινούργιος θα ανοίξει, αν έχουμε μάθει το «μάθημά μας» θα περάσουμε την τάξη. Αν πάλι όχι, έχουμε την ευκαιρία του Σεπτεμβρίου...

ΥΓ Αγαπητοί μου Karma και Πασχάλη, είμαι Τοξότης (με ωροσκόπο Ταύρο). Πώς με βρίσκετε; :jocolor:

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Απρ 30, 2006 1:39 pm

*Αν θεωρήσουμε ότι το κίνητρό μας είναι η ανεύρεση της Αλήθειας, μέσω του Λόγου, οι εννοιολογικοί αφορισμοί και η απολυτότητα των θέσεων δεν βοηθούν στην αναζήτηση καθώς χαρακτηρίζονται από εσωστρέφεια που αποκλείει την δυνατότητα της διερεύνησης, της εμβάθυνσης και του εμπλουτισμού των παραμέτρων που προάγουν την αναζήτηση.*


Γεια σου, αγαπητέ φίλε Δημήτρη!
Σ’ ευχαριστώ κατ’ αρχάς για την συμμετοχή σου στο παρόν θέμα.
Και θα συμφωνήσω με τις θέσεις σου περί των αφορισμών και της απολυτότητος .
Το πρόβλημα όμως ξέρεις ποιο είναι? Είναι το πρόβλημα της συνεννοήσεως. Η συνεννόηση είναι αδύνατη όταν κυριαρχούν εντός των ψυχών διαφορετικά αισθήματα, που πηγάζουν από την διαφορά της βαθμίδας εξέλιξης, από τον αριθμό των ενσαρκώσεων, και από την παρούσα αποστολή της ψυχής. Τα αισθήματα γεννούν και τον τρόπο σκέψεως, διαμορφώνουν τις κεφαλές μας, αν μου επιτραπεί να εκφραστώ έτσι σχηματικά. Δημήτρη, φίλε μου, η εσωστρέφεια είναι ο αναπόφευκτος σύντροφός μας σ’ αυτήν την υλική ζωή, στην οποία είσαι υποχρεωμένος να διάγεις βίον με τους διαφορετικούς προς εσένα ανθρώπους. Μοιραία εμφανίζονται οι αφορισμοί, η απολυτότητα και ως κατάληξη- η εσωστρέφεια. Κακά τα ψέματα- παρ’ όλο που μιλάμε εδώ ο ένας με τον άλλον- είμαστε κατά βάθος μόνοι. Ουδείς τολμά να το αναγνωρίσει ανοικτά από φόβο…Θα πει οτιδήποτε άλλο, εκτός αυτού. Κατά βάθος και φοβούνται και ντρέπονται να το ομολογήσουν…Κινδυνεύω πάλι να παρεξηγηθώ (ως συνήθως) αλλά το έχω συνηθίσει. Μπορούν πάλι να με κατηγορήσουν ( θα το πουν-διαφωνήσουν για βολικότερους λόγους) για εσωστρέφεια… Δεν είμαι εσωστρεφής. Τουλάχιστον έτσι λένε αυτοί, που με γνωρίζουν. Ακριβώς αυτήν την εσωστρέφεια προσπαθώ να την μειώσω και να αυξήσω την επικοινωνία μεταξύ των ψυχών, η οποία δεν θα γίνει με καμιά γνώση απ τα βιβλία, με καμιά μόρφωση στα γήινα πανεπιστήμια, αλλά με τα βιβλία και πανεπιστήμια Συμπαντικά, και με Την Δασκάλα Τη Μεγίστη, που είναι η Μήτηρ των Πάντων - η Αγάπη.
Με την Αγάπη εξαφανίζονται οι διαφορές. Με την Αγάπη είναι δυνατή η πάσα συνεννόηση.
Θυμάμαι τον καθηγητή πανεπιστημίου που μας έλεγε μια σοφή κουβέντα, τότε που ήμασταν ακόμη φοιτητές: « Δυο κεφαλές για να συνεννοηθούν- πρέπει να είναι η εξ ίσου γεμάτες η εξ ίσου άδειες.» Στην καθημερινή ζωή συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Όταν λείπει η Αγάπη- η συνεννόηση εξ ορισμού αποκλείεται, ασχέτως των γεμάτων με ξερές γνώσεις η άδειων από την βλακεία κεφαλών.

* Αντιθέτως δημιουργούν αλλοιωμένη εικόνα που προέρχεται από την ελλειπή γνώση.
Η εμμονή και η προσκόλληση σε μία και μόνον «Αλήθεια» χαρακτηρίζονται από φανατισμό και άρνηση και αυτό είναι μια πικρή αντικειμενική αλήθεια...*


Αγαπητέ μου φίλε, αυτό που περιγράφεις ανωτέρω- είναι αποτέλεσμα όχι της ελλιπούς θεωρητικής καταρτίσεως, όχι του ελλιπούς διαφωτισμού, όχι της ελλιπούς μορφώσεως- αλλά στην έλλειψη η ανεπαρκή Αγάπη μέσα στην ψυχή. Θα προχωρήσω παραπέρα λέγοντας, ότι η γνώση είναι επικίνδυνη γι΄ ανθρώπους, με μειωμένες αρετές ψυχής. Είναι επικίνδυνη γι’ ανθρώπους που αποθεώνουν τον Νου. Αυτοί οι άνθρωποι δημιουργούν κατεστημένα, ιδεολογίες, σχολές, θρησκείες, και ότι θέλεις. Αυτοί οι άνθρωποι εκτελούν ανθρώπους. Αυτοί οι άνθρωποι σταύρωσαν τον Χριστό, δηλητηρίασαν τον Σωκράτη. Είναι η Παγκόσμια Συνωμοσία κατά της Αγάπης. Φορείς αυτής της συνωμοσίας- κοσμικοί της δυνάμεως και τα ιερατεία πάσης αποχρώσεως. Δεν μπορώ να προχωρήσω παραπέρα- διότι θα προκαλέσω άσχημα και θα μου ριχτούν άγρια οι φύλακες και τοποτηρητές της μη Αγάπης, οι κομάντος του Νου, που καραδοκούν παντού. Αισθάνομαι τυχερός, που δεν έζησα στην εποχή του Χριστού, ούτε στην εποχή του Σωκράτη στην «πεφωτισμένη» Πατρίδα μας εκείνης της εποχής…Δεν άλλαξαν πολλά από τότε. Πίσω από το δήθεν πολιτισμό και τον καθωσπρεπισμό κρύβεται η ίδια αγριότητα και το μίσος προς κάθε τι διαφορετικό, έξω απ’ τα παραδεκτά σ’ όλα τα επίπεδα. Σταματώ εδώ για ευνόητους λόγους.
Κι αν υπάρχει ο Θεός? Ο διάβολος κάνει πολλά παιχνίδια.
Ο νοών νοείτω…

*Έχω την εντύπωση ότι η σύνθεση όλων των επί μέρους αληθειών είναι αυτή που οδηγεί στην Αρμονία, η έλλειψη της οποίας δημιουργεί τα φαινόμενα που βιώνουμε με πολύ άσχημο τρόπο στην εποχή που διάγουμε τώρα. *


Για να συνθέσεις όλες τις επιμέρους αλήθειες- χρειάζεται η Αγάπη. Αυτή είναι ο καλλίτερος συνθέτης που γράφει την ομορφότερη Μουσική. Ο Νους, που τον προσκυνούν οι «έξυπνοι» του κόσμου τούτου, δεν γράφει Μουσική. Άλλα πράγματα «γράφει». Οι ήχοι του Νου- αδέσμευτου από την Αγάπη Νου- δεν είναι Μουσική, είναι γκαρίσματα γαιδάρων, που τραυματίζουν τα καλλιεργημένα αφτιά με την ηχητική αηδία τους. Και με την δυστυχία που μοιραίως φέρνουν στον κόσμο. Δεν είδα ούτε έναν λάτρη του Νου όντως ευτυχισμένο. Τους έχω γνωρίσει σκοπίμως - τους πλησίαζα και σε λίγο διαπίστωνα τέτοια φτώχεια και κενότητα αισθημάτων, που άρχισα να τους περιφρονώ, μετά άρχισα να τους λυπάμαι. Δεν αξίζουν περιφρόνησης. Είναι να τους λυπάσαι και να τους συμπονάς. Κουβαλούν μέσα τους αβάσταχτο πόνο. Και την μεγάλη αμαρτία ψυχής…

*Οι φόβοι του αγαπητού Epsylon και οι εσχατολογικές του ανησυχίες νομίζω πως προέρχονται από την έλλειψη αρμονίας στον κόσμο και όχι από την έλλειψη της αγάπης.*


Αγαπητέ μου φίλε! Το ξαναλέγω- η Αρμονία είναι η κόρη της Αγάπης. Η Αγάπη την γέννησε, μη ξεχωρίζεις τεχνητά αυτά τα δυο- αυτά είναι Ένα.
… Ο Θεός του πολέμου άγριος Άρης αγάπησε την θεά του Έρωτα- την Αφροδίτη και γεννήθηκε η κόρη τους η Αρμονία. Αν δεν υπήρχε η Αγάπη μεταξύ τους- θα είχε γεννηθεί η Αρμονία? Θα είχε γεννηθεί κανένας πολιτικός η ιερεύς…άντε στην καλλίτερη και πιο αθώα περίπτωση ένας κοινός θνητός «νομοταγής δυστυχής πολίτης της σειράς», τουτέστιν ένα «καλό παιδί της γειτονιάς». Τέκνον δυσαρμονίας, τερατογέννηση. Μπουχτίσαμε… από δαύτους…


* Ο ίδιος –και ας δείξει κατα-νόηση στην δική μου ερμηνεία για τα γραφόμενά του– προσδίδοντας στην έννοια της αγάπης υπέρμετρη σημασία δεν λαμβάνει υπ' όψιν του την πληρότητα που παρέχει η ισορροπία της ψυχής με το πνεύμα και το σώμα.*

Φίλε μου αγαπητέ! Είμαι παιδί της κατανόησης και δεν σε παρεξηγώ. Μόνο θέλω να προσθέσω, ότι αυτό που εσύ θέλεις να πετύχεις- θα το πετύχεις με Αγάπη. Υπάρχει η καλλίτερη ισορροπία ψυχής –πνεύματος και σώματος χωρίς την Αγάπη, που ρυθμίζει με θαυμαστό τρόπο την ισορροπία αυτή? Αν υπάρχει- να μου την πεις να την μάθω και γω…

*Ούτως ή άλλως «η ζωή μας κύκλους κάνει», η αρχή του τέλους ενός κύκλου είναι ορατή πια, ένας καινούργιος θα ανοίξει, αν έχουμε μάθει το «μάθημά μας» θα περάσουμε την τάξη. Αν πάλι όχι, έχουμε την ευκαιρία του Σεπτεμβρίου...*


Όλοι κατεβήκαμε εδώ για τα μαθήματα. Οι πλειοψηφία ημών- κάκιστοι μαθητές εσμέν…
Η ευκαιρία του Σεπτεμβρίου= νέας επώδυνης ενσάρκωσης, δόξα τω Θεώ δεν τελειώνει ποτέ.
Μέχρι να μάθουμε να ζούμε με την Αγάπη…


Πριν τελειώσω φίλε μου καλέ, θέλω να σου ομολογήσω, ότι οι επιθέσεις, που δέχτηκα από γήινους φίλους- με τραυμάτισαν. Ειλικρινά πόνεσα, δεν το κρύβω. Δεν φοβάμαι να το πω ανοικτά. Πάντα κινδυνεύω να είμαι παρεξηγήσιμος. Ήξερα τι με περίμενε, ήξερα ότι θα μου ριχτούν, έστω και με το «καθωσπρέπει» «πολιτισμένο» τρόπο. Πάντα θα βρισκόταν τέτοιοι. Δόξα τω Θεώ, αυτοί δεν λείπουν πουθενά.
Ο πόνος ήταν η στιγμή της ανθρώπινης αδυναμίας μου.
Ρώτησα την Αγάπη να μου πει… Κι Αυτοί μου είπε:
- Συνέχισε. Και μη δίνεις σημασία τι θα σου πουν. Εγώ θα σε κάνω ευτυχισμένο και όχι αυτοί. Σου έχω δώσει ήδη Εμένα. Και να θυμάσαι αυτό, που δεν είναι αυτοί ικανοί να καταλάβουν ποτέ: ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΜΟΝΟΝ ΕΚΕΙΝΟΣ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΤΥΧΙΑ.
Να είσαι πάντα, παντού καλά, φίλε.

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Κυρ Απρ 30, 2006 3:05 pm

Δημήτριος έγραψε:ΥΓ Αγαπητοί μου Karma και Πασχάλη, είμαι Τοξότης (με ωροσκόπο Ταύρο). Πώς με βρίσκετε; :jocolor:

Τοξότης.... εξωστρεφής, καλοπροαίρετος, ελεύθερος με αγάπη στη γνώση και την πνευματική καλλιέργεια...

Τοξότης με Ωροσκόπο Ταύρο... ευαίσθητος, συναισθηματικός, διαισθητικός και καλός ψυχολόγος....

Υ.Γ. Έχουμε τον ίδιο Ωροσκόπο ! :lol:

Επίσης, μπορούμε να κάνουμε τα αστρολογικά πορτραίτα των φίλων που έχουν λάβει μέρος σε αυτή τη συζήτηση για να δούμε... τι προκύπτει.... και αν υπάρχει μεταξύ όλων καρμική σχέση !

Φιλικά

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Κυρ Απρ 30, 2006 3:50 pm

Για σου Karma
Λες να βγεί σε καλό;
Προβλέπεται από τους κανονισμούς; :wink:

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Κυρ Απρ 30, 2006 3:54 pm

Καλησπέρα αγαπητοί συνομιλητές!

>|<>QBB<
Πασχαλης έγραψε:επ' αυτού θάταν χρήσιμο να μας υποδείξεις τη μέθοδο, τον τρόπο "αποπαρθενοποίησης"


Φίλε Πασχάλη, σε αυτά, ειδική είναι η αγαπητή Karma. Ωστόσο, θα γίνει μια μικρή προσπάθεια, η οποία όμως προαπαιτεί τη συνέχιση της προηγούμενης καταχώρησης. Πριν από αυτή, να επιδοκιμάσω το:

για όσα πληροφορηθήκαμε και ΑΜΦΙΒΑΛΛΟΥΜΕ, επιδεικνύουμε μια τάση να τα εξωτερικεύουμε, προσμένοντας την αποδοχή των άλλων η οποία θα μας τα επιβεβαιώσει και θα τα πιστέψουμε...


..και την περιγραφή του μυθιστορήματος.

Όταν αγαπητέ φίλε τά βρίσκουμε σκούρα, παρουσιάζονται συμπτώματα ρινικής συμφόρησης και δραστηριοποίησης των δακρυογόνων αδένων. Ελλείψει επιχειρημάτων, καταφεύγουμε στις δραματοποιήσεις και στην επίκληση του συναισθήματος. Ψάρια της επιδειξιομανούς μας καημενοφροσύνης και πλασματικής ευαισθησίας (2 ρητορικές τεχνικές πού αποδείχτηκαν αποτελεσματικές απέναντι στις μητέρες μας, μικροί όντες), άνθρωποι που ευτύχησαν να μην πιάσουν τόσο πάτο, όσο εμείς. Φυσικά, καλό είναι να προσεταιριστούμε και τους ανθρώπους που μπορούν να κάνουν «ντα» τους κακούς. Όντες γεννήματα-θρέμματα οικτοβλεψίες, αφού καταφέρουμε να αποσπάσουμε σχόλια από αυτούς, ενθουσιασμένοι από το κατόρθωμά μας, παρανοούμε τα λεγόμενά τούς και θεωρούμε την εύνοιά τους δεδομένη. Τότε, εκτός από το τρίψιμο των χεριών παρατηρείται και η ψυχική σιελοροή που οδηγεί στην κολακία (δια της συγκρίσεως των κολακευομένων με τους κακούς). Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου η πράξις κορυφώνεται με βραδινή ονείρωξη κατά τη διάρκεια φαντασίωσης της τιμωρίας των αντιπάλων μας, όπου, με αυθεντική υποκρισία, η ανωτερότητά μας εντυπωσιάζει τιμωρούς και τιμωρημένους, παρέχοντας συγχωροχάρτι στους μωρούς που αξίωσαν να προκαλέσουν τις ρητορικές μας ικανότητες (- εδώ που τα λέμε, ευτυχώς που υπάρχουν αυτοί να μάς δίνουν ευκαιρίες να προβάλουμε την ταπεινότητά μας). Αν τα πράγματα δεν κυλήσουν έτσι, είναι τέτοια η ανάγκη μας, όπου παρέχουμε άφεση αμαρτιών αυτόκλητα!

Όμως! Μια, δυο, τρεις φορές, μπαγιατεύει το φαγητό, οι συνδαιτυμόνες μας αποχωρούν και μένουμε μόνοι. Τότε είναι που στρέφουμε το υπερόπλο της παρατηρητικότητας στον κρόταφό μας και τρομάζουμε. Πάνω στην απογοήτευση..μάλλον δεν είσαι ο μόνος που νιώθει έτσι. Μπορεί όλα αυτά να σού φαίνονται σιχαμερά, είναι όμως κοινά πολλών και κάποιοι φέρνουν νέα ενθαρρυντικά..δεν ξέρω αν θα συνεχιστεί η κατάδυση, αλλά μαζί με το βάθος δεν αυξάνεται μόνο η πίεση, αλλά και η δυναμική της άνωσης – τουλάχιστον ξέφυγες από τη διπλή άγνοια στην απλή. Έπειτα, ο/η Παρθένος τις περισσότερες φορές που τόν/τήν παρατηρούν νιώθει ευρυχωρία. Μόνο γέλιο τού/τής φέρνει η παρελθούσα συμπεριφορά κατά την οποία προσπαθούσε να ταξιθετήσει τους άλλους.

Αγαπητέ Epsylon, πίσω σε ‘σένα. Απ’ όσα είπες, θα ‘θελα να σταθώ σε 1 σημείο.

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Πιστέυεις, πως αν διατηρούσαν το υφος σου και το επιπεδο σου οι "θερμόαιμοι" φίλοι, θα αναγκαζομουν να απαντω έτσι?


Αυτό...μοιάζει οξύμωρο σε συνδυασμό με τις άνευ όρων διδαχές.


[mod]Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία
για προσδιορισμό της παράθεσης.


Zadok the priestess[/mod]

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Απρ 30, 2006 11:48 pm

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Είναι τα κατώτερα υλικά αγαθά:
Σπίτι, κινητή και ακίνητη περιουσία, χρήμα,

Τα ανώτερα υλικά αγαθά:
Κοινωνική θέση, οικογένεια, γάμος, αγαπημένος άνθρωπος.

Τα πνευματικά γήινα αγαθά:
Μόρφωση, ιδέες, ιδανικά, κοινωνικές και προσωπικές σχέσεις, αρχές, πίστη, θρησκεία, κοσμοαντίληψη.

Και υπεράνω όλων αυτών των αγαθών δεσπόζει το Απόλυτο, Υπέρτατο, Συμπαντικό Αγαθό- η άνευ όρων Θεϊκή Αγάπη, που γεννά τα πάντα και τα πάντα δίνει.


Χαιρετώ τους συνομιλητές
Διαβασα το θεμα και στέκομαι σε κάποιες φράσεις σημαντικές κατ’ εμέ:

Σύμφωνα με την άποψη μου υπάρχει ένα μέτρο που καθορίζει την ιεραρχία όλων των παραπάνω, τα οποία θεωρώ όλα απαραίτητα εξίσου.

Το μέτρο αύτό είναι ο σκοπός και η χρήση τους.

Η επιθυμία για την απόκτηση στέγης, οικογένειας, εργασίας, γνώσεων, ιδανικών [ με την σειρά που αναγράφονται στην παράθεση] είναι φυσική και αναμενόμενη για ένα κοινωνικό ον σαν τον άνθρωπο.

Αυτό που από μέσο τα μετατρέπει σε σκοπό και τα τοποθετεί στην ''κατώτερη'' κλίμακα είναι η άλογη χρήση τους και η υπερθετική αξία που μπορεί να τους δοθεί.

Όλα αυτά μπορούν να οδηγήσουν στην εξέλιξή μας ή στην καταβύθιση ανάλογα με το πώς εμείς τα ταξινομούμε.

Ποια είναι τα επώδυνα μαθήματα? Είναι η αφαίρεση αγαθών.
Για να σωθεί η περιουσία του Θεού- θα «σκοτώσουν» με αρρώστιες, τις δυστυχίες η τον θάνατο το σώμα. Θα σκοτωθεί το σώμα για να μη σκοτωθεί η Ψυχή


Οτιδήποτε ξεφεύγει από τους φυσικούς νόμους προκαλεί αντίδραση, η οποία θα φανεί είτε στην ύλη σαν σωματική αρρώστια είτε στο νου μας σαν ψυχολογική.

Η έλλειψη της γαλήνης της αγάπης και της εσωτερικής αρμονίας δημιουργεί άγχος, απόγνωση, κενό κλπ παράγοντες καταλυτικοί για την υγεία μας.

Προσωπικά έτσι ερμηνεύω την έννοια τιμωρία και όχι θεωρώντας τον θεό σαν ένα ανήλεο εκδικητή απέναντι σε κάθε παραβάτη των εντολών που θέσπισαν οι άνθρωποι σαν να είχαν εξουσιοδοτηθεί από Εκείνον.


>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Δεν θεωρώ πως υπάρχει καμία απολύτως ανάπτυξη στην ανθρωπότητα. Ο άνθρωπος εξακολουθεί να κατευθύνεται από τα πρωτόγονα ένστικτα & τις αρχέγονες καταβολές που δημιουργήθηκαν εξ αρχής της εμφάνισής του στον πλανήτη.


Μόνο που τώρα τα καλύπτει κάτω από το ένδυμα του πολιτισμού.
Όσο αναπτύσσεται η λογική και αναδύεται η ψυχή τόσο περισσότερο να ένστικτα θα γίνονται βοηθητικός παράγων και λιγότερο κατευθυντήριος αλλά πάντα θα υπάρχουν.


>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Το μόνο αιώνιο πράγμα στον κόσμο είναι η αλλαγή


Συμφωνώ απολύτως μαζί σου Deva.
Όμως είναι στο χέρι μας να αποφασίζουμε ποιες αλλαγές θα ακολουθήσουμε και να διακρίνουμε αν αυτές μας παραπέμπουν στο καλύτερο ή στο χειρότερο.

>|<>QBB<
karma έγραψε:Τα κατώτερα ένστικτα του ανθρώπου (εγωισμός, ανταγωνισμός, κυριαρχία κ.α.) καταπνίγουν αυτό το συναίσθημα και δεν το αφήνουν να δημιουργηθεί, να εξελιχθεί...


Ίσως το πιο σημαντικό το είπε η Κάρμα με αυτή την πρόταση.

Αναρωτιέμαι, αν αναλύαμε τις σκέψεις μας και τις πράξεις μας καθημερινά με ειλικρίνεια και φως απέναντι στον εαυτό μας, πόσες φορές θα αναγνωρίζαμε αυτά τα συναισθήματα να παίζουν κρυφτό πίσω από την καρδιά μας?

Με εκτίμηση





.

[mod]Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία
για προσδιορισμό της παράθεσης.


Zadok the priestess[/mod]
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Μάιος 01, 2006 1:58 am

ΠΡΟΣ ΤΑ «ΠΑΙΔΙΑ»

Εντάξει παιδιά, αφού τόσο πολύ το θέλετε έτσι – σας αφήνω χώρο δικό μου να παίξετε. Βλέπω σας αρέσει εδώ- υπάρχει η ζεστασιά της αγάπης… το καταλαβαίνω… :)
Θα περιμένω την ανάπτυξη των δικών σας θεμάτων να μορφωθώ δίπλα σας, συμμετεχοντας στα θεματα σας. Ενας απο εσας ηδη υπεσχεθη αναπτυξη θεματος κβαντικης και πνευματος. Περιμενω να δω. Μη χρησιμοποιεις ιατρικους ορους στο θεμα μου Ευθύμη μου, ως ιατρος σου λεω... καλη η προσπαθεια ιατρικής προσέγγισης σου αλλά... εκτος αν θέλεις να μου "διδαξεις " και την ιατρική...είμαι σιγουρος οτι θα γινω ακομη πιο μορφωμενος και ...ιατρικώς αυτη τη φορά.
:)
Όπως και να είναι-
Πάντα να είστε καλά. :)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Μάιος 01, 2006 9:42 am

Θα παρακαλέσω να υπάρχει η αντιπαράθεση απόψεων και όχι η αντιπαράθεση προσωπικοτήτων.

Πιστεύω πως όλοι μπορείτε να αρθρώσετε λόγο, ο οποίος θα προάγει το διάλογο.

Ο καθένας δικαιούται να έχει τις απόψεις του αγαπητοί φίλοι, ο καθένας δικαιούται να εκφράζει τις κατ’ αυτόν αλήθειες, ο καθένας δικαιούται να έχει μια άλλη οπτική στις παρατηθώμενες σκέψεις.

Όμως κανείς ΔΕΝ δικαιούται, έστω και καλυμμένα, να υβρίζει, ή να βγάζει απωθημένα από πράξεις του παρελθόντος που εκτός των άλλων δεν είναι και γνωστές στο πλήθος των μελών.

Είμαι λοιπόν σίγουρος πως έχετε τη δυνατότητα να συζητήσετε σε επίπεδα πολλάκις καλύτερα από αυτό το οποίο τώρα έχετε διαμορφώσει, εξ άλλου αυτή μου η πεποίθηση είναι αποδεδειγμένο στοιχείο του παρελθόντος, από όσα εσείς οι ίδιοι έχετε πράξει.

Δώστε λοιπόν τη μάχη των ιδεών και όχι των προσώπων.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Μάιος 01, 2006 9:45 am

karma έγραψε:Επίσης, μπορούμε να κάνουμε τα αστρολογικά πορτραίτα των φίλων που έχουν λάβει μέρος σε αυτή τη συζήτηση για να δούμε... τι προκύπτει.... και αν υπάρχει μεταξύ όλων καρμική σχέση !


Δημήτριος έγραψε:Για σου Karma
Λες να βγεί σε καλό;
Προβλέπεται από τους κανονισμούς; :wink:


Ο καθένας έχει δικαίωμα να δημοσιοποιήσει προσωπικά του δεδομένα.
Δεν τίθεται λοιπόν θέμα συντονιστικού ελέγχου.
Εικόνα

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Μάιος 01, 2006 9:57 am

Καλημέρα & καλό μήνα.

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Όμως είναι στο χέρι μας να αποφασίζουμε ποιες αλλαγές θα ακολουθήσουμε και να διακρίνουμε αν αυτές μας παραπέμπουν στο καλύτερο ή στο χειρότερο.


Ενίοτε ναι, συμφωνώ. Ενίοτε όμως και όχι.

Κι αυτό το λέω γιατί ο άνθρωπος, μπορεί μεν να "ορίσει" το "καλύτερο" ή το "χειρότερο", πάντα όμως υπό το φίλτρο της προσωπικής του υποκειμενικής αντίληψης.

Δεν υπάρχει γενικός ορισμός του καλού ή του κακού, και οι άνθρωποι πράττουν πάντα - ακόμη και το κακό - εν' ονόματι του καλού, του δικού τους.

Κατά την άποψή μου, και για να επανέλθω λίγο και στο θέμα, ο "πολιτισμός της ψυχής", έτσι όπως παρουσιάζεται από τον φίλο Epsylon, περιορίζεται στην ευάρεστη καταγραφή - ατυχώς ή επιτυχώς - μιας λογοτεχνικής συγγραφής των δικών του συναισθημάτων και των δικών του - ας μου επιτραπεί ο όρος - πόθων.

Δεν τάσσομαι κατά αυτής της οπτικής, μα θέλω να επισημάνω πως όταν μιλούμε για καταστάσεις συνειδητότητας ή ενέργειας όπως είναι η Αγάπη ή κάθε άλλο συναίσθημα που νιώθουμε, η δυσκολία της γλώσσας μας απαξιώνει το ίδιο το φαινόμενο. Κατανοώ την "ισχυρή έλξη" του συγγραφέα να "αποκαλύψει" τον πολιτισμό της ψυχής. Κατανοώ επίσης και την "δύναμη" που αντλεί από το ίδιο το φαινόμενο.

Φουσκώνει η καρδιά σου, όταν Αγαπάς. Αυτό είναι αλήθεια. Και πολλές φορές μου συνέβει, πολλές φορές θα μου ξανασυμβεί ωσότου τα κακαρώσω. Όμως ποτέ - τουλάχιστον εγώ - δεν προσπάθησα να μετρήσω την διαφορά δυναμικού - γι' αυτό χρησιμοποιώ την λέξη "ποτενσιόμετρο" - , την διαφορά δυναμικού της μεταβολής της Αγάπης. Κάθε φορά για μένα, είναι ίδια & διαφορετική. Κάθε φορά είναι "μαγική" και ανύποτη.

Γιατί να φτιάξουμε ποσοστά ? Γιατί να μιλάμε με ποσοστά ? Εντάξει, μπορεί η Αγάπη μου για σένα να "κυμαίνεται" στο 15%-20%. Για κάποιον άλλον όμως, η Αγάπη μου μπορεί να ξεπερνάει το 50%.

Ο δάσκαλος το λέει και το αφιερώνω με όλη μου την Αγάπη σε σας:


[center]Κι αν σ' αγαπώ, κι αν σ' αγαπώ,

πενήντα δύο τοις εκατό,

το ξέρω η Αγάπη είναι κάτι απέραντο.

Είναι τελείως στρογγυλό,

είκοσ' τεσσάρων καρατιών και υπεράνω αριθμών,

είν' εκατό τοις εκατό!"
[/center]


Ω! Άνθρωποι, I love you!

Καλό Μήνα,
Deva Parinito

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Μάιος 01, 2006 12:24 pm

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:*Θα παρακαλέσω να υπάρχει η αντιπαράθεση απόψεων και όχι η αντιπαράθεση προσωπικοτήτων. *


*Ο καθένας δικαιούται να έχει τις απόψεις του αγαπητοί φίλοι, ο καθένας δικαιούται να εκφράζει τις κατ’ αυτόν αλήθειες, ο καθένας δικαιούται να έχει μια άλλη οπτική στις παρατηθώμενες σκέψεις. *


*Δώστε λοιπόν τη μάχη των ιδεών και όχι των προσώπων.*


Αγαπητέ φίλε Ramoglou!

Σκόπιμα έβαλα τα λόγια σου σε παράθεση για να ακουστούν και άλλη μια φορά.
Εκ μέρους μου χαιρετώ με χαρά αυτά τα λόγια και δηλώνω δημοσίως, πως με εκφράζουν απόλυτα.
Ειλικρινά επιθυμώ το υψηλό και πολιτισμένο επίπεδο, την αντιπαράθεση ιδεών, γνώσεων και την αποφυγή χαρακτηρισμών προσωπικού χαρακτήρα.
Δεσμεύομαι να τηρήσω αυτούς τους κανόνες, οι οποίοι άλλωστε δεν αντιφάσκουν σε τίποτε με τις αρχές μου. Είμαι ευτυχής να συμμετέχω σε οποιοδήποτε διάλογο, σε οποιοδήποτε θέμα με καλοπροαίρετους συνομιλητές. Μπορώ να το αποδείξω αυτό έμπρακτα. Θερμή παράκληση προς όλους- να κρατήσουμε το ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΡΙΣΗ. Δεν είμαστε Θεοί. Δεν είμαστε εδώ να κρίνουμε τους άλλους. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί τις απόψεις του άλλου. Ας όλοι μας αν δεν συμφωνούμε- να περιοριζόμαστε στην φράση- σεβαστή η άποψη σου, αλλά έχω την άλλη γνώμη. Και κανένα απολύτως πρόβλημα. Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τα ίδια λόγια και από τους άλλους. Ας το δηλώσουν επίσης δημοσίως ως δείγμα καλής θελήσεως από εδώ. Αν το θέλουν. Αν δεν το θέλουν- δεν πειράζει. Εκφράζω την καλή μου διάθεση. Και την πίστη σ’ αυτές τις αρχές.

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Μάιος 01, 2006 12:29 pm

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:*Γιατί να φτιάξουμε ποσοστά ? Γιατί να μιλάμε με ποσοστά ? Εντάξει, μπορεί η Αγάπη μου για σένα να "κυμαίνεται" στο 15%-20%. Για κάποιον άλλον όμως, η Αγάπη μου μπορεί να ξεπερνάει το 50%.

Ο δάσκαλος το λέει και το αφιερώνω με όλη μου την Αγάπη σε σας:

Κι αν σ' αγαπώ, κι αν σ' αγαπώ,

πενήντα δύο τοις εκατό,

το ξέρω η Αγάπη είναι κάτι απέραντο.

Είναι τελείως στρογγυλό,

είκοσ' τεσσάρων καρατιών και υπεράνω αριθμών,

είν' εκατό τοις εκατό!"



Ω! Άνθρωποι, I love you!*

Αγαπητέ μου φίλε Ντέβα! :)
Δεν έχει καμιά σημασία στο ότι διαφωνείς στα επιμέρους ζητήματα.
Σημασία έχει το γεγονός, ότι μίλησες για την Αγάπη με τον δικό σου τρόπο.
Σημασία έχει ότι βγήκε από μέσα σου κάτι πολύ ακριβό και ιερό.
Το σέβομαι, το σέβομαι και άλλη μια φορά- το σέβομαι
.
Δεν πειράζει αν δεν έχει την ίδια μορφή. Φτάνει να έχει το ίδιο περιεχόμενο.
Έβαλα τα λόγια σου να ξανακουστούν άλλη μια φορά- είναι της Αγάπης λόγια.
Και χαίρομαι ξέρεις γιατί?
Διότι μέσα σου υπάρχει Αυτή… αθέλητα ίσως κρυμμένη, αναδύεται όταν έρχεται η στιγμή και κάνει το θαύμα Της.
Προσκυνώ την Αγάπη μέσα σου.

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Δευ Μάιος 01, 2006 1:53 pm

Καλό μήνα!

Αγαπητέ Ramoglou ισχύουν οι 2 αιτίες που ανέφερες.

1. η κεκαλυμμένη ύβρις και
2. η εξωτερίκευση απωθημένων (δημόσια εξομολόγηση)

Υπάρχουν άλλες 2.

3. η κατάλυση (αρκετές φορές σε συνδυασμό με το 2)
4. το 1 ή/και το 2, με πρόσχημα την κατάλυση

Με την έννοια της κατάλυσης εννοείται το ακόλουθο. Τυχαίνει σε παρέες όταν κάποιος, δεν αντέχει άλλο και παραδεχτεί μια αδυναμία ή ένα φόβο, δειλά-δειλά, αλλά σα μανιτάρια, μετά συνοδείας χαμογέλου, χαμηλού βλέμματος, κινήσεως καρπών και κεφαλιού να ξεφυτρώνουν τα λόγια και άλλων που μοιράζονται τα ίδια συναισθήματα.

Η χαρά και η ανακούφιση που βλέπει το πρόσωπο-καταλύτης στα πρόσωπα των υπολοίπων προσφέρουν και στον ίδιο ευτυχία. Υπάρχει ένας ωραίος φυσικός νόμος που θέλει τον άνθρωπο να νιώθει τη μέγιστη ευτυχία όταν είναι υπαίτιος για την ευτυχία που νιώθει ο συνάνθρωπός του – υπάρχει αλτρουισμός; Σε αυτήν την περίπτωση ο καταλύτης έχει αποδεχθεί τι είναι ή τι υπήρξε.

Τα πράγματα ωστόσο εύκολα αντιστρέφονται. Ο λιγότερο άρρωστος νιώθει ευτυχισμένος μπροστά στον περισσότερο. Η εκμαίευση της δυστυχίας των άλλων ανακουφίζει το «μαιευτήρα». Σε αυτήν την περίπτωση, η κατάλυση είναι προσχηματική (4). Εδώ, ο καταλύτης, "δεν τό χωρά ο νους του", δε θέλει να τό αποδεχτεί και αναζητά τη χειρότερη περίπτωση.

Κάτι άλλο όμως που, υποκειμενικά, βρίσκω σημαντικό. Όταν ο οποιοσδήποτε μάς απευθύνει κάποιους χαρακτηρισμούς, με όποιον τρόπο, η εσωτερική μας ερώτηση ποιά είναι;

1. Γιατί τά λέΕΙ τώρα αυτά; Ή 2. Γιατί έδωΣΑ τέτοια εντύπωση;

Στην πρώτη, υπάρχει λόγος να μάς απασχολούν τα κίνητρά τού; Πιθανόν, επειδή ο εγωισμός ψάχνει δικαιολογίες να μειώσει τον εισβολέα του και να πνίξει την εσωτερική επανάσταση. Με άνεση, οδηγούμαστε στούς αφορισμούς ή στην εξύψωση του εαυτού μας.

Η δεύτερη είναι ένα μέσον αυτογνωσίας - μπορεί, ακόμα και ένα μικρό ποσοστό όσων μάς καταλογίζονται να είναι αληθή. Πόσοι όμως βλέπουν την ευκαιρία να τήν εξασκήσουν;

Ωραία λέξη, «ευκαιρία»..

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:«Μέσα στην αντιπαράθεση αυτή, ας δούμε την ευκαιρία που μας ανοίγεται...»

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Μάιος 01, 2006 4:36 pm

Αγαπητε φίλε Ευθύμη!

Αντε να σταματήσουμε τις κόντρες τέτοιου είδους.
Ειλικρινά- δεν αξιζει... για κανεναν.
Έκανα ειρηνική και συμφιλιωτική δηλωση- καμε και συ το ίδιο, και αν θελεις, συνεχιζουμε την κουβέντα μας.
Ελα να ηρεμησουμε- δεν εχουμε να μοιρασουμε τιποτε μεταξυ μας. :)
Αν υπάρχει η διαφορα γνωμης- σεβαστη. Και ας μεινει εκει.
Σου κανω μια προταση: ας η φιλία να είναι υπερανω των διαφωνιών.
Διοτι αυτη αξιζει περισσοτερα.
Κάνω το πρώτο βήμα- τελειως καλοπροαίρετα.
Το κλίμα ομως πρέπει να γινει πιο ευχαριστο.
Ας αφήσουμε ολα τα υπολοιπα στην ακρη. Νομίζω ετσι ειναι καλυτερα για ολους μας. Είμαι ετοιμος για τέτοιο καλοπροαιρετο κλίμα και το χαιρετιζω ειλικρινα!
Ας η φιλία και η Αγάπη να θριαμβευσουν- θα κερδισουμε ολοι μας απ αυτο!
Ας νικήσει η φιλία και η Αγάπη!
Και όλα τα προβλήματα θα λυθουν μια χαρα- θα το δεις!
Σε αποκαλω φίλο μου και συνεργάτη μου σ' αυτην την αναζήτηση.
Ολοι μας έχουμε και καλά πράγματα στην ψυχή- ας βγουν αυτά στο φως και ολοι θα βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον να βγεί το κρυμένο φως του καθενός. Μετά όλα τα υπολοιπα θα μας φανουν ανοησίες και παρεξηγήσεις, που δεν αξιζαν τον κοπο. ΟΚ?
Είμαστε πριν απ' όλα φίλοι.
Σου λέω το τελευταίο: δεν είδα και δεν ακουσα τίποτε, που να σκιαζει την φιλία. Δεν είδες και δεν ακουσες τίποτε που να σκιαζει την φιλία.Τα αφήσαμε όλα στην ακρη. Η φιλία είναι ακριβότερη.

Να είσαι παντού, πάντα καλά φίλε!
Και περιμένω να συνεχισουμε ως φιλοι και βοηθοί την αναζήτηση.

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Δευ Μάιος 01, 2006 10:12 pm

Αγαπητέ Epsylon, η αναστάτωση είναι περιττή.

Μια διδαχή που συναντάται σε πολλές θεωρίες είναι ότι «συνήθως αυτό που πρωτοαισθανόμαστε άμεσα είναι αντίθετο από αυτό που συμβαίνει». Αυτό έχει αποτυπωθεί από το σοφό λαό στη ρήση «κάθε εμπόδιο, σε καλό». Για να αναγνωρίσουμε το καλό, χρειάζεται δεκτικότητα και χρόνος. Για παράδειγμα, είναι δύσκολο για τους αμύητους στην Ιπποκρατική να γνωρίζουμε την ακριβή αντίδράση του οινοπνεύματος σε μια ανοικτή πληγή, αλλά τη στιγμή της χρήσης η πρώτη αίσθηση είναι επώδυνη-κακή. Ωστόσο, κάνουμε υπομονή, διότι αποδεικνύεται αργότερα ότι η δράση του είναι προς όφελός μας.

Ομοίως, κάποιες φορές η ψυχή μάς οδηγεί στο να εκφραζόμαστε έτσι, ώστε από αυτά που θα εισπράξουμε ως απαντήσεις, να βγούμε (όλοι) λίγο πιό εξελιγμένοι. Δεν είναι αντιπαράθεση/κόντρα, αλλά ομοιοπαθητική θεραπεία. Από αυτά που θα ακούσουμε-διαβάσουμε, κάποια μπορεί να μην είναι διόλου ευχάριστα, επώδυνα και να μάς ενοχλήσουν. Αγαπητέ φίλε, μετά την πρώτη ανάγνωση συνήθως μένουν μόνον τα αρνητικά (ενώ υπάρχουν και θετικά), τα οποία μάς φαίνονται ως άμεση ή έμμεση ύβρις και διαταράσσουν την ηρεμία μας. Ίσως όμως, κάποτε τα ίδια λόγια να λειτουργήσουν ως καταλύτης/βάλσαμο (ο α’ πληθυντικός ήταν πληθυντικός) – αρκεί να μη δράσουν επαναπαυτικά και «οκνηριογενώς». (Προσωπικά, δεν επιθυμώ να παραλείψω όσα έπιασα απ’ όσα είπες – είναι χρήσιμα και σ’ ευχαριστώ. Την επόμενη φορά, εκφράσου, αν θες, ανοιχτά. Έτσι μού φαίνεται η φιλία.)

Επί του θέματος..η Αγάπη κάποτε ήταν λέξη μυστική. Ήταν αυτή που θέριζαν, κατόπιν καλλιέργειας παιδείας, ευνομίας και τεχνών στο χωράφι της πολιτείας. Όπως προαναφέρθηκε από τον Πασχάλη, όσοι λίγοι τήν προσέγγισαν, "με προσοχή και φειδώ" έκαναν λόγο περί αυτής. Έγινε σλόγκαν και έκτοτε γουστάρουμε..

Αλλά, προφανώς, αυτή η εξέλιξη ήταν η κατάλληλη. «Αλλαγή», πρωτοείπε ο Deva και υπενθύμισε η NEHEMAUT. Επικολλώ κάποια λόγια του Bruce Lee, που σχετίζονται με αυτήν, την Προσαρμογή/Συντονισμό, την Αρμονία και την προσκόλληση σε μία συνταγή.

Empty your mind. Be formless; shapeless, like water. Now, you put water into a cup, it becomes the cup; you put water into a bottle, it becomes the bottle; you put it into a teapot, it becomes the teapot. Water can flow, or it can crash. Be water my friend.

Here is the natural instinct, and here is control. You are to combine the two in harmony. If you have one to the extreme, you‘ll be very unscientific. If you have the other to the extreme, you become, all of a sudden, a mechanical man.

Actually, I do not teach Karate, because I do not believe in styles any more. I don’t believe that there is such thing like Chinese way of fighting or Japanese way of fighting or whatever. Because, if you do not have styles, you just say “here I am as a human being – how can I express myself?”. …to me, ultimately martial art means “honestly expressing yourself – not lying to yourself”.

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Μάιος 02, 2006 9:42 am

Kαλημέρα σε όλους

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:περιορίζεται στην ευάρεστη καταγραφή - ατυχώς ή επιτυχώς - μιας λογοτεχνικής συγγραφής των δικών του συναισθημάτων και των δικών του - ας μου επιτραπεί ο όρος - πόθων.


Ορμώμενη από αυτή την φράση και γενικοποιώντας την θα ήθελα να εκφέρω μια άποψη.

Κατά κάποιο τρόπο είναι από τις λίγες φορές που μια συζήτηση στα πλαίσια της εξερεύνησης της ψυχή γίνεται ''αληθινή' 'και ''εποικοδομητική ''εφ ‘όσον βέβαια ο διάλογος μείνει στην σφαίρα των ιδεών και όχι σε προσωπικό επίπεδο.

Από την στιγμή που η επικοινωνία γίνεται με αυτό το μέσο μόνο σε αυτά τα επίπεδα μπορεί να παραμείνει.

Η μόνη δυνατότητα που όλοι έχουμε, είναι να καταγράψουμε σαν σε έκθεση τα δικά μας συναισθήματα, τους δικούς μας πόθους, αγωνίες, ερωτηματικά, αναζητήσεις κλπ οσο αυτά μπορούν να παρουσιαστούν με την τέχνη του λόγου. Καμία φορά χρησιμοποιούμε και εικόνες, χρώματα, ποιήματα [ άλλα μέσα της τέχνης] για να μας βοηθήσουν στην έκφραση.

Σε οποιοδήποτε θέμα, στο βάθος αυτό που εμφανίζεται είναι η δική μας θέση και το δικό μας συναίσθημα το οποίο προσπαθούμε να το παραλληλίσουμε και να το εξηγήσουμε μέσα από τις απόψεις των άλλων.

Στο θέμα τώρα << πολιτισμός της ψυχής >> βλέπουμε τι μπορεί και τι δεν μπορεί η ψυχή μας να αντέξει. Ας ψάξουμε να δούμε σε τι αντιδρούμε και γιατί και τι αποδεχόμαστε και γιατί.

Οι αλλαγές τρομάζουν, η αγάπη ξυπνάει το αίσθημα της ανασφάλειας, ο εγωισμός και η απειλή είναι από τα πιο αρχέγονα συναισθήματα του ανθρώπου κλπ
Πόσο μας έχει αλλάξει η εξέλιξη του νου και πόσο είμαστε διατεθιμένοι να ακούμε την καρδιά μας?

Με εκτίμηση
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες